Büyüleyici Şehir: Budapeşte

Orta Avrupa’nın en etkileyici şehirlerinden bir tanesidir Budapeşte. Tarihi M.S 89 kadar uzanmakta olan şehir, ismini  1873 yılında Tuna Nehri’nin iki yakasında bulunan Buda, Pest ve Obuda şehirlerinin birleşmesi ile almış ve günümüzdeki haline gelmiştir. Şehir Orta Avrupa’nın en önemli nehri olan Tuna üzerine kurulmuştur. Yerleşim alanları, bölgede bulunan Castle ve Gellert dağlarının eteklerinde  ve Tuna etrafındaki düz alanlarda yoğunlaşmıştır. Orta Avrupa’nın Paris’i olarak adlandırılan Budapeşte, doğası, parkları, modern ve tarihi yapılarıyla ünlenmiş, turistler için bir cazibe merkezi olarak beklemektedir.

Tarihte Türkler  için önemli yer tutmuş olan Budapeşte  1526 – 1686 yılları arasında Osmanlı yönetimi altına girmiştir. Osmanlı egemenliği altında geçirilen  160 yıllık sürede, dil, kültür ve mimari olarak bir çok etkileşim olmuş fakat, Budapeşte’nin kaybedilmesinin ardından zamanla etkisini kaybetmiştir. 2. Dünya Savaşı sırasında büyük hasar gören Budapeşte’nin tekrar inşası çok uzun zaman almıştır. Eskinden şehrin ekonomik gücü Buda kesimindeyken 19. yüzyıl itibari ile Peşte’ye kaymış ve şehrin bu kısmı daha çok zenginlerin yer aldığı bölge olmuştur.  Tuna Nehri’nin ortasında yer almakta olan  Margitszget adası, şehrin en çok beğenilen bölgelerinden bir tanesidir. İki  köprü ile bağlantısı olan bu adada, büyük park bir park alanı, oteller ve Fransız,Japon ve İngliz bahçeleri bulunmaktadır. Margitszget adası dışında, Csepel-sziget, Hajoyari-sziget ve Luppa-sziget adaları görülmesi gereken diğer adalardır. Tuna nehrinin etrafındaki bent ve rıhtımlar, Caste semti ve  Adrassy ut (Adrassy Caddesi) UNESCO Dünya Mirası listesindedir. Özellikle  Adrassy caddesi şehrim en ünlü caddesidir  üzerinde görülebilecek bir çok tarihi bina bulunmaktadır . Ayrıca alışveriş ve yemek için tercih edebileceğiniz noktalardan birsidir.  Castle semtinde ise yer alan kilise, müze, cadde ve meydanları ile meşhur  olup görülmesi gereken bir bölgedir.  Buda Saray’ı kesinlikle ziyaret edilmesi gereken noktalardan birisi olup, Tuna Nehri’nin sol tarafında yer almaktadır.  Ayrıca görmeniz gereken yerler arasında, Hösök Tere, Széchenyi Lánchíd (Zincir Köprüsü),  Parlamento Binası  ve konakların bulunduğu Várhegy semti bulunmaktadır. Budapeşte, sadece tarihi ve mimarisi ile ziyaret edenleri büyülememektedir. Şehir içine yayılmış termal hamamları ve mağaralar nam salmıştır.

Budapeşte, bir çok müzik ve sanatsal etkinliklere  ev sahipliği yapmasıyla meşhurdur. Tiyatrolar, opera evleri, sergi salonları, kütüphaneler, sanat galerileri, festivaller, özel etkinlikler, halk müziği, sahne sanatları ve dans şovları kentin kültürel kimliğinin bir parçasıdır. Franz Liszt Meydanı ve Raday utca; bar, kafe, restoran ve eğlence kulüplerinin merkezlerdir. Türk mutfağından da parçalar barındıran Macar mutfağını  nerdeyse şehirdeki tüm restoranlarda deneyebilirsiniz. Sizleri şaşırtacak ve sofistike bir mutfak kültürü denemenize olanak sağlayacaktır. Ayrıca Kentin meşhur şarabı olan Tokaj’ı tatmadan dönmemelisiniz.

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...