Ege’nin Uğraması Şart 15 Güzide Köyü – Part 2

Ege’nin Uğraması Şart 15 Güzide Köyü yazımızın gördüğü yoğun ilgiyi ve sizlerden gelen birbirinden güzel önerileri göz önüne almasak olmazdı. Eksik kalanların hatırı kalmasın dedik, yeni bir liste hazırladık. Taş evleri, el değmemiş doğası, duru denizi ve bol oksijeniyle Ege’nin Uğraması Şart 15 Güzide Köyü – Part 2 yazımızı okurken haftasonu tatil planlarınızı bir daha gözden geçirmek isteyebilirsiniz.

En sağ zeytinyağı, en taze domates, en lezzetli peynir için sizi bu tarafa alalım!

 

Söke – Doğanbey Köyü

geziko ege söke doğanbey

Aydın iline bağlı Söke’de Doğanbey köyü çoğu evin restore edildiği ve Rum mimarisinin güzelliklerini taşıyan belki de Ege’nin en karakteristik köylerinden biri.

M.Ö 7.yy’a kadar tarihi uzanan köy Türkiye ve Yunanistan arasında, 30 0cak 1923 tarihinde imzalanan protokol ve sözleşme ile Selanik’ten yerleştirilen Mübadillerin (Türk Göçmenlerin) Köyü olarak geçmektedir.

Doğanbey eski adıyla Domatia’da gezilecek yerler arasında eski Rum evleri, Şorlak Şelalesi, 2003’te restorasyonu biten Fauna müzesi var. Güzel bir fotoğraf için üşenmeyin ve köyün tepesine çıkın, denizle bu köyün manzarası sizin için harika bir anı olacaktır.

Manisa – Türkmen Köyü

türkmen köyü geziko ege

Türkmen Köyü; Manisa il Merkezine 44 Km uzaklıkta ve kendine has doğasıyla Ege’nin en güzide köyleri arasında.

Köy bölgedeki en lezzetli siyah üzüme sahip. Türkmen Köyü’nü diğerlerinden farklı kılan özellik ise Sürdürülebilir Dağ Yönetiminde Modern Yaklaşımlar Projesi kapsamında Türkmen Köyüne Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Teşkilatı, Çevre ve Orman Bakanlığı ile Manisa Valiliği tarafından “Türkmen Köyü Proje Ofisi ve Yunt dağı Kırsal Girişim Merkezi” açmış olması. Açılışta FAO Türkiye’nin belirttiğine göre Yunt dağı Türkmen köyü model projesi önce Türkiye’de, sonra da tüm dünyadaki kırsal alanlarda model proje olarak uygulanacakmış.

Köy dışında yeralan Türkmen Köyü Şelalesi ise görülmesi gereken en önemli yerlerden biri.

Fethiye – Kayaköy

geziko kayaköy ege köy

Mübadele zamanında köydeki Rumların Yunanistan’a gitmesiyle kaderine terkedilen köyde 2 bini aşkın taş ev, kilise, şapel ve sarnıçlar bulunmakta. Fotoğraf açısından zengin mimari pozlar veren Kayaköy bugün tarihi sit alanı olarak geçiyor.

Büyü isimli korku filmine ev sahipliği yapan köyden gözleme yemeden ayrılmayın.

Dikili – Bademli Köyü

geziko dikili bademli köy

Ayvalık’ın kopyası niteliğindeki Dikili henüz yazlıkçılar dışında keşfedilmemiş bir cennet. Midilli Adası’nı röntgenleyebileceğiniz Dikili’nin en meşhur yerlerinden biri Kalem Adası. Fiyatlar biraz uçuk da olsa şöyle bir gezmek için Kalem Adası’na gidilebilir.

Bademli Köyü, Dikili’nin 7km güney batısında, 1500 nüfuslu, labirent gibi sokaklar üzerinde taş evlerin olduğu sevimli bir köy. Üzüm suyundan yaptıkları (içine bazı otların da katıldığı) bir tür konsantre şurup “Koruk Suyu” ile meşhur. Sıcak yaz gününde kahvede soluklanıp bir Koruk suyu/şurubu içmek ilaç gibi geliyor.

Mordoğan

mordoğan ege geziko köy

Güneşin mor doğduğu, huzurun ve sakinliğin ana vatanı gibi. Karaburun’a kısa bir mesafede olan Mordoğan’ın kıyısının karşısında Eski Foça yer almakta. Teknesi olanlar için Mordoğan-Eski Foça güzel rotalar arasında. Ayı Balığı Kayalıkları ve Ardıç Kumsalı görülmesi gereken yerlerden.

Dalyanköy

dalyanköy geziko ege köy

Çeşme’de dalış için en muntazam yerler arasında bulunan Dalyanköy’de balıkçılar meşhur. Biraz fiyatları yüksek. Onun dışında Çeşme’de sakinlik arayanlar için iyi bir adres. Ayrıca SPA ve masaj yaptırabileceğiniz butik oteller mevcut.

Mazıköy

mazıköy ege geziko köy

Bodrum Gökova Körfezi’nde yer alan Mazıköy taş pansiyonları, bitki örtüsü ve İnceyalı plajıyla doğanın harika köşelerinden. Bir tarafta çam ağaçları diğer tarafta denizin süsü olarak yelkenliler.

Mavi tur yolculuğunun uğrak yerlerinden Mazıköy’de ayrıca tarihi sevenler içinde güzel yerler var. Malta şövalyelerinin içini oyarak altın dolu küplerini sakladıkları “Gözyaşı Kayası”na (aslında sunak olmalı ) çıkarak Hurma Sahilinin genel manzarasını görebilirsiniz. Bir başka kaya yapısı da koyun girişinde bulunan “Kayık Kayalar”. Uzaktan Viking Kanyonunu andırdığı için bu ismi almış adacık.

İmar izni çıkmadığı içinse hala bakir kalmış yani hala güzel bölgelerimizden…

Ahmetçe Köyü

ahmetçe köy ege geziko

Çanakkale, Ayvacık’a bağlı muhtemelen Ahmet isimli bir zat tarafından kurulan bu köyün arazisi oldukçe engebeli ve ulaşımı zor ama bu sizi yıldırmasın!

Türkiye’deki zeytin üretimini %3’ü burada yapılıyormuş. İkliminin güzelliğinden elma, erik, incir, mandalina, badem gibi birçok ürün burada yetişebiliyor. Zeytinyağıyla yapılan yemekleri ise müthiş ötesi tatmadan gitmeyin derim. Denize kıyısı olan Ahmetçe aynı zamanda ünlü bir din akademisyenine de ev sahipliği yapmış. Prof. Dr. Mahmud Esad Coşan hocaefendi bu köyde doğmuş.

Ahmetçe ve civar köylerin huzuru 35 sene önce yabancı maden şirketlerinin uranyum için gelmesiyle kaçmıştır. Uranyum madenlerinde kısa bir süre çalıştırılan köylüler kansere yakalanmıştır. Daha sonra ise yabancı şirketler maden kuyularını kapatarak gitmişlerdir. Bilhassa yeraltı kaynaklarına meraklı, gazetecilik yapmak isteyenler için değişik bir rota olabilir.

Güzelçamlı

güzelçamlı ege geziko köy

Kuşadası’nda yer alan eski bir İon kenti olan Güzelçamlı’da tarihe doymamak elde değil. Yunanlılardan, Perslere kadar birçok eski devleti barındıran Güzelçamlı, Dilek Yarımadası ve Samsun Dağlarının arasında kaldığı için verimli ve çok çeşitli bir toprak ve bitki örtüsüne sahiptir.

Zeus Mağarası ve içinde oluşan gölü muhakkak ziyaret etmenizi tavsiye ediyorum. Suyun maviliği ve mağara içindeki ışık oyunları inanılmaz. Ayrıca Güzelçamlı’da trekking, dağcılık ve yamaç paraşütü yapma olağanızda var.

Çandarlı – Denizköy

Denizkoy

(Fotoğraf, Arı Kovanı- kararl.blogspot.com.tr )

Haritada Dikili’nin biraz altında kalan ama doğal güzellikleriyle hiçbir şekilde Dikili’nin altında kalmayan yer, Denizköy. Burada fiyatlar nispeten daha uygun ve aşçılar bol kepçe.

Bu köyün en cazip tarafı, kalabalıkların pek uğramaması. Listemizin en huzurlu köylerinden Denizköy’ün altın sarısı kumsalı ve denizinin berraklığı inanılmaz…

Milas – Kızılağaç

milas kızılağaç ege geziko köy

Milas’ın Kızılağaç köyü listemizin ikinci Türkmen köyü. Eski geleneklerini sürdüren bu köyün özellikle mantarını, gözlemesini yemenizi, ayranını içmenizi tavsiye ediyoruz.

Köyün en dikkat çeken yanı ise hala sürdürdükleri yüzlerce yıllık gelenekler. Kadınların ilginç kıyafetlerinden bunu anlayacaksınız. Osmanlı ve öncesinden hala bu geleneği sürdürüyorlar. Örneğin çocuk olduktan sonra Osmanlı altınlarını ve yazmalarını takmayı bırakmaları gibi… Bugün günlük hayatta dahi geleneksel kıyafetleri giymeyi tercih ediyorlar.

Salihli – Adala

salihli adalar ege köy geziko

Manisa’nın kaplıcaları ve vadileriyle meşhur yerleşim bölgesi Salihli Adala Ege’nin denize uzak ama kalbimize yakın cennet köşelerinden biri.

Termal ve kaplıca sevenler için burası ziyaret edilmesi gereken rotalardan. Vadi yürüyüşleri yapmak isteyenler için çevrede birçok imkan var. Görmeden dönmemeniz gereken yerler arasında Kurşunlu kaplıcaları, Sart Antik Kenti ve Homeros Vadisi var.

Milas – Kapıkırı köyü

milas kapkırı köy ege geziko

Bodrum’a 40 dakika uzaklıkta bulunan Bafa Gölü’nün kenarına yerleşmiş kendisi küçük ama tarihi büyük bir köy Kapıkırı.  Eğer tarih ve Arkeoloji ilginizi çekiyorsa Kapıkırı’nda Helenistik ve Bizans dönemine ait tarihi kalıntılar ilginizi çekebilir.

Bu köyün diğer bir güzelliği ise Ege Denizi’yle çok eskiden vedalaşan Bafa Gölü. Bafa Gölü üzerinde tarihi kalıntıların bulunduğu adalar ve 20.000 kadar kuş çeşidinin yer aldığı sular bulunuyor. Gölde küçük sandallarla gezinti yapacaklar ve kuş fotoğrafçılığı ile ilgilenenler için oldukça keyifli bir seçim.

Muğla Bozüyük Köyü

geziko bozüyük köy ege

Osmanlı’nın Rodos’u fethi sırasında önemli duraklardan biri olan Bozüyük Köyü tipik bir Ege iç köylerinden. Verimli tarım arazileri ve bakirliği yüzünden Baba Ocağı başta olmak üzere birçok dizinin stüdyosu haline gelen Bozüyük Köyü’nde fotoğraf makinenizle güzel kareler yakalayacaksınız. Pınarbaşı hem yemek hem de dinlenme açısından en iyi lokasyonlardan biri.

Sokakağzı

sokakağzı geziko ege köy

Çanakkale Ayvacık’ta tarihin içinde yer alan bir köy bulunuyor. Assos’u ziyaret edecekseniz Sokakağzı buraya 18 km uzaklıkta Ege’nin en temiz rotalarından biri. Ben gece hayatı sevmem güzel yemek ve huzur ararım diyenlere en tavsiye edilesi yerlerden biri.

Our Readers Comments

 1. Ege bir harika gerçi canım Türkiyemin her yeri güzel ama ege bir başka torpilli yani 🙂

 2. EGEMİZİN HARİKA YERLERİNDEN BİZERİ BİLGİLENDİRDİĞİNİZ İÇİN TEŞEKKÜRLER. MEMLEKETİMDE DAHA NE GÖRÜLESİ YERLER VARDIR MUTLAKA BURALARIDA YAYINLAMANIZI BEKLİYORUZ. GEZİKO BENİM GİBİ GEZMEYİ SEVENLERE ÇOK İYİ BİR REHBER.

  • Buraları bıze tanıttığınız için teşekkurler

 3. Odemis’ in Birgi köyü unutulmuş bence…

  • Notumuzu alalım, belki bir sonrakine 🙂

  • Ege’nin Uğraması Şart 15 Güzide Köyü – Part 1 de vardı zaten birgi köyü

 4. Ege harıkadır.Ancak Milas-Boğaziçi Köyünü unutmamalı…Eskı adı TUZLA.Mılas Bodrum ana yolundan Bodrum a 25 Km kala saga sapılıp denızın ortasındakı yoldan FİLAMINGOLARIN arasından gecerek koye gıdılıyor.Balık resteurantları yakın cevredekı sayısız ınsanı agırlıyor.

 5. Lütfen düzeltebilirmisiniz?
  Salihli ADALA olacak..
  teşekkürler

  • Düzelttik 🙂

 6. çokkkkkkk güzellllll..teşekkürler..kalınabiliniyormu bu köylerde????

 7. Ege’li olarak belirtme gereği duydum Salihli – Adalar değil, Adala bu arada.
  Harika olmuş. Elinize sağlık.

  • Teşekkür ederiz uyardığınız için, düzelttik 🙂

 8. Kesinlikle katılıyorum bu fikirlere. Ancak Antalya Demre İlçesi Üçağız Köyünü es geçmişsiniz. Bence 1. sırada olması lazım.

  • Akdeniz’in Köyleri postu için aklımızda!

 9. Kuşadası Caferli köyü (mahallesi) Görülmeye değer yerlerden biri saklı kalmış bir cennet bilginize sunarım Saygılarımla.

  • notumuzu alıyoruz!

  • nazlı hanım merhaba kusadası caferli köyünden bahsettiniz gerçekten güzel ise ben oradan gayrimenkul almak isterim bilgi verirseniz sevinirim .ve netten nasıl ulaşabilirim fotolarına saygılar

  • Mehaba Nurcan hanın gayrimenkul almak için yer bulunurmu bilmem ancak köy sevimli görülmeye değer bir yer teşekkür ederim
   Kuşadası caferli düşünce bilim sanat facebook sayfasından ulaşabilirsiniz

 10. Bodrum,GÜMÜŞLÜK -Eski Karakayaköyü girmediyseniz gelip görmenizi isterim.Karşı yamacında ise bir Meditasyon köyü kuruldu.

 11. bu köylerin2-3 tanesi hariç hepsini gezdim biri diğerinden güzel görülmeye değer yerler

 12. Denizköyümüzü iyi güzel açıklamışsınız lakin koyduğunuz fotoğraf georgia adasına aittir

  • Yeni bir fotoğraf ekledik! Uyarı için teşekkürler 🙂

 13. Kızılağaç köyü değil Çomakdağ olarak değişecek. Ayrıca köyün Taş Evleri, İpek dokumacılığı, Yöresel Kıyafetleri ve Kendine özgü Otantik Düğünleri ünlüdür. Ayrıntılı bilgi almak isteyenler internetten Çomakdağ diye aratırlarsa daha kapsamlı bilgiye sahip olabilir.

 14. izmir selcuk şirince köyü unutulmuş

 15. Bodrum gümüşlük eskikarakaya köyü kesinlikle olmalıydı
  Umarım ilgilenirsiniz

  • Bir sonraki listeye diyelim 🙂 !

 16. Unutulan güzel bir köy mutlaka görülmesi gerekli .ÇANAKKALE / KÜÇÜKKUYU / YEŞİLYURT KÖYÜ .derim..

 17. İzmirde bulunan Kozbeyli köyü de dahil edilebilir.

 18. Tavsiyeniz uzerine sokak agzi koyune gidiyorum haftaya.gorecegiz bakalim.

 19. canakkale kucukkuyu kucukcetmı koyune gıdın orda afrodıt kaplıcaları vardır guzel sakın koydur yesılyurt yanı (buyukcetmı) adatepedende guzeldır

 20. Çoğu gördüğüm yerler yinede birkaç kez izledim,böyle programların ara ara tekrarlanması ve yenilen mesi dilği ile saygılarımla.

 21. denizli pamukkale yayınlarsanız tanıtıma katkı sağlamış olursunuz

 22. Çeşme ldırı köyü de muhtşem. Hem tarihi bir kent (erithrai) hem de doğal güzelliği müthiş.

 23. unutmayın bir zamanlar ALAÇATI, GÜRE, GÖLKÖY, MAŞUKİYE, ASSOS falan da böyleydi, sakin,sessiz ve bomboooooooooooş… böyle keşfedilip insan akınına uğrayınca, hiçbir güzellikleri ve özellikleri kalmıyor, biz millet olarak YOKEDİCİ’yiz, rezil kepaze ediyoruz… bakın gittiğniz zaman görüyorsunuz, arabadan girilmiyor bazı yerlere… izdiham ve kalabalık

 24. Birgi yi unutmamak lazim birde kozbeyli köyünün kahvesi meshur ayrica cokta guzel bir köy

 25. Ç.kale ayvacık k.kuyu yeşilyurt(büyükçetmi)köyünü nasıl görmezden gelebiliyorsunuz?

 26. Kesinlikle katıliyorum istanbulluyum ama bodrum eski gumüslük karakaya köyü inanilmaz bir köy manzarası muhtesem bencede listede olması gerekiyor..saygılar sevgiler..

 27. Muğla-Yatağan-Hacıveliler’i de yayımlasaydınız keşke, teşekkürler…..

 28. Diyebilinecek tek şey muhteşem Ege..

 29. Sadece görmek yetmez, bir ege köyünde konaklamayi deneyimlemek ve güne muhtesem bir yöresel köy kahvaltisi ile başlamak lazim diyenler Alterna Köy Otelinde kalmali veya en azindan bir kahvelerini içmek icin ugramali bence. Merak edenler için websitesi
  http://alternahotel.com/

 30. Buköylerinizin güzelliğine hiçkimse itiraz edemez. Yalnız sunuş biçiminiz, bence çokyalnış. Oralara turistik müşteri çekmek için hazırlanmış, propaganda afişlerini anımsatıyor. Ve köylerin otantikliğine gölge düşürüyor.

 31. Tire-Boynuyoğun Koyude mutlaka gorulmesi gereken yerlerden..

 32. datça palamutbükü nü görmediniz sanırım..gene de teşekkürler güzel payaşım olmuş

 33. Özellikle Küçükkuyu’da Adatepe Köyü de oldukça özel. Doğa,oksijen,tarih,deniz hepsi birarada!…Tavsiye ederim

 34. Bence tanitmayin. Birakin bakir ayak degmemis olarak kalsinlar. Biz kadir kiymet bilmeyen bir milletiz. Bozmazsak icimiz rahat etmez.

 35. Kemalpaşa İzmir de Nazarköyü de ekleyebilirsiniz listeye. (eski adı kurudere köyü. Adına bakmayın suyu bol.)

 36. Dalyan koy çok güzelmiş

 37. Gözde Hanım,çok güzel bi çalışma. Emekleriniz için teşekkürler.Sevgiler..

 38. Salihli -Adalaliyim resim Adala ya ait degildir. Adalaya 17 Km uzaktaki Kursunlu Deresindeki selaledir.Adala da 17gozlu kopru ve Selalesi,su uctu selalesi,Hermos Kanyonu, Demirkopru baraji ve bir cok guzel ugrak vardir.

 39. Balıkesir burhaniye ilçesine bağlı taylıeli köyü hem tarihi hemde manzarasıyla eşsiz bir güzellik sunmaktadır edremit körfezi ve deniz manzarası ve ida yani kazdağına olan manzaarasıyla gerçekten görülmesi gereken bir köy plajlara ve merkeze sadece 2km lik mesafesiyle de ilgi çekmektedir.

 40. Ayvaligin bircok koyu guzeldir. Balikesir gömec keremkoy kesinlikle herkesin hayran kalacagi birkoydur gezmeye deger.

 41. dalyanköy deyince çanakkale dalyanköy sandım bozcaada manzaralı, tazecik çeşit çeşit balıkları, antik kenti ve kalpli gölü görülmeye değer.. Hele güneş turuncu turuncu denizden batmıyormu kusursuz..

 42. Her yaz Mordoğandayız,balıklarla birlikte yüzmek harika…

 43. Gökova körfezinde yer alan ören akbük ve türküye adını veren çökertme ve akyakayıda unutmamak lazım

 44. Dünya Literatüründe envanter kayıtlarına en değerli ve en fazla eser kazandıran Lagina Kutsal Şehrinin ve Ünlü ressam, arkeolog Osman Hamdi Bey’in evinin bulunduğu Turgut/Yatağan beldesi mutlaka olmalıydı.

 45. Gözde Tekay, Siteniz ve fotoğraflarınız çok güzel ve bilgilendirici. İzin verirseniz bazı fotoğraflarınızı resim yaparken kullanmak istiyorum. Teşekkürler. 🙂

  • Kolay gelsin!

 46. Emekleriniz için Teşekkürler Bilgilerinize sağlık,Ahmetçe köyünde iki yıldır oturuyor devamlı yaşıyorum,Yeni TAŞ Ev yaptım,Gerçekten yazdıklarınıza ilaveten 3kilo zeytinden yağ çıkartılan nadide yerler dendir,DHARA zeytinyağı fabrikası Bir Ukraynalı hanımefendi tarafından işletilmektedir,Tamamen Doğal,İlaçlanmayan Doğal Zeytin Buradadır,İlaç
  lanır ise Doğallıktan Çıkıyor Her Meyve İçin böyledir,Şimdi Lerde ise Topraklar yenileniyor,Elma Ceviz Ön planlara çıkıyor,Keçi,Koyun Doğal Hayvancılık Özgür Yayılım Bu köydedir,Kazdağlarının Resmi İçme suyunu Beş Köy İçer gerçekten Şanslı İnsanlarız Misafirimiz Olarak Hepinizi Bekleriz,Saygılarımla,

 47. Dünya’nın ;en zengin,en güzel ,en büyük kenti Aydın’ın mahallesi İMAMKÖY için hazırladığım resim ve yazıları görünce yeniden, görülmeye değer bir liste daha yapacaksınız umuyorum.İlk kez göreceğiniz Nerlıdere Kanyonu ve bu kanyondaki gizemli mağaralar, doğal güzellikler yanında her tür bilginizi değiştirecek sanıyorum.Çok yakında Aydın ve İMAMKÖY’de buluşmak dileğiyle…

 48. Kuşadası Kirazlı Köyü de eklenebilir…Hem doğası çok güzel , hem de konaklama seçenekleri var.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...