MAVİYE UZANAN YOLCULUK: KAŞ VE KALKAN

Türkiye’nin her köşesinde farklı bir güzellik, farklı bir büyü, bambaşka hikâyeler ve heyecanla dolu. işte o güzelliklerden bir köşe olan güney sahillerinin incisi olan Antalya’ nın Kaş ilçesi. Kaş’a gittiğinizde âşık olacağınıza eminim. Tatilini yurt içinde geçirmek isteyenlere fikir vermesi açısından Kaş’ı detaylı olarak sizlere anlatmak istiyorum. Kaş, Antalya’ nın batı kesiminde bulunan, berrak mı berrak denizi, masalsı plajları, deniz mağaraları ve civarında bulunan antik kentleri ile ünlü bir tatil merkezi. Ayrıca Yunan adası olan Meis’ e sadece 2 km uzaklıktadır. Kaş, adını coğrafi şekli itibariyle kaşa benzemesinden alıyor. Hemen karşısında bulunan Meis ise Türkçemizde ‘göz’ anlamına geliyor.

shutterstock_2 205444543

Nasıl Gidilir?

Kaş’a yurdumuzun bir çok noktasından uçak, otobüs ile gidilebildiği gibi,  hususi otomobil, motosiklet ve hatta otostop ile ulaşmak mümkün. Kaş’a otobüs ile yolculuk yapmanız mümkün. olmakla birlikte tatilinizin bir kısmını yolda harcamak yerine tercihinizi uçaktan yana kullanabilirsiniz. Havayolu ile gitmek için iki seçenek bulunmakta.Bunlardan birinci seçenek Muğla Dalaman Havalimanı üzerinden, ikinci seçenek ise Antalya Havalimanı üzerinden.  Antalya havalimanı seçeneğini tercih edebilirsiniz. bu sayede Antalya’yı da görmeyi tatil pilanınıza ekleyebilirsiniz.Antalya’ya vardıktan sonra, havalimanı iç hatlar terminalinde bulunan 600 numaralı şehir otobüs aracılığıyla  yaklaşık 40 dakikada otogar’ a ulaşabilirsiniz. Otogarda Kaş’ a her yarım saatte bir otobüs bulunmakta. Otobüs sahil yolundan Kaş’ a yaklaşık 5 saatte ulaşıyor. Bu süreyi Akdeniz’ in maviliğini izleyerek geçirebileceğiniz gibi Kaş yolu üzerinde bulunan, Kemer, Kumluca, Finike gibi ilçelerini de izleyebilir ve buraları bir sonraki tatil pilanınıza eklemeyi düşünebilirsiniz.

kaş asıl 2

Nerede Kalınır?

Kaş ve Kalkan ekonomisini turizmden sağladığı için, bir çok pansiyon, apart otel, hotel ve hostel mevcut. Pansiyonlar çok güzel ve uygun, bu nedenle pansiyonlarda da konaklayabilirsiniz. Otelden veya pansiyondan çıkmak istemiyorsanız kahvaltı ve akşam yemeği dahil seçeneği tercih edebilirsiniz. Eğer nerede kalacağım telaşı yaşamak istemiyorsanız, önceden araştırma yaparak uygun fiyatlı bir çok tesisten birine rezervasyon yaparak da gelebilirsiniz.

kaş 3

Nereler Gezilir?

Yaz tatili deniz, kum ve güneş demek olduğuna göre plajlar ile başlayalım. Kaş’ta Akdeniz’in ılık sularına kendinizi bırakabileceğiz bir çok seçenek bulunuyor. Bu seçeneklerin başında Büyük Çakıl Plajı, Küçük Çakıl Plajı ve Akçagerme Plajı geliyor. Buralara yürüyerek ulaşabileceğiniz gibi, şehir içi otobüsler ile de ulaşabilirsiniz. Gezgin bir ruha sahip olanlar yürümeyi tercih edebilir. Büyük Çakıl Plajı, merkeze yaklaşık bir buçuk kilometre mesafede, çok büyük bir plaj değil. Öğrendiğmize göre denizin bu kısmında, denizin içerisinden kaynak suyu çıkarak denize karışıyormuş ve o neden su diğer plajlara göre biraz serin olmakla birlikte suyun berraklığı göz kamaştırıcı. Kaş’tan Küçük Çakıl Plajı, araçla yaklaşık 5 dk mesafede, ayrıca plaj Kaş Limanı’na oldukça yakın ve deniz suyu bu bölgede daha ılık diyebilirim. Plajı görünce temizliğine hayran kalacak ve adeta büyüleneceksiniz. Akçagerme Plajı, merkeze biraz daha uzak ve genellikle ailelere yönelik bir plaj. Şezlong ve şemsiyeler Akçagerme plajında fiyat olarak daha ucuz. Su, diğer plajlarda olduğu gibi Akçagermede’de çok berrak. Kaş’ ta gezilecek yerler anlatmakla bitmez. Şimdi sırada filmleri aratmayan mağaralar var. Kaş civarından birçok deniz mağarası mevcut. Buralara tekneler ile ulaşım mümkün. Zaten her gün yat turları düzenleniyor. Tur fiyatları oldukça cazip. Bu mağaralardan en ünlüleri, Mavi Mağara ve Güvercinlik Mağarası. Her iki mağara da isimlerini özelliklerinden alıyor. Güvercinlik Mağarası civarında sayısız güzellikte güvercinleri görünce, insanın kuş olup uçası geliyor. Mavi Mağara ise göz kamaştırıcı mavi rengi ile kendisine hayran bırakıyor.

kaş 4

Kalkan

Buraya gelip te Kalkan’ a gitmemek olur mu? Kalkan, Kaş’ a yaklaşık 25 km uzaklıkta, Yunan’lı denizciler tarafından 200 yıl önce kurulmuş ve Likya uygarlığının izlerini taşıyan bir belde. Kaputaş Plajı ve Patara Plajı, Kalkan sınırları içerisinde bulunan, dünyaca ünlü plajlardan iki tanesi. Kalkan’ın beyaza boyanmış evleri, yeşil ve doğanın harika uyumu sizi adeta huzur verecek. Kalkan’da yat limanına demirleyen yatlarla berrak sularında yol alıp denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

shutterstock_3 413432719

Kalkan Antik Kentleri

Kalkan’a gelip, Likya uygarlığının izlerini taşıyan antik kentler görülmeden gidilir mi hiç? Xantos, Istlada, Apollonia, İsinda, Kyaenai antik kentleri insanın hayatında bir defa da olsa, görmesi gereken antik şehirler. Her birinin anlatmakla bitmeyecek olan efsanevi birer öyküsü mevcut.

  kalkan 6

Ne Yenir?

Sanırım bu kadar gezmeden sonra karnınız acıkmıştır. O halde Kaş’ta ne yenir? derseniz, Kaş’ın deniz mahsulleri ve zeytin yağlıların ağırlıkta yendiği, bir yemek kültürüne sahip olduğunu söyleyebilirim. Limanın yakınlarından geçerken, gözünüze Sultan Garden isimli restoran ilişecek ve orada yerel tatları deneme fırsatı bulabilirsiniz. Hayatınızda yemek yiyebileceğiniz en sessiz ve huzurlu restaurant olduğunu söyleyebilirim. Burada yiyeceğiniz zeytin yağı ve dağ kekiği ile marine edilmiş mercan balığı, şimdiye kadar tatacağınız en güzel balık yemeklerinden birisi olacak. Ayrıca zeytin yağlı karides güveci de enfestir. Kaş’a gelirseniz mutlaka Sultan Garden Restaurant’da bir mola verin derim.

Kalkan’da köy kahvaltısı yapabileceğiniz harika yerler bulmak mümkün. Bu arada vejeteryanlara güzel bir haberim var. Buradaki sebze yemeklerine bayılacaksınız.

kaş kalkan 9

Gece Hayatı

Kaş’ ta gece hayatı sabahın ilk ışıklarına kadar devam ediyor. Özellikle rock barlarında, gençler sabaha kadar çılgınlar gibi şarkı söyleyerek dans etme fırsatı buluyor. Onlardan bir tanesi, Kaş ilçe merkezinde bulunan Mavi Bar. Gençler ve her zaman genç kalanların eğlenebileceği en doğru mekân olduğunu söylesem abartmış olmam sanırım. Kaş’ta tatil yapıp da, mutsuz ayrılmak ne mümkün.

Kalkan ise kaş’a göre daha sakin bir yer. Yedi’den Yetmiş’e herkese, ayrı bir mutluluk ve hatıra katıyor. Umarım  anlattıklarım, Kaş ve Kalkan’da sizi nelerin beklediği konusunda aydınlatmıştır.

kaş 10

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...