Etkinlik Zengini Şehir Houston

Etkinlik Zengini Şehir Houston

Tatil yapmak için farklı bir yer ararken birden karşıma Houston çıktı. Ben de hemen merakla araştırmaya başladım. Tatil için işyeri ile yıllık iznimi netleştirdikten sonra, hemen uçak biletini erkenden alarak tatil zamanımın gelmesini bekledim. Tatil zamanı geldiğinde ise hemen uçağa binerek yolculuğa start verdim. Uçakla yaklaşık 12 ila 13 saat arası olan Houston, Amerika’nın nüfusu en kalabalık olan dördüncü kenti. Türkiye’den Houston’a aktarmalı uçaklar da vardı, fakat ben aktarmasız seçeneği tercih ettim. Havaalanından şehir merkezine giden taksiler ve otobüslerde mevcut. Houston şehir merkezine ilk indiğimde, kendimi Newyork’da gibi hissettim. Yüksek gökdelenleri, ışıklı caddeleriyle şehir beni adeta büyüledi diyebilirim. Şehirde Nasa’ya ait olan uzay ve görev kontrol merkezi de var, her gün binlerce ziyaretçi alıyor ve merkezde astronot eğitimi  veriliyor. Ülkemizde görmeye alışkın olmadığımız dünyanın en büyük rodeo turnuvasını izleme şansı da buldum. Houston tam bir müzeler şehri, 20 civarında müzeyi 2 güne sığdırarak gezebilme şansı buldum. Üstelik müzelerin birbirine yakınlığı yürüme mesafesindeydi. Yaz ayında gittiğim için hava oldukça sıcaktı, öğrendiğime göre kış aylarında da fazla soğuk değilmiş.

air france KLM blog  Houston

Hermann Park Bu Zamana Kadar Gördüğüm En Büyük Parktı

Houston’a gitmeden önce yaptığım araştırmalarda Hermann Park ismini sık sık duymuştum. Şehir merkezi  turu ve müze gezimden sonra ilk işim Hermann Park’ a gitmek oldu. Hermann Park’ı bir gün boyunca tek başıma gezemedim, sebebi ise 450 dönümlük arazi üzerine kurulmuş olması. İçerisinde Houston Hayvanat Bahçesini de barındıran parkta, göl üzerinde kayık turu da yapılabilmekte. Park içerisinde japon bahşesi görünce çok şaşırdım. Hayvanat bahçesinde beni en çok şaşırtan ise kırmızı pandaydı. Hayatımda ilk defa kırmızı pandayı Hosuton da görmenin mutluluğunu yaşadım. Hermann Park’ı yoğun şehir gezisinin ardından beni adeta  dinlendirdi.

houston resim 2

Kemah Boardwalk’ta Eğlenmek Bana Çok İyi Geldi

Kemah Boardwalk’ta eğlenirken adrenalinim en üst seviyelere çıktı .Kent merkezine yakın ve aktiviteleri oldukça fazla olan bir eğlence mekanı olan Kemah Boardwalk, atıştırmalıkların satıldığı, hoş vakit geçirdiğim bir yer oldu. Ülkemizden farklı  olarak dönme dolapları daha büyük , trenleri hem yüksek hem de oldukça karışıktı. Ben en çok trenden korktum ama korku sonradan eğlence haline dönüştü.

  houston resim 3   

Houston’da Aç Kalmak Ne Mümkün?

Houston Newyork gibi farklı kültürlere ev sahibi yaptığı için her kültürün yemeğini bulmak mümkün, yeme içme konusunda aç kaldığımı hiç hatırlamıyorum. Benim favorim et yemekleri ,bu işi gerçekten iyi beceriyorlar. Etleri çok lezzetli, Bazı restoranlarda et seçiminizi kasap bölümünden kendiniz yapıp köz başında kendiniz pişiriyorsunuz.  Bu benim için muhteşem bir deneyimdi. Şehirde çok fazla ve güzel pizza yapan dükkanlar var. Ben yemekten sonra hemen bir kahve içer ve cheese cake imi kahve eşliğinde yerim. Bir çok cheese cake yapan dükkan bulmak mümkün. Hepsi de birbirinden lezzetli, tatmanızı tavsiye ederim. Teksas ve Meksika restoranlarına uğrayıp yemeklerinin tadına baktım, biraz acı ama çok lezzetli yemekleri var.

houston resim 4

Houston’dan Neler Aldım?

Houston’da çok fazla alışveriş merkezi var. Avm ler genelde şehire uzak yerlere inşa edilmiş. Galleria Alışveriş Merkezi şehrin en büyüğü, tam 325’in üzerinde mağazaya sahip. Ben gittiğim yerlerde mutlaka sevdiğim arkadaşlarıma ve aileme hediye almayı çok severim. Bu nedenle yöresel hediyelik eşyalara daha fazla önem veririm. Houston da mutlaka kovboy şapkası ve bot alın, ben kendime aldım ve bazen kullanıyorum. Meksika ve Latin Amerika el sanatları dükkanlarından küçük hediyeler alarak arkadaşlarınıza hediye verebilirsiniz.

houston resim 5

Sağlık Müzesi, Organlarımın Nasıl Çalıştığını Bana Anlattı

Teksas tıp merkezine ait müzede, insan vücudu ile ilgili büyük organ heykellerini gördüm. Sağlıklı kalmanın ne kadar önemli olduğunu anlatan ve organların nasıl çalıştığını gösteren müze çok etkileyiciydi. Dört boyutlu görsellerle anlatımların yapıldığı müze gezisi benim için çok eğlenceli  geçti.

  houston resim 6  

Şehir Akvaryumunda Binlerce Farklı Deniz Canlısı İle Tanıştım

Harika deniz canlılarını görmek bana çok iyi geldi. Suyun dinlendiriciliği ve canlıların ahenkle suda dans etmeleri , muhteşem bir duyguydu. Birçok egzotik canlıyı dev akvaryumlarda görmek mümkün. Houston bana çok farklı bir deneyim yaşattı, herkese Houston’a gitmeyi tavsiye ediyorum, bu güzelliklerden mahrum kalmayın.

houston resim 7

Houston’a Nasıl gidilir.

Geziko.com’dan Air France ile her gün Paris aktarmalı ve KLM havayolları ile de her gün Amsterdam aktarmalı olarak  İstanbul’dan Houston’a en ucuz fiyat ve bağlantı avantajları ile bilet alabilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...