Cennetten Bir Köşe: Doğu Karadeniz

Anadolu’nun kökleri çok eski zamanlara dayanır. Bir çok köşesi kendine has doğasıyla ziyaretçilerine eşsiz deneyimler sunuyor. Sahil kenarları, dağlık bölgeleri, nehirleri, ormanları, tarlaları, yaylaları, şelaleleri, gölleri, geçitleriyle bir çok bölge yerel turistler için dahi büyüleyici bir atmosfer sunuyor.  Bu saydığımız doğal unsurların çoğuna sahip olan Doğu Karadeniz, belki de Türkiye’nin en inanılmaz bölgesi.

Karadeniz bölgesini bu denli ayrıcalıklı kılan sadece coğrafyası da değil.  Binlerce yıldır çeşitli kültürleri barındırmış bu bölgenin insanları da coğrafyası kadar renkli ve şaşırtıcı. Zorlu doğal koşullara rağmen çalışkan kimlikleriyle yaşamlarını sürdüren insanların hayatlarına ortak oldukça bölgenin güzelliklerinden vazgeçemeyeceksiniz.

Bölgenin önemli şehirlerinden biri olan Trabzon’da,  Atatürk Köşkü ve Bizans Kiliselerinin en önemlilerinden biri olan Ayasofya Müzesi mutlaka görülmeli. Giresun’a doğru ilerlerken Akçaabat’ta bir mola verip meşhur Akçaabat köftesi  tadılmazsa eksik kalır. Deniz seviyesinden 1050 metre yükseklikteki dünyanın en uzun ikinci mağarası olan Cal Mağarası’nı da ziyaret etmelisiniz.

Sarkıt ve dikitleriyle ünlü Karaca Mağarası, Tarihi Zigana Geçidi, Altındere Milli Parkı içinde yer alan 1300 metre yükseklikteki Sümela Manastırı, Ardeşen, Çamlıhemşin, Fırtına Vadisi, Tar Deresi, Göksü Şelalesi, Ayder Yaylası, Romalılar döneminden kalan Asparos(Gonio) Kalesi, 112 hektar alana kurulu eski Sovyetler Birliği’nin en büyük bahçesi olan Batum Botanik Bahçesi,  Rus Kilisesi, Piazza Meydanı, Avrupa Meydanı, Alfabe Kulesi, Uzungöl, Karastel Yaylası, Ortahisar, Trabzon Kalesi ve Boztepe, Doğu Karadeniz bölgesinde gezilip görülebilecek yüzlerce yerden sadece bazıları.

“Havasından, suyuna” klişesinin bu bölge söz konusu olduğunda nasıl manalı olduğunu deneyimlemek için acelesi olmayan bir tatil programlamalısınız. İnsanlarıyla ve doğal hayatıyla olabildiğince haşır neşir olmalısınız. Çünkü Doğu Karadeniz’in vadettikleri  eşsiz doğasından çok daha fazla. Büyüleyici bir tatil için ilk fırsatınızda Karadeniz’e doğru yola çıkın. Plan program yapmanıza dahi gerek kalmadan mükemmel vakit geçireceğinizden şüpheniz olmasın !

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...