Büyülü Bir Coğrafya: Kapadokya

Anadolu’nun ortasında, masallardan çıkan büyülü bir yer hayal edin, gezerken zamanı unuttuğunuz. 60 milyon yıl önce Erciyes Dağı, Hasan Dağı ve Güllü Dağ’dan püskürmeye başlayan lav ve küllerin oluşturduğu yumuşak tabakalar, milyonlarca yıl yağmurlar ve rüzgarlar tarafından aşındırılıyor ve ortaya işte bu gerçeküstü yer Kapadokya çıkıyor. Nefes kesen coğrafi güzelliklere, bir de farklı medeniyetlerin 500.000 yıla uzanan tarihi eşlik edince, aklınızı ve kalbinizi burada bırakmanız işten değil.

 

640px-View_of_Cappadocia_edit

 

 

Bölgedeki ilk insan varlığı 500.000 yıl öncesine uzanmasına rağmen, Kapadokya ismi M.Ö. 6. yüzyılın başında buradan büyükbaş hayvan alan Persler tarafından “Güzel Atlar Ülkesi” yani Katpatuk olarak konulur. Önceden Çorum, Yozgat, Sivas, Malatya, Kayseri, Nevşehir, Kırşehir, Niğde illeri ile Tokat, Kahramanmaraş, Adana ve Konya illerinin bir kısmını içine alan Kapadokya bölgesi şu anda Nevşehir, Aksaray, Niğde, Kayseri ve Kırşehir illerinin kapladığı yaklaşık 300 kilometrekareye yayılan alandır.

 

3102218028_18f15577f7_z

Yağmurlar, rüzgarlar, iklim değişiklileri Peribacaları’nı oluştururken, insanlar da bu peribacalarını barınak ve ibadethane olarak kullanmaya başlar. Mağaraların içlerini oyarak, duvarlarını fresklerle süsleyerek dönemin yaşantısından kalıcı izler bırakır bizlere Kapadokya insanları.

İster yeraltı şehirlerini, hisarları, tarihi kiliseleri gezin; isterseniz Peribacalarının karşısına geçip doğanın gücünü hayran, hayran izleyin. Günümüzde Kapadokya’da yapılacak çok şey var. Güneş doğarken balona binebilir, arazi motorlarıyla bölgeyi keşfe çıkabilirsiniz. Ya da belki biraz ata binip, şarap tadımına katılmak isterseniz. Tercihiniz ne olursa olsun, Kapadokya’nın sizi etkilememesi mümkün değil.

Göreme’de Kiliseleri Gezin

L1010435 (2)

(Göreme Açık Hava Müzesi)

Avanos’a kadar uzanan Göreme Vadisi, Kapadokya’nın en özel ve en popüler bölgelerinin başında geliyor. Göreme Açık Hava Müzesi ve çevresinde muhteşem peribacalarının yanında Bizans Kiliselerinin ilk örneklerini görmeniz mümkün. Elmalı Kilise, Azize Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Kızlar Manastırı Göreme Açık Hava Müzesinde görebileceğiniz tarihi yapılar. Müze dışındaki kiliselerle birlikte yaklaşık 200 kilise olduğu tahmin ediliyor. Hatta bazı kaynaklar yılın her günü için ayrı bir kilisenin inşa edildiğinden bahsediyor. 11. yüzyıla tarihlenen kiliselerin duvarlarında İsa ve bölgenin azizleri; Aziz Basileios, Aziz Barbara, Aziz Georgios ve Aziz Theodoros’u resmeden freskler görmek mümkün. Bu kiliseler arasında belki de en özeli, muhteşem freskleriyle Karanlık Kilise. 12. ve 13. yüzyıla tarihlenen yapı, çok az ışık aldığı için Karanlık Kilise adını almış. Az ışık aldığı ve nemden yıpranmadığı için doğal olarak korunmuş. Tabi şu anda gördüğümüz hali uzun bir restorasyondan sonraki hali. Karanlık Kilise’ye girmek için 10 tl ekstra ücret ödenmesi gerekiyor ama buna kesinlikle değer. Bu sırada müzenin giriş ücreti 20 TL, eğer Müze Kartınız varsa ücretsiz de ziyaret edebilirsiniz.

Göreme_OpenAir_Museum_Dunkle_Kirche_1_11_2004

(Karanlık Kilise, Göreme Açık Hava Müzesi)

Zelve’de Peri Bacalarına Doyun

Untitled design (21)

Göreme Açık Hava Müzesini gezdikten sonra Avanos’a doğru ilerlerseniz yaklaşık 5 km sonra sağınızda Zelve tabelası görürsünüz. Bu yolda devam ettiğiniz takdirde, sağ tarafınızda Paşabağ adı verilen bölgede peribacalarını görebilirsiniz. Hatta Paşabağ’a peribacalarının merkezi bile diyebiliriz, çünkü neredeyse hepsi birbirinden farklı formlarda ve boyutlarda peribacaları burada. Durup fotoğraf çekmek için ideal bir nokta. Biraz daha ileride de Zelve Açık Hava Müzesini görebilirsiniz. 1952 yılına kadar yerleşim olan bu bölgede çok iyi korunamamış tarihi kiliseleri de gezebilirsiniz.

Zelve_Açık_Hava_Müzesi_(16)

Kızılırmak Kenarında Çömleğin Tarihine Yolculuk

Göreme ve Zelve Açık Hava Müzelerini gezdikten sonra rotanızı Kapadokya’nın el sanatları merkezi sayılan Avanos’a çevirebilirsiniz. Kızılırmak Nehri’nin çevresine kurulan bir yerleşim olan Avanos’ta çanakçılık Hititlere kadar uzanır. Burayı gezerken muhakkak bir çömlek ustasının atölyesine uğrayın.

3573229079_c1ea807d79_z

Ete Doyun (Vejeteryansanız Kapadokya’da İşiniz Zor)

Kapadokya’ya kadar geldik, ne yemek lazım burada derseniz cevap belli: testi kebabı.En önemli el sanatlarından biri olan çömleğin bir başka kullanımı da işte bu. Geleneksel testi kebabı Avanosta yapılan testilerin içine et, soğan, domates, patates konulup tandırda pişirilerek yapılıyor. Tandırın içinde ortalama 2 saat pişirilen et yumuşacık olunca sofradaki yerini alıyor. Testi kebabına ek olarak çoğu restaurantta meze çeşitleri de servis ediliyor. Bölgenin diğer lezzetleri arasında; Nevşehir mantısı, tıranenik, pastırmalı börek, ayvalı et yahnisi, kora papareni, deveci pilavı ve Ermeni yahnisi de bulunuyor.

cappadocia_posts-56

(Fotoğraf: The Road Forks)

Yeraltı Şehirlerini Gezin

Eğer klostrofobik değilseniz. Kapadokya’nın sekiz katlı, en büyük yeraltı şehri Derinkuyu, 1967 yılında tesadüfen bulunmuş. Hititlere tarihlenen bu antik şehrin her katı başka bir amaca hizmet etmek için zaman içinde kazılmış. 60 metre derinliği olan bu şehrin, tüm besinleri ve canlı hayvanlarıyla 20.000 insanı barındırabilecek kadar büyük olduğu öngörülüyor. Tarihsel olarak mutfak, yemekhane, mahzen, okul, vaftiz yeri ve depoların bulunduğu alanları gezebilir, insanoğlunun yaptıklarına ve yapabileceklerine hayran olabilirsiniz. Eğer benim gibi biriyseniz, dışarı çıktığınızda derin bir nefes alacağınızı tahmin ediyorum. Derinkuyu’dan başka, Kaymaklı, Mazata, Özkonak ve Acıgöl yeraltı şehirlerini de keşfedebilirsiniz.

3553755516_0c0211144c_z

Hisarları Seyredin ya Hisarlardan Kapadokya’yı

Kapadokya’nın en yüksek tepesi olan Uçhisar, bulunduğu bölgeye adını veren görkemli bir hisar. Kalenin tepesine çıktığınızda sizi Erciyes Dağı’nın muhteşem manzarası karşılayacak. Bir de Nuri Bilge Ceylan’ın Kış Uykusu’nu çektiği otel burada bulunuyor. Gitmişken filmin çekildiği oteli de gezebilirsiniz.

640px-Cappadocia_Town_-_2

Ziyaret edebileceğiniz başka bir hisar ise Ortahisar. Ürgüp’e 6 km uzakta bulunan Ortahisar, bölgeye ilk yerleşen Hristiyanlar tarafından barınma ve saklanma yeri olarak kullanılmış.  Yine buralara kadar gelmişken, özgün mimarisiyle insanı kendine hayran bırakan Pancarlık Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz.

Peri Bacaları Arasında Ata Binin

Yazının başında da belirttiğim gibi Kapadokya ismi Pers dilinde güzel atlar anlamına geliyor. Bölgeye gelmişken siz de bu güzel atlardan biri sayesinde başka bir yerde kolay kolay yaşamayacağınız bir deneyimin tadına varabilirsiniz. Cep telefonunuzu, saatinizi görmezden gelip 11. yüzyılda yaşayan bir insan olduğunuzu hayal edebilirsiniz. Farklı şirketler bu hizmeti sağlıyor, ortalama 75 Euro’ya böyle bir gezinti yapabilirsiniz.

At

Güneş Doğarken Siz Bir Balonda Olun

Evet biraz meşakkatli, sabah erkenden kalkmanız gerekiyor. Evet biraz pahalı. Evet biraz korkutucu. Fakat bu deneyimi, bu manzarayı kaçırmamanızı öneririm. Ortalama 1 saat süren gezide peri bacalarının üzerinden geçmek paha biçilmez. Eğer yükseklik fobiniz varsa, balonların kalktığı yerlere gidip onları uzaktan da izleyebilirsiniz. O da oldukça ilginç bir görüntü. Size önerim, gitmeden otelinizden rezervasyon konusunda yardım almanız.

IMG_6222

Mağaradan Yapılmış Bir Odada Uykuya Dalın

Kapadokya çevresinde birçok değişik butik otel var. Bunların çoğu eski mağaralardan dönüştürülen yapılar. Eğer güzel ve bölgenin dokusuna saygılı bir otele denk gelirseniz oldukça keyifli bir gece sizi bekliyor olacak. Klostrofobik olanların pencereli odaları tercih etmelerini öneririm. Biz Uçhisar’da bulunan Ansia Otel’de kaldık, oldukça keyifli olduğunu söyleyebilirim.

2

Ihlara Vadisini Seyre Dalın

Melendiz Çayı, kar, yağmur, rüzgar ve bir takım doğa olaylarını sonunda ortaya çıkan iki tarafı 150 m’ye uzanan kayalarla çevrili Ihlara Vadisi görülmeye değer! Ayrıca kanyonda saklı kalan birçok kilise var. Ağaçaltı Kilisesi, Eğritaş Kilisesi, Kokar Kilise, Sümbüllü Kilise ve Yılanlı Kilise bunlardan bazıları. 6. yüzyıldan 13. yüzyıla kadar farklı dönemlere tarihlenen bu kiliselerden günümüze 15 tanesi taşınabilmiş.

3182539780_740f36b964_b

Şarap Tadımına Katılın

Kapadokya’nın iddialı konulardan bir diğeri de şarap. Yöre halkı için antik çağlardan beri üzüm bağları ve şarap büyük önem taşımış. Son yıllarda daha da kaliteleri şarapların üretimine verilen önem sayesinde, yerel üzümlere ek olarak, yabancı üzümler de şarap üretiminde kullanılmaya başlanmış. Emir üzümünden yapılan beyaz şarap bölgenin ünlülerinden. Kocabağ ve Turasan’ın satış noktalarına gidip şarapların tadına bakabilirsiniz.

Untitled design (1)

Kalabalıklardan Uzaklaşın

Bahsettiğimiz her yer çok güzel ve görülmeye değer ama kalabalıklardan kaçmak isterseniz Cemil Köyü doğru adres. Demsa Barajını geçtikten birkaç dakika sonra ulaşacağınız köydeki Kutsal Haç Kilisesine gidin, biraz durun, dinlenin. Hatta duvarlardaki yazıları, mahvedilen freskleri görüp insanlıktan ümidinizi kesin. Yani ben keser gibi oldum. 1882 yılında yapılan kilise, 60’lı yıllara kadar aktif olarak kullanıyormuş ama bir gece içindeki her şey çalınmış, sonra da çürümeye terk edilmiş.  Geçen yıl Fener Rum Patriği Bartholomeos geleneksel bahar ayini için burayı seçmiş ama daha sonra ne gelen olmuş ne giden. Yine de çok güzel!

Untitled design (2)

Our Readers Comments

 1. Elinize emeğinize yüreğinize sağlık 🙂
  Çok keyifle okudum ve aynı zevk ile Facebook’ta şimdi paylaşacağım 🙂
  SEVGILER ILE HOŞÇAKALIN
  Profesyonel Turist Rehberi Sevgi ÇETİN (Difyeli)

 2. Gaziemir yeraltı şehri ve narlıgöl krater gölü ihlara vadisinden Derinkuyu ya giderken yol üzerinde

 3. Soğanlı köyü Ürgüp ten Yeşilhisar a giderken yol üzerinde

 4. Avanos istirahat ve yemek molası için idealdir
  Kızılırmak derinlik gölge lik bol tesis seçenekleri kaliteli ve uygun fiyatlı

 5. Kayseri Roma mezarı
  Selçuklu eserleri
  Kervansaray Kümbet
  Yahyalı kapuzbasi unutulmaz

 6. Benim favorim Ihlara Vadisi.
  Mutlaka gidilmeli.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...