Doğal Güzelleri Sevenlere: Verona

Küçük Pastoraller Ver Ona

IMG_6940

Başlıktaki ver ona esprisi için kusura bakmayın. Fakat Verona’ya gidip bu geyiği yapmamak, Pisa Kulesi’ne gidip kuleyi “ayakta tutmaya” çalışırken fotoğraf çektirmemek gibi bir şey.

Verona gezisinde şunu fark ettim; bugüne kadar hiç Pastoral kelimesini kullanmamışım. İtalya’nın kuzeyinde bulunan bu şehri daha iyi tanımlayacak bir kelime bulamadım.

Dünyanın En Bilinen Aşk Hikayesi

Untitled design (5)

Verona, dünyanın belki de en çok bilinen aşk hikayesine ev sahipliği yapmış bir şehir. İki rakip ailenin gençlerinden ROMEO, şehrin dar sokaklarında avlusu olan bir evde kendisini bekleyen JULIET’ine kavuşmak için balkona tırmanmayı göze almış. Whatsapp yok tabi o zamanlar, her dakika görüşemiyorlar! Julietim olsa ben de tırmanabilirdim, ya siz?

Hırsızlara Fırsat Doğmuş!

Untitled design (6)

İtalya’nın en büyük 3. amfitiyatrosuna sahip olan Verona’da, Roma dönemindeki gladyatör dövüşleri Arena’da izlenirmiş. İşin ilginç tarafı ise bu “gösterilere” ev sahipliği yapan alan, şehrin tüm nüfusuna yetecek büyüklükte yapılmış. Hırsızlar için para kazanmak vakti!

Günümüzde konser alanı olarak kullanılan amfitiyatroya giriş 10 Euro. Şehirde olduğum gün indirim olduğu için içeriye daha ucuza girdim. Karşılaştığım manzara ise tam bir hayal kırıklığı. Siz en iyisi paranızı yemeğe ayırın.

Şehrin Kalbi: Piazza Erbe

9905191785_3445d1f898_o

Adını kentin eski baharat pazarından alan Piazza Erbe, turistlerin en önemli durak noktalarından biri. Sabahtan akşama kadar meydanda kurulu olan pazar, alana hareket katıyor. Pazarda, bölgeden gelen meyve ve sebzelerin yanı sıra hediyelik eşya bulabilmeniz de mümkün. Palazzo Maffei ‘nin önünde duran Venedik Aslanı, şehrin 1405 yılında Venedikliler tarafından ele geçirildiğini simgeler.

Piazza Erbe ile Arena arasındaki güzel ve şık sokaklardan geçerek mağazaların da tadını çıkarabilirsiniz.

*Bu alanda free wifi olduğunu belirtmem sanırım sizin daha çok dikkatinizi çekecektir.

Sessiz, Karanlık ve Korkutucu

Untitled design (7)

Verona sokakları için başlıktaki 3 tanımı kullanabilirim. Özellikle akşamları Piazza dei Signori meydanının da dahil olduğu bazı bölgeler oldukça karanlık. Durum böyle olunca hem gideceğinizi yeri bulmakta zorlanıyorsunuz hem de Signori civarındaki heykeller ve mezarlıklar nedeniyle biraz yusuf yusuf geziyorsunuz.

Piazza dei Signori için yola çıktığımda benim de yaşadıklarım tam olarak buydu. Erbe tarafından meydana bağlanacak yol yerine başka bir yol tercih edince işlerin yanlış gittiğini anlamaya başlamıştım. Büyük bir meydan ararken karşıma çıkan her küçük alanı meydanı gideceğim yer sanmam sonucu beynim yanmaya başlamıştı. Gideceğim yere varmadan son anda bir yere saptığımda “ufak bir meydanda” bir polis geziniyordu. Tabelada yazan “Dur” emrinin yayalara değil araçlar için yazılacağını düşündüğüm için ilerlemeye dikkat ettim. Sonrasında ise ürküten bir ses tonu ve kulaklarımda “STOP” emri.  İlerlememe izin verilmeyen bir bölge… Turist olduğumu anlayınca ise yardımcı olmaya çalışan bir İtalyan polisi. Gezilerde bu tarz anılar yaşamak gerçekten harika.

“Selam Biz Mezarız ve Sen Bizden Korkuyorsun”

9905192915_1ce71bb2fa_o

“Evet arkadaşım korkuyorum” diye cevap hakkı doğuyor resmen. Gecenin karanlığında manyak gibi önüme çıkarsan korkarım. Tamam her canlı bir gün ölümü tadacaktır da sen niye buna ön ayak oluyorsun?

Verona’yı yönetmiş olan Scaligari ailesinin Gotik tarzı mezarlığıyla akşam vakti karşılaşırsanız korkmayın. Hayır ben size şimdiden uyarayım da sonra ilk uçakla Türkiye’ye dönmeye çalışmayın.

Verona Merkez Dante Heykelini Kessin Herkes

Untitled design (8)

Kabul, zorlama bir başlık oldu. Fakat Pizza dei Signori civarındaki karşınıza çıkan tüm heykeller bir yana meydanın tam ortasında bulunan ürkütücü Dante heykeli bir yana… Signori meydanında bulunan Torre dei Lamberti’ye tırmanmayı göze alırsanız Alpler’in muhteşem manzarası ile karşılaşabilirsiniz.

Halkın Köprüsü: Ponte Scaligero

Verona_-_Ponte_di_Castelvecchio

İkinci Dünya Savaşı ne kadar İtalya’yı çok fazla etkilememiş gibi gözükse de bu ülkenin hiç zarar almadığı anlamına gelmez. Alman bombardımanı sonrası yıkılan Castelvecchio yanındaki Ponte Scaligero, yerel halk tarafından yeniden inşa edilmiş ve Adige Nehri’ni daha da güzelleştirmeyi başarmış.

Köprünün bir ayağının ucunda bulunan Castelvecchio (kale) ise bugün sanat galerisi olarak kullanılıyor.

Pastoral Nedir?

Untitled design (9)

Son zamanlarda beni en çok etkileyen yerlerden biri olmayı başardı Verona. Kotor’un kendine has bir tarzı olduğunu daha önce Geziko’da yazmıştım. Bence Verona’da da farklı bir hayat ve tarz var ve bu tamamen doğal güzellik üzerine kurulu.

Bunu en iyi görebileceğiniz yer ise hiç şüphesiz Pietra köprüsü. Saatlerce orada durup manzaranın tadını çıkarabilirim, köprü üzerinde yaşayabilirim… Mavi ile yeşilinin buluşmasındaki mükemmelliğin karşıma çıktığı yerlerden biri oldu Verona. Hayatımda ilk defa Pastoral kelimesini kullandırttı bana.

Our Readers Comments

  1. cok guzel

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...