GÖRÜLMEYE DEĞER 15 TARİHİ YER

Dünyamız, keşfedilmeyi bekleyen doğal ve insan yapımı, ilk görüşte hayranlık uyandıracak, biri birinden ilginç, etkileyici ve bir o kadar efsanevi tarihi mekânlarla dolu. Özellikle bazıları var ki, insan gördüğü zaman, ‘ya bu nasıl olmuş, nasıl yapılmış?’ diye zihin tutulması yaşatıyor. İşte, Bu tarihi yerlerin kimi yanı başımızda, kimisi ise dünyanın ta öbür ucunda olan ve mutlaka gezilip görülmesi gereken o harikalardan on beş tanesi…

 15- Machu Pichu

Machu Picchu, Peru

Güney Peru’da, bir dağın tepesinde bulunan bu tarihi kent, vakt-i zamanında İnka uygarlığına ev sahipliği yapmış olan kayıp bir şehir iken, 1911 senesinde, Amerikalı arkeolog Hiram Bingham tarafından keşfedilmiş ve 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası listesinde hak ettiği yeri almıştır. Dünya Mirası kabul edilmesiyle beraber, o gün bugündür, bölge ziyaretçi akınına uğramakta. Peru And dağlarının tepesinde bulunan bu antik şehre ulaşmak için 4 günlük bir dağ yürüyüşüne katlanmak gerekiyor.

 14- Tikal

resim 2

Tikal Antik Kenti, Guatemala’da bulunuyor. Bu kent kadim Maya Uygarlığı tarafından kurulmuş, aynı zamanda Mayalar’dan günümüze en az tahribata uğramış tarihi bir yerdir. Bir çok fantastik ve bilim korku filmine de esin kaynağı olmuş olan Tikal, ulaşılabilirlik konusunda ki rahatlıktan ötürü bir çok gezgin tarafından ziyaret ediliyor. Bölgeye gelenler, gün doğumunun ve gün batımının en güzel izlenebildiği yerlerden biri olarak yorumluyor Tikal’i.

13- Giza Piramitleri

All Giza Pyramids

Yakın bir geçmişe kadar, yapımı 3 bin yıl öncesine dayandırılan, üç adet pramittten oluşan Giza Piramitleri’nin, aslında günümüzden yaklaşık 10 bin yıl önce yapılmış olduğu arkeologlar tarafından ispatlandı. Bu piramitlerin, kimler tarafından yapıldığı konusunda net bir fikir olmasa da, dünyanın en esrarengiz yapıları olduğu kesin. Mısır’ın başkenti Kahire’de bulunan Giza Piramitleri her yıl milyonlarca Turist tarafından ziyaret ediliyor. Kim yapmış bilemiyoruz ama güzel yaptıkları bir gerçek. Giza Piramitleri’ni görmek için Kahire’ye gelmeniz yeterli. Piramitleri kendi ellerinizle koymuş gibi çok kolay bulacaksınız.

12- Angkor Wat Tapınakları

resim 4

Bir zamanlar Güneydoğu Asya bölgesinde hakimiyet kurmuş olan Kmer İmparatorluğu zamanından kaldığı düşünülen Angkor Wat Tapınakları, bugünkü Kamboçya sınırları içerisinde yer alıyor. Tapınak duvarlarında bulunan kabartmalardan yola çıkılarak geliştirilen efsanelere göre cennet ve cehennem tanrıları burada savaşmışlardır.

11- Petra

resim 5

Indiana Jones serisinin üçüncü filmini izleyenlerin, yakından tanıyacağı bir yer Petra. Burası 1812 yılında İsveçli bir kâşif tarafından bulunmuş ve 1985 yılında ise Dünya Mirası olarak kabul edilmiş. Milattan önce 6 – 4. Yüzyıllar arasında yerleşim yeri olarak kullanılmış olan  ve Roma uygarlığı izlerini taşıyan Petra Antik Kenti Ürdünde. Olur da bir gün Ürdün’e yolunuz düşerse, Petra’yı ziyaret etmeyi ihmal etmeyin.

 

10- Stonehenge

resim 6

İnsanoğlunun belki de kuruluşuna anlam vermekte en çok zorlandığı tarihi yerlerden birisi burasıdır. Stonhenge devasa taş parçalarının bir araya getirilmesi suretiyle oluşturulmış olan çember şeklinde bir yapı. Bu devasa taş parçalarını, oraya kimler, neden ve nasıl getirdi hâla büyük bir soru işareti. Arkeologlar arasındaki genel kanı, buranın bit tapınak olarak kullanıldığı inşa edilip, kullanıldığı yönünde. Kısacası değişik ve görmeye değer bir yer.

9- Kolezyum

resim 7

Dünya tarihine damga vurmuş olan medeniyetlerden biri olan Roma’ nın sembolü nedir diye sorsalar, en çok Kolezyum cevabı verileceğinden kimse kuşku duymaz. Kolezyum, İtalya’nın başkenti Roma’dadır. Bir zamanlar birbirinden heyecanlı gösterilere ev sahipliği yapmış olan bu yer, bugün dünyanın her yanından turist akınına uğruyor. Colleseum’a gittiğinizde Sezar’ın yürüdüğü yollardan geçerken, gözünüzde Roma zamanını canlandıracak, aslanlarla ve birbiriyle savaşan gladyatörleri izler gibi olacaksınız.

8- Partenon

resim 8

Şahit olduğu, onca savaşa, fetihe ve uğradığı saldırılara rağmen hâla hayatta olan Partenon, ihtişamıyla ziyaretçilerinin nefesini kesmeye devam ediyor. Bir zamanlar Atinalıların, gücünün sembolü ve Antik Yunan medeniyetinin en büyük zenginliklerinden olan bu yer bugün tarih meraklısı gezginlerin uğrak yeri. Ortak bir geçmişe sahip olduğumuz, kardeş ülke Yunanistan sınırları içerinde bulunan Partenon, bir dönem Osmanlı egemenliği altında cami ve cephanelik olarak kullanılmış. Binlerce yılın ardından, nihayet bugün layık olduğu değeri görmekte.

7- Taç Mahal

resim 9

1600’ lü yıllarda, Hindistanın Agra kentinde Hint İmparatoru Jahah’ın emriyle inşa edilen Taç Mahal dünyanın sayılı güzellikleri arasında yerini almayı başarmış bir kültür merkezi konumundadır. İmparator Jahah, Taç Mahal’i karısına duyduğu aşkın bir sembolü olarak, ölümünden hemen sonra mermerden inşaa ettirmiştir. 1983 yılında UNESCO Dünya Mirası Listesine girmiştir. Her yıl milyonlarca ziyaretçi burayı ziyaret ederek, imparatorun aşkına bir kez daha şahitlik ediyor. Bu yazıyı okuyacak olan kadın okurlarımızın, ‘‘ah ah kaldı mı öyle aşklar dediğini duyar gibiyiz…’’

 

6- Çin Seddi

resim 10

Öğrenciyken, tarih derslerinde ekseriyetle karşılaştığımız Çin Seddi’ne yer vermeden olmaz. Hep okuyup, ama bir türlü gidipte görmediğimiz Çin Seddi’ne gitmenin zamanı geldide geçiyor bile. Dünya gözüyle bir görelim şu Çin duvarını artık. Kitaplardan oku oku nereye kadar? Değil mi ama?

 

5- Sukotai

resim 11

Yüzyıllar boyunca Tayland’ın Başkentlik yapan Sukotai, Tayland’ ın kuzey kesiminde bulunan ve budist inancına göre kutsal ve ruhani bir merkezdir. Her yıl milyonlarca turist tarafından ziyaret edilen bu antik kentte, bir çok tarihi budist tapınağı mevcut. Bu tapınaklar, mimari ve dekorasyon açısından, diğer budist tapınaklarına göre farklılık gösteriyor.

 

4- Hampi Anıtları

resim 12

Hindistan’da bulunan Hampi Anıtları, bozulmadan ayakta kalmayı başarabilmiş ender tarihi mekânlar arasında. Kadim Hindu Krallığının izlerini taşıyan çok sayıda tapınak, saray, gizli geçitler ve anıt mezarlarıyla, Asya tarihine meraklı olanların akınına uğruyor.

 

3- Valetta

resim 13

Valatta’ya sahip olmak istemeyen bir imparatorluk dünya üzerinde yoktur. Öyle ki, Araplar, Fenikeliler, Kartacalılar, Romalılar, Bizanslılar Valetta’yı kendi egemenliklerine almak için savaş vermiştir. Dünyanın en zengin tarihsel dokusuna sahip merkezlerler arasında adı ilk sıralarda geçen Valetta, Malta’nın başkentidir.

 

2- Kapadokya

resim 14

Dünyanın en büyüleyici tarihi yelerinden bahsederken, göz bebeğimizi anmadan geçmek olur mu? Tabii ki yerli ve yabancı her turistin gönlünde taht kurmuş olan Kapadokya’mızdan bahsediyorum. Kapadokya, tarihi ve kültürel bir merkez olarak, Nevşehir ilimiz sınırları içerisinde ve Göreme Milli Parkı olarak ta bilinir. Kapadokya, dünyanın en doğal tarihi güzellikleri arasında ilk sıralardadır. Çünkü burası, volkanik bir erozyon sonucunda oluşmuştur. Tarihi milattan sonra 4. yüzyıla dayanmaktadır. Daha fazlasını öğrenmek istiyorsanız yerinde görmelisiniz. daha fazla bilgi vermeyelim.

Ve geldik birinciye.

1- Meteora

resim 15

Dünya sınırları içerisinde, başka bir gezengendeymişsiniz hissini tecrübe etmek istiyorsanız eğer görmeniz gereken yegâne yer Meteora’dır. Anlatılmaz, yaşanır sözü bura için söylenmiş olsa gerek. Burada, 60 milyon yıl önce meydana gelmiş olan deprem sonucu, biribirinden ayrılmış dağlara ait olan ve yüksekliği 1200 metreye kadar ulaşabilen sütunlar vardır. Bu sütunların üzerine ise Antik Yunan’lılar inşaa ettikleri manastır ve tapınaklarla burayı dini bir merkez haline getirmişlerdir. Meteora’yı görmek istiyorsanız şayet, komşumuz Yunanistan’a gitmeniz yeterli. Gezegenimizdeki güzellikler, bunlarla sınırlı değil. Daha nice yerler var keşfedilmeyi bekleyen. İşinizi biraz kolaylaştırmak adına 15 tanesini sizlere anlatmaya çalıştık. Umarız tatil ve gezi planlarınız konusunda bir fikir verebilmişizdir.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...