Geri Dönmek İstemeyeceğiniz 30 Balayı Mekanı

Balayı tatili için plan yapan çiftler için ‘nereye gidelim?’ sorusu her zaman minik krizlere neden olmuştur. Sağlam bir evliliğin temellerini atmak ve unutulmaz anılar yaşamak için romantik bir balayı kadar önemli pek az şey vardır. Biz de sizi balayı mekanı bulma sorunundan kurtarmak için kolları sıvadık ve unutamayacağınız bir balayı yaşayabileceğiniz 30 mekanı sizler için derledik.

Allah bir yastıkta kocatsın, balayı mekanı araştırmaları başlasın🙂

1. Bora Bora

Fransa’nın Pasifik Okyanusu üzerindeki kolonisi olan Fransız Polinezyası’na bağlı bir ada olan Bora Bora, iki tepeden oluşan sönmüş bir volkan oluşumu. 230 kilometrelik sahil şeridine sahip olan ada, aynı zamanda dağ iklimini de yaşattığı için çok zengin bir doğaya sahip. Yerli olarak yaklaşık 8.800 kişilik bir nüfusa ev sahipliği yapan ada, deniz kıyısına kurulmuş olan lüks konaklama alanları ile tüm dünyadan balayı hayalleri kuran çiftlerin ilgisini çekmekte. Bora Bora, özellikle tropikal iklimi ile sunduğu egzotik meyvelerin afrodizyak etkisini hissetmek isteyenler için ideal bir destinasyon. Eşinizin kalbine giden yolun midesinden geçtiğini düşünenler Hindistan cevizli tatlıları, okyanus balıkları ve Fransız şarapları ile Bora Bora’yı çok sevecek. Ayrıca, okyanusun sonsuzluğu karşısında büyülenerek aşkın yüceliğini ve evliliğin sonsuzluğunu hissetmek için de, bu ada uygun bir varış noktası olarak tavsiye edilebilir. Tüm bu güzel yönlerine karşın bu adaya ulaşmak çok meşakatli bir yolculuk gerektiriyor. Birçok firmanın aktarmalı olarak sağladığı uçuşlar yaklaşık 35 saat sürebiliyor. Ayrıca adaya gitmek için Fransa vizesi almanız gerekiyor.

Fotoğraf; David Kosmos Smith

2. Barselona

Avrupa’nın tarih ve sanat kokan romantik şehri Barcelona, balayı çifleri için biçilmiş kaftan. Kentte hem gündüz, hem de gece hayatı çok çeşitli seçenekler sunduğundan, romantizm, kültür ve eğlenceyi bir arada yaşamak isteyen çiftler için ideal bir seçim olabilir. Adım başı heykeller, sanat galerileri ve performans gösterilerinin olduğu bu kültür kokan şehir, 7/24 hareketli bir yaşama sahip. Ünlü Katalan mimar Gaudi’nin şehrinde Sagrada Familia katedrali, Casa Mila kesinlikle görmeden gelmemeniz gereken yerlerdir. Barcelona’ya gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor ve İstanbul’dan uçuş süresi yaklaşık 3 saat 45 dakika.

Fotoğraf; Carlos Santero

3. Phuket Adası

Tayland’ın en büyük adası olan Phuket, Chalong Bay adlı yat limanı ve Kamala plajı ile, balayı planı yapan çiftlerin dikkatini çekiyor. Yıl boyunca sıcak bir iklime sahip olan ada, hem okyanus hem de kültür öğeleri taşıyan bir balayı yapmak isteyen çiftler için ideal bir nokta. Tüm su sporları için imkan bulabileceğiniz Phuket Adası, aynı zamanda dünya çapında ünlü bir evlenme yeri. Özellikle lüks tüketim düşkünü kesimde son yıllarda popüler olan ada, reddedilemez bir romantizme sahip. Adada bol miktarda bulunan büyüleyici manzaralara bakacak şekilde kurulmuş olan konaklama tesisleri, Phuket’in evlilik ya da balayı için giderek artan bir talep ile karşılaşmasını sağlıyor. 30, bazı durumlarda 90 güne kadar vizesiz gidebileceğiniz Phuket Adası’na İstanbul’dan uçuş süresi ise 13 saat.

Fotoğraf; İnviv0

4. Venedik

Dünya üstünde görebileceğiniz en sihirli mekanlardan birisidir Venedik. Denizin ortasına kondurulmuş muhteşem yapılardan oluşan ve üzerinden geçen yüzyıllara rağmen günümüze kadar korunarak gelmiş aşıklar şehri diye de bilinir. Burada yapılacak en iyi şeylerden birisi de balayı olsa gerek. Karı koca olarak çıkacağınız ilk tatil, böyle aşk kokan bir yerde olmalı. Bu güzel yere gitmek için İtalya vizesi almanız gerekiyor ve uçuş süresi İstanbul’dan 2 saat.

Fotoğraf; Ciro Santopietro

5. Aruba

Karayip Denizi’nin güney kısmında, Venezuela sahillerinin 27 kilometre kuzeyinde bulunan bir ada ülkesi olan Aruba, geçmişte Hollanda Krallığı’na bağlı bir prenslik iken, 1986 yılında bağımsızlığını kazanmıştır. Bu tarihten itibaren yaptığı turizm atılımları ile dikkat çeken Aruba, ılıman bir tropikalliğe sahiptir. Karayipler’in yakıcı güneşine rağmen, ada üzerinde sürekli olarak doğu yönünde esen rüzgar, bu bölgenin iklimini daha yumuşak hale getirmekte. Balayı sırasında tüplü ya da şnorkelli dalış yapmak isteyen çiftler için zengin bir sualtı dünyası vadeden ada, aynı zamanda beyaz kumsalları ve kıyıya yakın yerlerdeki sularının sığ olması ile ünlüdür. Özellikle Eagle Beach ve Baby Beach, adanın egzotik kumsalları içerisinde en ünlü olanlarıdır. Eski bir Hollanda kolonisi olan bu adaya gitmek için ABD, Kanada, Birleşik Krallık, İrlanda veya Schengen vizeniz varsa vize almanıza gerek yok, bunlara sahip değilseniz vize almanız gerekiyor. Uçuş süresi ise aktarmalı olarak 18-29 saat arası değişebiliyor.

Fotoğraf; Marquicio Pagola

6. İsviçre Alpleri

İsviçre, balayı çifleri için romantik ve ilginç seçenekler sunan bir ülkedir. Ülkede bulunan göllerin kenarlarında her kategoride konaklama şekline uygun oteller, dağ evleri gibi mekanlar bulunur. İsviçre’de bulunduğunuz süre içerisinde göllerde tekne gezileri, yeşilin her tonunu görebileceğiniz dağlarda yürüyüşler, karla kaplı Alpler’de nefes kesen manzaralar eşliğinde başbaşa yiyeceğiniz romantik yemekler balayınızın en utunulmaz anları olacaktır. İsviçre Alpler’ine gidebilmeniz için İsviçre vizesi almanız şart. İstanbul’dan, başkent Zurih’e uçuş süresi ise 3 saattir.

Fotoğraf; Michael Adamek

7. Mauritius

Hint Okyanusu’nda bulunan ve bir diğer popüler balayı lokasyonu olan Seyşeller’e komşu olan Mauritius adası, yaklaşık 1 milyon 200 bin kişilik nüfusu ile, uzun yıllar boyunca turizm dışındaki sektörlerle varlığını sürdürmüş olan bir ülkedir. 1968’den itibaren ciddi bir turizm atılımı yapan Mauritius, günümüzde önemli bir balayı durağı haline geldi. Tropikal bir iklime sahip olmakla birlikte, güneydoğu yönünden sürekli esen rüzgarlar sayesinde ılıman bir havaya sahip. Deniz sevenler için ideal sıcaklık ve derinlikteki kumsalları, tropik meyveleri ve şeker kamışından yapılan taze içkileri ve oldukça yoğun yaşanan gece hayatı ile Mauritius, genç ve dinamik çiftler için ideal bir balayı adresidir. Grand Bay adı verilen bölge, restoran bar ve diskoları ile ziyaret etmeye değer bir alan olarak göze çarpmaktadır. Ayrıca Pereybere bölgesinde alışveriş imkanları, Balaclava bölgesinde ise gezilebilecek tarihi ve kültürel öğeler mevcuttur. Doğası ise inanılmaz bir güzelliğe sahiptir. 60 güne kadar olan Mauritius ziyaretlerinizde vizeye ihtiyacınız yok. Uçuş süresi ise aktarmalı olarak 11-17 saat arasında değişebiliyor.

Fotoğraf; Jack Metthey

8. Floransa

Kuzey İtalya’daki Toscana bölgesinin başkenti olan Floransa, balayında hem romatizmden hem de kültür sanat aktivitelerinden ödün vermek istemeyenler için harika bir şehir. Toscana’nın yuvarlak tepelerinin ortasınında bulunan ve Arno Irmağı tarafından ikiye bölünen Floransa, çoğrafi bakımdan İtalya’nın tam merkezinde bulunuyor. Mimarisi, müze ve sanat galerileriyle İtalya’nın ve Avrupa’nın en önemli sanat kentlerinden biri olan Floransa, İtalyan Rönesans’ının da doğum yeri. Leonardo da Vinci, Michelangelo ve Dante gibi tarihe geçmiş kişiliklerin ilham kaynağıdır. Her mevsim başka güzeldir fakat özellikle yaz aylarında Floransa’nın tadı damağınızda kalabilir. Burada muhteşem bir balayı yaşamak için İtalya vizesi almanız gerekiyor. Uçuş süresi ise yaklaşık 2 saat.

Fotoğraf; Chencheng Yu

9. Zanzibar

Tanzanya’nın kıyısında bulunan Zanzibar adası, dünyaca ünlü turistik bir mekandır. Çok farklı turizm imkanlarına ev sahipliği yapan Zanzibar, kuzey ucunda bulunan Nungwi adlı etkileyici kasabası ile, balayı planı yapan çiftlerin de dikkatini çekiyor. Nungwi’de geçirilecek bir balayı için mutlaka yapılması gereken aktivite, gün batımını izlemektir. Uçsuz bucaksız turkuaz okyanusa doğru yavaş bir iniş yapan güneş, sonsuz bir aşkın başlangıcını sembolize etmek için ideal bir seçimdir. Ayrıca, Nungwi’de bulunan limandan her günbatımında aynı yöne doğru çıkış yapan yaklaşık 50 tekne, unutulmaz bir manzara oluşturmaktadır. Bunlara ek olarak, kuzeydeki deniz fenerinin yanında bulunan akvaryuma uğrayarak, dokunulmasına izin verilen dev kaplumbağalar ile dost olabilirsiniz. Yorucu günün ardından, birçok esere konu olmuş Cholo’s Bar’a uğrayarak eşinizle birlikte hiç konuşmadan sessizliği ve okyanusu dinleyip huzurlu bir balayı yaşayabilirsiniz. Adaya gitmek için vize gerekiyor fakat vizeyi Tanzanya konsolosluğundan alabildiğiniz gibi, sınır kapısından da alabilirsiniz. Uçuş süresi ise aktarmalı olarak 18-26 saat arasında değişmekte.

Fotoğraf; Hoja de Rutas

10. Santorini

Santorini, Yunan adalarının incisi, Ege Denizi’nin en gözde adalarından birisidir. Türkiye’ye yakın olması sebebiyle kısa zamanlı balayı düşünenler için ideal bir kaçış noktası. Aynı zamanda harika manzaraları ile romantik bir tatil yapmak isteyenlerin vazgeçilmez adreslerindendir. Mavi kubbeli otantik ada evleri, Caldera manzarasına hakim butik oteller bulunmaktadır. Aşağısı uçurum olduğundan dolayı bu bölgedeki otellerin hepsinde havuz bulunuyor. Aynı zamanda bazı oteller balkonda sizin için jakuzi keyfi bile sunuyor. Yunan adalarını ziyaret için vize almak gerekli fakat Yunanistan seyahat etmek isteyenler için kolaylaştırılmış bir vize programı uyguluyor. Bu vize programı sadece adalar için geçerli. Ulaşım için iki alternatifiniz var; birincisi deniz yolu. İkincisi ise, İstanbul’dan Atina’ya, oradan da ikinci bir uçak veya gemi yolculuğu ile Santorini’ye, bir de Mikanos Adası’na direkt uçuşlar var. Buradan da sürat tekneleriyle Santorini’ye geçebilirsiniz.

Fotoğraf; Gleb Tarro

11. Antigua ve Barbuda

Antigua sahilindeki beyaz mercan taşları, yemyeşil tropik ormanları, yıllardır balayı çiftlerini buraya çeken sebeplerin başında geliyor. Hatta bu bozulmamış güzelliğiyle Karayip adaları arasında en popüler olanı diyebiliriz. Turkuaz rengi kıyılarda serinlemeden önce çiftlere ayrılan özel odalarda spa keyfi ile ruhunuzu ve bedeninizi dinlendirebilirsiniz. Özellikle yorucu bir düğün telaşesinden sonra rahat bir nefes alacağınızın garantisi var. Antigua ve Barbuda’ya gitmek için vizeye gerek yok. Uçuş süresi ise yaklaşık 18 saat.

12. Havana

Alternatif bir balayı isteyen çiftler için Havana gerçekten güzel bir tercih olabilir. Romantik bir şehir, sıcakkanlı ve mutlu insanlar, eski model arabalar, Havana purosu, rengarenk sokaklar, apartmanlar. Farklı bir kültür, farklı bir yaşam tarzı. Buraya gittiğinizde önceliğiniz bir puro fabrikasını gezmek, üretimi görmek olabilir. Turistler için 2 saatlik özel bir salsa kursu mevcut, salsa öğrenebilirsiniz. Tam bir balayı cenneti, denizden esen yel, beş yıldızlı oteller, Küba kahvesinin keskin kokusu ve unutmayacağınız bir balayı. Havana’ya gitmek için Küba vizesi almanız gerekiyor ve aktarmalı olarak 14 saatlik bir yolculukla ulaşılıyor.

Fotoğraf; Murat Kaban

13. Martinik

Karayip Adaları’ndan biri olan Martinik, Fransız ve Karayip kültürünün yoğun olarak yaşandığı bir tropik ada. Kuzey kısmındaki siyah kumsalları ile çok ilginç manzaralar sunan bu ada, ayrıca zengin bir tarihe sahip olduğu için ilginç gezi alanları da sunuyor. Martinik, tropik balayı planını hafif kültürel öğelerle zenginleştirmek isteyen çiftler için ideal bir varış noktası. Ada, Gorges de la Falaise adlı bir kanyona sahip. Bu kanyon içerisinde balayı çiftleri için akşam yemekleri sunan tesisler bulunmakta. Ayrıca, balayında alışveriş yapmak isteyen çiftler için de Paris stili taşıyan butikler ya da taze meyve ve çiçek satan pazar yerlerine uğramak da mümkün. Martinik Adaları vizesi almanız için Fransız konsolosluğuna başvurmanız gerekiyor ve uçuş süresi aktarmalı olarak 17 ila 21 saat arasında değişebiliyor.

Fotoğraf; Grzegomi

14. Angkor Vat

Kamboçya’nın Siem Reap kentinde yer alan tapınak 12. Yüzyılda Kral II. Suryavarman adına yapılmış. İnşa edildiği dönemde Vişnu adına bir Hindu tapınağı olan Angkor Vat daha sonra Budist tapınağı olarak da kullanılmış. Tapınağın kuleleri Hint tanrılarının buluştuğu Meru Dağı’nı simgeliyor. Hint mitolojisinde Meru Dağı Kutup Yıldızı’nın altında ve evrenin merkezinde yer alır ve 7 kıtaya işaret eder. Dağın tepesinde havanın, savaşın ve cennetin tanrısı Indra’nın bulunduğuna inanılır. Dağın eteklerindeyse 33 farklı tanrı yaşamaktadır. Angkor Vat’ın içine ilk adımınızı attığınızda dev Hindu koruyucu meleklerinin ve lotus çiçeklerinin koruması altına girdiğinizi hissedersiniz. Tapınağın kuleleri Lotus çiçeği goncası şeklindedir ve bu sadece Lotus çiçeğinin göz alıcı güzelliğini kullanarak ziyaretçileri kendine hayran bırakmak için değildir. Aslen görkemli çiçeğin özelliklerine bir göndermedir. Lotus, çamurlu ve pis yerlerde yaşamasına rağmen, çiçekleri her zaman saflık ve temizliğini korur. Bu pembe çiçeklerin üzerinde en ufak bir toz zerresine dahi rastlayamazsınız. Bu nedenle budizmin de en önemli simgelerinden biri haline gelmiştir. Saflık ve bozulmamışlığı anlatır. Böylesine gizemli bir mekanı, böylesine gizemli bir şehri görmek, balayında alternatif arayanlar için güzel bir tercih olabilir. Kamboçya sınır kapısında vize vermektedir ve uçuş süresi aktarmalı uçuşlar ortalama 20 saat süremektedir.

Fotoğraf; Sacha 2D

15. Bahamalar

Yaklaşık iki bin adadan oluşan bir takımada ülkesi olan Bahamalar, mercan kayalıkları üzerine kurulu. Atlantik Okyanusu üzerine kurulu olan bu ülke, dünyanın her yerinden birçok çiftin balayı rüyalarını süsleyen en popüler yerlerden. Festivalleri, müziği, dansları ile balayını bir kültür şöleni haline getirmek isteyen çiftlere de hitap eden Bahamalar, tropik ile yarı-tropik iklimler arasında bir geçiş iklimi yaşar. Ayrıca, Bahama’nın doğası da papağanları, yunusları, rakunları ya da timsahları ile çok zengin bir çeşitliliğe sahiptir. Balayı tatilini unutulmaz bir okyanus macerası halinde yaşamak isteyen çiftler için Bahamalar en ideal noktalardan birisidir. Sıcak okyanus suları ile yüzmek ya da çeşitli su sporları yapmak için ideal kumsallar da, Bahamaların popüler özelliklerinden. Bahamalar 8 aya kadar vize uygulamamaktadır ve uçuş süresi aktarmalı olarak 18 ila 26 saat arasında değişmektedir.

Fotoğraf; AZ Imaging

16. Amsterdam

Avrupa’nın özgürlükler başkenti Amsterdam’da hem romantizm, hem de eğlence dolu bir balayı geçirebilirsiniz. Kanallarla bölünmüş tarihi sokaklarında ister yaya, isterseniz da kiraladığınız bisikletlerle güzel bir şehir turu atabilir, şehrin ünlü müzelerinde tarihin en büyük sanatçılarının güzide eserlerini görebilme imkanı bulabilirsiniz. Köprülerin üzerinde romantik dakikalar geçirdikten sonra daha heyecanlı bir şeyler yapmak istiyorsanız, Amsterdam size günün her saati muhteşem bir eğlence vaad ediyor. Bu güzel şehre ulaşmak için Schengen vizesi almanız gerekiyor ve uçuş süresi 3 saat 30 dakikadır.

Fotoğraf; İnviv0

17. Belize

Romantik balayınıza biraz macera serpiştirmek istiyorsanız, Belize sizin için tam bir balayı cenneti diyebiliriz. Plajda güneşlenmekten fazlasını istiyor ve benzersiz deneyimler peşinde koşuyorsanız burası balayınız için gelecek vaad eden bir yer. Balta girmemiş ormanlarda turlayabilir, şelalelerde yüzebilir ve antik Maya kalıntılarını görebilirsiniz. Dalış başta olmak üzere birçok su sporunu deneyimleme şansınız olabilir. Ayrıca mum ışığında yiyeceğiniz romantik akşam yemeği Belize’deki balayınıza bambaşka bir tat katacaktır. Tüm bunların yanında, muhteşem sahillerinde güneşlenme imkanı, berrak sularında yüzme şansı ve farklı bir kültürü gözlemleyebilme şansı bulacağınız bu harika yere gitmek için 30 güne kadar vize almanıza gerek yok. Tahmini uçuş süresi ise 17 saat.

Fotoğraf; Michael Demidenko

18. Barbados

Karayip Adaları’nın en popülerlerinden biri olan Barbados Adası, tarih boyunca önemli bir yerleşim merkezi olmuştur. Günümüzde gelirinin önemli bir kısmını turizm ile sağlayan Barbados, geniş ve uzun kumsalları, kendine has incir ağaçları ve tarihi öğeleri ile, popüler bir balayı adresi. Ada, meşhur Kelebek Plajı’na ev sahipliği yapıyor. Balayı planlarınıza bu şirin adayı katarak Mount Gay Rom Damıtım Evi’ne uğrayıp egzotik içkilerinizi eşinizle birlikte okyanusa karşı yudumlayabilir, Harbour Lights bölgesinde yapılan plaj partilerinde eğlenebilir, ya da dalış aktivitelerine katılarak Barbados’un berrak sularının altındaki batık gemileri izleyebilirsiniz. Barbados 90 güne kadar vize istememektedir. Uçuş süresi ise aktarmalı olarak 16 ila 21 saat arasında değişebiliyor.

Fotoğraf; Sheila Purvis

19. Lofoten

Dünyanın en güzel manzaralarının bulunduğu Norveç’in şirin kasabası Lofoten, görenleri büyülüyor. Kuzey kutup dairesindeki Nordland bölgesinde bulunuyor. Ana karadan Norveç Denizi’ne doğru kuş tüyü şeklinde uzanan, birbirine köprü ve tünellerle bağlı adalardan oluşuyor. Burası aslında çok turistik bir bölge değil. Adalarda çoğunlukla balıkçı köyleri var. Eğlence ve alışveriş meraklılarına hitap ettiğini söylemek pek mümkün durmuyor. Fakat doğal güzellikleriyle, kırmızı evleriyle ve sakinliğiyle, kalabalıklardan uzak bir balayı geçirmek isteyen çiftlerin aşık olacağı bir yer. Bu güzel yere gitmek için Norveç vizesi almanız gerekiyor. Uçuş süresi ise Oslo aktarmalı olarak 6 ila 7 saat arasında olabiliyor.

Fotoğraf; Cinematic Photography

20. Bali

Endonezya‘nın en popüler adası olan Bali‘nin sloganı ‘Bali Shanti Shanti Shanti’. Shanti, Sanskrit dilinde huzur ve barış anlamına geliyor. Barış ve huzurun üzerine güneş, şahane plajları olan deniz ve kum üçlüsünü ekleyip bir de tüm bunların üzerine adanın kendine münhasır kültürel zenginliğini eklenince balayı durağı olarak neden bu kadar cazip bir yer olduğu kolayca anlaşılıyor. Endonezya’nın 17,500 adasından biri olan Bali, 4 milyon bulan nüfusuyla ülkenin en zengin bölümü aynı zamanda. Dalış yapıp su altı güzelliklerini keşfetmek, dağ ve orman yürüyüşleri yapmak, masaj yaptırmak, ünlü Bali dans gösterilerini izlemek yapılacak şeyler arasında sayılabilir. Kültürel yapısı açısından oldukça zengin olan güler yüzlü Balililerle sohbet etmekten çekinmeyin. Havaalanında çiçeklerle karşılanacağınız bir balayı gerçekten harika olabilir. Bu adaya gitmek için Endonezya vizesini havaalanında alabilirsiniz. 30 güne kadar olan ziyaretlerinizde de vize gerekmiyor. Uçuş süresi Singapur aktarmalı olarak yaklaşık 14 saat.

21. Hawaii

Hawaii, Kuzey Büyük Okyanus’ta Amerika Birleşik Devletleri’ne bağlı eyaletlerden birisi. Amerika ana karasından 3.700 kilometre uzaklıkta adalar grubu olan Hawaii, Godzilla, Lost ve Jurassic Park filmlerine ve dizilere mekan olmuş, muhteşem plajları, sörf yapılabilecek yüksek dalgaları, temiz kumsalları, kristal berraklığından denizi, yemyeşil ormanları, egzotik yerel kültürü ile rüya gibi bir balayı fırsatı sunan bir huzur adası. Waikiki sahilin boyunca adanın ünlü otelleri sıralanıyor. Plajın çevresi gökdelenler, restoranlar, alışveriş merkezleri, şık butiklerle dolu ve oldukça hareketli. Deniz kaplumbağaları, egzotik balıkları ve rengarenk mercanları ile Hawaii denizi görenleri büyüleyecek güzellikte. Etkileyici doğal güzelliklerinin yanında, 12 ay boyunca ılıman olan iklimiyle her mevsim balayı tatili olarak tercih edilebilecek bir yer. Bu güzel ve romantik adaya gitmek için ABD vizesi almanız gerekiyor. Uçus süresi aktarmalı olarak 30 saate kadar çıkabiliyor. Direkt uçuş bulabilecek kadar şanslıysanız, 17 saatte orada olma imkanınız var.

Fotoğraf; Sarah Lee

22. Paris

Paris, romantizmin, aşkın ve güzelliğin her köşede yaşandığı ikonik bir Avrupa şehri ola gelmiştir. Dünyada en çok turist ziyareti alan Paris, ülkemiz tatilcilerinin de listelerinde ilk sırada yer alıyor. Avrupa’da balayı yapmak isteyen ve uzun uçak yolculukları sevmeyenler için Paris, en uygun balayı tatili yerleri arasında ilk sırayı hakediyor. Opera Garnier, Vendome, Concorde, Chatelet Meydanları, Aleksandr Köprüsü, Meclis Binası, Orsay Müzesi ve Zafer Takı ile Paris, yerinde durmak istemeyen, tarihi ve kültürel yerleri keşfetmeyi seven çiftlere sonu gelmez fırsatlar sunuyor. Her sokağın görülmesi gereken şeyler açısından çok zengin olan şehir. Seine Nehri’nde tekne gezileri, Louvre, Champs-Elysées ve elbette harika Eyfel manzarası ile keşfedilmeyi bekliyor. Alışveriş çılgınları için Paris’e alternatif olacak bir merkez bulmak güç olabilir. Paris’e gitmek için Schengen vizesi almanız gerekiyor ve uçuş süresi ise 3 saat 30 dakika.

Fotoğraf; Imantas Boiko

23. Maldivler

Maldivler, Hint Okyanusu’na serpilmiş 1.200 adadan oluşan tropikal bir cennet. Hindistan’ın güneyinde ve Sri Lanka’nın yaklaşık 750 kilometre güneybatısında yer alan Maldivler beyaz kumlu plajları, okyanusa doğru uzanan hindistan cevizi ağaçları, egzotik bungalovları ve resortları ile dinlenme ve rahatlama konusunda benzersiz balayı tatili fırsatları sunmakta. Su sporları, deniz altı keşifleri için de ideal. Bu yeryüzü cenneti, lagünlerin etrafını çevreleyen doğa harikası mercan resifleri ve yüzlerce canlı çeşidi ve renk harmonisine canlı canlı şahit olmak isteyen genç-yaşlı aşıkları bekliyor. Maldivler’e gitmek için vizeye gerek yok ve uçuş süresi 9 saat 30 dakika.

Fotoğraf; Long Nguyen

24. Seyşeller

115 adadan oluşan bir takımada olan Seyşeller, Hint Okyanusu’nun Doğu Afrika’ya yakın olan kısmında yer almakta. Çok zengin doğası ve el değmemiş plajları ile Seyşeller, huzur ve aşk dolu bir balayı geçirmek için ideal bir noktadır. Beau Vallon ve Anse Major bölgeleri arasındaki bir buçuk saatlik yol boyunca el değmemiş bir plaj bulunmaktadır. Bu bölge, tazeleyici bir atmosfere sahip ve yürüyüş yolundaki manzara nefes kesici. Ancak, mevsim rüzgarları nedeniyle tüm deniz kıyısı bölümler yüzmeye uygun değildir. Bu yüzden, resmi uyarılara dikkat etmeniz gerekmektedir. Doğal güzelliklere ek olarak, Victoria bölgesinde bulunan ve tamamen aşk teması üzerine kurulu olan ‘Lovenut’, ‘Tequila Boom’ ve ‘Katiolio’ gece kulüpleri de, herkesten uzak bir şekilde aşklarını yaşamak isteyen çiftler için birer çekim noktasıdır. Seyşeller’e gitmek için vizeye ihtiyacınız yoktur ve uçuş süresi aktarmalı olarak 17 ila 23 saat arasında değişmektedir.

Fotoğraf; Klaus Wiese

25. Mısır

Afrika Kıtasının kuzeyinde, Akdeniz’e ve Kızıldeniz’e kıyısı olan, dünyanın en eski medeniyetlerinin yaşadığı, belki de yeryüzünün en gizemli ülkelerinden birisidir. Mistik bir balayı isteyen çiftlerin gitmesi gereken yer kesinlikle burasıdır. 6000 yılı aşkın geçmişi olan tarihi tapınakları ve hala nasıl yapıldığı tartışılan dünyanın yedi harikasından biri olan piramitleriyle öne çıkmaktadır. Ayrıca dünyanın sayılı dalış merkezlerinden birisi olan Kızıldeniz kenarında yer alan Hurgada ve Sharm el Sheikh ile turistlerin ve balayı çiftlerinin uğrak mekanları arasında yer almaktadır. Eğer 20 yaşın altında veya 45 yaşın üstünde değilseniz vize almanız gerekiyor. Bu yaş aralıklarındaki kişiler havaalanında 15 Dolar karşılığında vize alabilmektedir. Uçuş süresi ise 2 saat 30 dakikadır.

Fotoğraf; Jamil Ghanayem

26. Koh Samui

Egzotik atmosfer, etkileyici tropik adalar, canlı şehirler, hareketli gece hayatı, tropikal iklim, turkuaz deniz, göz kamaştıran kumsallar, dünyaca ünlü zengin mutfağı, Budist tapınakları ile Tayland Adaları beklentileri karşılayacak güzellikte. Güney Tayland’ta bulunan Koh Samui, Asya balayı yerleri arasında en çok öne çıkan ada. Her bütçeye uygun konaklama seçenekleri sunması ise Tayland’ın balayı merkezi olarak seçilme nedenleri arasında geliyor. Tayland, dünyanın bir çok yerine göre çok daha uygun bir yurtdışı balayı tatili yapma fırsatı veriyor. Bu da eğlenceye daha çok bütçe ayırmak anlamına geliyor diyebiliriz. Koh Samui’ye gitmek için vize gerekmiyor ve aktarma yaptığınız noktaya göre uçuş süreleri 12 ila 15 saat arasında değişebiliyor.

Fotoğraf; Faisal Haroon

27. Viyana

Avusturya’nın başkenti Viyana, dansın aşk hali valsin doğduğu yerdir. Hem tarihi dokusu, hem eğlence hayatı, hem de alışveriş konusunda üst sıralarda yer alması sebebiyle Viyana, romantik bir balayı geçirmek isteyen çiftler için ideal seçimlerden birisi olabilir. Balolar kenti olan Viyana’da huzuru bulacağınızın garantisini verebilirim. Viyana’ya gitmek için Avusturya vizesi almanız gerekiyor ve uçuş süresi ise 2 saat 15 dakika.

Fotoğraf; Funky Eye

28. Finlandiya

Finlandiya, meşhur kutup ışıklarını görmek ve balayınızı unutulmaz bir şekilde geçirmek için muhteşem güzelliğe sahip noktalardan bir tanesi. Balayı çiftleri için özel olarak hazırlanan odalar, yatarken kuzey ışıklarını görmenizi sağlayacak şekilde tasarlanmış yatak odaları ve meşhur Finlandiya saunalarıyla kesinlikle balayı planlarınıza dahil etmeniz gereken bir nokta. Romantik bir akşam yemeğinden sonra kutup ışıklarını izleyerek uykuya dalmak acaba kaç çiftin yapabileceği bir balayı tatili olabilir? Finlandiya’ya gitmek için vize almanız gerekmekte ve uçuş süresi ise başkent Helsinki’ye 3 saat 25 dakikadır.

Fotoğraf; Terho Mäkelä

29. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti

Bozulmamış doğal güzellikleri, eşsiz tarihi zenginlikleriyle Akdeniz’de cennet bir ada olan Kıbrıs, tüm yıl boyunca güneşli ve ılıman olan iklimi ve ülkemize yakınlığıyla yeni evlenen çiftlerin balayı için tercih ettiği mekanların başında gelmektedir. Dört mevsim güneş alan konumu, birbirinden güzel plajları ve uzun yaz sezonu ile Kıbrıs’ın birçok noktasında bulunan otellerde eşsiz bir balayı yaşayabilirsiniz. Ayrıca, su sporları, dalış, doğa yürüyüşleri, canlı gece hayatı ve casinolarıyla balayı tercihlerinde ön sıralarda olmaya devam edecek gibi duruyor. 3 aya kadar pasaporta dahi ihtiyaç duymadan kalabileceğiniz Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ne uçuş süresi 1 saat 30 dakika.

Fotoğraf; Nurdan Dokuzoğuz

30. Vancouver

Kanada’nın en turistik kenti olan Vancouver, yemyeşil doğası, tertemiz okyanus havası ve huzurlu yaşam koşullarıyla yeni evli çiftlerin tercih ettiği balayı mekanlarından birisi olarak karşımıza çıkıyor. Gölleri ve manzaralarıyla meşhur olan ve şehrin çevresinde bulunan milli parklar, bisiklet turları ve uzun doğa yürüyüşleri için harika imkanlar sağlıyor. Dünyaca ünlü kayak merkezi Whistler da Vancouver adasına sadece bir buçuk saat uzaklıkta. Birgün güneşli kumsalda uzanıp kokteylinizi yudumlarken, ertesi gün kayak yapma seçeneği oldukça çekici olsa gerek. Bu güzel şehre gitmek için Kanada vizesi almanız gerekiyor ve uçuş süresi ise 14 saat.

Fotoğraf; Artur Stanisz

Our Readers Comments

 1. esim ve ben.eylul ayi icerisinde 10 gunluk cuba tatili dusunmekteyiz ,
  neler gerekli maliyeti nedir, ben rusya-volgagrad ta yasamaktayim,

  • Serdar selam,

   http://www.geziko.com adresinden Küba şehirlerine uçak bileti araması yapabilirsin.
   Aeroflot seçmeni tavsiye ederim, transit vize derdi yaşamadan gidebileceğin Moskova aktarmasına sahip.

 2. Merhabalar, bizim aklımızda Mataking adası var balayı için, burası hakkındada bir şeyler bilen varsa bizi aydınlatabilir mi lütfen?

 3. Balayı için bizim tercihimiz bruges olucak bilgilendirip fiyatla ilgili ortalama birseyler söyleyebilir misiniz?

 4. Merhaba mısıra gitmek için vize konsolosluktan alınıyor havaalanı vizesi kalktı.hemde 3 aşamada alınıyor geçen mayısta gitmiştim.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...