Bu 5 Uygulama ile Havaalanı Avcunun İçinde!

Havaalanı hayallerimizin ilk durağı. Ama kabul edelim, heyecan içinde vardığımız ilk durak doğası gereği bazen bizi gezgin kafamızdan şehir kafamıza geri döndürüyor. Güvenlik aramaları, pasaport kontrolleri, dakikalarca yürüyüş mesafesinde bulmaya çalıştığımız kontuarlar… Hele ki açsak… Ya internetimiz yoksa?

Seyahate güzel bir başlangıç yapmak için en iyisi hazırlıklı olmak. Uçağınızın rötarı, değişen kapısı, ilk defa adım attığınız bir havaalanı her zaman olası aksiliklere sebebiyet verebilir. Akıllı gezginler bunların hepsinin üstesinden gelir. Nasıl mı? Teknolojiyle!

Sizin için en absürt durumlarda bile yardımınıza koşan havaalanı uygulamalarını listeledik. Havaalanına girdiğiniz anda herkesten bir adım önde olmanız, olası sorunlara en hızlı şekilde çözüm bulmanız için yapmanız gereken seyahat öncesi telefonunuzda bu 5 uygulamaya yer açmak. Tabi biletinizi Flapp uygulamasından almanızın ardından.

Hazırsanız akıllı uygulamalarla uçuşa geçiyoruz, iyi yolculuklar!

AirHelp

Ücretsiz

App StoreGoogle Play

Mohamed Sharaf

Bu uygulama sayesinde iptal edilmiş biletlerim için tazminat alabildim. Tüm övgüleri hak ediyorlar.

Uçuş iptalleri, fazladan alınan rezervasyonlar, uçuş ertelemeleri gezginlerin en büyük kabusu. Kabusu olduğu kadar ne yapacağını bilmediği durumlar da. Her zaman hesap size kesilecek değil, aslında tüketici olarak bu tür durumlarda uçuş yapacağınız havayolu size ödeme yapıyor. Bu ödemelerin mümkün olup olmadığı ve ne kadara kadar ödeme alabileceğinizi bu uygulama ile hesaplayabiliyorsunuz. Hatta uygulama sizin yerinize ücretinizi firmadan talep edip işlemleri sizin için gerçekleştiriyor. Hesaplama ücretsiz, kalan hizmetler içinse komisyon alınıyor. Güzel uygulama, değil mi? Tüh keşke önceden bilseydim diyenlere geliyor: Uygulama ile 3 yıl öncesine kadar olan firma kaynaklı uçuş iptalleri için ödeme almanız mümkün.

Instabridge

Ücretsiz

App StoreGoogle Play

ANDROID AUTHORITY

Instabridge adlı bu İsveç firması öylesine kolay ve harika bir şey icat etti ki, niye şimdiye kadar böyle bir şey yapılmadığını merak ediyorum!

Gezginlerin en çok ihtiyacı olan şeyler: ilham, sırt çantası, wi-fi kodu! Çevrimdışı keşifler de çok güzel ama kabul edelim internetin yardımı ile seyahat etmek kadar pratik bir yol daha yok. Özellikle ücretsiz ya da saat sınırlı internet sağlayan havaalanlarında karşınıza çıkan internet bulma derdinin artık çok basit bir çözümü var: Instabride.

Kullanıcıların datayı güncellemesiyle her geçen gün daha fazla noktanın internet şifresini öğrenebileceğiniz bu uygulama size hem bir yerde oturmak zorunda kalmadan internetlerini kullanma lüksü sağlıyor, hem de şifre öğrenmek için sarfettiğiniz eforu ortadan kaldırıyor. Ayrıca uygulama size en hızlı internet noktalarını da gösteriyor. Transfer uçuşunuzu beklerken kaçırdığınız diziyi izlemek için harika bir yol.

Birkaç sene önce benzer bir uygulamayı Türk yazılımcı Anıl Polat da üretip markete sundu; WiFox. Uygulama havayolları özelinde wifi şifrelerini paylaşıyor. Instabride kadar büyük olmasa da bayrakları astırması sebebiyle bahsetmeden geçmek istemedik 🙂

GateGuru

Ücretsiz

App StoreGoogle Play – Windows Store

SuperSCM

GateGuru tüm havaalanlarındaki mekanların uzun bir listesini size sunmasının yanı sıra büyük havaalanları için belirli bir terminalde istediğiniz özelliğe göre bu mekanları sıralayıp filtreleyerek arama yapmanızı sağlıyor. Böylelikle belirli bir restoranı da aratabilirsiniz! Aynı zamanda havaalanı haritası sayesinde sonraki uçuşunuz için zamanını planlamanızı sağlıyor. Örneğin bugün IAH’de B terminaline varıp C terminalinden transfer yapacaktık. Hemen kapıların ve restoranların yerlerini bulduk. Harika işler yapmaya devam edin!

İsmi ne ise kendisi de o olan GateGuru havaalanlarında eliniz ayağınız olacak şahane bir uygulama. En küçüğünden en dev ölçeklisine neredeyse tüm havalimanlarının terminal haritalarını GateGuru uygulaması içinde bulabiliyorsunuz. Özellikle Dubai Havaalanı gibi çok terminalli mimari yapılarda hangi trene ya da araca binerek aktarma noktanızı bulacağınızı anlamak için elinizin altında böyle haritaların olması çok önemli. Bunun dışında kullanıcı yorumları ile hangi dükkanda hangi çalışanın ne kadar yardımcı olacağına kadar her şeyi öğrenebiliyorsunuz. (Ya da hangi duty-free dükkanında bedava lokum bulabileceğinizi 🙂 )

Ayrıca hangi restorana gitmeniz gerektiğini bilmiyorsanız ‘Amenities’ bölümüne bir göz atın, terminallere göre filtreleyebileceğiniz ve popülerliğine göre sıralayabileceğiniz sistem işinizi epey kolaylaştıracak nitelikte.

LoungeBuddy

Ücretsiz

App Store 

beam.me.up.Scotty

Bu uygulama olmasaydı birçok harika fırsatı kaçıracaktım!

Örneğin bu uygulamayı kullanarak Frankfurt Havaalanı’ndaki en sevdiğim bekleme salonunun güvenlik kontrolünün dışında olduğunu fark ettim! LoungeBuddy olmasaydı uçağın yakınında arama yapmaya başlardım ve yanlış yaptığımı fark ettiğimde de çok geç olurdu.

Yorumlar öyle güvenilir ki artık uygulamayı biletimi almadan önce bile kullanıyorum.

Tebrik ederim! Aynen böyle devam edin!

Bunu okuduğunuzu umarak soruyorum: artık yeni sınıf bekleme odaları var örneğin Şikago’daki United Polaris ya da Las Vegas’taki Amex Centurion kesinlikle ortalamanın üstündeler. Bunlar uzun transferlerde zaman geçirmek için bire bir! Bence bu salonlar için farklı bir kategori açılmalı, belki “Ultra Kategori” başlığı altında?

Uzun uçuşlar arası dinlenmeniz gerektiğinde havaalanı Lounge alanları en büyük hayat kurtarıcısı. Ücretsiz Wi-Fi, şarj dolum noktaları, rahat koltuklar, leziz yemekler, hatta sıcacık bir duş… Saatler süren uçuşlar arasında bu ihtiyaçları karşılayıp daha dinlemiş seyahate devam etmek gibisi yok. Ya da iş seyahatlerinde havaalanlarında bekleme sürenizde iyi bir çalışma ortamına sahip olmak gibisi… LoungeBuddy bulunduğunuz havaalanının tüm Lounge alanlarını detaylarıyla gösteren bir uygulama. Hangisine ne kadara gidilir, hangi salon hangi kart ya da müşteri sadakat programı ile anlaşmalı, hangisi aile hangisi iş seyahatleri için daha uygun anında öğreniyorsunuz. Hem iyi hem de kötü deneyim yaşamış gezginlerin yorumları olması alan seçiminde çok yardımcı oluyor.

TripIt

Ücretsiz

App StoreGoogle Play

Aziz Ferit Eraslan

Kesinlikle en iyisi! Kolay, güvenilir ve gerçekten en iyisi. Yazılımcılara teşekkürler.

Şu ana kadar bahsettiğimiz uygulamalar çoğunlukla havaalanı içinde size iyi bir deneyim yaşatmayı amaçlıyordu. Şimdi bahsedeceğimiz uygulama uçuş günü öncesinden başlayarak sizi seyahatinize hazırlıyor. Tripit uçuşunuzun tüm güncel bilgilerine sahip olan ve bunun yanında size seyahat saatleriniz, bilet numaranız, koltuk bilginiz, terminal ve kapı bilgileriniz gibi bilgileri notifikasyonlarla bildiren bir uygulama. Uçuşunuzdan 36 saat öncesinde yapmanız gereken her şeyi bildirimlerle ekranınızda görüyorsunuz, uçağa adım attığınız ana kadar bu bildirimler sizi yönlendirmeye devam ediyor.

Online chek in’i unutmak gibi bir derdinizin kalmadığı bir uçuş deneyimi bile bu uygulamayı indirmek için yeterli bir sebep.

XE Currency

Fotoğraf: TravelTriangle

Ücretsiz

App StoreGoogle Play – Amazon

Fatih Gul

Çok kullanışlı, kullanımı kolay İstenen para birimleri ekrana kolaylıkla ekelenebiliyor. Son 10yila ait, birimler arası oranlar grafiksel olarak görülebiliyor. Grafik üzerinden veri alınabiliyor. Daha fazla özelliği var ama bunlar bana yetiyor.

Uçuşunuzu yaptınız, seyahat edeceğiniz ülkeye vardınız, sıra havaalanından çıkıp seyahat etmenin heyecanına kapılmakta ancak bir soru var: 1 TL burada ne kadar? Seyahat ederken kafa karıştıran şeylerin başında değişen para birimleri geliyor. Günlük hatta bazen anlık değişen para birimleri ise bu kafa karışıklığına tuz biber ekiyor. XE Currency dakikalık güncellemeleri ile size istediğiniz para biriminin değerini gösteriyor. Dolar, euro, şiling, ve daha fazlası… Siz ne kadar para birimi eklerseniz ekranda o kadar sonuçla karşılaşıyorsunuz. Paranızı çevirirken akıllıca davranmakta fayda var keza her döviz bürosu aynı değerden çeviri gerçekleştirmiyor. Özellikle ülkeye ayak bastığınız havaalanlarında ATM kullanırken ortalama ne kadar para çekeceğinize de karar vermekte en büyük yardımcınız bu uygulama. Yenilenen yüzü kullanıcılar tarafından çok da beğenilmese de faydası açısından mutlaka elinizin altında olması gereken bir uygulama olduğunu düşünüyoruz.

 

Haftalık bültenimize üye olun, seyahat ile ilgili tüm merak ettikleriniz ve en avantajlı kampanyalardan ilk siz haberdar olun. Üyelik için buraya tıklayın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...