Frankfurt’a Gideceklere Öneriler

İnsanlar için ilk aşkı ne kadar özelse, benim için de Frankfurt o kadar özel ve güzel… Hatta öyle ki, üzerine gidilmiş onca ülke ve şehre rağmen, Frankfurt’a gidenleri kıskanırım. Eğer yolunuz bu tarihi şehre düşecekse önünüze derya deniz bir “yapılması gerekenler” listesi çıkacaktır. Ancak işinizi kolaylaştırmak adına bu listeyi biraz sadeleştirdim.

Römer’de Şehrin Nabzını Tutun

1

Gördüğüm en güzel meydanlardan biri… Eskiden Romalıların yaşadığı bir bölge olduğu için buraya “Römer” demişler. Sağ elinde kılıç, sol elinde terazi taşıyan kadın heykeli adaleti temsil ediyor. Tarihi dokusunu hala hassasiyetle koruyan bu meydanda bir bankta saatlerce oturabilecek kadar büyülenebilirsiniz.

Eiserner Steg’teki Rengarek Kilitleri Görmelisiniz

3

Frankfurtlulara özgü bir gelenektir. Evlenen çiftler Eiserner Steg’e yani köprüye renkli kilit asarlar. Köprünün trabzanları rengarenk ve birbirinden farklı kilitlerle dolu. Bu gelenek köprüden geçenlere harika bir manzara sunuyor. Sırf rengarenk bir kilit asmak için bile Frankfurt’ta evlenmeye razı olur insan…

Edebiyatseverler Goethe’nin Evine…

4

Alman Edebiyatının üstadı sayılan Goethe, doğup büyüdüğü Frankfurt’u hiç ama hiç sevmediği gibi bir de fare deliğine benzetirmiş. Ama bugün Main Nehri’nin sağ yakasında kalan evi, edebiyat severlere ustayla aynı havayı soluma ve kendi yaşamına tanık olma fırsatı veriyor.

Frankfurt Katedrali’ne Bakakalmak

1

Gotik yapılara bayılırım, hele ki ihtişamlı ve heybetliyse… 14. Ve 15. Yüzyıllar arasında yapılmış olan Frankfurt Katedrali gotizmin en zarif örneklerinden biri olsa gerek. Kulesi adeta bir nakış gibi işlenmiş. Bu yapı Römer’den sonra kentin ikinci simgesi haline gelmiş. Katedralin çevresindeki bir ağaca bağlanmış kunduraları gördüğünüzde şaşırmayın. Çok güzel bir manzara olduğu için de nedenini pek sorgulamadım.

Main Tower’dan Şehri Kuşbakışı İzlemek

2

Tarihi dokuyu ve moderniteyi bir arada göreceğiniz şehri “ille de kuşbakışı izleyeceğim, tepeden bakacağım, yukarıdan göreceğim” diyorsanız Main Tower sizin için biçilmiş kaftan. Tabii ki yükseklik korkunuz yoksa…

Am Mein Nehri Boyunca Koşmak, Yürümek, Bisiklete Binmek…

7

Hangisini yapacağınız size kalmış ama bu nehir kenarında ister yürüyün, ister koşun, ister bisiklete binin, isterseniz paten kayın… Her birinin müthiş bir deneyim olacağına emin olabilirsiniz. Şehrin düzenli yaşamı bir kenarda akarken siz huzurdan ve keyiften kendinizi kaybedeceksiniz. Hele ki o ağaçların altında nehir kenarını turluyorsanız

Yahudi Mezarlığına Anlamlı Ziyaret

4

Burası kentin en eski mezarlığı… Aynı zamanda özellikle Auschuwitz ve diğer kamplarda katledilen Yahudiler için de bir anma duvarı mevcut. Üst üste dizilen mezar taşları yosun tutmuş ve eğrilip büğrülmüş… Özellikle sonbaharda kızarıp düşen yapraklar mezarlıkta garip bir hava yaratıyor.

Avrupa Merkez Bankası’nı görmeden olmaz

3

Avrupa Merkez Bankası’nın Frankfurt’ta olduğunu ben de bilmezdim. Karşımıza çıkınca öğrenmiş olduk. İşte sıcacık Euro’ların kaderini belirleyen yer burası. Gitmişken görmemek olmazdı.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...