Buram Buram Orta Çağ Kokan Şehir: Bologna

22780526147_525145e4bc_k

 

Daha önceki yazılarımda da belirtmiştim. Bir şehrin sahip olduğu orta çağ havası ve güzelliği kesinlikle doğru orantılıdır.  Bologna tam da bu noktada buram buram orta çağ kokan sokakları ve meydanlarıyla beni etkilemeyi başardı.

Bir Artistik Taslama Yöntemi Olarak Kule Yaptırmak

Untitled design

Bologna sokaklarında bol bol kule görebilirsiniz. Orta çağda şehrin zenginleri adeta boş zamanlarında mühendislere kule ısmarlamışlar. Zenginlik göstergesi olarak kule ısmarlamak…

Dönemin köklü ailelerinden Asinelli ailesi yine bir boş zamanlarında, mühendisleri yanına çağırarak ailenin adını taşıyacak bir kule siparişi vermiş. Bologna’nın neredeyse merkezinde yer alan Torri delgi Asinelli e Garisenda, eğimi ile Pisa Kulesi’ne rakip olabilecek bir yapı olarak dikkat çekiyor.

 

Üç Sokağa Yakın Olun

Via_Rizzoli,_Bolonia

Alışveriş çılgınları size sesleniyorum. Avrupa’nın en eski üniversitesinin bulunduğu şehir olan Bologna, haliyle tam bir öğrenci şehri. Durum böyle olunca dünyaca ünlü markalarının fiyatları da haliyle biraz daha uygun.

Üç beyazdan uzak duran alışveriş çılgınları… Kendinizi kaybetmek için üç sokağa yakın olun: Via dell Indipendenza, Via Luigi Carlo Farini ve Via Rizzoli. Bu öneriler için bana güzel bir hediye ile teşekkür etmek isteyenlere kapım her zaman açık.

Mideniz Kaldırmayacaksa Girmeyin

mostra-palazzo-poggi-bologna-015conversione-jpeg02-fumetto-fe

Başlıkta bu konu altında yazacaklarımın yemekle alakası olduğunu düşünebilirsiniz ama hayır. Yılbaşından sonra bugüne kadar gezdiğim 9 İtalya şehrine yönelik bir yemek rehberi hazırlayacağım…

Bologna’nın en dikkat çekici müzesi olan Anatomi Müzesi sizi sınayacak yerlerden biri. Balmumumundan yapılmış ürkütücü iç organların sergilendiği müze, zamanında anatomi amfisi olarak inşa edilmiş.

Zarif, Revak ve Orta Çağ

6021717578_417f14c029_b

Şehrin kalbinin attığı Piazza Maggiore ile bir paralel sokakta bulunan Piazza Cavour, zarifliği ve orta çağı andıran dokusuyla görülmeye değer. Meydanda 2. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına yapılmış bir müze de bulunmaktadır.

Bologna Neden Öğrenci Kaynıyor?

Bologna-vista02

Aslında sorunun cevabını yukarıda vermiştim. 927 yıl önce kurulan şanlı Bologna Üniversitesi, Avrupa Tarihi’nin ilk üniversitesi olarak kayıtlara geçmiş durumda. Durum böyle olunca da şehir giderek öğrencilerin elinin altına geçmeye başlamış. Bugün Erasmus öğrencileri tarafından da oldukça tercih edilen Bologna Üniversitesi’nin toplam nüfusu 85 bin civarı…

Eğitim şart söylemi bugün geyik olarak kullanılsa da gerçekten neden ihtiyacımız olduğunu açıklayan cümleyi bir siyasi “düşünürümüzden” yakın zamanda duymuştuk. “Eğitim seviyesi arttıkça bizim oylarımız azalıyor.”

Şehrin Kalbi: Piazza Maggiore

  7056651969_d5df28bba4_k

Kotor, Brugge ve şimdi de Bologna. Bu 3 kentin en büyük özelliği buram buram orta çağ kokması. Mimari olarak tam da o dönemleri insana yaşatan Piazza Maggiore size gözleriniz kapatıp hayal kurdurmadan gerçek bir orta çağ örneğini gösteriyor.

Fontana di Nettuno’nun (Neptün Çeşmesi) bronz figürleri, Podesta Sarayı (Belediye Sarayı), meydanda bulunan pazar girişi ve San Petronio Kilisesi bana bir yerden tanıdık geliyor. Ben kesin orta çağda yaşadım!

İtalya mutfağının en zengin şehirlerinden biri olan Bologna’da pazarı mutlaka gezin!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...