Eskişehir’i Yerlisinden Öğrenin

10295709_10152893242449951_5365262355955076253_n

Çok değerli bir akademisyen, aynı zamanda çok sevdiğim arkadaşım sevgili Ebru Baranseli ile Eskişehir hakkında güzel bir röportaj gerçekleştirdik. Ebru yüksek lisans için Eskişehir’e göçmüş, ardından orada yaşamaya devam etme kararı almış. Tam 12 yıldır orada yaşıyor ve çalışıyor, artık yerlisi diyebiliriz. Türkiye’deki üniversite öğrencilerinin kayda değer bir yüzdesinin ikinci adresi olan Eskişehir hakkında bir ön bilgilendirme de olabilecek bu röportajı okumadan ÖSS tercihlerinizi yapmayın diyor, sizi ilk günden Eskişehir’i yerlisi gibi yaşamanızı sağlayacak önerilerle baş başa bırakıyorum 🙂

1- Eskişehir’in gece hayatı hakkında ne söyleyebilirsin? Gidilecek yerleri önerebilir misin?

6837163452_f075505b23_z

Eskişehir öğrenci yoğun bir şehir olduğundan geceleri de yaşayan renkli bir şehir, sadece öğrenciler için değil, hemen her zevkten insan için film festivalinden opera bale günlerine, tiyatro ve amatör caz festivallerine, farklı müzik türlerindeki konserlere kadar çeşitli etkinlikler var.

Resim114_20111124_094450

Drunken Duck gibi publar, Barlar sokağında yer alan farklı zevklere göre çeşitlilik gösteren barlar, Fabrikalar Caddesindeki Hayal Kahvesi, yine Fabrikalar caddesinde yer alan eller havaya eğlencelerinin gözde mekanlarından Buda Bar mevcut. SPR pub, Peyote, 222Park gibi canlı müzik ve konser mekanları yanısıra Eskişehir’de yerleşik bir de meyhane kültürü var, ilk aklıma gelenler Kör Kamil, Bomanti, Çamur Şevket.   

2- Eskişehir’de alışveriş nerede yapılır?

6364404959_8b4cfbef1b_z

Türkiye’nin pek çok yerinde olduğu gibi AVM’lerin dışında hala varlığını koruyan eski çarşılar Eskişehir halkının öncelikli tercihlerinden. Hamamyolu denen, çoğu tarihi eser niteliğindeki ondan fazla hamamın olduğu bölgede yoğun olarak bulunan bu çarşılarda genellikle tuafiyeciler, baharatçılar, ayakkabıcılar, bıçakçılar belli bölgelere toplanmış, yan yana dükkanlar halinde sıralanmış.

6760079997_4ef8c10d15_z

Trafiğe kapalı olan Hamamyolu Caddesi’nin Köprübaşı tarafında ise lületaşı ve benzeri hediyelik eşyaların satıldığı Çukur Çarşı adlı bir diğer çarşı var. Lületaşı deyince Odunpazarı bölgesinde bulunan Kurşunlu Külliyesi Eskişehir’de görülecek, huzurlu bahçesinde oturup soluklanabilinecek önemli yerler arasında ve Lületaşı Müzesi de külliyenin içinde. Müzenin karşısındaki hediyelik eşyaların satıldığı minik çarşıdan da alışveriş etmek mümkün. Külliyenin karşısındaki Arasta Çarşı’sında ise cam, seramik gibi malzemelerden çoğu el yapımı hediyelik eşyalar satan dükkanlardan alışveriş etmek mümkün. Halk arasında Doktorlar Caddesi olarak bilinen yine trafiğe kapalı olan İsmet İnönü Caddesi de doktor muayenehanelerinin yanı sıra mağazaların da olduğu renkli bir cadde. İki Eylül caddesi ise Esnaf Sarayı gibi çarşılarıyla alış veriş yapılabilecek bir başka seçenek. 

3- Şehir içi ulaşımda en çok ne kullanılıyor?

6328674308_f4199340ef_z

Eskişehir’de büyük parklar haricinde şehir içinde gezilecek merkezler yürüyüş mesafesinde. En yoğun olarak EsTram kullanılıyor ve şu anda bu tramvay ağı daha da genişletiliyor. Estram dışında belediye otobüsleri ve bazı bölgelerde dolmuşlar var.

4- Eskişehir’de nerede kalmayı tavsiye edersin

anadolu_universitesi_odunpazari_konuk_evi

Fotoğraf eskisehirotelleri.org’dan alınmıştır.

Zor soru 🙂 Gelenlerin tercihine göre değişiyor. Anadolu Üniversitesi içinde yer alan konukevlerinde özellikle etkinliklerin yoğun olduğu dönemlerde yer bulmak sorun olabiliyor ancak kampus dışında kalan Odunpazarı evlerinden restore edilmiş olan konuk evini önerebilirim. Büyük otellerden The Merlot, Anemon Otel veya Haller Gençlik Merkezi’nin hemen karşısında yer alan İbis Otel, Üniversite caddesindeki Verman Otel pek çok seçenekten aklıma gelenler. Odunpazarı bölgesinde restore edilmiş konaklardan Abacı Konak gibi otel hizmeti verenler de var. Şehir içindeki termal otellerin dışında Beyoğlu Palace Termal otel gibi tesisler de seçenekler arasında.

5- Gündüz Eskişehir’de vakit geçirmek için kafe önerebilir misin? 

6345741730_ab1180f37f_z

Kızılcıklı Caddesi’ndeki Passage olabilir mesela, iç tarafta oturursanız Porsuk, Adalar manzarası, dış tarafta ise Kızılcıklı. Makarnalarını kendileri yapıyorlar, hafta sonu kahvaltı içerikleri de zengin. Adalarda, Porsuk kenarında pek çok güzel kafe seçeneği de var. Eskişehir’in konsept mekanlarından Cafe Del Mundo veya David People, Leman Kültür, Haller Gençlik Merkezi’ndeki mekanları, Espark AVM yanındaki kafelerden Havelka’yı, Eti Arkeoloji Müzesi’ndeki Müze De Cafe’yi de önerebilirim. Bunların dışında Aşk Adası, Bilim Sanat ve Kültür Parkı, Büyük Park, Göletli Park (yapım aşamasında), Japon Bahçesi ve Kent Park’ta da güzel vakit geçirmek, kafelerde oturmak mümkün.

6- Şehrin ünlü festivali var mı? Varsa yılın hangi döneminde oluyor? Sevdiğin başka bir etkinlik de olabilir Eskişehir’den.

6983286329_f8b01baff6_z

Uluslararası Eskişehir Film Festivali Mayıs ayının ilk haftasında, Palto Film Günleri Aralık ayında, Amatör Caz Festivali Mart ayında, Eskişehir Opera ve Bale Günleri Mayıs ayında, Eskişehir Sokak Festivali yine Mayıs ayında, Uluslararası Eskişehir Çocuk ve Gençlik Tiyatroları Festivali Mayıs ayı sonunda düzenleniyor. 

7- Mutlaka görmemiz gereken turistik yerler nereler?

6328969186_93bdf0897d_z

Kurşunlu Camii ve Külliyesi, Odunpazarı Evleri, Atlıhan çarşısı, Odunpazarı semtindeki görülesi yerler. Cam Sanatları Müzesi, Balmumu Heykel Müzesi, Eti Sualtı Dünyası, Eti Arkeoloji Müzesi, Havacılık Müzesi popüler turistik yerler arasında. Devrim otomobilini görmenizi ve elbette parklarda vakit geçirmenizi öneririm, park bahçe, yeşillik seviyorsanız Musaözü Göletini de seversiniz. Şehir dışında ancak Yazılıkaya, Midas Anıtı buraya kadar gelmişken mutlaka görülmesi gereken yerlerden.

8- Orada yaşayan orayı yaşayan bir hoca olarak bize Eskişehir’de öğrenci olmanın ne demek olduğu ile ilgili bir şeyler söyleyebilir misin?

3681472328_41318d78d7_z

Eskişehir’de öğrenci olmanın çok değerli bir deneyim olduğunu, mezunlar sayesinde biliyorum. Buraya başka şehirlerden gelip, bir an önce mezun olup gitmeye çalışan öğrenciler mezun olduktan sonraki ilk yılın sonunda özlemeye başlıyorlar. Ailelerinden ayrılıp pek çok güçlükle karşılaşarak deneyimledikleri bu dönemi, yaşadıkları zorlukları bile özlemle anıyorlar, ziyaret etmek için fırsat kolluyorlar 🙂 Bu şehir Kalabak suyundan, buz gibi kışlarına kadar tüm iyi, kötü, zorlu yanlarıyla onların ikinci evleri oluyor bir anlamda ve çoğunlukla da öyle kalıyor.

9- Ve elbette son olarak nerede ne yenir?

6345750672_d7e1b78c5f_z

Kahvaltı deyince akla ilk gelen Reşadiye Camii’nin karşı sokağında yer alan Doyuran Kahvaltı Salonu, Eskişehir’e her gelenin mutlaka kahvaltı etmesi gereken yer, sabah 7 gibi açılıyor, hafta sonları küçücük dükkanda yer bulmak sorun olabiliyor. Eskişehir Kırım, Balkanlar gibi bölgelerden aldığı göçler sayesinde zengin bir mutfağa sahip. Yöresel yemeklerden başlayacak olursak ilk akla gelen çibörek. Şehir merkezindeki Papağan, Kent Park içindeki Kırım Çibörek Evi, Atatürk Bulvarı’ndaki Eskişehir Çibörek hayli sevilen restoranlardan. Bir başka meşhur yemekse balaban kebabı, sadece öğlenleri açık olan ve 71 yıldır balaban kebap yapan Abdüsselam Balaban Kebap’ta yemenizi öneririm. Eski otogarın karşısındaki Kebapçı Fahrettin de denenmesi gereken mekanlardan. Her iki mekan da esnaf lokantası görünümünde ve harika lezzetler sunuyor. Eskişehir’de köfteciler de ünlüdür. En ünlülerinden Köfteci Ali tren garının hemen karşında. Bir başka Eskişehir markası ise kendi burger tabakları da olan Pino, şehrin farklı semtlerinde şubeleri var, denemeye değer. Deniz ürünleri sevenler için Cunda’lı ustasının birbirinden güzel mezelerinden balıklara yer kalmayan, Adalardaki Mezze Restoran, Barlar Sokağı’ndaki Neyzen ve Yelken Masa ve Bursa-İstanbul yolundaki Söğütönü Alabalık lezzetli seçeneklerden.

49462eca4b8b9a0954027e7e3428e2c0

Şehir dışına çıkmışken, yine Bursa yolunda, yeşillikler içinde neredeyse bütün bir günü geçirebileceğiniz Mola restoranın salatası, yoğurdu ve barbunyasını mutlaka deneyin. Kızılcıklı Caddesi’ndeki Sempre Restoran İtalyan mutfağı, aynı bina içindeki Chinatown’da çin yemekleri sevenler için seçenekler. Uzun yemek yiyecek vaktim yok diyenler içinse YumYum şehir merkezinde çoktan seçmeli noodle seçenekleri sunuyor. Şehrin farklı yerlerinde, mesela Bayat Pazarı’nda bir ara sokaktaki biftek ekmekçi ve tantuniciler de hızlı ve ekonomik yemek çözümleri. Yine şehir merkezindeki Mavi Göl’de lezzetli ev yemekleri, mantı, erişte çeşitleri yenebilir ve mevsimiyse burada demirhindi şerbetini mutlaka tadın, Közde Keyf’te küşneme yemeden sakın dönmeyin derim.  

 

Our Readers Comments

  1. arkadasım eskısehır bu kadar guzel fotograflanır ve anlatılabılır sızlerı kutluyorum

  2. Eşim Eskişehirli olduğu için Arife tarif gerekmiyor.Herşeyi mükemmel.

  3. Süper bende 1968 de öğrenci olarak geldiğim bu şehirin yerlisi oldum ama son 10 sene yeni bir Eskişehir yaratıldı üniversitelerin katkısında yabana atılmaz ama mimarlar belli Eskişehir li olmaktan grur duyuyorum belediye başkanlarımıza emegi geçenlere teşekkürler Ebru hanım sizimde yürenize sağlık tebrikler

  4. teras balık açılmadan anlatışmış bunlar

  5. Eskisehir’i bilmeyenlere Aşağısöğütönü’ndeki Yörük Çadırını da biz tavsiye ederiz.

  6. harika bilgiler için teşekkürler

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...