Dünya Kayakla Atlama Şampiyonasına Gitmek

planica_geziko

Ben tam o aşağıda görünen kırmızı yerin hemen sağındaydım.

 

Karakter olarak kışı, soğuk ve karlı havaları seven biri olarak sanırım Slovenya, Planica’da düzenlenen Dünya Kayakla Atlama Şampiyonasına gitmek benim için nirvana denilebilecek bir kaç olaydan birisi. Diğerleri ise Patagonya, Arktik ve Antarktika olabilir 🙂 Küçüklüğümden beri hep izlerdim bu kayakla atlamaları Eurosport’da, benim için vazgeçilmez bir zevkti ve sonunda Slovenya’da bulunduğum şu sürede heralde yaptığım en güzel şeylerden birisi böyle bir tecrübe edinmek oldu.

 

planicaa_geziko

Sporcular yukarıdan atladıkları zaman nokta gibi gözüküyorlar.

 

Öncelikle şunu söyleyebilirim ki şampiyonanın yapıldığı yere kendi arabanızla gitmek delilik, hem yollar çok karlı hem de çılgın ötesi bir trafik var, yani 150 metre yolu 1,5 saatte aldık, buradan anlayın nasıl bir trafik olduğunu çünkü dünyanın her yerinden insanlar buraya geliyor. Gidişimiz ise şöyleydi, biz burada bir öğrenci kulübünün düzenlediği organizasyon ile gittik ve kişi başı 30 euro para ödedik. Buna dahil olan şeyler ise gidiş geliş yol, araç içi ikramlar ve bilet. Planica denilen yer, muhteşem bir vadiye kurulmuş. Çevresinde ufak weekend house denilen ahşap haftasonu evleri var, ve biraz yakında da yerleşim yeri bulunmakta. Eğer Planica’ya gider otelde ya da bir ahşap evde doğanın içinde kalırsanız muhteşem bir tecrübe edinebilirsiniz ama benim gibi otobüsle gidip geri Ljubljana’ya gelmeniz gerekiyorsa biraz da yorgunluk çekeceksiniz mecbur. Gece 3 de bindik otobüse sabah 7 gibi vardık Planica’ya, 9’da ısınma turu, 10’da ana atlamalar başladı, ve 12 de ise bitti. Bundan sonra ise akşam 8 de eve vardım işte böyle bir trafik vardı.

 

planicaaa_geziko

Bazen bayraklar yüzünden bir şeyler görmek çok zordu.

 

Ama size vereceğim tavsiyeler ile benden çok daha güzel bir şekilde bu aktiviteden keyif alabilirsiniz. Eğer gidip otel ya da haftasonu evi ayarlarsanız, yanınızda taşınabilir hafif sandalye getirip oyunlara hakim hafif yüksek bir yere oturursanız çok daha keyif alırsınız ve ayakta izlemekten beliniz kırılmaz. 🙂 Ha eğer ben 60 euro para verip gider tribünde izlerim derseniz o daha güzel olur tabi. Atlamalara gelirsek yani nasıl bir şey olduğunu gidip yaşamanız gerek, ben o platforma da daha önce çıkmıştım acayip yüksek bir yer, 400 metre civarında. Ve sporcular atladığında nokta gibi gözüküyorlar ve ciddi anlamda uçuyorlar kalbiniz tabi bu esnada pır pır atıyor. Çok çok acayip bir şey, Baya bir yürek yemiş olmanız gerekiyor 🙂

planicaaaa_geziko

Sabah çok erken saatlerde böyleydi, sonra hiç boşluk kalmadı.

Bayrakların çok olması biraz görüş açısından sıkıntı, bir de alkol çok alındığı için insanlar da biraz daha bir gevşek ama sıkıntı çıkaran olmadı, pek bir şey görmedim zaten beklemediğim şekilde de aşırı sayıda polis vardı etrafda ve Sloven arkadaşlarım hep işim olmaz hayatta gitmem tarzı şeyler söylüyorlardı, eh tabi onlar için çok da önemli bir olay değil sonuçta her sene bir şeyler oluyor Planica’da. Ayrıca kıyafet konusunda önerim ise kesinlikle kat kat giyinin, çünkü biz 21 mart’ta gitmiştik, Ljubljana’da hava normaldi iyiydi, ama Planica’da 30 cm kar vardı kimi yerlerde. Öyle havası olan, vadi olduğundan ve yükseltisi de olduğundan soğuk hava gelip, gitmiyor. Bu yüzden uzun süre kar görebilirsiniz. Ayrıca sıcak şarap da içmeden dönmeyin tabi.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...