Dünya Mirası Hallstatt!

Hallstatt , Avusturya’nın Salzkammergut bölgesinde yer alan Dünya’nın sayılı saklı kalmış ve bu özelliği ile de UNESCO Dünya mirası listesine girmiş köylerinden biri.

Hallstatt

Salzkammergut dediğimiz bölge, Avusturya’nın kuzey-batısında, Hallstatt ise Hallstätter gölünün güney-batısında kalıyor. Salzburg’a 73 km, Viyana’ya ise 288 km mesafede.

hhhhhh

Eğer Salzburg üzerinden gidecekseniz 150 numaralı otobüsü kullanıp Bad Ischl köyüne ulaşmanız ve Hallstatt istasyonuna giden trene binerek ulaşım sağlamanız mümkün.

Ne Yapılır?

Biz Hallstatt gezimize tuz madenlerinden başlıyoruz. Tuz madenleri köyün yaklaşık 300 metre üzerinde yer alıyor. Çok dik füniküler ile ulaşım sağlanıyor. Füniküleri kullanarak yukarı çıkmak ve tuz madenlerini gezmek ücretli. Sadece kuş bakışı Hallstatt seyri yapmak isterseniz kişi başı 16 Euro gibi bir ücreti var. Eğer tuz madenleri turuyla beraber satın alırsanız da kişi başı 30 Euro. Madenden hatıra tuzu ve softa tuzu alabilirsiniz.

h 2

Hallstatt’a gitmişken bu dik füniküler heyecanını yaşamadan ve muhteşem Hallstatt seyri yapmadan dönmemenizi tavsiye ederim. Hemen tepede seyrinize keyif katacak bir restoran mevcut. Seyir zevkinizi taçlandırmak istiyorsanız burada soluklanıp bir şeyler atıştırabilirsiniz.

Hallstatter Gölü

Tuz madeni ve seyir tepesini gördüğümüze göre gölü gezmeye başlayabiliriz. Gölün kenarında da az sayıda ama çok keyifli yeme-içme mekanları mevcut. Ayrıca yürüyüş yolu üzerinde küçük büfeler var. Tüm mekanlarda fiyat gayet makul. Biz hemen göl kenarında yemeği tercih ettik ve hem sunum hem lezzet açısında tatmin ediciydi. Köydeki tüm alışveriş ve yeme – içme mekanlarında çalışanlar İngilizce biliyorlar. İletişim kurma konusunda çok sıcak ve yardımseverler. Köyün çok kalabalık olmaması ve küçük olması sebebiyle, bir kaç saat sonra gördüğünüz herkesle selamlaşır hale geliyorsunuz.

h 4

Yaklaşık 1.5 km’lik yürüyüşünüz boyunca size Alplerin eteğinde bir yanda harika mimarilerle bezenmiş köy evleri, bir yanda kuğu ve ördek sürülerinin süslediği Hallstatter gölü eşlik edecek.
Biz Hallstatt gezimizi Nisan ayında gerçekleştirdik. Bu tarihte dikkatimizi en çok çeken çok sayıda uzak doğulu turistin olması ve rahatsız edici bir kalabalığın bulunmamasıydı. Bu sebeple çocuklu ailelerin de özellikle ilkbahar ve sonbahar aylarında rahatlıkla gezi düzenleyebileceğini düşünüyorum.

h 3

Dikkatimizi çeken en önemli şey, gezimiz süresince sokaklarda ve gölde en ufak bir çöpe rastlamamak oldu. Çok küçük bir köy olmasına rağmen büyük bir market , çok sayıda hediyelik eşya satıcısı ve çok sayıda pansiyon mevcut.

Nasıl Gidilir?

Biz seyehatimize Viyana üzerinden başladığımız için Hallstatt’a Viyana’dan araç kiralayarak ulaşım sağladık. Yaklaşık 3.5 saat süren bir yolucuğumuz oldu. Yolculuk süresince önümüzde Alp’ler , sağımız ve solumuzda ise olağanüstü, yeşillikler içerisindeki Avusturya köyleri bize eşlik etti.

Avusturya Köyleri

Avusturya’da araç kirlamak nispeten uygun olduğu için, biz araç kiralamayı tercih ettik ama alternatif ulaşım seçeneği olan trenin de ayrı bir keyifli olacağını düşünüyorum. Tren ile ulaşım yaklaşık 4 saat sürüyor. İlk olarak Viyana Tren İstasyonu’ndan Salzburg’a giden trene biniliyor. Attnang-Puchheim istasyonun da aktarma yaparak Hallstatt istasyonuna doğru yola çıkıyor. Bu durakta tren yolculuğu son buluyor ve yaklaşık 15 dk süren, muhteşem Hallstatt seyri sunacak olan feribot yolcuğu başlıyor. Feribot sizi doğrudan Hallstatt’ın içine getirecektir. İçine dediğime bakmayın Hallstatt zaten yaklaşık 1.5 km’lik bir alandan ibaret 🙂

aasasasa

Ufak bir hatırlatma; eğer araç ile ulaşım sağlayacaksanız park konusunda endişelenmenize hiç gerek yok. 3 adet büyük ücretli otopark mevcut. Biz tüm gün için 8 Euro vermiştik. Otoparklar köyün girişinde bitiyor. Köyün içerisine araç ile ulaşıma izin verilmiyor.

Özetle; Hallstatt hem Viyana’dan hem de Salzburg’dan kolaylıkla ulaşım sağlayabileceğiniz , gittiğinize kesinlikle değecek , büyüleyici güzellikte bir doğa harikası. Hallstatt’da gün doğumunu ve gün batımını izlemek isteyenler için bir günlük bir konaklamayı tavsiye ediyorum.

 

hallstatt-cta

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...