DÜNYA KUPASI RUSYA’YA GİTMEK İÇİN TEK MAZERET Mİ?

16 Haziran’da başlayan Dünya Kupası büyük bir heyecanla devam ediyor. Devlerin karşılaşmalarını evinizde nefessiz izlerken Rusya’nın sokaklarında olma hayalleri kurduğunuzu inkar etmeyin. Rusya’nın büyülü atmosferinde futbol heyecanını deneyimlemek çok başka… Ama tek sebep futbol aşkı mı?

Bu dev ülkede futbol heyecanını yaşamak için geç kalmış olabilirsiniz ama keşif tutkusu zaman sınır tanımaz! Rusya’ya seyahat etmek için futbol dışında kalan mazeretleri sizin için sıraladık. En uygun biletler için buraya, kendinizi ikna etmek için yazının devamına alalım sizi!

1- ÇÜNKÜ MOSKOVA!

Moskova

 

Moskova dünyanın en çok turist çeken başkentlerinden biri. Kremlin Sarayı, Kızıl Meydan, Aziz Vasil Katedrali ve bizim için manevi değeri olan Nazım Hikmet’in mezarı ile yaz aylarında serin bir nefes almak için müthiş bir alternatif. Eski ve Yeni Arbat caddeleri İstiklal Caddesi misali gününüzü doldururken, Tverskaya Caddesi gece hayatının bir numaralı adresi olarak sizi bekliyor. Bu güzelim şehre doğrudan uçuşlar var ve sadece 3 saat sürüyor. Yani 3 saat içinde mevsiminizi, modunuzu, tarihi ve kültürel bilgilerinizi güncelleyebilirsiniz:) Malesef eskiden vizesiz olan bu güzel ülkeye şimdilerde vize almamız gerekiyor ancak başvurunun ardından vizeniz çok kısa sürede zahmetsizce çıkıyor. Shengen’in günler, bazen haftalar süren gergin bekleyişinden çok daha rahat:)

2- ÇÜNKÜ KAMCATKA!

kamcatka

Fotoğraf: Lonely Planet

Kabul ediyoruz gitmesi kolay değil, bütçe zorluyor ama orası Kamçatka! Somonların geri döndükleri evi, ayıların evine dönen somonları nehirden kaşıklar gibi yakaladıkları topraklar. Ve Rusya vizesinden bağımsız olarak buraya gitmek için 8 gün içerisinde çıkan bir e-vize dışında hiçbir şeye ihtiyacınız yok.

Yılın büyük kısmında buz ve kar ile kaplı bu topraklara deli değilsek neden gitmeliyiz? 15.000 boz ayı, 10.000 kar koyunu, 1.500 geyik, kurtlar, tilkiler, deniz kartalları, 9 farklı balina türü, deniz kuşu kolonileri ve su samurları bizi ziyadesi ile ikna eden sebepler arasında. Eğer ikna olmadıysanız içinde dünyanın en büyük aktif volkanının bulunduğu volkanik dağlar zinciri belki ilginizi çekebilir:)

Gitmeden önce birçok araştırma yapmayı hak eden bu eşsiz toprakları ne kadar anlatırsak anlatalım bu içeriğe sığdıramayız.

3- ÇÜNKÜ YEMEK!

rus mutfagi

Fotoğraf: purchasesharesonline.com

Hangi birinden bahsedelim karar veremedik. Doldurulmuş hamur işlerinin baş tacı Piroshki, Borsch çorbası, Rus mantısı Pelmeni, geleneksel Tatar lezzeti Çiğ börek, hilal şeklinde börek Chudu, tatlı çörek Pyshki, tatar tatlısı Çak Çak ve aşina olduğumuz Karadeniz lezzeti buğulama. Özellikle Soçi’yi ziyaret edenler Karadeniz mutfağına doyacaklar, bizden söylemesi uşaklar!

4- ÇÜNKÜ HAYATTA BİR KERE YAŞAYACAĞINIZ BİR DENEYİM!

 

rusya ne kadar buyulk

Rusya, 11 saat dilimine yayılan toprakları ile dünyanın en büyük ülkesi kabul ediliyor. Sadece Dünya Kupası için ülkeyi ziyaret edenler bile bu zaman dilimlerinin dört tanesinde bulunmuş oldular. Hayal edin, ülkemiz toprakları içerisinde 1 saat diliminde bulunuyoruz.

Türkiye genelde Asya ve Avrupa topraklarında bulunan tek ülke olarak bilinir halbuki Rusya da Türkiye gibi bu toprakları kapsıyor. Farkı ise büyük, çooook büyük dilimlerinde yer olması. Rusya neredeyse 2 ABD büyüklüğünde. Ya da 5 Hindistan büyüklüğünde. Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin ile boyut farklarını bu fotoğrafta görebilirsiniz.

Bu kadar büyük bir coğrafyanın içinde bulunduğunuzu düşünerek bu ülkenin şehirlerinde dolaşmak kendinizi çok küçük hissettirecek, garanti ediyoruz:)

5- ÇÜNKÜ BEYAZ GECELER!

beyaz-geceler

Fotoğraf: vogue.com

Mayıs sonundan Temmuz ortasına kadar olan süre içerisinde deneyimleyebileceğiniz Beyaz Geceler bir peri masalında olmak gibi. Dostoyevski’nin eserlerinde bitmeyen cümlelerce anlattığı St. Petersburg şehri bu gecelere ev sahipliği yapıyor. Saat gece 3’te doğup, gece yarısı batan güneş gündüzseverlerin hayali ve dünyada yaşanan sayılı enfes doğa olaylarından biri. Masalsı demiştik ya, bundandır şehir aralarında Çaykovski, Puşkin, Gogol gibi isimlerin de bulunduğu dünyaca ünlü birçok edebi ismin/sanatçının da memleketi olması ile meşhur. İlham arayanlar nereye gideceğini biliyor:)

6- ÇÜNKÜ DÜNYANIN ENLERİ

rusya-kutuphanesi

 

Dünyanın yüzölçümü açısından en büyük ülkesi olduğuna değinmiştik bu dev toprakların, ama sadece bu kadar mı?

Rusya, Avrupa’nın en büyük, dünyanın en büyük 2. kütüphanesine sahip.

Avrupa’nın en büyük, dünyanın en büyük 2. ormanına sahip. Bay bay karbondioksit!

Dünyanın en büyük çanı kremlin’de bulunuyor ve hayır, çalmıyor:)

Moskova Dünyada en çok zengin insanı barındıran şehir olarak biliniyor. Tam 78 milyarder bu şehirde yaşıyor.

4.750 metre yüksekliğiyle dünyanın en büyük aktif volkanı olan Klyuçevskaya Sopka Rusya’da bulunuyor.

Dünya’nın en büyük tatlı su kaynağı Baykal Gölü Rusya’da bulunuyor. (31.500 km2)

St. Petersburg dünyanın en derin metrosuna ev sahipliği yapıyor, sıkı durun, tam 100 metre! Şişhane Metrosu’nun hala derin olduğunu düşünenler?

Dünyanın en yaşlı dağları, dünyanın en büyük ovası, Avrupa’nın en geniş gölü, Ortaçağ’a ait dünyanın en büyük kalesi, Avrupa’nın en uzun nehri…. Rusya Dünya Kupası’ndan çok çok daha fazlası.

7- ÇÜNKÜ YANI BAŞIMIZDA

Klyuçevskaya Sopka

Fotoğraf: sabah.com

Hadi kabul edelim, bir Asya, bir Amerika seyahati bizi düşündürebilir ama Rusya? Yanı başımızdaki komşu ülkeye gitmek aslında o kadar da zor değil. Aynı kıtada bulunduğumuz bu dev ülke keşfetmeye değer onlarca şehir, müze, park, insanla dolu. Planınızı yapın, şehrinizi seçin, bavulunuzu hazırlayın. Rusya’ya gidiyoruz!

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...