Çanta Hazırlarken Dikkat!

Uzun süreli seyahatlere çıkarken, çanta hazırlama sürecine çok dikkat etmelisiniz. Eğer ki; çanta hazırlarken aklınıza koyacak bir şey gelmiyorsa bu konuda tecrübeli kişilerden yardım almanızı şiddetle tavsiye ederim. Herkesin kendine göre farklı ihtiyaçları vardır ancak bir sırt çantasında olması gereken en temel malzemeleri daha önceki tecrübelerime dayanarak sizler için toparlamaya çalıştım.
İlk olarak yanınızda bulundurmanız gereken malzeme listesi;
1- Plastik: 2 metre uzunluğunda 1 metre genişliğinde hafif kalınca dayanıklı bir plastik yağmurlu zamanlarda çadırınızın dışında kalan eşyalarınızı korumak için oldukça fayda sağlar. 
2- Koli bandı: Bir gezginin belki de en zor anlarında yanında olan tek dostudur koli bandı. Bir yer mi yırtıldı koli bandı yanında, bir yerin mi kesildi acil tampon için koli bandı yanında, ayakkabın mı yırtıldı idareten koli bandı yanında ve daha bir çok neden için ister kağıt tipi ister naylon koli bandı çanta hazırlarken olmazsa olmazlarımız arasında.
3-Çöp Poşeti: Büyük bir boy çöp poşeti her zaman olmasa da zaman zaman işinize yarayacaktır. Özellikle yağmurlu günlerde uyku tulumunu ve matı uzun süre korur, ağır yağmurlarda panço görevi görür, yağmurluğunuza destek olur, gün gelir yere serersin üzerinde piknik yaparsın. Çanta içinde fazla yer de kaplamaz.
4-Çakı, çakmak, ayna, tarak: Çakı her türlü doğrama ve kesme işinizi görür ve sizi hayatta tutar. Orta boy bir şey genellikle iş görür. Çakmak en önemlilerindendir, yeri gelir ateş yakarsınız yemek yaparsınız, keyif için sigaranızı yakarsınız, pantolondan sarkan ipleri yakarsınız ama dikkat edin ormanı falan yakayım demeyin! Manyetolu olanı en iyisidir, zippo falan taşımayın gazı uçar gider ortada kalırsınız. Ayna ile üzerinize başınıza çeki düzen verirsiniz kendinizi iyi hissedersiniz. Tarak ile de saçlarınızı tarayın ki bitli, pireli gezmeyin.
5-Kuru odun: Ateş yakma işlemini başlatmak için en ideal ihtiyaçlardan biridir.
6-Çamaşır ipi: Kıyafetleri yıkamak ve düzenli havalandırmak önemli bir konu.
7-Ziplock(Kilitli Torba): Şehriye, pirinç, un, defter, kitap, pasaport, laptop gibi kuru kalması gereken eşyalar için birebir.
8-Plastik kutu: Birkaç tanesi işinizi görecektir. Hayal gücünüze göre birşeyler koyarsınız.
 
Tabi ki yukarıda saydığım malzemeler gidilecek yere ve zamana göre değişkenlik gösterecektir. Ancak tedbirli olmakta fayda var. Ben bunları mutlaka yanımda taşırım. Tecrübelerime dayanarak sizin de çanta hazırlarken dikkate almanız gerekeceğini düşünüyorum.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...