Dünyanın En Önemli 20 Antik Alanı

200.000 yıllık insanlık, yani homo sapiens olarak tanımlandığımızdan beri sürekli olarak kendimizi geliştirdik. İnsanlık sürekli olarak bir ilerme durumunda. Afrika’dan dağılış sürecinde insanlığın bir çok kolu apayrı yerlere gitti ve yaşam kurdu. Herkes kendi yaşadığı ortama adapte oldu, kültürümüz, giysilerimiz, davranışlarımız ve yapılarımız tamamen çevremize göre şekillendi. İşte bu listede yapmaya çalıştığımız şey de farklı farklı insan topluluklarının geçmişte oluşturdukları yaşam alanlarını olduğunca gösterebilmek.

Machu Picchu, Peru

machu_geziko

fotoğraf: flickr.com/harquail/

Burası antik bir İnka kentidir ve Peru’nun Cusco şehrinde bulunmaktadır. And dağlarının bir uzantısında, 2360 metre yüksekliğe kurulmış antik bir yerleşim yeridir. Dünya’nın yedi harikasından biri olup, günümüze kadar korunabilmiş ender tarihi değerlerden birisidir. İnkalı bir yönetici burayı 1450 senelerinde inşa ettirmiştir. İspanyol kaşifler çevredeki yerleşimleri sömürmek için geldiklerinde burayı farketmemişler ve burası olduğu gibi kalmayı başarabilmiş. İspanyolların burayı görmemelerinin sebebi ise tamamen doğaldır çünkü şehir 2000 metreden daha yüksek bir yere kurulmuştur ama çanak içindedir, yani dışarıdan bakıldığında kolay gözükmez. Ve National Geographic burası hakkında nasıl inşa edildiğine, tarımın nasıl yapıldığına suyun ise 2368 metre yukarıya nasıl taşındığına dair çok güzel bir belgeseli var, bunu izlemenizi cidden öneririm.

Gize Piramitleri, Mısır

giza_geziko

fotoğraf: flickr.com/feelix

Gize piramitleri 3 devasa piramitten oluşmaktadır. Bunlar; Keops piramidi, Kefren piramidi ve Mikerinos piramididir. Piramitler yaklaşık 4500 yıl önce 4. hanedandan bir firavun tarafından yaptırılmıştır. Keops, büyük piramit, yaklaşık 145 metre olduğu düşünülüyor, yalnız günümüze ulaşana kadar 10 metresini kaybetmiştir. Belçikalı bir biliminsanına göre piramitler Orion takımyıldızlarının yeryüzüne izdüşümlerine göre inşa ettirilmiş ve ayrıca bir diğer şaşırtıcı husus ise piramitlerin köşeleri ve hesapları çok düşük hata payları bırakılarak neredeyse hatasız düzgünlükte inşa edilmişlerdir.  Kullanım amaçları hakkında ise bir çok söylenti bulunmaktadır, bunlar arasında dini inanç merkezi, astronomik gözlemevi ve firavunun ölümden sonrasındaki hayatı için yapılan yer olarak düşünülmektedir.

Petra Antik Kenti, Ürdün

petra_geziko

fotoğraf: flickr.com/[email protected]

Ürdün’de bulunan bu muhteşem antik kent, Nebatiler’in başkentiydi. 2500 yıl önce aktif yaşamın olduğu bir yerdi ama yaklaşık 1900 yıl önce Romalıların işgali ile kullanılmaz hale gelmiştir. Şehirde genel olarak tapınak, antik tiyatro, ev ve Roma eserleri bulunmaktadır.  Dünya kültürel mirası listesine dahildir, ayrıca Machu Picchu ile kardeş şehirdir.

Stonehenge, İngiltere

stonehenge_geziko

fotoğraf: flickr.com/hazizk

Burası Londra’nın 130 km uzaklığında bulunmaktadır. Kazı çalışmalarında çevresinde bir çok yapıya ve mezar alanına rastlanmıştır. Yapının tarihçesi ise yaklaşık 5000 yıldır. Ve genel hizmet amacı ise inanç merkezi, mezarlık, astronomik ve astrolojik gözlem merkezi, bunların yanında yapı ile ilgili çok garip bir gerçek de bulunmaktadır. Yapı 21 hazirandaki gün doğumunua, yaz dönencesine göre inşa edilmiştir. Yakınında bulunan İrlanda’daki benzer bir yapı ise 21 aralık kış dönencesine göre inşa edilmiştir.

Göbekli Tepe, Türkiye

göbeklitepe_geziko

fotoğraf: Teoman Cimit

Şanlıurfa’da bulunan bu çok önemli kült yeri yaklaşık 10-12 bin yıl öncesine kadar uzanmaktadır. Genel olarak taşa oyma şekiller ve yüksek taşlar bulunmaktadır. Ayrıca ev tarzında küçük yapılar da içermektedir. En büyük önemi ise insanlığın tarihinde önemli bir yer oynayan göçebelikten sabit yaşama geçme konusunda bilim insanları tarafından odak noktasıdır. Günümüzde en son tartışılan ama çok da destek bulmayan son durum ise insanlığın sabit yaşama tarım devrimi mi yoksa inançlar, ritüeller yüzünden mi geçtiğidir. İşte Göbekli Tepe’nin önemi ise burada anlaşılır. Ayrıca insan elinden çıkmış en eski yer özelliğine de sahiptir burası.

Kolezyum, İtalya

  kolezyum_geziko

Başkent Roma’da bulunan yapı, Roma İmparatorluğu döneminde yapılmıştır. Yaklaşık 2000 yıl önce inşa edilmiştir. Yapımındaki amaç ise amfi tiyatro görevi görmesi, gladyatör dövüşlerinin burada yapılması, hayvan dövüşleri, çeşitli dini ve ulusal etkinliklerin yer aldığı bir alan olarak kullanılmasıdır. Son araştırmalara göre ise gladyatör dövüşleri dizi ve filmlerde gösterildiği üzere iyi askerlerin dövüştüğü değil yaşlı ve kötü durumda olan esirlerin yaptığı bir etkinliktir.

Atina Akropolisi, Yunanistan

atina_geziko

 Akropolis yaklaşık 2500 yıl önce Perikles tarafından inşa ettirilmiştir. Perslilerin saldırıları karşısından kazanılan zafer üzerine, antik Grekliler yoğun bir çalışma sonucunda bu büyük yapıyı inşa ettiler. Akropolis kelime anlamı olarak da yunanca’da yüksekteki yapı anlamına gelmektedir. Şehir merkezinde yüksek kayalığa inşa edilmiştir ve denizden yüksekliği yaklaşık 152 metredir. Yapının ana işlevleri tapınak ve anıt yapı görevi görmektir. Osmanlı İmparatorluğu 1456’da burayı fethettiğinde, yapı cami olarak hizmet vermeye başlamıştır.

Angkor Wat, Kamboçya

angkor_geziko

fotoğraf: flickr.com/chrisjunker

Angkor Wat 12. yüzyılda inşa edilmiş bir tapınaktır, bu tapınak ilk olarak Hindu inançlarına göre inşa edilmiştir. İnşa edilmesinden 200 yıl sonra ise Budist tapınağı olarak hizmet vermeye başlamıştır. Çok büyük bir yapı olarak yapıldığı zamandaki bir çok katedral ve kiliseden farklı şekilde daha büyüktü. Tapınağı yaptıran ise Kral II. Suryavarman’dır. Ayrıca çevresinde bir çok yapı ve tapınak da bulunmaktadır. Zamanla terkedildikten bir süre sonra civarındaki orman tapınağı ve yapıları doğaya geri kazandırmaya başlamıştır. Ta ki 1858’e kadar batı dünyası tarafından pek de bilinmezken Fransız bir biliminsanı tarafından bu muhteşem antik alan dış dünyaya tanıtılmıştır. Ve şu anda Unesco Dünya Mirası listesindedir.

Terrakotta Ordusu, Çin

terracotta_geziko

fotoğraf: smithsonianmag.com

Terrakotta ordusu 8000 askerden oluşmaktadır. Ve yapılış amaçları ise Çin’de savaşlar dönemini bitirip düzeni sağlayan Çin’in ilk hükümdarı Qin Shi Huang’ı mezarında yalnız bırakmamaktır. Heykeller genel olarak askerler ve atlarından oluşmaktadır. Milattan önce 210 yılında yapılmıştır, yapımı kral hayattayken yaklaşık 30 yıl sürmüştür. 700.000 civarından insan bu heykeller için çalışmıştır. Bu antik alan Çin’in Shaanxi eyaletinin Xi’an kentidenki Lishan kasabasında bulunmaktadır. Mezarlığın yerden yüksekliği 76 metredir.

Teotihuacan, Meksika

teotihuacan_geziko

fotoğraf: thehistoryhub.com

Kent garip bir gizeme sahiptir çünkü hakkınde elde edilebilecek pek fazla arkeolojik bulgu bulunmamaktadır. Sanki geçmişte birileri burayı inşa etmiş ve direk ayrılmış gibi. Bilgi alabileceğimiz hiç bir belge, metin, yazıt malesef yoktur. Biliminsanlarının tahminlerine göre Azteklerden önceki bir medeniyet burayı inşa etmiştir ama neden terkediliğine dair bir ipucu yoktur. Azteklere göre kent kendi kutsal inandıkları tanrılarının yeri ki zaten buraya ismini veren de yine aztekler ve ismin anlamı da ilahların bulunduğu yer demektir.

Pompeii, İtalya

pompeii_geziko

fotoğraf: flickr.com/becky1949

Pompeii, İtalya’nın Campaia yarı özerk bölgesinde, Napoli şehrine yakın bir yerde bulunan 25 bin civarında nüfuslu Pompei kentinde yer alan antik bir Roma kentidir. Yaklaşık 2000 yıl önce patlayan Vezüv yanardağı şehri harabeye çevirmiş, dağdan gelen lavlar ile taş üstünde taş bırakmamış ve aktivite sonrasında yağan küller ise kalan her şeyin olduğu gibi günümüze kadar gelmesini sağlamıştır. Şehrin üstünü 20 metreden fazla kapatıcak şekilde kül yağmıştır. Hatta bazı kimseler tarafından dini kitaplardaki helak edilen kentler ve milletler ile aynı kaderi paylaştığını söylemişlerdir. Kalıntılardaki en çok göze çarpan ve dikkat çeken şeyler ise olduğu gibi kalıp bir heykelmişcesine görüntü veren insanlardır. Bu durumu ise şöyle açıklamak gerekir, şehri 1700’lerde bulan ilk arkeolog bazı çalışmalar yapmış ve kalıntıları gün ışığına çıkarmaya başlamıştır. Yalnı kalıntıları çıkarırken boşluklar olduğunu fark etmiş ve bunların içini alçı ile doldurmanın kalıntılar için daha korunaklı olacağını düşünmüş ve gerçekleştirmiştir.

Paskalya Adası, Şili

paskalya_geziko

fotoğraf: arcticnomad.com

Paskalya adası Şili açıklarında bulunan bir adadır. Açıkları derken cidden baya uzaktadır, Şili’den 3700 km uzaklıktadır ve ada kendine has, izole bir yaşama sahiptir. Son sayımlara göre ada üzerindeki nüfus 6000 kişi. Zaten çok da verimli bir ada değil, nedeni ise insanoğlu diyebiliriz. Ortaçağ zamanlarında bu adada çok büyük palmiye ağaçları varmış, tabi güzel dünyanın sömürücüsü insanoğlu bu ağaçları kesmiş, yok etmiş ve adanın ekosistemine balta vurmuş. Şimdi ada rüzgarlı, tropikal bir iklime sahip, genel olarak da çorak. Bu adayı özel kılan şey ise üzerinde bulunan 638 tane devasa taş heykel. Aslında 1000 tane heykel olduğu tahmin ediliyor ama şu anda 638 tanesine günümüze ulaştı. Heykellerin tarihçesine dair pek fazla bulgu yok, 1000 ile 1600 yılları arasında yapıldıkları tahmin ediliyor. Heykellerin boyutları değişkenlik gösteriyor, küçüklerinden 20 metre 50 ton büyüklüğündeki taş bloklara varana dek çeşitli heykeller var.

Çin Seddi

çinseddi_geziko

fotoğraf: flickr.com/stevepeterson433

Yaklaşık 2500 yıl önce inşa edilen bu büyük duvar 20 ayrı hanedan tarafından kendi bölgelerinde yaptırılmıştır. Duvar bulunduğu bölgenin kültürel ögelerine dair bir çok bilgi barındırmaktadır. Çünkü her bölgenin yapım teknikleri ve malzemeleri farklıdır ama genel olarak tuğla, kerpiç ve çeşitli farklı malzemeler ve yapım teknikleri ile inşa edilmiştir. Bu büyük duvarın inşa amacı ise genel olarak kuzeyden gelen Moğol ve Türk boylarının saldırılarına karşı korunmak ve ülkenin iç güvenliğini sağlamaktır. Duvarın şu andaki uzunluğu 6000 kilometredir eğer ki duvarın tüm kollarını, uzantılarını hesaba katarsanız yaklaşık uzunluk 21000 kilometredir.

Palmira, Suriye

Palmyra_geziko

Palmira antik kenti Şam’a yaklaşık 215 km uzaklıktadır. Çölde bir vaha üzerine kurulmuştur ve yıllar boyunca kervanlar için bir durak noktası olmuştur. Böylelikle ticaretin yoğun yaşandığı bir kent olan Palmira gelişmiştir. Babillere ait olan ve arkeologlar tarafından bulunan 25.000 tablete göre şehrin geçmişi milattan önce 1900 yıllarına kadar gidiyor.Şehre zaman zaman farklı medeniyetler hükmetmiştir. Bunların arasında Romalılar, Sasaniler, Persliler ve Bizanslılarve en son olarak da Osmanlılar bulunmaktadır. Şehirde zamanında yoğun kültürel faaliyetler yaşandığına dair bir çok gösterge bulunmaktadır. 1980 yılında Unesco Dünya kültürel mirası listesine alınmıştır. Bugün yaşanan savaşlar yüzünden yıkılma tehlikesi ile karşı karşıya kalmaktadır.

Tac Mahal, Hindistan

tacmahal_geziko

fotoğraf: İlyas Yıldız

Hindistan’da bulunan bu eşsiz eser Türk-İslam eserleri arasında çok önemli bir yere sahiptir. Babür imparatorluğu hükümdarı Şah Cihan tarafından 14. çocuklarını doğururken ölen eşi adına yaptırılmış bir yapıdır. Yapımında Mimar Sinan’ın öğrencileri olan ustalar ve çok önemli hattat sanatçılar İstanbul’dan Şah Cihan’ın daveti üzerine Hindistan’a gelmişlerdir. Yine inşa edilirken zümrüt, pırlanta,yakut, inci ve elmas gibi çeşitli değerli taşlar bu eşsiz yapıda kullanılmıştır. Yapımına 1632 yılında başlanmış olup 20 yıl sürmüştür. Ve rivayete göre inşaat işini yapan ustalar bir daha bu denli güzel bir şey yapamasınlar diye Şah Cihan tarafından kolları kesilmiştir. Çevresindeki yapılaşma ise bu şaheser için ciddi tehlikeler barındırmaktadır.

Efes Antik Kenti, Türkiye

efes_geziko

fotoğraf: flickr.com/[email protected]

Sadece Türkiye için değil tüm dünya için de çok önemli bir yerdir Efes antik kenti. Bunu ayrıca yıllık aldığı ziyaret rakamlarına bakarak da söyleyebiliriz. Önce antik Yunanlıların hükmettiği sonrasında ise Romalıların eline geçen şehir çağlar boyunca hep ticaretin ve sanatın merkezi olmuştu. Ta ki menderes nehri şehrin limanını doldurup, limanı kullanılmaz hale getirene kadar. Zaman içinde ticaret düştü ve eski aktif günleri kalmadı. Yakınındaki Meryem Ana evi ise önemli hac merkezlerinden biri olarak kabul edilmektedir. Ve geçmişte Papaların da ziyaret ettiği bilinmektedir.

Hadrian Duvarı, İngiltere

hadrian_geziko

fotoğraf: futurelearn.com

Bir diğer uzun duvar da İngiltere’den. Duvarın yapımı Romalılara ait ve yaptıran ise İmparator Hadrian’dır. Duvar İngiltere’yi doğu batı istikametinde böler. Yapım sebebi ise İskoç kabilelerin yağmalarından ve akınlarından korunmak. Aslında Hadrian duvarı, 3 büyük duvarın bir parçası ama Hadrian duvarı günümüze kadar gelebilmiş en korunaklı duvar. İngiltere’de bu duvarı takip eden turistik yürüme yolları bulunmaktadır. Duvar milattan sonra 122 yıllarında yapılmaya başlanmıştır. Askeri hizmetinin yanında sınır kapısı olarak da hizmet vermiştir.

Bagan, Myanmar

bagan_geziko

fotoğraf: flickr.com/tomsfries

Kent, Myanmar’ın Mandalay bölgesinde bulunmaktadır.1000 yıl kadar önce burada Pagan krallığı adında büyük bir krallık ikamet etmekteydi. 9 yüzyıldan 13. yüzyıla sayıları 10.000’i bulan budist tapınağı ve manastır inşa edilmişti. Günümüze ise sadece 2200 civarında yapı ayakta kalmıştır. Şehirdeki asıl yaşam ise milattan sonra 2. yüzyıla kadar gitmektedir. Bagan, Angkor Wat ile eşdeğer bir güzelliğe sahip. En ünlü tapınağı ise Ananda tapınağıdır.

Persepolis, İran

pers_geziko

İran, Şiraz’da bulunan şehrin tarihi yaklaşık 2500 yıl öncesine dayanmaktadır. Şehri Pers kralı 1. Darius yaptırmıştır. Şehirde bir çok güzel yapı bulunmaktadır, bunların arasında kral mezarları, tapınaklar, saraylar vardır. Dini inanç olarak Zerdüştlük önemli bir yere sahipti. Milattan önce 3. yüzyılda Büyük İskender, Pers imparatorluğu ile savaşınca şehri yaktı,yıktı, tüm kitapları yok ettirdi. Ve şehir büyük bir darbe aldı. Ama şehrin duvarlarında ve antılarında hala dönemin önemli mitolojik figürlerini rahatlıkla görebilirsiniz. Yanıbaşımızdaki bu güzel yere kesinlikle gitmek gerek.

Longmen Mağaraları,Çin

longmen_geziko

Bu ünlü mağaralar Çin’in Henan bölgesine bağlı Luoyang şehrinde bulunmaktadır. Bölgede mağaralara oyulmuş bir çok yaşam alanı, dev buddha heykelleri, yazıtlar bulunmaktadır. Mağaralardaki en erken yaşam ise yaklaşık 1500 yıl öncesine uzanmakta. Bir şehrin gerektirdiği her şey burada bulunmaktaydı, yakınlarından geçen büyük nehirler ise gerekli suyu sağlamaktaydı. Heykellerin boyutları çok küçükten yaklaşık 17 metre büyüklüğe kadar değişmektedir. Ve ev olarak kullanılan oyuklarla beraber kayalara oyularak yapılmışladır. 2000 yılında ise Unesco Dünya Kültürel mirası listesine alınmıştır.

 

Our Readers Comments

  1. Çok güzel yerler…Kars Ardahan da bulunan Ani antik şehri de bu listede olabilirdi 🙂 Gürcistan sınırında sınırıda nehir bölüyor 🙂

  2. Tarihi, arkeolojik, sosyal, kültürel ve Coğrafya bakımından çok önemli ve faydalı buldum.
    Tüm ilgililere çok teşekkür ederim.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...