Doha’yı Ziyaret Etmek İçin 12 Neden

Qatar_Airways_Logo

 

 

 

Doha zengin kültürü ve şehrin her tarafına yayılmış ilgi çekici noktalarıyla giderek bir yeryüzü cenneti, bir ütopya haline geliyor. Dünyanın en zengin ülkesi Katar’ın başkenti olan Doha öylesine hızlı büyüyor ki yakında Dubai’den daha fazla ziyaretçi ağırlayacağını bile söyleyebiliriz. Eğer heyecan verici aktiviteler, muhteşem restoranlar, ağzı açık bırakan bir mimari ve alışveriş ile dolu bir tatil istiyorsanız Doha doğru adres. İşte size Doha’yı ziyaret etmeniz için 12 güzel neden:

1) The Pearl Qatar

1

Körfezin incisi diye de anılan Pearl Qatar, Doha’nın West Bay Lagoon bölgesinde bulunan lüks villalar, tatil köyleri, alışveriş merkezleri ve eğlence mekanlarına ev sahipliği yapan yapay bir adadır. Pearl Qatar, ziyaretçilerin Qatar’ın yeni yüzünü, modernliğini ve  gelişmişliğini belki de en derinden hissettiği yer. Gitmişken güzel bir yemek ve alışveriş yapmak da cabası.

2) Souq Waqif Antik Çarşısı

2

Doha’nın tam ortasındaki 250 yıllık Antik Çarşı Souq Waqif kelime anlamıyla “ayakta duran çarşı” demektir. Bu alışveriş bölgesi labirenti andıran dar yollarıyla ünlü olup birçok hediyelik eşya, el işçiliği ürünleri, baharatlar vb satın alabileceğiniz keyifli bir bölgedir.Ayrıca bölgede İtalyan, Yemen, Thai, Suriye gibi farklı mutfakların zevkine varabileceğiniz bir çok restoran da bulunmaktadır.

3) Al Maha Mabeti

3

Arabistan Oriksi sadece Al Maha Mabetinde görebileceğiniz nesli tükenmekte olan, çölde yaşayan beyaz bir antilop türüdür ve Katarın sembolüdür.  Bu nesli tükenmekte olan hayvanın insan eliyle çoğaltıldığı yer yine Al Maha’dır.  Aynı zamanda Çölün bu bölgesinde ayrıca keyifli ve lüks bir tatil geçirebileceğiniz harika bir tesis de bulunmaktadır.

4) Doha’nın Kültürel Mirası

4t

Doha ziyaretinizi Al-Jassasiya, Al-Zubarah kasabası, Al Wakra, Al Wajba Kalesi ve Katara Kültür Köyünü görmeden bitirmeyin deriz. Doha Kalesi, geleneksel el sanatlarını, Bedevi Çadırlarını, ahşap süs eşyalarını ve çok daha fazlasını görebileceğiniz,  Katarın kültürünü ve mirasını derinden keşfedebileceğiniz yerlerin başında gelir.

5) Doha’da Alışveriş

5

Birleşik Arap Emirliklerinin en iyi alışveriş merkezleri sadece Dubai’de değildir! Doha, sınırsız alışveriş imkanları ile Katar’ın gururudur. Doha’ya geldiğinizde gelenekselden moderne her türlü seçeneği bulabileceğiniz görkemli alışveriş merkezlerinde kendinizi şımartmanızı öneririz. İtalyan temalı alışveriş ve eğlence merkezi Villagio Mall hatta Landmark Mall’da, tüm gün boyunca lüks alışverişten kendinizi alamayacağınıza söz veriyoruz.

6) Corniche’te Tekne Turu

6

Doha’ya geldiğinizde mutlaka deneyimlemeniz gereken şey Corniche boyunca bir tekne turu yapmaktır. Corniche’teki Dhow adı verilen geleneksel tekneyle yapılan bu turda Doha’nın nefes kesen silüetini görmek zihinlerinize unutamayacağınız bir anı olarak kazınacaktır.

7) Çölde Safari

7

Doha’da 4X4 ciplerle kendinizi çöl safarisine bırakın, kum tepelerinden kadife çöle akın, bedevi çadırlarında geceyi geçirin, sonra da bize bu eşsiz tecrübe için teşekkür edin.

8) Macera Dolu Aktiviteler

8

Doha’da keyif alabileceğiniz daha nice heyecan verici aktivite ve macera vardır . Deve yarışlarından, su sporlarına; balıkçılıktan, at yarışlarına,  muhteşem kumsalları ve golf alanları  ile  Doha’da sizi bekleyen birçok macera var.

9) Hareketli Gece Hayatı

9

Günün sonunda güneş yerini aya bıraktığında, Doha’nın ışıkları da gece kuşları için yanar. Dünyanın en iyi klüpleri, pubları  ve restoranlarında şehre ve geceye karışmanın, yeni insanlarla tanışmanın  tam zamanı.

10) Katara Kültür Köyü

Untitled design

Kültürlerin Vadisi olarak da bilinen Katara Kültür Köyü; Doha’nın doğu kıyısında, Körfezin İncisiyle Batısı arasında yer almaktadır. Burası gelenekleri, mimarisi ve tiyatrosuyla ziyaretçileri adeta büyülemektedir. Geleneksele olana aşkınızı alevlendirmek istiyorsanız, burası doğru adres!

11) Aspire Park’ta Piknik

640px-Trees_in_Aspire_Park

Diğer tüm parkları korkutacak büyüklükte bir park düşünün; haftasonları ailelerin ve sevgililerin akın ettiği…Küçük bir piknik sepeti hazırlayın ve kendinizi Aspire Park’ın çimlerine atın!

12) The Amphibious Octopus Resort

qatar-is-building-an-octopus-shaped-floating-luxury-hotel-2

(Fotoğraf: dailmail.co.uk)

2022 Dünya Kupası için aday olan Katar bu uğurda Doha’ya ahtapot şeklinde yüzen bir otel tasarlamaktan çekinmedi. Doha’yı görmek için tek başına bir sebep olan bu acayip otelde su altındaki odalarda konaklayabilirsiniz. Tabi bunun için biraz beklemeniz gerekiyor, bir de acayip paralar ödemeniz.

 

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...