Dünyanın Tatlıları

Dünyadaki tatlıları kategorize etmek ya da aralarından seçim yapmak tabii ki de çok zor ama şahsi favorilerimden birkaçını paylaşmak istiyorum.

Churros

İspanyolların geleneksel Churros’u benim için bir numaralı tatlı. Dışı çıtır, içi yumuşacık ince uzun hamur çubuklarının üstüne bir de tarçın ve pudra şeker eklenince yemeye doyum olmuyor.

 

Baklava

Bir diğer favorim de tabii ki baklava! Kökenine dair tartışmalar hala devam etse de farketmez. İster Yunan asıllı olsun, ister Türk; incecik hamur katmanlarının arasında bol cevizli-fıstıklı bu tatlı, daha tadına bakmadan bile cezbedici. Yörelere göre şekilleri ve kullanılan malzeme değişse de çıtır çıtır kıvamıyla tek kelimeyle harika!

 

Chestnut Kintons (Kestane Şekerlemesi)

Alışıldık tatlardan olmasa da mutlaka denemeniz gereken bir tatlı da Japonya’ya özgü kestane şekerlemesi. Kestane, yer elması, şeker, mirin sosu ve sirkeden hazırlanan bu ezme gurmelerin ilgisini çekiyor.

 

Tiramisu

İtalya’nın Sienna şehrinden dünyaya yayılmış bu tatlı ağır görünüsüne rağmen en hafif tatlılardan biridir. Yumuşacık ve kabarık dokusuyla yerken damağın her tarafına dağılan bu tatlı da çeşitlilik gösterebiliyor. En yaygın bilinen versiyonu yumurta, labne, brendi, pandispanya keki, yoğun krema, şeker, rom ve tercihen çikolata ya da kakaodan yapılıyor.

Kulfi

Geleneksel Hint mutfağının gözbebeklerinden olan Kufi görünüş itibariyle dondurmaya benzer ama kıvamı daha yoğun ve daha kremsi bir tatlı. Genellikle safran aromasıyla hazırlanır ama antep fıstıklı ya da bademli versiyonları da denemeye değer. Tatlı aşıklarının vazgeçilmezleri arasına girebilir.

 

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...