Birleşik Krallık’a Dair 10 Tavsiye

Birleşik Krallık, herkesin vize almak için konuşurken sayamadığı veya kesin karıştırdığı 4 devletin birleşiminden meydana gelmekte. Kafa karışıklığını gidermek adına hemen bu 4 devleti hatırlayalım: İngiltere, Galler, İskoçya ve Kuzey İrlanda.
Hepsinin şahsına münhasır özellikleri olmasına rağmen sevgili Londra, popülaritesi sebebiyle tüm şehirlerden üstün olarak görülmekte ve en çok konuşulan olarak hala ilk sırada yer almakta. “Diğerlerinden farkı ne?” sorusunu sizin için araştırdım ve gidip gördüklerimle birlikte kültürleri, koşulları, hayat tarzlarını ve duruşlarını birbirleriyle karşılaştırdım. Haydi rastgele!

1- “İngiliz” derken düşünün!

g1-alant79

flickr.com/alant79

Birleşik Krallık adı altında toplanan bu 4 devlet vatandaşlarından olur da biriyle karşılaşırsanız, İngiltere dışında yaşayanlara hitap ederken size önerim onlara asla “İngiliz” demeyin. Arıza çıkabilir, benden söylemesi.

2- Harflerin şovu!

g2-signote

flickr.com/signote

İngiliz aksanını anlamak için zaten zorluk çekiyoruz derken bir de işin içine İskoçlar ve İrlandalılar katılınca tadından yenmiyor. Kimisi sessiz harfleri söylemek için zahmet etmeyip “come here” yerine “kameheeeer” diyen İrlandalılara bayılırken; kimisi de “how are you” yerine “hav rrr yeaaa” İskoçların hastası. Ben elbette hızlı konuşan ve bolca “o”ları yuvarlayan İngilizlerin hastasıyım, o ayrı.

3- En güzel goller için doğru adres: İngiltere 

g3-joncandy

flickr.com/joncandy

Futbol deyince akla gelen neredeyse ilk milletlerden biri olan İngilizler, Birleşik Krallık topraklarında kimseye söz söyletmemek için uzun yıllardır varını yoğunu ortaya koyuyor. İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’in üçlüsü arasından bu konu ile en çok ilgilenen ve futbol gündemini meşgul eden büyük çoğunlukla İrlanda oluyor. şu hayatta ölmeden önce yapılacak 20 şeyden biri bence İngiltere’de maça gitmek olmalı. En azından benim için öyle.

4- En sevdiğimiz melodilerin mimarı: Beatles

g4-beatlesmaniac11

flickr.com/beatlesmaniac11

İngiliz ekolünden gelen birçok önemli isimle büyüdüğümüzden mütevelli, zaten sorgusuz sualsiz İngiliz müziğine sempatimiz var. Pop, rock veya dans müziği adına birçok ekole öncülük yapan isimlerin İngiltere’den çıktığını zaten gördük ve görmeye devam ediyoruz. İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler’e baktığımızda işlerin daha folk tınılarında dolandığını ve geleneksel veya klasik diyebiliceğimiz bir janrada ilerlediğini görebiliriz. Şimdi yani bir Blur, bir Beatles kolay yetişmiyor. Sevgili İngiltere, “please love me do!”

5- Şerefe!

g5-rogerblackwell

flickr.com/rogerblackwell

Birleşik Krallık’a baktığımda açıkcası benim tek gördüğüm alkollü içecek bira oluyor. Lakin durum aslında biraz farklı. İngiltere’de herkes deyimi yerindeyse “su gibi” bira içiyor, içiyor, içiyor. İrlanda’ya baktığımızda “meal in the bottle” deyimi ile sıkça anılan Guinness’i görüyoruz. İskoçya ise bambaşka bir kulvardan ilerliyor ve tarihi çok eskiye dayanan İskoç viskisine ev sahipliği yapıyor. Yine de en iyisi bira.

6- Eğlencenin vazgeçilmez adresi: Festivaller 

g6-rocketraccoo

flickr.com/rocketraccoo

Müzik denince akla İngiltere geliyor dedim ama festival anlamında Birleşişk Krallık altında toplanan 4 ismin de birbirinden geri kalır yani yok. Galler’de Green Man Festivali, Brecon Caz Festivali; İskoçya’da Glasgow Uluslararası Caz Festivali, T In The Park, Edinbugh Caz ve Blues Festivali; İrlanda’da Longitude Festivali, Electric Picnic ve İngiltere’de Reading, Leeds, Bestival, Creamfields, V Festival ve daha birçok festival gerçekleşiyor. Bizim buralara kıyaslama yapıp da canını sıkmayın. Atlayın uçağa gidin.

7- Dünyanın en havalı ulaşım yolu 

g7-az1172

flickr.com/az1172

İngiltere’nin kimsenin gitmeden ezbere bildiği ünlü “Underground” haritası ile altyapısı inanılmaz güçlü olan ve neredeyse tüm İngiltere’yi gezebileceğiniz bir metro sistemi olduğunu zaten biliyorsunuz. Kaybolmak pek mümkün. Paşa gibi el haritanızı açın ve bakın. Birleşik Krallık’ın geri kalanında nasıl derseniz, aynen muhteşem şekilde koordine olunmuş demir yolları ile etrafınızdaki yeşil patlamasını ve doğa harikası manzaraları izleyerek istediğiniz yere ulaşmak adına. Gözünüzle görmeden inanamıyorsunuz sistemin muhteşemliğine. Bizde vardı da binmedik mi? Evet, binmedik.

8- Pub kültürü ile tanışmaya hazır mısınız?

g8-angelocesare

flickr.com/angelocesare

Birleşik Krallık, eğlence anlamında bizim milletimize göre biraz daha farklı bir saat uygulaması ile çalışıyor. Gece hayatının asıl dinamiği sohbet etmek üzerine kurulu. Dolayısıyla sevgili vatandaşlar, erken saatte bira içip sohbete başlıyorlar ve neredeyse gece saatler 12’yi gösterdiğinde çoğu publar kapanmış oluyor. Buradan sonra kulüpler devreye giriyor. Kapılarda oluşan kuyruklar, güvenliklerle verilen savaşlar sonrasında, yeterince alkol seviyesine ulaşmış herkes dans ederek geceyi sürdürüyor. Siz siz olun, erkenden Pub’ların yolunu tutun.

9- Birleşik Krallık’ın tarihine yakından bakın 

g9-garethwiscombe

flickr.com/garethwiscombe

Yurt dışına gidip de mesai harcamadan olmaz dediğimiz nacizhane mekanlar tarihi yerler. Zamanınızı alıyor ama sonuna kadar da değiyor. Birleşik Krallık’a damgasını vuran ve gittiğinizde görmenizin faydalı olacağı birkaç yeri not alsanız fena olmaz.
Kuzey İrlanda: Grey Point Fort (askeri evlerin yer aldığı, ilginç bir açık hava müzesi), Derry City Walls (17.yy’da inşa edilen ve hala ayakta kalan duvarlar)
İskoçya: Balmoral Castle (tarihi özellikleri korunan bir şato), Scone Palace (1800’lü yılların başında kurulan ve özellikle bahçesi ile dkkat çeken bir kale)
Galler: Arthur’s Stone (tarihten bu yana muhafa edilen büyük bir taş kütlesi), Big Pit National Coal Museum (burası çok eski bir maden ocağı ancak çok iyi şekilde muhafaza edilip, müze şekline dönüştürülmüş)
İngiltere: Stonehenge (adını bilmeyip, bilgisayarlarımızda arka plana koyduğumuz taşları gerçek olarak görmek çok fantastik), Buckingham Palace (Krallığa dair detayların tümüne şahit olabileceğiniz bu sarayı görmeden dönmeyin)

10- Pound ile yaşamak

g10-59937401@N07

flickr.com/59937401@N07

Bizim daha buradan gitmeden 3 ile pardon şimdi neredeyse 4 ile çarpmaya başladığımız Pound ile yaşam aslında Birleşik Krallık’ta çok da kötü değil. Bir turist olarak ayak bastığınız anda erimeye başlayan paranızı hesaplı harcamak için çok fazla plan yapmayın çünkü her türlü harcamak zorunda kalıyorsunuz. Herhangi bir yemek yerinde yiyeceğiniz bir sandviç, fish & chips ve yanına alacağınız içecek ile ortalama 10-12 pound’u gözden çıkarmanız gerekiyor. “Bakkaldan sandviç alırım” mantığı maksimum sizi iki gün idare ediyor. Karın bu acıkıyor. Acıkmasanız, “elin memlektindeki her şey mi güzel olur?” diye isyan edeceğiniz bol bol ayrıntıya denk geliyorsunuz. Galler, Kuzey İrlanda, İskoçya ve İngiltere ayırt etmeksizin ayağınızı yorganınıza göre uzatmakta fayda var. Önerim, 1 haftalık bir tatil için 350 – 400£ yanınızda mutlaka bulundurmanız.

Our Readers Comments

  1. ısle of harris ile ilgili bilgi istiyorum.istanbuldan nasıl giderim,nerede kalırım,güzel plaja yakın kalacak yerler var mı,oraya tur varmıdır?

  2. ben gitmek istiyorum ama tek kişiyim. her zaman tek kişi fiyat farkı çok çıkyor. bence benim gibi başkalarıda vardır. beni arayın ve gezdirin

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...