ERZİNCAN’IN TADINI ÇIKARMA VAKTİ

Fırat’ın serin ve çağlar sularının yukarısında bir kumrunun güzelliği gibi sessizce tüm ihtişamını etrafa yayan can şehir Erzincan. Tarih boyunca medeniyetlere ve kültürlere ev sahipliği yapan, doğasıyla bölgede eşinin benzerinin bulunmadığı Erzincan tam yaşanacak ve ayrı kalınamayacak bir şehir. Bu şehir o kadar sakin ve temiz ki, insanları da buraya ayak uydurmuş ve şehirle bütünleşmiş. Burada Karadeniz gibi çok fazla orman ve yeşillikleri görmek mümkün değil. Fakat her şehrin kendine has güzellikleri var. Erzincan’ın peçesini kaldıralım, bakalım altında ne kadar farklı güzellikler göreceğiz.

erzincan-genel-gorunum2840

 Karanlık Kanyon

Erzincan’ın doğasının en görkemli ve etkileyici yerlerinden olan Karanlık Kanyon görenleri kendine hayran bırakıyor. Kemaliye ilçesinde bulunan doğa harikası kanyon dünyanın en büyük kanyonları arasında yer alıyor. Sarp kayalıklar arasında yer alan kanyon doğa sporlarına da ev sahipliği yapıyor. Kanyona ulaşmak için yaklaşık 1 ila 2 saat arasında macera dolu bir bot yolculuğuna çıkmanız gerekiyor.

resim-7

Girlevik Şelalesi

Doğayla baş başa kaldığınızda su sesi insanı adeta dinlendiriyor. Girlevik Şelalesi muhteşem görüntüsü ve sesiyle hem gözünüze, hem de kulağınıza hitap edecek. Kalecik köyünde bulunan dokuz ayrı kaynaktan çıkan sular, dere yatağı vasıtasıyla şelaleye kadar ulaşır. Şelale’nin yüksekliği yaklaşık 35-40 metre civarında ve 3 kademeden oluşuyor. Soğuk sularının tadına bakıp dinlenebileceğiniz Girlevik Şelalesi’ni mutlaka görmenizi tavsiye ediyorum. Resmini görünce heyecanlanıp Erzincan Uçak Bileti Fiyatını merak etmiş olabilirsiniz. Ama bence yazının sonuna kadar beklemelisiniz. Çünkü Erzincan’ın görülmeye değer daha bir çok güzelliği var.

resim-8

Terzibaba Türbesi

Bölgenin büyük tasavvuf şahsiyetlerinden olan ve mesleği terzilik olduğu için Terzibaba namıyla anılan büyük zatın mezarı Kendi lakabı ile anılan şehir mezarlığında bulunuyor. Manevi kişiliğe sahip olan ve bölgede türbesi sıklıkla ziyaret edilen Terzibaba’nın Tasavvufi konuları içeren ‘’Kenzil Fütuh’’ adında bir de eseri var.

resim-12 Erzincan merkezde bulunan Terzibaba Camii Türkiye’nin bir kubbe altında en fazla kişi bulundurabilen camiidir. Eşine az rastlanabilen mimarisi ile camiyi görüp etkilenmemek mümkün değil. Toplam kapasitesi 7.000 kişi olan caminin kubbesinin altında 4000 kişi aynı anda namaz kılabiliyor.

resim-13

 Erzincan’da Yapılacak Sporlar?

Doğası itibariyle birçok sporun yapılabildiği Erzincan’a bu sporları yapmak için her yıl binlerce ziyaretçi geliyor. 1994 tarihinde Karasu (Fırat) Nehri’nde yapılan Rafting, gerek parkur itibari ile gerekse bölge de bulunan zengin malzeme ve rehberleriyle, bölgeyi bu spor dalında cazibe merkezi haline getiriyor.

Erzincan'da rafting heyecanı

Tercan Barajı Gölet’inde yapılan su kayağı, bu sporu sevenler için sıklıkla ziyaret edilen yerlerin başında geliyor. 1998 tarihinde burada Türkiye su kayağı şampiyonası yapılmış. Parkurları su kayağı için oldukça ideal.

resim-3

Coğrafya ve yapının müsait olması bölgede Trekking – Dağcılık Ve Kampçılığı oldukça geliştirmiş. Dağ gezisini, yürümeyi ve macerayı seviyorsanız, bölgede bulunan tecrübeli rehberler eşliğinde tırmanış ve kamp yapabilirsiniz.

resim-4

Altıntepe

Erzincan eski medeniyetlere ev sahipliği yapmış ve tarihi geçmişi çok fazla olan bir ilimiz. Altıntepe Erzincan Üzümlü sınırları içinde bulunuyor.  Altıntepe Osmanlı, Bizans ve Urartu medeniyetlerine ev sahipliği yapmış bir yerleşim yeri. Burada yapılan arkeolojik kazılarda o dönemlerden kalan bir çok eser bulunmuş. Yerleşim yeri Urartular tarafından kurulmuş. Bir tepenin üzerinde bulunan şehir görülmeye değer.

resim-5

Mama Hatun Türbesi

Mama Hatun Türbesi bildiğimiz türbeler dışında çok ziyaret aldığı için çevresinde bir kervansaray ve mescit ve hamamda yapılmış. Bir Külliye görünümünde olan Mama Hatun Türbesi gelen misafirlerini ağırlamaya devam ediyor. 2. İzzet tahta geçince kızı vefat eder  ve burada kızına özel bir mezar yaptırır. Mama Hatun Saltuklu Beyliğinin başına geçen 2.İzzettin Saltuk’un kızı.  Yapımında sarı kesme taş kullanılan türbede köşelere silindir kuleler yerleştirilmiş.

resim-6

Kemah Kalesi

Hitit ve Urartu dönemine kadar uzanan kale sarp kayalıklar üzerine kurulmuş tabi kalelerden biri. Kemah ilçesinde bulunan kalenin çevresi surlarla çevrili ve günümüze kadar gelmeyi başarmış. Önemli olaylara ve savaşlara tanıklık eden Kale Evliya Çelebi Seyahat Namesinde de yer almış.

resim-9

Erzincan Ilıcası

33 derece su sıcaklığına sahip olan Ilıca özellikle şifa bulmak isteyen hastaların sıklıkla ziyaret ettiği bir yer. Bünyesinde 12 kapalı havuzu olan ve bir çok cilt, romatizma, kalp ve damar hastalıklarına iyi gelen kaplıca, Erzincan’da bir diğer kaplıca olan Ekşisu kaplıcasına da yakın. Sadece hastalığı olanlar değil herkesin buraya gelerek bu sulara girmesini ve dinlenmesini tavsiye ediyorum.

resim-10

Gülabibey Camii

Derin tarihe sahip Kemaliye ilçesinde bulunan camii 1454 senesinde Emir Gülabibey tarafından yaptırılmış. Gülabibey camii kare olarak tasarlanmış, yapımında ise moloz ve kesme taş kullanılmış. Bölgeye gelenlerin ve burada yaşayanların sıklıkla ziyaret ettiği cami görülmeye değer.

resim-11

Ne Yenilir?

Erzincan’da yenebilecek ve buraya özgü olan birçok lezzeti bulmak mümkün. Erzincan yemekleri deyince ilk akla gelen lezzetler arasında, Sırın, Gasefe, Eşgili Kesme Çorba, Kete, Kaygana, Babukko, Yumurta Boranı ve ismini sayamadığım birçok lezzeti var.

resim-14 Erzincan Sırın tarifini verecek olursak; Önce kızgın sacda yufkalar pişirilir. Eritilmiş tereyağı pekmezle karşılaştırılır.. Elde edilen karışım yufkaların her iki tarafına sürülür ve yufkalar rulo halinde kesilerek tepsiye dizilir. Üzerine tekrar tereyağı ve pekmez dökülerek servis edilir.

resim-15

Buranın bir diğer lezzeti de Erzincan döneri. Erzincan yaylalarında otlayan ve doğal beslenen hayvanların eti ve kuyruk yağından yapılan dönerin tadına bir de burada bakmalısınız.Buraya geldiğinizde Erzincan’ın en meşhur yiyeceği olan Tulum Peyniri’nin ve Meşhur Erzincan Balı’nın tadına bakmayı ve satın almayı unutmayın.

resim-16 Nasıl Gidilir?

Erzincan’a gitmek için havayolunu tercih edebilirsiniz. Erzincan havalimanı’na indiğinizde taksi ve minibüslerle şehir merkezine ulaşabilirsiniz. Havaalanı ile şehir merkezi arası yaklaşık 9 km dir.

Erzincan'ın Doğasını Keşfetme Vakti Geldi!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...