Dünyanın en bisiklet dostu şehirleri

Seyyahların en sevdiği araç nedir? Uçak? Tren? Motorsiklet? Peki ya bunların arasında doğa dostu varlığıyla bisiklete ne demeli? Bir kıtadan diğerine bisiklet ile yolculuk yapılmaz evet (mi acaba? bu yazıda aksini ispatlayan bir örneğimiz bile var)  ancak gezdiğimiz şehirlerde bizim için en ekonomik, doğa dostu ve instagramsever alternatifimiz bisikletler. Peki pedallamayı sevenler dünyanın nerelerine gitmeli? Sizin için tüm kıtaları araştırarak bisiklet dostu şehirleri listeledik. Kaskınızı takın, okumaya başlayın!

1. Kopenhag, Danimarka

  kopenhag-yilan-koprusu

Fotoğraf: danculture.dk

Yazımıza dünyadaki bir numaralı bisiklet şehri ile başlayalım; Kopenhag. Yağmurlu günler olsun, güneşli günler olsun (hatta bazen de biraz kar diye ekleyelim) Kopenhag’ın NÜFUSUNUN YARISI dışarıda ve bisikletlerinde seyahat ediyor. Buradaki bisiklet kültürünün en sevdiğimiz yanı ise şehrin her noktasının erişilebilir olması. Şehirde köprü görmek araba görmekten daha olası. Tabi hepsi sadece bisikletler ve yayalar için tasarlanmış. Eğer şehirde geçirecek çok vaktiniz yoksa ama bu köprüleri görmek istiyorsanız, sizi Yılan Köprüsü’ne yönlendirmemiz yanlış olmaz. Mimari ve sanatsal bir başyapıt olan bu köprü şehirde görmeye en değer noktalardan biri. Limanın yedi metre yukarısında kalan lokasyonu ile dünyadaki en iyi köprülerden biri olan bu yapıda pedallamak bisiklet severler için ayrı bir deneyim olsa gerek.

Keşfedilecek yaklaşık 480km’lik bisiklet şeridi ve her köşede kiralık bisiklet dükkanları ile Kopenhag’da evde oturmak gibi bir bahane olamaz.

DİP NOT: Kopenhag’da arabalardan daha fazla bisiklet bulunuyor.

 

2. Utrecht, Hollanda

  utrecht (1)

Fotoğraf: emarketingblog.nl

Hollanda kişi başına düşen bisiklet ortalamasında sağlam bir istatiğe sahip; kişi başına 1.3 bisiklet. Utrecht’in, ülkenin geri kalanının bisiklet kültürüne paralel olarak, şehir merkezi araçsız saha ve şehrin her tarafı bisiklet yolları ile bezeli. Müthiş doğa manzaraları da cabası. Tabi bu ormanlık alanlar ve doğa harikası göller bu kenti mutlak bir zevkle gezdiriyor.

Ulrecht’in bisiklet şehri olduğunun en büyük kanıtlarından biri de FLO denen sistem. Bu sistem bisiklet kullanıcılarını bir sonraki ışığı yakalamak için hızlanması ya da yavaşlaması yönünde uyarıyor. Daha neler Ulrecht!

DİP NOT: Utrecht, devasa bisiklet garajıyla Tokyo’nun eskiden sahip olduğu ünvanı, yani birinciliği devraldı.

3. Amsterdam, Hollanda

  amsterdam (1)

Fotoğraf: Vervoerregio Amsterdam

Ah Amsterdam – Aklımızı aldın!

Yıllardır dünyanın en iyi 3 bisiklet kentinden biri olan olan Amsterdam, hem gezginler hem de sakinler için tam bir bisiklet cenneti. Bu şehrin kültürel ve doğal güzellikleri, toplu taşıma veya başka bir motorlu araçla giderken genellikle gözden kaçıveriyor. Amsterdam hakkında önerimiz hep aynı; Yavaşlayın, derin bir nefes alın ve pedal çevirmeye devam edin.

Bu şehirde var olan 800.000’den fazla bisiklet sebebiyle sürdüğünüz yolda dikkatli olmanız gerekecek, ancak her zaman merak edeceğiniz soru aynı olacak; ‘herkes nereye gidiyor yahu?’

DİP NOT: Amsterdam genelinde motorsiklet sürücüleri arttığında bisikletseverler politik düzeyde bir farkındalık yaratarak güzel şehirlerini daha bisiklet yoğun bir yer haline getirmek için harekete geçtiler. İşte bisikletçi ruhu!

4. Strazburg, Fransa

  strazburg

Fotoğraf: telegraph.co.uk

Uzun yıllardır Fransa’nın bisiklet başkenti olarak anılan Strazburg, son zamanlarda Bordeaux ve Paris gibi şehirlerin bu ünvanı ellerinden alması konusunda biraz baskı hissediyor. Şimdilik ünvanları hala güvende. 2025 yılına kadar şehirdeki bisikletçilerin sayısını ikiye katlamak isteyen şehrin öndegelenleri bu konuda epey çalışıyor. Strazburg’un bisiklet kullanıcıları için neden bu kadar popüler olduğunu görmek çok da zor değil; Şehir güzel, ama çok güzel. ‘Velhop’ sistemi olarak bilinen inanılmaz bir bisiklet paylaşım ağına sahip olmanın yanında, şehirde kaç tane kiralık bisiklet dükkanının bulunduğuna inanamayacaksınız.

Bununla birlikte şehir malesef  tek tip bir bisiklet ağı sistemine sahip değil. Şehrin farklı bölgelerine girerken bir bisiklet sisteminden diğerine geçmek kafa karıştırıcı olabilir. Her şeye rağmen Strazburg, dünyadaki bisiklet şehirlerinin ilk 5’indeki yerini gerçekten hak ediyor.

5. Malmö, İsveç

  Isvec

Fotoğraf: eyesuncloudedphoto

Bu küçük şehir bisikletçilerinin güvenliğini sağlamak için attığı büyük adımlarla bu listedeki yerini almayı hak etti. Malmö’yü diğer şehirlerden farklı kılan şey, sürücüleri, yollardaki kesişme noktalarında bisikletçilerin yaklaşmasıyla ilgili uyaran bir sistem oluşturmaları ve sürücüleri bilinçlendirmek için bir kampanya yaratmalarıydı. (Alkışlar valiye gidiyor) Kabul edelim bisikletçilerin güvenliğine odaklanmak akıllıca bir hareket ve diğer bisiklet şehirlerini de benzer adımlar atması için cesaretlendiren bir gelişme. Malmö’ye kocaman bir aferin!

Ayrıca Malmö’den Kopenhag’a sadece bisikletçilerin binebileceği feribot seferleri düzenlemek de çok şık bir hareket. Şehir dünyadaki 1 numaralı bisikletçi şehri olmakyolunda emin adımlarla ilerliyor.

DİP NOT: Malmö’da yapılan tüm gezilerin yaklaşık %30’u bisikletle yapılıyor.

6. Antwerp, Belçika

  antwerp-belcika

Fotoğraf: fullsuitcase.com

Belçika’nın en kalabalık bölgesi olan Antwerp, şehir merkezinde bir bisiklet kültürü oluşturmak için etkileyici bir çalışma gerçekleştirdi ve şehrin genelinde giderek artan bir farkındalık yarattı. Ülkenin dört bir yanındaki kalelere giden bisiklet yolları inşa ederek bisiklet seven turistlerin uğrak noktası olma yolunda büyük adımlar attı.

Central Station’daki bisiklet park yerleri, şehir genelinde bisiklet altyapısını artırdı ve bu durum Belçika’nın geri kalanına da yayıldı.

DİP NOT: Antwerp, şehir genelinde son teknoloji bisiklet park yerleri eklemeyi ve büyük etkinliklerde kullanmayı planlıyor.

7. Tokyo, Japonya

tokyo  

Fotoğraf: hisgo.co

İlk kez Avrupa’nın dışına çıkarak, Tokyo’nun çılgınlığına giriyoruz. Bisiklete binme yüzdeleri, yukarıdaki Avrupalı ​​canavarlardan çok daha düşük olduğu için etkileyici görünmeyebilir, ancak nüfusun %14’ünün gündelik hayatında bisikletlerine binmesinin de çok etkileyici olduğunu belirtelim. Haydi başka bir istatistikten bahsedelim de içiniz açılsın. Metroyu kullanan 20 milyon insandan 4 milyonu istasyona bisikleti ile gidiyor.

Şehrin bisiklet için altyapısı mevcut olduğu gibi bol da! Şehrin bisiklet turlarına katılmak Tokyo’ya gelen gezginlerin favorisi ve gerçekten de şehrin ve kültürünün derinliklerine inmek için etkileyici bir yol.

DİP NOT: Tokyo’nun 2020 Olimpiyatları için nasıl bir adım atacağını görmek için sabırsızlanıyoruz!

8. Portland, Amerika

portland

Fotoğraf: aarp.or

Daha önce dünyadaki bir numaralı vegan dostu şehir olarak seçtiğimiz Portland, bir tebriği daha hakediyor, ama bu sefer bisiklet dostu yapısı için. Her ne kadar Avrupa ve Asya’daki rakipleri gibi olmasa da, şehir bisiklet dostu şehir olma konusunda dünya lideri olma yolunda büyük adımlar atıyor.

Portland güvenliği bir numaralı hedef alarak tüm doğru adımları atıyor ve rekabette çeşitlilik yaratıyor.

DİP NOT: Portland bisiklet paylaşımının yanı sıra kampanyasında bisiklet dolaplarını da eklemiş.

 

9. Montreal, Kanada

montreal  

Fotoğraf: theglobeandmail

Bisiklet turundaki son durağımız yine Kuzey Amerika’dan ve yazıyı sona erdirmek için bizce çok iyi bir seçim. Bisiklet şeritlerinde dünya lideri olan Montreal tam 600 kilometrelik bir bisiklet yoluna sahip. Dünyadaki bisiklet dostu şehir trendini erkenden fark ederek güçlü bir şekilde dönüşümüne devam ediyor. Yılın büyük bir kısmındaki soğuk hava, bisikletçiler için caydırıcı bir etki gibi görünse de amaçlanan şey çok açık; ‘DAHA FAZLA BİSİKLET SÜR!’

Montreal, her sene dünyanın dört bir yanından gelen bisikletçiye hitap eden bir festivale ev sahipliği yapıyor. Bu görkemli şehre seyahat zamanınızı belirlerken aklınızda olsun, zira bu festivali kaçırmak istemeyeceksiniz.

DİP NOT: Montreal, bisiklet sürücüleri için en son teknoloji altyapı seçeneklerini şehre dahil etmeyerek büyük bir hata yapmıştı. Ancak hatanın neresinden dönülse kardır diyerek planlamalarına başladı. Çok yakında şehrin her yerinde bisiklet köprüleri hizmete sunulacak.

Farklı önerileriniz var mı? Yorumlarda yazın, tiwitleyin ya da facebook sayfamıza yazın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...