Deneyimsel Seyahatin 10 İdeal Adresi

Her şehrin ayrı bir tadı var. Paris’te Eyfel Kulesi’nin önünde poz vermek güzel ya da New York’ta alışveriş yapmak heyecan verici, Tayland’ın enfes kumsallarında güneşlenmek de öyle. Peki bu şehirlerin size vaadettikleri bu kadar mı?

Kitle turizmi artık kimseyi heveslendirmiyor. Herkes tüm sene çalışıp dört gözle beklediği tatilin klişelerin ötesine geçmesini, deneyimler ve hatıralarla dolmasını istiyor. Peki nasıl? Bugünlerde seyahat ajansları ve turlar bu yeni kavramla dolu planlar içinde; deneyimsel (otantik) seyahat. Peki nedir deneyimsel seyahat? Seyahat ettiğiniz şehirlerin turistik noktalarını turlamaktan ziyade orada yaşayan bir yerli gibi nefes almak kısaca. Uzun süre seyahat eden sırt çantalı gezginlerin yaşam tarzı haline gelmiş bu seyahat şekli 2018 yılının gözde trendi. Peki kısa süreli seyahatlerinizde bu nasıl mümkün olabilir? Nerede mümkün olabilir? Aslında her yerde günlük hayatın içinde olabilirsiniz ama biz size bu yeni trende kısa sürede adapte olmuş şehirlerden birkaç örnek sunmak istiyoruz. Şehirleri gözlemleme vakti bitti, artık vakit katılım vakti!

1- Fransa – Bordeux’de Şarap Üreticisi Olun

bordeux-wine-making

Şarap tadımı Akdeniz ülkelerinde yapabileceğiniz en iyi aktivitelerden biri. Her biri neredeyse birbirinin aynısı olan bu onlarca tur alternatifi arasında bir yenisi var artık. Kollarınızı sıvayın, vakit ellerinizi kirletme vakti. Herkes şarap içebilir ama yapabilir mi? Bir sonraki seyahatinizin konusu içmek olmasın, üretmek olsun. İnternette rahatça bulabileceğiniz onlarca workshop’tan birine katılabilir, bir sonraki seyahatinizi daha deneyim odaklı gerçekleştirebilirsiniz. Hem belki de emekli olup Ege’ye yerleşme planlarınıza ekleyeceğiniz bir yeni amaç da edinebilirsiniz. Kim  bilir?

2- Vietnam – Ho Chi Minh’da Sokak Yemeği Yapın

vietnam-sokak-yemeği

Asya’ya gidip sokak yemeği yememek olmaz. Onlarca farklı tat her sene milyonlarca gezgin tarafından keşfediliyor. Bazen birkaç kilometreye kadar uzayan sokak yemeği pazarları akşamüstelerinin en heyecanlı aktivitelerinden biri haline geliyor. Vegan seçenekler, otantik hayvanlar, farklı kokulu meyveler, kısaca her damak zevkine uygun, farklı bir alternatifi bu pazarlarda bulabilirsiniz. Peki hazırlayabilir misiniz? Alın size şehrin farklı bir bireyi olma fırsatı. Sokak yemeği workshop’larından birine katılın, onlarca rengarenk standın arkasındaki şeflerden biri olmayı deneyimleyin.

3- İtalya – Roma’da Pizza Şefi Olun

roma-pizza-workshop

Yemek deyince İtalya’dan behsetmememiz mümkün mü? Alın size 3 maddelik İtalya deneyim turizmi. Pizza ile başlıyoruz. Arkadaşlarınızın gidip anlata anlata bitiremediği pizza restoranlarının önündeki kuyruklarda beklemekten vazgeçin artık. Pizza yemeyi saatlerce beklemektense artık o pizzayı yapmayı öğrenin. İtalyan ustalardan işin sırlarını öğrenmekten daha havalı bir seyahat anınız olabilir mi? İnternetten rahatlıkla bulabileceğiniz workshop’lardan sizin için en uygun olanını seçin, mutfağınıza magnetten daha fazlasını getirin.

4- İtalya – Milan’da Lokallerden Tortellini Yapmayı Öğrenin

milano-tortellini-workshop

Anane tarifi diye bir şey var. Ne restoranlarda bulabilirsiniz, ne kulaktan dolma önerilerle bir araya getirebilirsiniz. İtalyan annelerin nesilden nesle aktardığı bu aile miraslarını Milan’da öğrenebilirsiniz. Ananenizin mantısı VS. İtalyan ananelerin tortellinisi. Kazananın kim olacağını yapmadan öğrenemezsiniz, değil mi? Workshop alternatiflerini internetten bulabilirsiniz.

5- İtalya – Sicilya’da Bağ Bozumuna Katılın

sicilya-bag-bozumu

Daha önce şarap yapım kurslarından bahsetmiştik, şimdi prosesin bir adım gerisine gidiyoruz ve üzümlerin bağ bozumuna katılıyoruz. Ama öyle uzaktan olmaz, yaklaşın, üzümleri toplamaya başlayın. Ne demiştik, o eller kirlenecek!

İtalya’nın yerel lezzetleri ile ilgili daha detaylı bilgiyi buradan öğrenebilirsiniz.

6- Almanya – Berlin’in Sokaklarında Sokak Fotoğrafçılığı Dersleri Alın

berlin-sokak-fotografciligi

Endüstriyel binaları, müthiş sokak sanatı, bisikletli hipsterlerı ile Berlin bir başka. Bu aşırı genç ve havalı şehri ne kadar anlatsanız az. Kelimelerin yetmediği yerde fotoğraflar imdadınıza yetişsin. Şehri bir fotoğrafçının gözünden, onun fotoğraf çekim önerileri ile gözlemleyin. Çektiğiniz kareler Berlin-öven arkadaş ortamlarınızda havanızı kat be kat artıracak.

7- Tayland – Koh Phangan’da bir konseri İglo Sauna’lardan Dinleyin

the_dome_tayland

Bu cümlenin ne kadar garip olduğunun farkındayız. Bu garip deneyimi lokallerden başkasının bildiği konusunda da şüpheliyiz. Yoga ve partileme adası Koh Phangan’ın tepelerinden biri vegan bir restorana ev sahipliği yapıyor. Adanın expat lokalleri buraya toksinlerinden kurtulup sağlıklı menüler eşliğinde canlı müzik dinlemeye geliyor. Motorsikletinizi kiralayın, havlunuzu yanınıza alın, doğanın ortasında hem ruhen hem de bedenen rahatlayacağınız bir akşam deneyimi yaşayın.

8- İskoçya – St. Andrews’de Golf Oynayın

iskocya-golf-kursu

Kale ve müzeleri gezdikten, doğal parklarda vakit geçirdikten sonra biraz yerlileşme vakti. İskoçya dünyaca popüler golf sahaları ile sizi bekliyor. Daha önce deneyimlemediyseniz söyleyelim, golf zor. Zor olduğu kadar da keyifli olan bu sporu lokal bir uzmandan öğrenebilir, bir sonraki Antalya seyahatinizde hünerlerinizi golf sahalarında gösterebilirsiniz.

9- Güney Afrika – Cape Town’da Engelli Çocuklara Sörf Yapmayı Öğretin

cape-town

Ama bir dakika, siz sörf yapmayı bilmiyorsunuz. 1 haftalık bir sörf eğitimi sonrasında bu sorun da ortadan kalkıyor. Yanınızdaki hocalarla birlikte yardıma muhtaç çocuklara giriş seviyesinde sörf dersleri verebilir, ardından kendinizi müthiş hissedebilirsiniz. Neredeyse Cape Town’da yaşıyormuş gibi.

10- Tanzanya – Zanzibar’da Köylere Su Boruları Döşemeye Yardım Edin

zanzibar

Tanzanya’nın cennet adası her yıl milyonlarca turiste ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü kitesurf koyları, balayı otelleri, doğası ve gece hayatı bu adayı Tanzanya’nın diğer tüm bölgelerinden ayırıyor. Adanın bir diğer yüzü de ormanların ortasındaki küçük nüfuslu köyleri. Bu köylerin çoğunlukla su kaynakları yok, bu sebeple her gün su taşımak için saatlerini yollarda harcıyorlar. Bir diğer alternatifleri ise köylerine gelen NGO gönüllülerin onların günlük hayatına katılarak köylerinde bir pompalama sistemi kurması. Her sene binlerce gönüllü bu köylere daha iyi şartlarda yaşaması için yardımcı oluyor. Siz de bunun bir parçası olabilir, seyahatiniz sırasında bir NGO programına katılarak köy hayatıni deneyimleyebilirsiniz.

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

Fotoğraf 1: Château Pape Clément

Fotoğraf 2: Icon Cookery School

Fotoğraf 3: Passion For Travel

Fotoğraf 4: Lookals

Fotoğraf 6: Street Photography Berlin

Fotoğraf 8: Scotland Now

Fotoğraf 9: Believe in Chatzi Organisation

Fotoğraf 10: Idea Universal

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...