Boracay’da Huşu İçinde Kendinizi Kaybetmeniz İçin 10 Neden

Bin küsur adadan oluşan Filipinler’in en turistik ve en tropik köşesi: Boracay. Vizesiz gidilecek yerler arasında ilk 3’e girmesi gereken, Başkent Manila’dan küçük bir uçak, üstüne de kısa bir feribot yolculuğu sonrasında vardığınız bu minik ada hani o kartpostallarda gördüğünüz tropik cennetlerden. Uzun kenarları hepi topu 4 km’lik bir dikdörtgene benzeyen bu adacığın bir kenarı ismiyle müsemma meşhur White Beach; diğer kenarı ise dünyanın kitesurfing merkezi Bullabog.

white_beach_boracay_geziko

Kaldığınız kenara göre spor dolu bir tatil ya da huzur dolu bir kaçamak Boracay’da sizi bekliyor. Ama aradığınız “eller havaya”  türü eğlencelerse yeri burası değil. Boracay daha çok dalgaların, rüzgarın sesleriyle; mırıl mırıl müziklerle coşuyor geceleri. Çılgın diskolar yerine gün batımında kumsalda yakılan ateşler, çevrilen poi’ler var…  Belki de tam olarak bu huzur ortamı yüzünden Filipinler’in bu minik adasına “yeryüzündeki cennet” tanımı daha da yakışıyor. Gelin, Boracay’ın bu huşu ortamını yaratan etkenlere hep birlikte bir bakalım…

1. Beyaz Kumlardan Serin Sulara Atlamak

boracay_geziko

Plaj dediğimiz şey hep ya beyaz kum ya da altın kum olarak övülür ama Boracay’daki kum gerçekten de bembeyaz. Adanın uzun kenarlarından birini oluşturan 4 kilometrelik kumsalın adı boşuna “White Beach” değil. Kum bu kadar yumuşak, bu kadar bembeyaz olunca, üstelik bir de ağzına burnuna kaçmayıp, sakin sakin ayaklarının altında durunca denizin maviliği de bir kez daha ön plana çıkıyor tabii.

Kumsalda sıra sıra oteller var ama yüksek binalar ve çirkin yapılaşma henüz yok, olan da ustaca sık palmiye ağaçlarının ardına gizlenmiş. Dolayısıyla upuzun kumsal boyunca görüntüyü bozacak herhangi bir şey yok. Kumsalda sigara içme yasağı var, çer çöp, izmarit, şişeden eser yok. Müzikler ise cıstak cıstak değil; daha Cafe del Mar esintili.

2. Mavisinin İçinde Kaybolacağınız Bir Deniz

boracay_geziko

Tropik denizde son nokta Boracay’da olabilir. Kumsalın beyazlığı denizin rengini daha da ortaya çıkarıyor. Öyle ki böyle bir mavi Photoshop’suz nasıl elde ediliyor, insanın aklı karışıyor. Gerçek üstü bir mavi-yeşil- turkuaz birleşimi. Soğuk değil, sıcak değil, tam kıvamında. Pırıl pırıl.

3. Romantizmin Doruklarında Gün Batımları

boracay_günbatımı_geziko boracay_günbatımı_geziko boracay_günbatımı_geziko

Okyanusun ortasında bir mercan adası olduğundan mıdır, ekvatora yakınlığından mıdır bilinmez ama Boracay’daki gün batımları öyle kolay kolay tasvir edilecek şeyler değil.  Güneş turuncu parıltılarla gökyüzünü dalga dalga keserken denizin rengi altınlı, pembeli yansımalarla bir yağlı boya tablo kıvamı kazanıyor. Photoshop olmadığına inanmak zor, fotoğraf olduğuna inanmak da zor. Usta ellerden çıkmış bir resim gibi. Sahil boyunca yürüyenler, şarkı söyleyenler, dans edenler, meditasyon yapanlar, poi’ciler, çocuklar, büyükler… Herkes bu tablonun tadını hep beraber çıkarıyor gibi. Boracay’da en önemli gece aktivitesi belki de bu yüzden, gün batımları.

4. Asya Mutfağının Bir Acayip Lezzetleri

boracay_mutfak_geziko

Uzak doğu yemeklerini seviyorsanız Filipinler bu anlamda da tam bir cennet. Hint, Çin, Japon yemeklerinin yanı sıra ıstakozdan karidese uzanan bir deniz ürünleri menüsü… Önünüz arkanız sağınız solunuz okyanus olunca, fiyatlar da düşüyor tabii. “Istakoz yemekten sıkıldım” diyebilecek kadar çok istakoz yemek mümkün.

boracay_meyve_geziko

Bunun dışında iklim tropik, meyveler şahane. Her yer papaya, mango, dragon fruit ve adını bile bilmediğimiz garip şekilli ama bir o kadar da lezzetli tropik meyvelerle dolu. Bunlarla hazırlanan meyve suları ve kokteyller ise pek tabii ki kaçmaz!

5.  Yar Bana Bir Masaj!

boracay_masaj_geziko

Uzak doğunun güzelliklerinden biri de masaj. Filipinler de masajda o coğrafyanın diğer ülkelerinden geri kalmıyor. Her an, her yerde masaj yaptırmak mümkün. Lüks spa’larda yaptıracağınız aromaterapi masajlarından plajdaki seyyar gezen masajcılara her çeşit bütçeye göre bir masaj var.  Masaj da deniz ürünleri gibi üstelik, bu kadar bol olunca fiyatları da inanılmaz düşüyor. 4 saatlik cilt bakımı, yüz bakımı, masaj paketi alıp Türkiye’dekinin dörtte biri fiyatına çıkmak mümkün. Masajın yanı sıra kumsalda seyyar manikür-pedikürcüler de var, ki bu kadar cin bir fikrin Türk plajlarındaki girişimciler nezdinde pek tutmamış olması şaşırtıcı.

6. Tropik Ortam

boracay_tropic_geziko

Tropik ortam dediğiniz başlı başına bir sakinleştirici etki zaten. Hava güzel, tatlı tatlı esintili, etrafta palmiyeler, güneş pırıl pırıl, meyveler renk renk… Daha ne olsun ki?

7. Deniz Altında 20 Bin Güzellik

boracay_denizaltı_geziko boracay_denizaltı_geziko boracay_denizaltı_geziko

Denizin üstü bu kadar güzel olunca denizin altı da eksik kalmıyor tabii. İster tüplü, ister şnorkelle dalıp Nemo ve arkadaşlarıyla tanışmak mümkün. Rengarenk mercan kayalıkları, sarılı kırmızılı balıklar, üşüme derdi yok… Tek kaygınız oksijeniniz bitmeden dışarı çıkmak olacak.

8. Maceraseverler İçin Kitesurfing

boracay_kitesurfing_geziko

Havalı görünen fakat bir o kadar da zor bir spor olan Kitesurfing için ideal yerlerden biri Boracay’ın diğer uzun kenarı. White Beach’in aksine rüzgarlı ve hırçın bir kumsal olan Bullabog dünyanın farklı yerlerinden sörfçüleri ağırlıyor her sene. Özel ders imkanı var, rüzgar ise her daim müsait. Araları 2 kilometre bile olmayan iki plajın birbirine bu kadar zıt olması ise şaşırtıcı. Ama adrenalinle huşu bulanlara Boracay’ın cevabı; Bullabog.

9. Aklınıza Bile Gelmeyecek Onlarca Aktivite

boracay_aktivite_geziko boracay_aktivite_geziko boracay_aktivite_geziko boracay_aktivite_geziko boracay_aktivite_geziko boracay_aktivite_geziko

Gün batımı gezileri, tekne seferleri, yürüyüş, adanın ortasındaki D-Mall adı verilen alışveriş bölgesi, yelkenli sefası, yakın adalara zıplama gibi pek çok aktivite sunuyor Boracay. Üstelik de farklı bütçe seçenekleri ve ihtiyaçlara göre farklı paketlerle. Dolayısıyla huzur dolu bir dinlenme içerisinde bile yapacak bir şeyler bulmak mümkün.

10. Biraz Uzaklaşın Yakınlardan

boracay_nature_geziko

Boracay yani Filipinler, sadece bize değil;dünyanın pek çok yerine uzak. Bu da Filipinler’İn en turistik bölgesinin bile belli bir dereceye kadar turistikleşebilmesini sağlıyor. Dolayısıyla ortam temiz, doğa bozulmamış. Uzak Doğu’dan turizm alıyor ama Hindistan’ın Goa’sı ya da Tayland’ın Phuket’i kadar kalabalık veya ticarileşmiş değil; daha bakir. Umuyoruz bir 20 sene sonra “ah ah, burası eskiden şöyleydi” demek zorunda kalmayız.

boracay_yarışma_geziko

İşte böyle bir yer Boracay… Filipinler’in en turistik yeri olsa da hala el değmemiş. Fırsat bulursanız Boracay dışındaki adaları da ziyaret etmekte ve bu daha az tanınan cennetlerle tanışmakta fayda var! Bunun bir de kolay yolu var. Sizi Boracay’a götürecek yarışmamıza katılın, çift kişilik Singapore Airlines Boracay gidiş-dönüş uçak bileti sahibi olun. Ayrıntılar için Facebook sayfamıza bekliyoruz 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...