FARKLI TATİLİN ADRESİ LİBERYA

Liberya fakirliğin ülkesi olarak anılsa da, kötü geçmişini geride bırakmış ve son zamanların kalkınan ülkelerden birisi durumuna gelmiş.  Başkenti Monrovia olan ülkenin 15 vilayeti mevcut. Atlas okyanusuna kıyısı olan bu ülke, aynı zamanda bir yarım ada şeklinde.

resim 1

Eşsiz ve kendine özgü doğal güzelliklerine sahip olan bu ülkede, tropikal iklim hüküm sürüyor.  Çok bunaltıcı bir havası olmamakla beraber, yaz kış neredeyse aynı sıcaklık değerlerine sahip. Eğer bir gün yolunuz bu orta Afrika ülkesine düşerse, doğal güzelliklerine hayran kalacağınızı şimdiden görür gibiyim. İşte Liberya’nın güzelliklerinden bazıları:

resim 2

Careysburg Bölgesi

Ülkenin başkenti olan Monrovia’da bulunan Careysburg  bölgesinde, Güney Amerika tarzı evler bulunuyor. Buraya geldiğinizde, yeşilliğin adeta baş döndürdüğü bu harika mekânda oldukça güzel kareler yakalayıp, güzel anılar elde etmiş olacaksınız.  Kiliseler, müzeler ve farklı kültürleri Careysburg’da fazlasıyla görebilir ve tarihin izlerine an be an tanıklık edebilirsiniz.

resim 3

Ayrıca yine Careysburg da bulunan Quelu ve Wulki çiftliklerine uğramadan ayrılmayın derim. Burada binicilik yapabileceğiniz,  büyük havuzundan yararlanabileceğiniz ve doğa yürüyüşü yapabileceğiniz, eşsiz mekânların olduğunu da göreceksiniz.

278

Broad Caddesi

Yine başkent Monrovia’da bulunan bu cadde, Liberya’nın en önemli caddelerinin başında geliyor. Burada Ülkenin iki en büyük alışveriş merkezi olan Waterside Marketi ve Abi Jaoudi mağazalarını bulabilirsiniz. Bir giyim mağazası olan Abi jaoudi mağazasında Afrika’ya özel ulusal kıyafetlerin dışında, Avrupai tarzda kıyafetler bulmak da mümkün.

resim 4

National Museum

Muzede Batı Afrika kültürüne ait bol miktarda giysi, resim ve tarihi eserler sergileniyor. Anlamı ulusal müze olan bu tarihi yapı, Liberya başkentinde Ashmun caddesinde bulunuyor. Liberya’nın 18. Cumhurbaşkanı tarafından koruma alınan bu müze, ayrıca ülkenin en çok ziyaret edilen müzeleri arasında.Farklı mimari yapısıyla National Museum Liberya’da görülmeye değer yerlerden.

photo3jpg

Lutheran Kilisesi

Protestanlığın en büyük akımı olan Lutheranlığın bu ülkede de yaygın olması, birde kendilerine kilise kazandırmış. Tanrı bilimci keşiş Alman Martin Luther tarafından başlayan bu reform akımı, Afrika da Liberya dışında Gana, Kenya ve Fildişi sahili gibi, ülkelere de yayılmış durumda. 1990 yılında Lİberya’da oluşan iç savaş nedeniyle, bu kilise mültecilere ev sahipliği yapmış.

13664503_969679379816032_305544087_n

Buchanan

Bunhacan Monrovia dışında alternatif olarak gezeceğiniz, sakin ve huzur dolu bir yer. Buchanan şehrinin en turistik yeri altın rengine sahip, Ce Ce Sahili’dir. Sahil boyunca Hindistan ağaçlarını burada görebilirsiniz. Kum plaja sahip olan, sessizliği ile insanı dinlendiren ve harika bir suyu olan plaj Liberya’nın görülmeye değer yerlerinden.  Buchanan Monrovia’nın güneyinde kalıyor, yaklaşık 40 km uzaklıkta olan bu şehre gitmek, umuyorum sizler için çok eğlenceli olacak.

2772613

Göreceğiniz Enteresan Şeyler

Eğer dışarıda uzun süre kalacaksanız ve telefonunuzun şarjı bitmek üzereyse, hemen bir telefon şarj etme dükkânına girmenizi tavsiye ederim. Çünkü bu ülkeye elektrik günde sadece 1 ila 3 saat arası veriliyor. Bu yüzden Liberya’da her adım başı jeneratör ve akü görebilirsiniz. Merak etmeyin otellerde elektrik sıkıntısı ile pek karşılaşmıyorsunuz. Bu ülkede önceden oluşan savaşın etkilerini görebiliyorsunuz. Fakat şimdi halkı oldukça sempatik ve gelenlere dostça davranıyor ve yardımcı oluyor.

resim 10

Liberya’da ticaret biraz farklı işliyor. Genellikle baş üstünde taşıdıkları ne varsa satıyorlar. Meyve sebzeden tutun, eczane ürünlerine kadar çoğu ürün dışarıda satılıyor. Ülkede kontrol mekanizması pek gelişmemiş. Burada sokak berberleri oldukça yaygın. Liberya halkı müzikle mutlu oluyor ve adeta müziğin verdiği huzurla ayakta duruyor diyebilirim. Oldukça renkli giyinmeyi seven halk genelde giysilerini, Avrupalı misyonerlerin kiliselere giysi temin etmelerinden karşılıyor. Ülke insanı olan biteni meydanlara yazılan gazete misali, başlık ve haberlerden öğrenirler.

resim 11

Liberya’da Eğlence

Uçsuz bucaksız olan sahilleriyle Liberya da turizm yeni gelişmeye başladığı için, sahil kıyılarını otellerin yerine şehirleşmeye bırakmış. Bu yüzden eğlence mekânı da Liberya’da yok denilecek kadar az.  Ama yinede pek fazla bir şey kaybetmiş değilsiniz. Siz yinede hem deniz hem birazda eğlence olsun derseniz, Jarden Del Aden’i önerebilirim.

resim 12

Farklı bir seyahat gerçekleştirme hayali olanlar! Bu seyahatten sonra, sahip olduklarınızın kıymetini daha fazla anlayacaksınız. Liberya’da bulunan yaşam kültürünü görmek ve imkansızlıklarla nasıl yaşandığını hissetmek isterseniz, burayı ziyaret ederek insanlarla ve çocuklarla sohbet edebilirsiniz. Burada yöre insanlar ile anlaşabileceğiniz rehberler, belirli ücret karşılığında size hizmet verebiliyor.

resim 13

Yemekleri

Liberya, en kuzeyinden en güneyine kadar okyanus kıyı şeridi üzerinde olması nedeniyle, balıkçılık oldukça yaygın. Bu nedenledir ki, Liberya’nın balık mutfağı oldukça zengin ve bir o kadar da lezzetli. Öte yandan geleneksel yemekleri olan shwarma, falafel sandiviç ve hummus oldukça lezzetli olup, buraya gelen turistlerin en çok tercih ettikleri yemekler arasındadır.

izrael-hummus

Bir porsiyon beni doyurmaz demeyin, çünkü Liberya’da porsiyonlar oldukça büyük. Eğer yemek tercihiniz Liberya yemekleri dışında ise, Lübnan ve Hint yemeklerini de Liberya restoranlarında bulmanız mümkün.

resim 9

Nasıl gidilir?

Aktarmalı yapacağınız bu yolculukta, Türkiye’den Liberya’ya uçak seyahati ile ulaşabiliyorsunuz. Liberya bu zamana kadar yaptığınız bütün gezileri size unutturacak. Farklı bir tatil hayal ediyorsanız kendine özgü yapısı ve insanları ile Liberya tam size göre.

Liberya'nın farklı yapısını deneyimlemek istemezmisiniz!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...