Dublin’in Hakkını Vermek İçin Yapmanız Gerekenler

Dublin deyince ilk akla gelenler genelde pub kültürü, yeşil ve Guinness. Avrupa’nın bu kendine özgü ve eğlenceli şehrinde yapılabilecekler aslında bundan çok daha fazla. Dublin’e gitmeyi planlayanlar bu 20 maddelik listeye göz atmalılar!

Dünyanın Belki De En İyi İnteraktif İçki Müzesini Gezin

1-guinness

Guinness’in Dublin için yeri bambaşka, ülkenin en kötü zamanlarında şehrin yarısını geçindirdiği söyleniyor. Belki de bu yüzden şehrin merkezinde gayet büyük bir alanı kaplıyor. Bu kompleksin içinde bulunan Guinness Storehouse bir içki müzesinin çok ötesinde, tüm duyularınıza hitap eden bir deneyim sunuyor. Bira yapımının tüm aşamalarına koklayarak, görerek, tadarak ve bizzat deneyerek tanık oluyorsunuz. Burayı gezerken Arthur Guinness’in obsesyon derecesinde kalite düşkünlüğüne hayran olmamak elde değil. 7 katli yapının her katı ayrı güzel dizayn edilmiş. Ayrıca 7. kattaki Gravity Bar tüm Dublin’i 360 derece görüyor ve fiyatı 14*18€ arasında değişen tura kendiniz ustaca doldurmayı öğreneceğiniz bir Guinness dahil.

Renkli Kapılardan Birini Beğenin, Fotoğraflamadan Geçmeyin

Processed with VSCOcam with f2 preset

Rivayet odur ki Dublinli erkekler çok içtikleri için döndüklerinde evlerini bulamazlarmış. Bu nedenle kadınlar kapılarını farklı renklere boyarlarmış. Ne kadar doğrudur bilinmez ama yeşiller içindeki şehre güzel bir doku kazandırdıkları kesin. Özellikle Rathmines ve Ranelagh mahalleri Victorian evleri ve renkli kapılarıyla göz dolduruyor.

Trinity Kütüphanesinde Eski Kitapları Koklayın

Processed with VSCOcam with f2 preset

Trinity Üniversitesi içinde bulunan eski kütüphane şehrin göbeğinde tarihi barındırıyor. Dublin dünyanın edebiyatla ön plana çıkan şehirlerinden biri. Oscar Wilde, James Joyce ve Samuel Beckett’in şehrindeyiz sonuçta. 1700 yılların başlarında kitap koleksiyonerliği İrlandalı lordlar arasında pek popülermiş. Bu dönemde inşa edilen Trinity kütüphanesinin en değerli kitabi “Book of Kells’ Keltlerden kalma dini bir el yazması. Kitap tutkunları için “The Long Room” antik kitaplarıyla benzersiz bir cennet. Küçük bir ayrıntı; içerisinde İrlanda’nın simgesi olan ve paraların üzerinde de bulunan 16. yüzyıldan kalma antik arpı görebilirsiniz. Giriş 9-10€ arasında değişiyor.

Dublin’in Simgelerinden Biri Haline Gelmiş Bernard Shaw’u Görün

4-bernardShaw

Bernard Shaw’u ünlü bir oyun yazarı olarak mi bilirdiniz? Dublin’de Bernard Shaw deyince akla gelen kendisi değil, ismini verdiği bu mükemmel kafe, bar, grafiti park, sergi alanı ve konser mekânı oluyor. Gündüzleri İtalyanlar, aksamları İrlandalılar tarafından işletilen bu mekan; kendine özgü dokusu, renkli bahçesi ve otobüs içinde servis veren pizzacısı ile oldukça sahsına münhasır.

Geleneksel Irish Pub’larda Lokal Halkla Sohbet Edin

IMG_6016

İrlanda deyince ilk akla gelen Irish Pub’lar. İrlandalılar sohbet sevmeleriyle meşhurlar. Yaşlısı, genci bu millet sohbeti seviyor, çok da sıcak kanlılar. Birkaç İrlanda’ya özgü tabir öğrenmekte fayda var.  “Craic”, “Grand” ve “Gas” temel iletişim için yeterli olacaktır.

Günübirlik Cliffs Of Moher Turuna Çıkın Ve  Uçurum Kenarında Resim Çektirmeden Dönmeyin

Processed with VSCOcam with m3 preset

Dublin’e kadar gelmişken günübirlik bir Cliffs of Moher turu yakalayıp o güzel fotoğraflardan bir tane edinin. Arkanızda okyanus ve sıra sıra uzanan yemyeşil uçurumlar. Sosyal medya sıkı tutun, yeni profil fotoğrafı geliyor! Moher ismi vakti zamanında kayalıklar üzerinde bulunan Moher kalesinden geliyor. Fakat sürekli hareket halinde olan kayalıklardan Moher kalesi zamanla okyanusun derinliklerine karışıyor. Evet kayalıklar sürekli hareket halinde ve tur rehberinin dediği gibi burası Disneyland değil, dikkatli olmakta fayda var!

Sokak Müzisyenlerini Dinleyin

IMG_6008

Zamanında U2’nun bile bu sokaklarda müzik yaparak başladığını düşünürsek, Dublin’de sokak müzisyenlerinin ne kadar iyi olduğunu anlatmamıza gerek kalmayacak. Bir turist mabedi Temple Bar bölgesinden özellikle aksam saatlerinde geçmeniz ve sokak müzisyenlerine kulak kabartmanız önerilir. Dublin’de çekilmiş bir sokak müzisyeninin hikayesi “Once” filmini izleyenleri ise Grafton caddesine alıyoruz.

Avrupa’nın Teknoloji Merkezi Olarak Anılan Grand Canal Dock Ve Çevresini Görün

Grand_Canal_Square

Şehrin yeni yüzü Grand Canal mahallesi, Google getto olarak da biliniyor. Geleceğe yön veren tüm teknoloji şirketlerinin Avrupa merkezleri bu civarda toplanıyor. Avrupa milletler karması genç bir nüfus var. Bu civardaki kafe ve barlarda teknoloji sohbetlerine kulak kabartmak mümkün. “The Bath” Google’un “O’Neills” ise Twitter’in gayri resmi publari haline gelmiş durumda. İyi bir brunch için ise Herbstreet bu civarın en iyisi.

Ücretsiz Müzelere Girin Çıkın

Processed with VSCOcam with f2 preset

Ada kültürü burada da kendini gösteriyor. İngiltere gibi İrlanda’da da müzeler ücretsiz. National Gallery sadece seçkisiyle değil giriş katındaki mükemmel kafesiyle de ön plana çıkıyor, uğramak şart. Irish Museum of Modern Art ise sürekli güncellenen sergileri ve etkinlikleriyle, modern sanat severlerin gelmeden önce programına göz atması gereken bir müze.

Merion Square’de Açıkhava Sinemasına Gidin

IMG_6010

Eğer Dublin’e yaz ayları içinde geliyorsanız Merion Square’de Happenings tarafından düzenlenen haftalık açık hava sineması etkinliklerini kaçırmayın. Etkinlik takvimini web sitelerinden takip etmek mümkün. Tabi yağmur yağmamasını ve etkinliğin son anda iptal edilmemesini de dilemek lazım. Her Dublin severin dediği gibi eğer Dublin’de hava sürekli güzel olsaydı, bu şehir duyanın en kalabalık şehirlerinden biri olabilirdi.

3FE’de Şehrin En İyi Kahvesini Yudumlayın

Processed with VSCOcam with f2 preset

Her şehrin olmazsa olmazı speciality kahvecisi Dublin’de 3FE. Kendini iyi kahve kavurmaya adamış bir sahibi ve ünü Dublin’i aşan lezzetli kahveleri var. Şehrin tüm ünlü kafelerinde de 3FE kahve servis ediliyor ama yerinde içmek en güzeli. Eğer yolunuz kendi yerlerinden geçmezse, şehir merkezinde bulunan Kaph, The Fumbally yada Brother Hubbard’da 3FE kahvenizi yudumlayabilirsiniz.

Avrupa’nın En Büyük Parkı Phoenix Parkta Polo Maçı İzleyin

IMG_6009

Evet Avrupa’nın en büyük parkı Dublin’de; hayvanat bahçesi, çeşitli kafeler, Amerikan konsolosluğu ve fazlasını bulabilirsiniz. Polo maçı sahası da buna dahil. Ülkemizde zor bulunacak bir deneyim, gelmişken polo maçı da izleyiverin. Ne de olsa para vermek gerekmiyor, anlatacak hikaye olur.

Pub Crawl Turlarına Katılın

11011052_10152648191817624_7636312680743962536_n

Dublin’in en bilinen yönlerinden biri de gece hayati. Seçenek çok, tek mekanda takılmak için neden yok. Kendi kendiniz de rota çizebilirsiniz yada şehirde birçok farklı şirket tarafından düzenlenen turlara katılabilirsiniz. 12€ civarında fiyatlar. Temple bar civarında birçok farklı turu bulmak mümkün.

Tiyatroya Gidin

IMG_6017

İrlanda zamanında sanatçıların diyarı olarak anılırmış. Edebiyat, tiyatro ve müzik bu milletin vazgeçilmezleri. Tiyatro hala İrlanda kültürünün önemli bir parçası. Eylül- Ekim aylarında gerçeklesen bir tiyatro festivali var. Bu aylara denk gelirseniz, geniş oyun seçkisinden mutlaka bir tane görün. Bord Gais  ünlü ve yüksek prodüksiyonlu müzikalleri Gaiety ise özellikle dram ağırlıklı oyunlarıyla on plana çekiyor.

Gailec Sporları; Rugby, Hurling Ve Gailec Futbolu Deneyimleyin

IMG_6015

İrlanda da çok kendine has bir spor kültürü var. Gailec sporları olarak anılan Rugby, Hurling ve Gailec futbol bu ülke dışında popüler olmasa da Dublin kültürünün çok önemli parçaları. Yılın farklı zamanlarında oynanan ligler var, gelmeden kısa bir araştırma yapmak şart. Yerel halkın sabah saatlerinde başlayan heyecanına katılın, maç öncesi farklı takımları destekleyen pubların farklı renklere büründüğüne şahit olacaksınız.

Howth’da Deniz Ürünleri Yemeyi Unutmayın

Processed with VSCOcam with f2 preset

Howth’a Dublin’in sahil kıyısından tıngır mangır giden treni DART ile gidiliyor. Yaklaşık 30 dakikada kendinizi bu şirin sahil kasabasında bulabilirsiniz. Howth tepelerinde deniz manzaralı bir yürüyüşten sonra, deniz ürünleri restoranlarıyla dolu rıhtıma gidebilirsiniz. Crabby Joe bu restoranlar arasında en ünlüsü. Deniz ürünleri çorbası Clam Chowder’i denemeden geçmeyin.

Bray- Greystone Arası Parkuru Yürüyün

bray-head-le-chemin-des-falaises

Evet Dublin’in yağmuru bol, yağmurun güzel yanı ise tüm şehir yemyeşil. Hem ülkenin en büyük şehrinde olup hem de bu kadar yeşilliğin arasında olmak her Avrupa başkenti bulunabilecek bir lüks değil. Yine şehir merkezinden binebileceğiniz sahil şeridi treni DART ile keyifli bir yolculuk sonrası varabileceğiniz Bray’den başlayan Greystone’a uzanan bu 7 km’lik deniz kenarı parkurunda yürüyüş çok keyifli. Uzun ve zevkli yürüyüş sonrası, Greystone’un unlu organik restoranı Happy Pear’da sağlıklı bir yemeği hakkettiniz.

Deniz Üzerinde De Yürüyün

18-Deniz

Dublin’de gelgitler gün içinde yaşanıyor. Şehrin merkezi sayılabilecek Sandymount’da deniz üzerinde yürümek mümkün. Doğru zamanı yakalarsanız, deniz üzerinde uzun bir yürüyüş yapabilirsiniz. Deniz üzerinde yürüdünüz, şahitleriniz var!

St. Patrick Gününde Gelin, Yeşil Giyin

19-st patrick

Belki de her yıl 17 Mart’ta Dublin nüfusu ikiye katlanıyor. Dublin’de St. Patrick heyecanı birkaç gün önceden başlıyor, bütün şehir yeşile bürünüyor. Her ne kadar özünde dini bir bayram olmada günümüzde tüm dünyadan insanların yeşiller içinde Dublin’e akın ettiği ve eğlendiği bir festival tadında geçen bir güne dönüşmüş durumda. Eğer Dublin’i St. Patrick gününde ziyaret etmeyi düşünüyorsanız seyahatinizi ve kalacak yerinizi çok önceden ayarlamanız şiddetle tavsiye edilir.

Ara Sokakları Ve Sokak Sanatlarını Keşfedin

Processed with VSCOcam with f2 preset

Her şehirde olduğu gibi seyahat ederken en büyük zevk beklenmedik anlarda, ara sokaklarda karşınıza çıkan hoş sürprizler. Dublin bu konuda gayet cömert. Özellikle Guinness fabrikasına doğru giden yolda ara sokaklara dalın, birçok duvar sanatı göreceksiniz!

*Gizem Ekiz Dublin’de yaşıyor ve www.DublinPreview.com ‘da Dublin deneyimlerini paylaşıyor.

Our Readers Comments

  1. Dublin Bir harika Önerilerinizi Uygulamaya Çalışacağım

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...