Ege’nin Uğraması Şart 15 Güzide Köyü

Yaz mevsimi herkesin rotası ya Antalya ya Bodrum’dur diyenleri utandırmak adına Ege’nin pek meşhur olmamış 15 köyünü sizin için kısa kısa listeledik.

Bodrum, Marmaris, Çeşme gibi fenomen tatil beldelerini bir kenara attık ve kendimize Ayvalık ve Çanakkale’yi de Ege’den sayarak karavanla garip bir tatil turuna başladık. Özellikle yaşam kalitesi ve organik yiyeceklere doyduğumuz bu tatilde gözlerden uzak ve bakir rotaları seçtik. Siz de dilerseniz karadan, dilerseniz Ege’nin en ucuna uçarak bu tura başlayın. İşte Ege’nin en sakin 15 köy rotası…

1- Fotoğraf çekimi için Çamlıbel Köyü

camlibel-koyu
Fotoğraf: Serra Özkök – The Magger.com

Ege’nin köyleri derken listemizin çoğunluğunda Ayvalık ve Balıkesir hattından birçok rota yer alıyor. Ciddi anlamda her biri milli park olası bu köylerin özellikle temiz havası ve sakinliği yüzünden sizin de rotanıza girmesini temenni ediyorum.

İlk rota: Çamlıbel Köyü. Balıkesir Güre’nin bir köyü olan bu yerle ilgili söylenebilecekler değil ama görülebilecek çok şey var. Özellikle butik otelleriyle meşhur bu köyün en önemli konak noktası ise Albatross Dağ Evleri. Kaz Dağları’nın eteğine yapışan otelden kimse çıkmak istemiyor. Otelin içi adeta bir doğa harikası…

Her sene Ağustos ayında köyde bir festival gerçekleşiyor ve 3 gün boyunca sürüyormuş, göremesem de epey bir şenlikli olduğu söyleniyor.

Bu köyde herşey otantik duruyor, fotoğraf çekimi için inanılmaz bir mekan.

2- Hasanboğuldu Şelalesi

hasanboguldu

Bir aşk hikayesi ve hazin sonlu bir Orhan Aksoy filmi Hasan Boğuldu’ya adını veren şelalesiyle bir doğa harikası bu yer. Neden Hasanboğuldu ismi verildiğini ve hazinli aşk hikayesinin detaylarını gitmeniz dileğimle anlatmıyorum ama Kaz Dağları’nda uğranacak en önemli durak burası.

Burada müthiş bir doğa harikası manzara, safari turları ve Tahtakuş müzesiyle karşılaşacaksınız. Şelaleye gelmek için Altınoluk’tan Edremit’e giderken Zeytinli beldesinde burayı sormanız yeterli.

3- Fıstık Çamı İçin Kozak

kozak

Ayvalık-Bergama arasındaki yolda Bergama Krallığı’ndan beri fıstık çamı üreten garip bir yerleşim bulunuyor. Gitmeden tarif edilesi zor yerlerden. Kozak’ta baktığınız her yer fıstık çamı dolu adeta. Yukarıbey, Aşağıbey, Kaplan, Demircidere, Göbeller isimli köyler birliğinin toplamından oluşan Kozak, Ege’nin nimetlerinden fıstık çamının ana yurdu olmuş. Köyde su istediğiniz zaman bile suyunuz sade gelmiyor içinde fıstık çamıyla birlikte servis ediliyor.

Köylüler 5 milyon civarında ağaç olduğunu söylüyor. Şu anda yılda 800 tondan fazla fıstık elde edildiğini duyunca ülkemizdeki tarımcılığın nelere kadir olabileceği aklıma geliyor. Neyse konuyu dağıtmadan üreticiler, bu nazlı ürüne kavuşmanın bedelini bir hayli ağır ödüyor. Bir kere, bir ağacın kozalak vermesi için dikiminden sonra 10 yıl geçmesi gerekiyor. “Çam indirme” diyorlar bu işleme. “Keye” adı verilen sırıklarla kozalakları topluyorlar. Dikkatle ve sevgiyle. Bir ağaçtan elde edilen fıstık çamının miktarı da sadece yedi kilo. Vaktiniz olduğunda bu köyde bu törensel toplamayı izlemenizi hatta katılmanızı öneriyorum.

Sonrasında da işlemler sürüyor. Bir ton kozalaktan 70-80 kg fıstık çıkıyor. Fıstık nazenin ya, yemeğe girene kadar, o eşsiz lezzeti damakta hissettirene kadar yapmadığını bırakmıyor…

Fıstık çamını ayırt etmek için de köylülerden biraz bilgi almak ve etrafı seyretmek yeterli. Daha uzun ve daha koyu yeşil olan ağaçlar fıstık dolu; bu kadar basit.

Kozak, Bergama-Ayvalık arasında. Zaten bütün yol 67 km. Sanırım her metresi çok güzel. Her köye uğramak keyifli olur. Kayalıklarla ve ormanlarla bezenmiş yolun kendisi de başka türlü etkileyici görünüyor.

Nebiler köyündeki şelale görülmeli. Küçük bir kaplıcası da var. Ayrıca mağarayı da kaçırmayın.

Ayvatlar’da henüz kazı çalışmaları başlamamış bir antik kent var. Bölgede ilk yerleşim Atçılar’da başlamış. Gezerken aklınızda bulunsun. Göbeller’de kamp alanları ve yürüyüş parkurları var. Kuş gözlemciliği yapmaya da elverişli.

Demircidere’de Türkmen geleneklerini gözlemlemek için biraz vakit ayırın.

Aşağıbey’deki tarihi Roma hamamını mutlaka görün. Hele manzaralı bir köşesi var ki…

Motorcu ve bisikletçilerin en sevdiği rotalardan. “Off-road”çuların da favori mekanları arasında.

Ne yesem diyenlere?

Yöresel peynirler, çamfıstığı ve üzüm! Demircidere’de çok güzel keşkek yaparlarmış, ben yemedim. Bir de “gelin alma”da yapılan “sura” var. Kemiksiz kuzu kaburga, Kozak fıstığı, kuşüzümü ve dağlardan toplanan otlar hep birlikte fırınlanıyor.

4- Yavaşlık abidesi: Sığacık

sigacik

Türkiye’nin yavaş mı yavaş nam-ı diğer Citta Slow ünvanlı şehri Seferihisar Ege’nin en sağlam huzur mekanlarından. İlk kez Sığacık’a gelenler kulaklarında tıpa takmış gibi hissedebilirler korkmayın. Bizde karavanımızın homurtusuyla rüzgardan başka ses duyamayacağınız bu yavaş ama şirin köye geldiğimizde epey bir şaşırmıştık.

İzmir merkeze 45 km uzaklıkta olan Sığacık’ta her Pazar, kale içinde kurulan Sığacık Pazarı’nda organik yaşama dair her şey var. Ev yapımı börekler, baklavalar, reçeller, el işleri, organik sebzeler ve meyveler yöre halkı tarafından satılıyor ve kale içinde hala yaşam devam ediyor. Tezgahında yoğunluk olan komşusuna yardım ediyor, iş bölümü, emek, sevgi her biri pazar günleri tüm ziyaretçiler için birleşiyor ve ziyaret edilesi mekanlardan olmayı başarıyor dediler. Hafta içi geldiğimiz ve günübirlik kaldığımız yerde bunu pek deneyimleyemedik ama sorduk soruşturduk. Bu arada sahilde balık yemenizi özellikle de mideye dolmasını tercih etmenizi size tavsiye edeceğim. Biraz magazinsel olsa da Kavak Yelleri dizisinin baş karakterlerinden Aslı’nın evi de burada bulunuyor.

Biz gittiğimizde 5 TL ücret ödeyen herkes Aslı’nın evini gezebiliyordu. Yatak odasına dahi girebiliyor. 5 TL ücret sadece evi gezip görmek için değil. Bu ücreti ödeyenler içeride fotoğraf da çektirebiliyorlar.

Evin sahipleri gelenler için menüler de hazırlamış. Sığacık’ta gezenler bu eve uğradıklarında gözleme, yaprak sarma ve baklava da yiyebiliyor. Ufak bütçelere ev yemeği kısmı iyi aslında.

sigacik-asli
Fotoğraf: Charmofsmyrna’s Blog

Evin bahçesinin girişinde “Kavak Yelleri gözleme” yazısı sizi karşılıyor. Yerli ve yabancı turistlerin de ilgisini çeken bu ev dizi sayesinde Seferihisar’ın turizmine katkıda bulunurken, ekonomiye de destek veriyor.

5- Görülesi Taşköy’üm

Eski Foça yolu üzerinde, Ilıpınar Köyü’ne bitişmiş ilginç bir köy var. Bu köyü mühendislik harikası yapan temellerden biri ODTÜ’lü 3 arkadaşın yaratmış olması. Bu köyde haliyle zeytin yetişiyor ve kendi makinesinde sıkılıyor, işleniyor, paketleniyor. Arka kısımlarında ise mübadeleden sonra kurulan üzüm bağları bulunuyor. Bu köyün toprağını sıksan üretim çıkıyor. Zeytinyağı, sabun, ahşap ürünlere kadar…

Yol üzerinde burada karavanla seyahat ederken arkadaşlarla durma sebebimiz tamamen mimarisiydi ama içine girince ayrı bir baş dönmesi yaşadık. Bahçesine bile bakılası bu köye mutlaka uğrayın bence.

6- Osmanlı Esintileriyle Birgi Köyü

birgi
Fotoğraf: Çakırağa Konağı, Birgi, Fotoğraf: Mehmet Eruzun / Flickr

İzmir’in Ödemiş’ini bilenler bilir ama yine de az bilinir Ödemiş’in Birgi Kasabası. Osmanlı tarihini doğa ile iç içe yaşayan bir belde. Ödemiş merkeze 10 km uzaklıkta olan Birgi Köyü, Aydınoğulları Beyliği’nden Mehmet Bey tarafından yaptırılan Ulu Cami’siyle meşhurdur. Osmanlı ambiyansının dibine vurmak isteyenler için bence bu kent Bursa’yla yarışır.

Caminin karşısındaki köy meydanında köy halkının el işleri, meyvesi, sebzesi ve meşhur Ödemiş patatesi alınabilir. 1971 yılından kalma ahşap Türk evlerinin en güzel örneklerinden Çakırağa Konağı ve İmam-i Birgivi Medresesi gezilmesi gereken yerlerden. Doğayı seven ve fotoğrafçılıkla ilgilenenler için eşsiz bir yer. İzmir’e geçerken uğranabilinesi rotalardan.

7- Bir Dokuma Cenneti: Yeşilyurt

Hills_Yesilyurt_Mugla_Turkey

Ege’nin tatil incisi Muğla’da Yeşilyurt isimli ilginç bir köy bulunuyor. Aslında Ege’nin tipik köylerinden farklı olmayan bu köyün ilginç istatistikleri var. Bu köyün okuma yazma oranı %100’e yakın ama asıl mücevheri dokumacılığı.

İlkçağlarda taşları işleyen yöre halkı zamanla tütün eker ama sonra tütünün cazip gelir kaynağı olarak çıkmasıyla Türkiye’nin ilk kadın valisi Lale Aytaman’ın Muğla valiliği döneminde ve eski belediye başkanı Mehmet Güner’in öncülüğünde canlandırılmış ve Pisi, Türkiye’de Vakko ve Beymen gibi isimlere dokuma satar ve yurtdışına da ihracat gerçekleştirir hale gelir sonra da yürür gider. Günümüzde azalan dokumacılığın ilginç örneklerini görebileceğiniz bir köy…

8- Kıyametin Uğramayacağı Bir Köy: Şirince

sirince
Kaynak: Selçuk Haber

21 Aralık 2012’de Maya Takvimi’ne göre kıyametin kopacağına inanan yerli ve yabancı birçok turist İzmir’in Selçuk ilçesine bağlı Şirince Köyü’ne akın etmişti.

Vakti zamanında Guetemala’daki kazılarda hem daha eski hem de 21 Aralık 2012 tarihinin daha ilerisini gösteren bir Maya takvimi bulunsa da belli çevreler, Marduk gezegeninin 21 Aralık’ta dünyaya çarparak kıyametin geleceğine yeryüzünde sadece Şirince ile Fransa’nın güneyindeki Bugarach köyünün etkilenmeyeceğini düşünen bir grup vardı. Neyse ki kıyamet kopmadı…

Burada hala kalan turistler var ve ilginç ilkçağ örneklerinin bulunduğu bölgenin kırmızı eti meşhur. Belki aradığınız maneviyatı bulamasanız da etinden bir tatmanızı tavsiye ediyorum.

9- Müthiş ikili: Adatepe ve Yeşilyurt Köyleri

adatepe
Kaynak: Kuyruksuz Uçurtma.com

Yunanistan’a gitmeden Türkiye’de de bunun minyatür köylerini görmeniz mümkün. Taş evler, çiçek dolu avlular ve köy kahveleriyle şimdilerde Adatepe köyü çok meşhur. Kaz Dağlarının eteğinde oturup manzaraya karşı kahve içmek için çok gelen var. Hem Yeşilyurt hem de Adatepe Köyü’nde artık trilyonluk evler satılıyor.

Sakinliğe atlamak isteyenleri bu iki durağıda Altınoluk’ta bulunuyor.

10- Nesin Matematik Köyü

nesin-matematik
Kaynak: matematikkoyu.org

İnsanların çocuklarını hangi yaz kampına yollasam dedikleri bir dönemde çocuğum olsa yazı bırak kışın da yollardım dediğim bir köy burası. Şimdilerde felsefe köyü kurulma aşamaları bile var.

Şirince köyünün (İzmir – Selçuk) 1 km uzağında, dağ başında ve mutlak bir ıssızlık içinde, yemyeşil bir ortamda, 7’den 70’e herkesin (her köylünün!) her seviyede matematik yaptığı, öğrendiği, öğrettiği ve düşündüğü, Nesin Vakfı’na ait 30 dönümü zeytinlik olmak üzere toplam 55 dönümlük bir köy. Şatafattan ve gösterişten uzak, sade ve içten. Evler taş, çamur ve samandan.

Ağustos böcekleri dışında, yoğunlaşmayı ve düşünmeyi engelleyen, rahatsız edici her türlü öğeden uzak. TV yok, müzik yayını yok. Ama elektrik, sıcak su ve internet gibi uygarlığın izleri var. Börtü böcek de eksik değil.

nesin-matematik1

İlköğretim düzeyinde eğitimden en ileri seviyede araştırmaya kadar her türlü matematiksel etkinlik aynı anda yer aldığı köyde Sevan Nişanyan’ın inşaa ettiği kütüphane bence Türkiye’nin en iyi mimari yapılarından biri. Çevrede hayatın sorunları yerine sadece matematik problemlerinin olduğu bir mekan gerçekten insanı değişik seviyelere götürüyor.

11- Bir Ekolojik Köy: Bağlarözü

yazikoyu

Datça’nın Yazı Köyü sınırlarında bulunan Bağlarözü Türkiye’de en organik şeyleri görebileceğiniz yer. 2014’te biteceği söylenen köyde tarımcılıktan ekolojik bilgilere kadar birçok doğa unsurunu öğrenebiliyorsunuz. Aslında biraz parası olanların köy hayatına sahip olmayı ve burada yaşamayı düşünmesi için yapılmış bir yer ama ilginç deneyimler katacağı için bu listeye koydum.

12- Balıkçılık ve Dalış İçin Tenha Cennet: Karaburun

karaburun
Fotoğraf: İncirli Köyü – Gökhan Tan

İlçede çok az koy ve tesisin bulunmasından dolayı burası kimse tarafından tercih edilmiyor. İşte güzel noktası da bu! Bakirliği…

Karaburun sakinliğinin dışında serin, dalgalı ama bir o kadar da sualtı zenginliklerine sahip bir yer. Dalış ve balıkçılık için alternatif bir rota olarak düşünebilirsiniz. Benim pek bunlarda gözüm olmadığı için dikkat etmesem de ciddi anlamda bir sualtı cenneti olduğu kısmı doğru.

Yalnız buraya gelirken saymasam da sonradan öğrendiğim kadarıyla 303 tane keskin viraj var. Yolların bu kadar tehlikeli olmasından dolayı turist sayısı bir hayli az oluyor. Karaburun’da 7 Kardeşler Dondurmacı’sına uğramadan gitmeyin. 150 yıldır bu işi yapan ailenin yörenin keçilerinden elde ettiği süt ile yaptığı dondurma, özellikle de sakızlı dondurmaları hoş. Unutmadan ekleyelim her yıl ağustos ayı sonunda “Börklüce Şiir Günleri” Eylül ayı başında “Bilim Kongresi” düzenlenir.

Gidilesi değişik yerlerden biri ise Çakmaktepe mevkii. Hititlerin eserlerine rastlanan bölgede ilginç arkeolojik yapılara ulaşmak mümkün. İzmir’in en temiz denizi bu arada Karaburun’da unutmayın.

 

13- Fındıklı Köyü’ne Saklanmış Kömür Limanı

komur-limani
Fotoğraf: Kömür Limanı – Emre Ermin

Çanakkale’nin Gelibolu tarafında kalan bakir mi bakir bir köyün ucunda sakin bir koy bulunuyor. Dalmayı severlerin İstanbul’dan en yakın rotası olarak gösterilen Kömür Limanı Fındıklı Köyü’nde yer alıyor. Denizin soğukluğu az bir dönem için tatilcileri bölgeye toplasa da koy olarak kalması nedeniyle Saroz’un aşırı dalgalarına maruz kalmıyorsunuz. Kampçılar için de ideal bir koy. Ufak bir not vereyim Kömür’e gidecekler için; çok sağlam bir terlik veyahut deniz ayakkabısı vs gereklidir keza yerler hep taş.

14- Şelale, Pamukkale ve Mağaralar cenneti: Süngüllü Köyü

7qg05gz3
Fotoğraf: WOWturkey.com

Denizli bir jeoloji cenneti; travertenler, kaplıcalar ve küçik göletlerle dolu. Denizli’yi sadece Pamukkale’deki tatil köylerinden ibaret görmeyip yerel halkı, yöre kültürünü anlamak için Süngülü Köy’de kalabilirsiniz. Zira birçok bölgeye yakın. Garip kokusuyla biraz çürük yumurta kokusu var itiraf edeyim. Kaklık Mağarası, Gümüşsu Şelalesi ve Pamukkale’ye hiç uzak değil. Bu köyde gözlemeye benzer Bükme’yi yemenizi tavsiye ediyorum.

15- Bir Yörük köyü: Kuyucular

urs648xk

Aydın Umurlu’ya bağlı Kuyucular Köyü tipik bir Yörük Köyü. Dokuma işçiliği ve hayvancılığıyla ilginç bir kültürün temelini Anadolu’da oluşturuyorlar. Ege bölgesinde ise ilginç duraklardan biri Kuyucular Köyü. İlginç adetleri, hamur ve süt üzerine yaptıkları yemekleri özellikle ayran ve bazlamalarını tavsiye ediyorum.

Our Readers Comments

 1. Burdan görmek bile yetti sabah sabah;)
  En yakın zamanda görmek istiyorum

 2. Emeğiniz için teşekkürler.bundan sonraki tatil yeri seçimimiz için kesinlikle yol gosterici olacak bigiler verdiniz.

 3. Teşekkürler

 4. Söke’nin Doğanbey köyü (rum evleri + deniz kenarı+ balık restoranı)ve Milas’ın Kapıkırı köyü (Bafa Gölü kenarı+ tarihi kalıntılar + balık ve kahvaltı) efsanedir. Fotoğrafçılar kaçırmamalı.

 5. Bilgi için teşekkürler. Sadece şunu söyleyeyim. Foça nın bir köyü olarak belirtilen Taşköy ticari bir işletmedir. Bu işletme Foça nin Ilıpınar köyündedir.

  • Hepsi iyi hoş ve düşünce de pek güzel. Herkesin denizlere üşüştüğü tatil anlayışına köyleri ilave etmenin özendirici yolu olarak yararlı bir çalışma olmuş. Evet, Özgür’ün de belirttiği gibi Taşköy bir ticari işletmedir. Adı köydür, bulunduğu köyün gerçek adı Ilıpınar KÖyü’dür.

 6. egede doğup büyümekten ve de böyle güzelliklerin içinde bulunmaktan dolayı kendimi çok şanslı hissediyorum.herkesin gelip görmesini bu muhteşem doğa zenginliğini yaşamasını tavsiye ederim…

 7. Sahane mekanlar..cogunu gormek kismet oldu ..

 8. elinize sağlık rehber olmuş

 9. Listeye salihli adala da eklenmeli

 10. Sığacık fotoğrafı Nejdet Düzen’e aittir.

 11. Dikili, Bademli Köyünü unutmayalım 🙂

  • kesinlikle bademli 10 numara 😉

 12. Mordoğanı es geçmeyelim lütfen )))

 13. Yeşilyurt köyü için koyduğunuz fotoğraf, yine Küçükkuyu’ya bağlı Adatepe köyünden çekilmiş fotoğraf. Arzu ederseniz size fotoğraf gönderebilirim.

  • Fotograf Yeşilyurt koyunde çekilmiş Adatepe değil orası

  • 26 senelik ADATEPE’li olarak,Yeşilyurt fotoğrafı yanlış konmuş.

  • Adatepe köyünün fotoğrafı, kendi evimi görebiliyorum 🙂

 14. İZMİR KARABURUN SARPINCIK KARAÇAĞIL KOYU GÖNSÜZ KOYU HAMZA BÜKÜ KUM BÜKÜ TEMİZ DENİZ HARİKA DOĞA BETONLAŞMAMIŞ KOYLAR SAHİL ŞERİDİ KAFA DİNLEYECEKSEN TÜRKİYEDE KARABURUN.

  • kesınlıkle katılıyorummm… bır kraburun aşığı olarak aılemın emeklı olmasıyla yerlestıklerı yenı lıman köyunde huzurun hepsını buluyorum…
   herseymukemmel…
   huzur = karaburun

 15. Yeşilyurt yaşayanı olarak, resim ve içeriğin köyle hicbir alakasi malesef yok. dokuma biteli yillar oldu, evet yeşil ve taş bina var ama o resim Pisi’ye ait değil. . yine de iddiasiz ama güzel bir köydür.

 16. BURALARIN FOTOLARINI GÖRDÜKTEN SONRA YENİDEN ROTA CIZECEĞİM KARAVANIMA ANLAŞILAN. TEŞEKKÜRLER.

 17. Milas Çomakdağ Kızılağaç köyü çok önemli bir eksiklik bu liste için…

 18. İzmir Çeşme/ Dalyanköy

 19. Dikili Bademli köyü nü ve Koylarını( Pissa,Killik,Sotes, Decemko,Hayıtlı ve köy içi plajlarını mutlaka görünüz.

  • Cennet koylarda dolaşmışsınız. Yine bekleriz 🙂

 20. Bir gezen anne olarak en çok gitmeyi sevdiğim yerlerdendir bu tarz köyler. Listedeki birçok yere gittik, gitmediklerimizi de şimdi not ettik. Güzel bir liste olmuş teşekkürler. Yeşilyurt, Adatepe, Hasanboğuldu, Sığacık için ayrıntılı bilgi isteyenler http://www.gezenanne.com a bakabilirler…

 21. Pingback: Gezi | Pearltrees
 22. Ohhh beee iyi ki mazıköy yok. Orada burada bodrum mazıköy reklamı yapılıyor ve o güzelim bakir köy de yavaş yavaş kentlileşiyor

  • Mazı da en son mavi bayraklı plaj hazırlıkları yapılıyordu.Bence o yolları onarmaları lazım kentleşmesi için.Bu arada oradaki köylü topraklarını satmassa kentleşemez.Bu ülkede toprağını satmaya teşvik edilen bir çok neden olduktan sonra bilmiyorum umarım bakir kalır

 23. abi buralar benım bolge adatepede karadaglarda fılım de oynadım yesılyurt da gulhayatla dans ettık altınoluk gez<ı programı ıcınde bu yerler

 24. fethiye de kayaköyünü de görün derim.mübadele döneminde,buradaki rumlar ı memleketlerrine göndermişler.girit ,rodostaki türkleri de buraya getirmişler.ancak türkler yerleşmeyince,burası,boş evler kalmış.tepeye de çıkınca yukarıdan deniz manzarası da çok güzel.haziranda kapalı pencere ve yorganla uyursunuz.biraz ileri gidince de gemile koyunu tepeden nefis manzarasını seyredip,aşağı inip koyda denize girersiniz

 25. kara burun kara burun fotografı degil yanlış fotoda göründügü gıbı oyle biyer degil öyler bi manzara yok toplama resimler

 26. Harika bir rehber olmuş; teşekkürler…
  Rotanıza İzmir’in en küçük ama en güzel köyünü mutlaka ilave etmenizi öneririm. Çandarlı- Dikili arasındaki DENİZKÖY… Nefis plajı, bakir doğası, adaları ve krater gölüyle muhteşem. Ben şahsen Denizköy’ü gördükten sonra Foça aşkını arkaya attım. Kasım ortalarına kadar denize de girebilir, Ocak-Şubat’ta bir bahar havasıymışçasına doğa yürüyüşlerine çıkabilirsiniz… Denizköy’ün 10 km. sonrası Bademli. Mutlaka görülmesi, yaşanması gereken yerlerden… Yakın gelecekte turizm yatırımlarına maruz kalarak özellikleri farklılaşacağından, Denizköy ve Bademli’nin bu günlerini değerlendirmenizi öneririm.

 27. ayrıntılı bilgi bu yerlerle ilgili….

 28. Datça mım bağlarözü diye bir köyü yoktur. Küçük bir koy’dur. Yerleşim yok su yok. Elektrik yok. Toprak yolu var. Ama şirindir.

 29. Ayvacık ın Ahmetçe Köyü Zeytin, yağ, organik bal tüm ürünleriyle burada yer almalıydı

 30. Gezinti köyleri çok güzel anlatım ile içinde yaşayasım geldi teşekkürler.

 31. karahallı belediyesi clandıras köprüsü görülmeye deger uşak-karahallı

 32. manisa türkmen köyünü unutmayalım 35metre yüksekliğinde şelalesi var

 33. Güzelçamlı köyünü de unutmayalim

 34. Belli ki Kömür Limanına gitmemişsiniz yoksa 17 km lik o rezalet yolu yazardınız yeryüzünde bundan daha kötü bir yol olamaz aman resme aldanmayın.

 35. Karaburun lu olarak tesekkur ederim Egenin en temiz denizi ve temiz havasiyla muthis guzel bir yerdir. Ziyaret etmediyseniz elinizi cabuk tutun.

 36. Güzelköy dizisinin çekildiği,Dabbe,sürgün inek,baba ocağı gibi dizilerin de çekildiği Muğla yatağan Bozüyük köyünü unutmuş olmanız üzücü.Mutlaka görmelisiniz.Yeni trend BOZÜYÜK

 37. Egemizin bu eşsiz guzellikleri harika..hepi görmeye değer.bende size bir yer önereceğim.çanakkale ayvacık ilçesine bağlı Assos a 15 dk mesafede gizli cennet SOKAKAĞZI ..sessiz sakin huzurlu bir köydur..denizi superdir..kendisiyle ve sevdikleriyle başbaşa olmayı özleyenlere tavsiyedir….

 38. Hazirlayana ve ekleme/duzeltme yapan herkese tesekkurler. Notlarimi aldim, bu yerlerden gormediklerim cok yakinda bizi ve motorumu agarlayacaklar

 39. Muğla Yeşilyurt köyü fotosu yanlış. O foto Kazdağları’ndaki Adatepe köyüne ait.

  • Uyardığınız için teşekkürler, fotoğrafı değiştirdik 🙂

 40. Karaburun ile ilgili bilgilerdeki hataları düzeltmek isterim. Ne yazık ki, son 1 yıldan bu yana 303 adet viraj kalmadı. Yolun yarısı (İzmir-Mordoğan) gidiş-geliş şeklinde düzeltildi. Ayrıca Karaburun koylar açısından son derece zengindir. Kilometrelerce boyunca, her burunu döndüğünüzde başka bir minik koy ile karşılaşırsınız. Ayrıca, yürüyüş yapmak isteyenlere eşsiz manzaralar vardır. Baharda, dağlarda ve kırlarda binbir çiçekler, otlar arasında yürürsünüz. Karaburun da gezginler için yapacak çok şey var, tatil sadece deniz faaliyetlerinden oluşmaz. Her yıl ağustos ayı sonunda “Börklüce Şiir Günleri” Eylül ayı başında “Bilim Kongresi” düzenlenir.

 41. Kuyucular’a gitmeyin. Bir şey yok. Onun yerine aydın bozdogan’a bagli olukbaşı köyüne gidin. Muhtesem manzarali masalsi bir koy.Bir de oglak kebabı yiyin.oradan bozdogana gidin orası da guzel bir ilce.

 42. Gökova körfezinde söylenicebilecekler arasında ören(keramos) türküye adını veren çökertme ve meşhur Mısır’dan getirtilen beyaz kumlu plajı ile meşhur sedir nam-ı diger Kleopatra adası ve tabi yamaç paraşütü tutkunları için ayrıca Alatepe diyorum teşekkürler

 43. Ege’de her yer çok güzel .Aydın bir başka. En güzel ,en büyük ve en zengin Aydın. Tanı inan ve tanıt. Aydınlı’nın var olan gücü buna yeter. İnanmanız için Aydın’dan yaya gidebileceğiniz kadar yakın İMAMKÖY’ü bir görün. Orada bulunan ılıcalar vadisi içinde Narlıdere Kanyonu gerçekten görmeğe değermiş diyeceksiniz. Bu kanyon içinde bir de gizemli mağaralar var. Bu mağaralar içinde ise, bir gizli kilise ile karşılaşacaksınız. MERYEM ANA burada yaşamış olabilir diye düşünüyoruz. Tabiki, bilen insanların araştırma yapmaları gerekli. Bu güzel Vadi’de bir de DÜNYA BARIŞ YOLU adında yürüyüş parkuru var. Hepinizle orada görüşmek üzere..

  • Çok teşekkürler bilgilendirme için!

 44. Valla oku oku mest oldum ellerinize sağlık hele o matematik yaz okulu olan yer gerçekten çok ilgimi çekti ne kadar az biliniyor oysa ki ülkemiz de, gerçekten bende oğlumu gönderirim böyle bir yere. Diğer yerleride tek tek gezesim geldi 🙂
  Emeğinize sağlık çok beğendim derlemenizi…

 45. Tavsiye de bulunan herkesin eline yüreğine sağlık.Ben de bir köy,kıyı hastası olarak yazdıklarınızı keyifle okudum.Şirince,Birgi,Kayaköy,Kavaklıdere,Muğla Kavaklıdere yerküpe yaylası,Gölhisar..Memleketimin her hali güzel.:)

 46. Otopark parası vermeden arabanızı park edecek yer bulamanın mümkün olmadığı, köyün her sokağının her köşesinin otopark olduğu, köylülerin ellerinde biletler ve kollarında görevli kollukları ile sokak sokak fink attığı ŞİRİNCE KÖY… O zaman aracımı köy dışına park edip biraz yürürüm düşüncesinde olanları da güzel süprizler beklemekte!! Park yasağı olduğunu belirten levhalar var köye yürüyüş mesafesinde olan ve park etmeye uygun her yerde.. Trafik cezası!!!!! Yani daha arabadan inmeden turizmi adam kazıklamak olarak gören yurdum insanının zihniyeti ile karşı karşıya kalıyorsunuz.. Dünyada arabanızı koyacak ücretsiz yer bulamayıp park parası vereceğiniz tek köy ŞİRİNCE KÖY. Köyde bulunan cafeden, restoranta, dondurmacıdan, hediyelik eşyacıya, şarap satıcılardan takıcılara kadar dükkanların hepsinde fiyatlar, insana ” adam kazıklamanında bir adabı var ” dedirtecek cinsten!!! Bütün bu olumsuzlukları bir yana bıraksak, gidilip görülmeye değer bir köy mü? Emin olun ki Ege’de 100lerce daha güzel köy var.. Şirince’nin tek fark, köydeki uydu antenlerinin gizlenmiş olması ve sizi her yerde olan bu görüntü kirliliğinden bir nebze uzaklaştırması!!!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...