Dünyanın En Çetrefilli 10 Havalimanı

Modern seyyahlar artık yolculuklarının büyük bir kısmını uçakla gerçekleştiriyor. Her ne kadar uçaklar üç aşağı beş yukarı aynı motor ya da donanıma sahip olsa da, aynı şeyi havalimanları için söylemek pek güç. Dünyanın en çetrefilli havalimanlarının listesini yaptık ki, küçük bir plan değişikliği ile olumsuz deneyimlerin önüne geçin ve uçakla seyahat etmekten hiçbir zaman nefret etmeyin.

1) New York John F. Kennedy Havalimanı (JFK)

Delta Terminal

“Yeni dünya” hayallerinizin daha başlamadan kabusa dönüşmesini istemiyorsanız, bu havalimanından ne olursa olsun uzak durun. Tam güne yaklaşan gecikme süreleri, kaybolan bagajlar ve belki de polisler tarafından detaylı vize kontrolü için “bekleme odasında” geçici olarak alıkonulmak…Bu havaalanı hakkında mutlu hikaye duymak neredeyse güç gibi…

JFK Havalimanı’na yalnızca aktarma yapacaksanız bile tavsiye etmiyorum. Kısa transfer süreleri esnasında uçağınıza yetişemeyebilir, seyahatinizi mahvedebilirsiniz.

Alternatif: Kesinlikle Newark Liberty (EWR)! Teknik olarak New Jersey eyaletinde olduğunu aldırmayın (New York’a direkt tren seferi var) ve yolculuğunuzu yarım saat uzatın ama tatiliniz keyifli başlasın/bitsin.

2) Paris Charles de Gaulle Havalimanı 3. Terminal (CDG)

airport2

Kafanızda onca resim ile Paris yollarına düştünüz; Eiffel Kulesi, Louvre Müzesi, ve Notre Dame Kilisesi’ne gitmek, köprülere bakarak şarabınızı yudumlamak ve cafelerde “fink atmak” istiyorsunuz. Tamamen yanlış bir başlangıç yapıyorsunuz. Çünkü CDG 3. Terminal büyük bir ihtimalle ismini “3. Dünya”dan alıyor. (Yanlış anlamayın, 3. Dünya ile bir sorunumuz yok, ancak havalimanı plancıları bu terminali yalnızca Fransızların “pek hoşlaşmadıkları” ve girişte sorun çıkarmak istediği ülkelerin vatandaşlarına ayırmış.)

Yine de ısrarcıysanız, ana terminale geçiş için kullanacağınız alt geçitin korkunçluğunu ve otobüs yolculukların “heyecanını” size bırakıyorum.

Alternatif: Orly Havalimanı (ORY) hem sessiz hem de sakin. Paris’e uzaklığı da o kadar fena sayılmaz.

3) Moskova Şeremetyevo Havalimanı (SVO)

airport3 Havalimanına giriş yapar yapmaz bu havalimanının neden listede olduğunu anlamak mümkün: Terminal havalimanın geri kalan kısmında o kadar uzak ki…Bunun yaratacağı gecikmeleri bir de siz düşünün…Ya da düşünmeyin. Hemen çekin elinizi rezervasyon tuşundan. Bu havalimanı insana çok vodka içirir.

Alternatif: Yakınlardaki Domodedovo Uluslararası Havalimanını deneyin. Onun hakkında çok daha “az kötü” duyacağınıza emin olabilirsiniz.

4) Zürih Uluslararası Havaalanı (ZRH)

airport4a

Dünyanın en az kalabalık ve belki de en pahalı havalimanlarından birisi. Uçuşunun saatine göre, koskoca bir hol boyunca tek başınıza yürümek zorunda kalabilirsiniz. Yemek katındaki yemekler tatsız olmakla birlikte, yalnızca bir çorba içmek için en az 30 lirayı gözden çıkarmayı unutmayın.

Alternatif: Zürih’e uçakla gelmeyin. Basel’e (BSL) bir ucuz bilet alın ve gerisini trenlere bırakın. Konforlu trenlerde Alp manzarasını izlemenin bedava olduğunu unutmayın.

5) Amsterdam Schiphol  Havalimanı (AMS)

airport5 Dünyanın hava yükünü taşıyan bir havalimanının geceyarısı kapanması nasıl mümkün olabilir? Özellikle Amsterdam’a gece varacağınız bir yolculuk planladıysanız, Hollanda’nın tam dakikasında kalkan trenlerden birini kaçırıp sokakta yatmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca duty-free alanındaki bazı bölgelerde paranızla rezil olabilirsiniz. Çünkü transfer biletiniz yoksa su bile satmıyorlar.

Alternatif: Söz konusu Amsterdam Schiphol olunca ciddi bir şekilde alternatifsiz olabilirsiniz. Eğer aktarma yapacaksanız, Frankfurt bir seçenek olabilir. Onun haricinde sabah uçuşlarını tavsiye ediyoruz. Bir de havalimanının rahat koltuklarından bolca dinlence…

6) Dubai Uluslararası Havalimanı (DXB)

airport6

Dünyanın en işlek havalimanlarında biri olmakla beraber, burada neredeyse para vermeden oturmanız bile mümkün değil. İnternet servisi yavaş, yemekler inanılmaz pahalı ve uzun aktarma sırasında şehri gezmek için cebinizden 90 dolara yakın vize parası çıkarmanız gerekiyor. Evet, havalimanının içinde yüzme havuzu bile var, ama yalnızca paranız varsa. Türk lirası yetmez, yüzlerce dinar anca yeter.

Alternatif: Eğer aktarma olarak düşünüyorsanız, direkt uçuşları tercih etseniz belki de daha ekonomik olabilir. Eğer hususi Dubai’ye geldiyseniz, “hamama giren terler” demekten başka bir tavsiyemiz yok maalesef.

7) Viyana Havalimanı (VIE)

airport7

Küçük, sıkıcı ve pahalı. Lounge da kötü. Ayrıca hiç de konforlu sayılmaz. Ve maalesef Zürih gibi sessiz sakin de sayılmaz. Ayrıca check-in’den geçtikten sonra yanınıza hiçbir şey yiyecek ya da içecek alamayacağınızı, alanda cafe bulunmadığını da hatırlatalım. Eğer seyahatinizden fotoğraf paylaşmak istiyorsanız, check-in olmadan dışarıda (soğukta ya da sıcakta) takılmanız gerekecek.

Alternatif: Viyana’ya neredeyse 1 saat uzaklıkta Bratislava’nın olduğunu unutmayın. Bir uçağa binip iki kuş vurmanın keyfine varın. Almanya’da dayısı/amcası olanlar ise Münih üzerinden gelmeyi deneyebilir.

8) Manila Ninoy Aquino Uluslararası Havalimanı (NAIA)

airport8

Karşınızda dünyanın en tehlikeli havalimanlarından bir tanesi duruyor. Filipinlerin başkenti Manila’nın dünyaya açılan ana hava kapısı olan bu tesisinin çatısı 2011 yılında çökünce 2 kişi yaralanmıştı. Seyahat edenlerin dediklerine göre, havalimanının tuvaletleri iyi çalışmıyor ve sık sık hırsızlık olayları yaşanıyor.

Alternatif: Yine Manila’da bulunan Clark Havalimanı.

9) Sao Paulo Congonhas Havalimanı (CGH)

airport9

TAM Havayolları Uçuş 3054 kimseye bir şey hatırlatıyor mu? 2007 yılında bu havalimanında pistten çıkan bir Airbus A320-233, bir hangara girerek 181 yolcusunun yanısıra 19 TAM çalışanı ve 6 kabin mürettebatının canına mal olmuştu. Bu kaza, Brezilya’daki en büyük havayolu faciası olarak tarihe geçti. Ayrıca, bir Airbus A320’ün dünya çapında neden olduğu en ölümcül kazaydı. Denilene göre, havalimanının pistleri biraz kısa olduğundan iniş ve kalkışlarda hala sorunlar yaşanıyormuş.

Alternatif: São Paulo–Guarulhos Uluslararası Havalimanı (GRU). Ya da onun yerine seyahatiniz Rio de Janeiro’dan başlatabilirsiniz.

10) Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW)

(Son yaptığım uçuştaki yoğunluğu anlatan bir kare.)

Belki de son olarak çuvaldızı kendimize batırmamız gerekiyor. Atatürk Havalimanı’nın yükünün hafiflemesi umuduyla yapılan ve genelde ucuz uçuşlarıyla birçok modern seyyahın kalbinde taht kuran bu minik havalimanı, maalesef ulaşımı çok güç olması (İstanbul merkezden servisle bile saatleri bulan varış süreleri ve trafik durumu), kapasitesinin üzerinde yolcu kabul ederek sürekli kalabalık olması, sürekli daha da uzayan pasaport kuyrukları ve kısır duty-free seçenekleriyle biraz eleştiriyi hak etmiyor mu?

Alternatif: Yurtdışı uçuşlarda fiyat açısından bakarsak alternatifi bulunmuyor. Belki ölü sezonlarda seyahat etmek düşünülebilir. Yurtiçi uçuşlar için ise Atatürk Havalimanı’ndaki kampanya uçuşlar takip edilebilir.

Çetrefilli havalimanını dize getirme yolları

airport11

– Seyahatinizi çok iyi planlayın. Transfer aralıklarını hesaplayarak hazırlık yapın.

– En ucuz uçak bileti her zaman en karlı bilet olmayabilir. Yalnızca çok az daha fazla ödeyerek saatlerce beklemenin ya da olumsuz havalimanının önüne geçebilirsiniz.

– Her türlü durum için kendinize bir seyahat kiti oluşturun. Aktarmada neler yapabileceğinize göz atın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...