Yeni Yerlilerinden Bodrum Önerileri

Bir klişeye dönüştüğü bile söylenebilir her şeyi bırakıp Bodrum’a taşınma isteğinin. Her masada konunun en sonunda geleceği nokta odur nitekim. Belki de bu hayali gerçekleştirmek için hayali kurma biçiminin değişmesi gerekiyor, bir şeyi çağırırsanız o mutlaka size geliyor. Her şeyi bir kenara bırakmadan, ama hayatınızdaki çoğu temel şeyi değiştirmeyi de göze alarak, işinizi gücünüzü yanınıza alıp Bodrum’a taşınmak nasıl bir şeydir sizce?

Bu röportajı yaparken Osman Can Soytaş, İstanbul’daki yaşantısını bırakıp başını alıp Bodrum’a gitmiş ve organik tarıma başlamış bir gezgini aradığımı düşünüyordu. Oysa gerçekten Bodrum’a büyük bir şehirden taşınmak, oranın yerlisi olmak, her iki seçeneği de bilip yine de orayı tercih etmek nasıl bir şey, bunu öğrenmek istiyordum.

image

Soytaş, 36 yaşında, bugün itibariyle tam 1 senedir Bodrum’da yaşıyor. İşini gücünü bırakıp gitmemiş, aksine orada bankacılık kariyerine devam ediyor ve bir bankada şube müdürü olarak büyük kararlar verirken her şeyden vazgeçmenin birincil şart olmadığını bize kanıtlıyor. İstanbul’a dönmeyi kesinlikle düşünmüyor, dalışla yakından ilgili, fotoğraf çekmeyi seviyor ve Bodrum’a taşındığından biri yemek kültürü hususunda kendini geliştiriyor. Bodrum’un otlarından bahsediyor bize, öyle ki İzmirli eşinin dahi ömründe duymadığı otlar varmış orada. Köylü ile birlikte dağa çıkıp, mantar toplayan Soytaş’ı kıskanmamak elde değil. İçindeki köylüyü büyük şehrin sakladığını fark eden ve ömür boyu evinde bir köpekle yaşamayı isterken şimdi Bodrum’da 2 köpeği ve 4 horozu olan yeni yerli Soytaş ile Geziko röportajının keyfini çıkarın!

Merhaba öncelikle. İlk olarak İstanbul’dan Bodruma taşınma fikri ne zaman, nasıl ve neden oluştu kafanızda?

2007 yılında yaptığım Kaş tatili sonrasında önce büyük şehirden taşınma fikri oluştu. Hem sosyal olduğu için hem de -biraz da olsun- hayatımı kazanmak için iş hayatıma devam edebileceğim en iyi konsept Bodrum’da olduğu için burayı tercih ettim.

4096453046_77be34b07b_z

Foto: Yılmaz Övünç

Yalnızca yaz tatillerinde değil, yıl boyu Bodrum’da yaşamak nasıl bir şey ve orada gündelik hayat nasıl? Bodrum’da turist olmakla oranın yerlisi olmak çok farklı mı?

Sadece keyif için gelinen bir yerde gündelik hayata geçmek tabii ki çok farklı. Şimdi daha az turist, oldukça fazla yerli (buralı gibi değil ama henüz) gibi bir yaşantım var. Öncelikle burada trafik ve hava kirliliği yok. Ayrıca insan ilişkileri çok daha samimi ve medeni. Bunda tabii büyük şehirden gelmiş olmam ve yaptığım iş gereği biraz saygın bir konumum olması da etkili olabilir ama yine de gözlemim bu şekilde.  Misal; buraya geçen sene Nisan’da geldim ve siz büyük şehirliler gelene kadar, yaklaşık 3 ay hiç korna sesi duymadım. Son olarak burada kamyonlar yol veriyor!

8380777583_c11a95ddf8_z

Foto: Yılmaz Övünç

Bodrum’un gece hayatı hakkında ne söyleyebilirsiniz? Gidilecek yerleri önerebilir misiniz?

Kışın da oldukça hareketli. Hatta nispeten daha kaliteli bir kalabalık var. Muğla Üniversitesi’nin bir kampüsünün olması da kış aylarını hareketlendiriyor. Yaz aylarında olduğu gibi Mandarin, Kule Bar ve Körfez aynen devam ediyor. Tango Restaurant 40 ve üstü yaş grubuna hitap ediyor. Yazları ise Adamik en çok rağbet görenlerden.

adamik_iletisim

9726815404_e68f000a5d_z

Foto: Samet Kılıç

Bodrum’da alışveriş nerede yapılır?

Midtown ve Avenue Port adlı iki alışveriş merkezi var burada, içinde aklınıza gelen birçok marka bulunuyor. Onun dışında tabii ki Bodrum Çarşı’yı saymadan geçemem.

Şehir içi ulaşımda en çok ne kullanılıyor?

Bodrum’da ne yazık ki dolmuş dışında hiç araç yok. Araban yoksa dolmuş hem çok vakit kaybı yaratan, hem de maliyetli olan bir vasıta.

7011798309_6a695301f5_z

Foto: Yılmaz Övünç

 

Nerede kalınır?

Kışları Bodrum’un içinde Marina Vista Otel bence en iyi yer. Yazları ise daha çok Yalıkavak ya da Türkbükü gibi deniz kenarı yerler tercih ediliyor. Bu koylarda kendilerine butik otel diyen 9-10 odalı oteller var.

icerik_11_635018938817737359

Hangi kumsala gidiyorsunuz yüzmek için?

Ben Bodrum’da az turistin olduğu Bitez Koyu’nu tercih ediyorum. Buranın en eski sitelerinden Aktur’a çok yakın ve genelde aynı insanların tercih ettiği Mor Plaj da favorimiz.

KONICA MINOLTA DIGITAL CAMERA

Gündüz Bodrum’da vakit geçirmek için kafe önerebilir misiniz?

Spesifik olarak isim vermem biraz güç ama deneyeyim. Genelde limandaki Denizciler Kahvesi ile Marina’daki Vespa Cafe tercih ediliyor.

Vespa-Cafe-Bodrum

Şehrin ünlü festivali var mı? Varsa yılın hangi döneminde oluyor? Sevdiğiniz başka bir etkinlik de olabilir Bodrum’dan.

Kış aylarında 10’a yakın tiyatro geliyor buraya. Bir tiyatro festivali yok. Mayıs aylarında ise her yıl yapılan dans festivali var, Antik Tiyatro’da bu yıl 15.si yapılacak.

639182028_5e3bbb3c97_b

Ve elbette son olarak nerede ne yenir?

Balık yiyeceksek sadece kışları hizmet veren ve salaş bir yer olan Mahmut Kaptan var. Daha lüks bir yer istiyorsak Marina’daki Gemibaşı olabilir. Et konusunda Tango diyebiliriz. Durum bir rakı-balık durumu ise balıkçılar pazarındaki Deniz Feneri ya da Balık Evi tercih edilir.

1526116_198033163724017_1616262006_n

Our Readers Comments

 1. bende 1 yıldır İstanbul’u terk edip Bodrum’a yerleşen klasik bir şehirliyim,fakat buraya yerleştikten sonra her mevsiminin ayrı bir güzel olduğu tamamen şehirden uzakta köyde bir yaşam kurdum,kendime çok büyük bir iyilik yaptığımı hergün biraz daha fazla anlıyorum.
  burada yaşamk,doğa ile içiçe olmak,hobilerimi işe dönüştürmek bana çok büyük bir keyif veriyor.
  darısı tüm şehirli dostlarımızın başına diyorum….

  • Benim de Bodrum’a yerleşmem birbuçuk ay önce gerçekleşti .Sizden öğreneceğim çok şey olmalı

 2. Çok güzel aslında bende düşünüyorum ama mütevazi bir yer arıyoru fazla pahalı olmayan bu yazıyı okuduktan sonra daha çok isteyin arttı

 3. Merhaba. Çok keyifli bir röportaj, teşekkürler. Bir hatayı düzeltmek isterim. Yukarıda bulunan Bodrum’da değildir. Antalya’daki Aspendos fotoğrafıdır. Bilginize.

  • Mesude hemen yaptım değişikliği, uyarı için teşekkürler 🙂

  • Ne demek rica ederim. 🙂

 4. Yaklaşık 10 yıldır Bodrum’da yaşayan bir eski büyük şehirli (İstanbul) olarak Sayın Soytaş’a hoş geldiniz diyorum. Ben de henüz tam olarak “yerli” sayılmam. Burada keşfetmem, öğrenmem gereken birçok şey daha var. Bodrum hakkında, buradaki birinci yılımın sonunda söylediklerimin ne kadar yüzeysel olduğunu her yıl biraz daha farkediyorum. Sanırım siz de giderek daha çok sevecek, aşık olacak, bağlanacak, ve asla ayrılmak istemeyeceksiniz. Bodrum’lu olmak, gerçekten de harika ve eşsiz.

 5. Hep merak ederim Bodrumu fakat Dünyayı Gezdim bir bizim Bodruma gelemedim Bir Karadenizli olarak oraya yerleşirmiyim emekli olmaya yakın biriyim yazlık komşularımın yerleri var cok anlatıyorlar nasip diyelim sizlere sağlıklı günler dilerim

 6. her bankacının kaçmak istediği bir yer 7 senelik b,r bankacı olarak bende kendimi istanbulda zor tutuyorum 🙂 ve galiba tutmamam lazım herhalde bu yaz motorla bir ege turu yapmak amacım bodruma da uğrayarak bir keşif yapablirm ve önümzdeki senelerde de kim bilir belki bende gelirim 🙂

 7. bende hep merak ederdim marmarisde yaşıyorum fakat bana bodrummu marmarismi deseler Marmaris derdim bodrumuda gördüm

  • irfan bey neden marmaris

 8. İstanbuldan kurtulmak isteyenlerden biriyim hatta can atıyorum bunun için ve hele de bodruma yerleşenleri çok kıskanıyorum.. Daha 24 yaşında olmama rağmen buralardan bezdim ve hayallerimi nasıl gerçekleştirmem gerek hiç bir fikrim yok çünkü parasal anlamda bi birikimim olmadığı için veya bodruma yerleşirsem ne yapmam gerektiğine dair bir fikrim yok bunları bilsem 1 dakika bile durmam bu İstanbul’da.. İnşallah bende sizler gibi bu hayalimi gerçekleştirebilirim inanın en çok kıskandığım insanlar İstanbul’u bırakıp kaçan gidenlerdir..

 9. bodrumda sanırım daha iyi şiir yazabilirim gibi geliyo istanbuldan yoruldum artık trafik yaşanılan evler insanlar gitmek istemiyorum gibi gibi geliyo ama kaçma isteği daha ağır basıyo o muhteşem doğaya

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...