Dünyaca Ünlü Arkeoloji Müzeleri

Kahire (Mısır) Müzesi

Eski Mısır uygarlığına ait en önemli eserlerin yer aldığı müze Mısır’ın başkenti Kahire’dedir. Müzede 120 binden fazla eser sergilenmekte olduğu için bu müzeyi gezmek en az 5-6 saatinizi alır. Müzenin bahçesinde eserlerin yağmalanmasını engellediği için Fransız mimar Mariette’ nin heykeli var. Müzenin iki kattan oluşuyor. İlk katta büyük eşyalar, ikinci katta da daha küçük eserler sergileniyor. Müzenin ilk katında bulunan mumyalama bölümünü mutlaka görmelisiniz. Müze içerisinde fotoğraf makinesini kullanmak yasak. Odaların birinde IV.Ramses diğerinde de karısının mumyası bulunuyor. Firavun’ un mumyası için özel bir bölüm yapılmış. Mumylara gerçekten çok gerçekçi görünüyorlar. Müzenin ikinci katında Tutankamun’un mezarından çıkarılan yaklaşık bin 700 değerli eşya sergileniyor. Tutankamun’un mumyası Luxor’ da bulunan Krallar Vadisinde bulunuyor fakat iç organlarının bulunduğu kanope adındaki sandık Kahire Müzesi’ nde yer alıyor. Arkeoloji Müzesinde yer alan diğer eserlerden bazıları ise; Amenhotep III ve Horemheb’in mezarlarından çıkarılan eserler, I.Seti ve III.Tutmosis’in mumyaları, Dashur’ da bulunmuş Orta Krallık Dönemindeki kralların ve ailelerinin mezarlarından çıkarılmış değerli eşyalar… Arkeoloji Müzeleri konusunda görülmesi gereken ilk yerlerden.
Irak Ulusal Müzesi
Mezopotamya uygarlıklarından kalma önemli eserlerin sergilendiği müze Irak’ın başkenti Bağdat’ ta bulunuyor. İlk ismi Bağdat Arkeoloji olan müze Getrude Bell tarafından 1926 yılında açılmıştır.2003 yılında Irak’ın işgalinden sonra yağmalanan müzedeki eserlerin yaklaşık yarısı kadarı kayıp. Eserlerin yeniden müzede yer alması için çeşitli ülkelerin de desteği ile çalışmalar yürütülmüştür. Müze salonlarının her biri farklı bir tarihsel dönemin eserlerine ayrılmış. Müzenin giriş kısmında bulunan salonlarda Taş Devri ve Tarih öncesi Dönem (MÖ 6 – 4 bin yıl), Sümer Dönemi (MÖ4 – 3 binyıl), Asur Dönemi (MÖ 2.binyıl – 7.yüzyıl), Hatrene, Persler ve Sasani Dönemi (MÖ 3.yüzyıl – MS 3.yüzyıl), İslamiyet Dönemi (8 ve 16. yüzyıl)’ne ait eserler sergileniyor. 5 bin yıllık geçmişi olan kültür hazinesinden sergilenen bazı eserler; Muhtemelen krala ait olan heykelin üst kısmı ( MÖ 3000), Rölyefli Vazo, Kralı aslan avlarken tasvir eden stel, Altın boğa başı bir lir üzerinde(MÖ 2250), Altın vazo(MÖ 2400), Gri taştan yapılmış, kireçtaşı ve deniz kabuğu süslemeli kase ve vazo, Kral Meskalamdug’a ait altın başlık, Altın Hançer, Kral Meskalamdug’a ait altın başlık Kraliyet Mezarlığı (MÖ 2400), Kral Sargon I ya da büyük oğlu Naram-Sin’e ait olduğu tahmin edilen heykel başı Nineveh (MÖ 2250)…
Mesa Verde Milli Parkı – ABD

Amerika’nın Colorado eyaletinde bulunan milli parkında Pueblo halkı tarafından inşa edilen yerleşim yerinin kalıntıları bulunur. Milli parkta bir müze, bir saray ve vadi duvarı üzerine inşa edilen evlerin kalıntıları var. Mesa Verde yeşil masa anlamına gelmektedir. Burada bulunan evler genellikle yüksek olmayan mağaraların kapatılması sonucu oluşturulmuş. Ev yapımında genellikle kerpiç ve kumtaş kullanılmış. Binaların kapı ve pencereleri de ” T” şeklinde yapılmış. Parkta birçok kaya evi var. Bunlardan Cliff Palace oldukça büyük bir kaya evi. Evin 150 tane odası var tahminlere göre yaklaşık 120 insan burada yaşamış geçmiş tarihlerde. Tree House, Square Tower, Mug House ve Balcony House görülmesi gereken diğer yerlerdendir.

British Museum

Londra’nın Great Russell Caddesinde bulunan müzede çeşitli medeniyetlere ait eserler sergilenmektedir. Gördüğüm en büyük müzelerden biri. Müzeyi gezmek için bir gün yetmeyebilir. Asur, Mısır medeniyetlerinden eşsiz çini porselenlere kadar oldukça farklı sayısız eserin sergilendiği müze olağanüstü bir seyir deneyimi yaşatıyor. Müzenin en ilgi çeken görüntülerinden biri de secde eder haldeki Firavun’ dur. Müzeyi gezerken kapalı avluyu mutlaka gezin.

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...