GIETHOORN’DA GÜRÜLTÜDEN UZAK BİR YAŞAM

Meğer masallar gerçekmiş. Çocukken, okuduğumuz masal kitaplarında bahsedilen, yemyeşil bir ormanın içerisinde, yanı başından dereler geçen, tek katlı şirin mi şirin ağaç evlerin olduğu, insanların huzur içerisinde yaşadığı yer burası olmalı.Yaşlı bir amca, ahşap sandalının küreklerini ağır ağır çekerek, kendisi gibi ihtiyar arkadaşını görmek için, kanalın sularında ilerliyor.

Hayır, yalnış tahmin! Burası Venedik değil! Giethoorn.

sponsor

Giethoorn

Belki birçoğunuz ilk defa duyuyor Giethoorn adını ve “orası da neresi?” diye soruyor olabilir.

Giethoorn, Hollanda’nın Overijssel eyaletine bağlı, dünyanın en güzel köyü. Ama burayı diğer köylerden ayıran bir özelliği var. Burası bir su köyü. Yanlış duymadınız. Burası bir kanal sistemi üzerine kurulmuş ve bu köyde kara yolu ulaşımı neredeyse yok. Öyle ki, köy halkı ulaşımını kendilerine ait sandallarıyla sağlıyor. El değmemiş güzelliğini de sanırım üzerinde kurulu olduğu nehrin güzelliğinden alıyor.

g2

Buraya Nasıl Gidersiniz?

Türkiye’den, Giethoorn’a ulaşmak için, öncelikle Amsterdam’a havayolu ile gelmelisiniz. Hollanda kökenli yerli bir hava yolu şirketi olan KLM, ayrıca Air France gibi havayolları ile İstanbul’dan direkt uçuşlar mevcut. Asıl macera hava limanına vardıktan sonra başlıyor. Amsterdam’a ulaştıktan sonra, yine hava limanı sınırları içerisinde bulunan tren istasyonuna yürüyerek ulaşmalısınız. Tren istasyonu, uluslararası terminal ana binasının hemen altında. Biletler 4-7 Avro arasında değişiyor. 20 dakika süren tren yolculuğundan sonra Merkez İstasyona ulaşıyorsunuz. Daha sonra yine gişelerin bulunduğu ana salona gelerek, Amsterdam Merkez İstasyonu’ndan, Giethoorn’ a ulaşmak için, varış noktası Steenwijk olmak üzere 38 Avro karşılığında bilet almalısınız. Yaklaşık 2 saat süren bir tren yolculuğundan sonra Steenwijk’ e ulaşıyorsunuz. Yolculuk henüz bitmedi. Anlayacağınız masalsı bir ortamda kafa dinlemek için epeyce bir yorulmanız gerekiyor.Steenwijk’ten, Giethoorn’a her saat başı otobüs bulunuyor. Sabırsızlanıyorsanız 30 Avro’yu gözden çıkararak taksiye binebilirsiniz. Son etap 15 dakikanızı alıyor. Amsterdam’dan, Giethoorn’a tren dışında, otobüs, taksi, kiralık otomobil veya bisiklet ile ulaşmak ta mümkün. Bazı gezginler, bisiklet turları ile buraya gelmeyi tercih ediyor. Zira bisiklet turu ile civardaki güzellikleri görme ve temiz havayı soluma imkânı buluyorlar.

resim 2

Giethoorn’da Nerede Kalınır?

Eğer Giethoorn merkez’de kalıp, sakinliğin ve huzurun tadını doyasıya yaşamak istiyorsanız, Vakantiehuis Gi Jo’da kalmalısınız. Burası, kafa dinlemek isteyenler için doğru adres. Hem konumu, hem konforu, hem de güzelliği ile her türlü beklentinizi karşılamaya yetiyor. Diğer yerlere göre biraz daha pahalı o kadar. Ama ödediğiniz paraya değeceğinden emin olabilirsiniz.

resim 4

Giethoorn’da Ne Yapılır?

İlk gününüzü ulaşım telaşıyla geçirebileceğiniz için, kalacağınız yerin civarını keşfetmenizde fayda var. Buraya ulaştığınızda, çevrede hakim olan sessizliği ve doğanın güzelliğini görünce, buraya gelmekle ne kadar doğru bir iş yaptığınızın farkına varacaksınız. Temiz havanın da etkisiyle kafanızı yastığa koyduğunuz gibi uykuya dalmanız muhtemel. Sonraki günlerde sabahları, ördek sesleri ve kuş cıvıltılarıyla uyanacaksınız. Rüyada değilsiniz, tamamen gerçek. Hemen hazırlanarak, kendinizi doğanın şefkatli kollarına bırakmanın tam zamanı. Burada şüphesiz her gün yapmanız gereken şey sabah yürüyüşü. Zira her yer küçüklü büyüklü kanallar ile biri birine bağlanmış. Kanalların üzerinde ise ahşap köprüler kurularak insanların gideceği yere ulaşım sağlamasına katkı sağlanmış.

resim 5

 

Tekne Turları

Köprülerin birbirine bağladığı sokakları gezerken, kanallarda ilerleyen sandalları, kanoları ve küçük tekneleri izleyerek yolunuza devam ederken kendinizi iskelede bulacaksınız. İskelede, Giethoorn’un kanallarını toplu halde veya size özel olarak gezdirecek olan, küçük tekneleri, küçük feribotları, sandalları bulabilirsiniz. Uygun fiyatlı tur seçeneklerinden istediğinizi seçebilirsiniz.

resim 6

Müze Gezisi

Giethoorn’un kanallarını, temiz ve güzel doğasını keşfetmek dışında, burada bulunan yerel müzeleri de ziyaret ederek, şaşırtıcı temalara şahit olabilirsiniz. İşte Giethoorn’da gezebileceğiniz müzeler…

Het Olde Maat Ulus Müzesi

Het Olde Maat Ulus, Giiethoorn’ un bir kaç yüzyıl öncesinden kalma koruma altına alınmış ve turistlerin ziyaretine açılmış özel bir çiftlik müzesi. Burada, yerel halkın geçmişte nasıl bir yaşam sürdüğü konusunda fikir edinebilirsiniz.

Müzenin Pazartesi ve Cumartesi 11.00-17.00 arasında ve Pazar günü 12.00’den sonra kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Bilet ücretleri ise, yetişkinler için 4 Avro, çocuklar için 1 Avro.

resim 7

Oude Aarde Müzesi

Bir başka ilginç müze de, doğal taş ve minerallerin bulunduğu geniş bir koleksiyonun yer aldığı Oude Aarde Müzesi. Yetişkin için 3,5 , çocuklar için 2.5 Avro karşılığında burayı ziyaret edebilirsiniz.

Giethoorn’da Ne Yenir?

Giethoorn’un en ünlü kafe ve restaurant’ı Fanfare. Burası Hollanda’da çevrilen bir film sonrasında ünlü olmuş. Günün her saati yoğunluk var. Burada, Hollanda ve diğer Avrupa mutfaklarından yemek seçeneklerinin bulunduğu geniş bir menü mevcut. Ayrıca, her gün farklı bir canlı müzik programı ile hizmet veriyor. Burada damak tadı, bizim kültürümüze göre biraz farklı. Fakat dana eti, tavuk eti ve balık mevcut. Fiyatlar ise diğer yerlere kıyasla daha yüksek. Et seviyorsanız Fanfare’ da biber soslu biftek yemeyi ihmal etmeyin. Meze çeşitleri ise pek damak tadıma uymadı diyebilirim  Giethoorn’da Fanfare haricinde, bir pizzacı, buraya özgü börek ve turta çeşitleri bulunan bir gözleme evi ve restoranlar da var.  Ayrıca günlük atıştırmalık ve hafif yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz SPAR isimli süpermarket bulunuyor.

resim 8

 

Kısacası şehir kalabalığından bir süre uzaklaşmak istiyor ve nereye gideceğiniz konusunda karar veremiyorsanız Geithoorn’a tam sizin için. Burada kalacağınız süre boyunca, sağlıklı ve sakin bir tatil geçirecek ve pişman olmayacağınızdan emin olabilirsiniz.

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...