BİR SİCİLYA EZGİSİ PALERMO

Daracık sokaklarında yürüyüp, dip dibe inşaa edilmiş evlerin balkonlarından sarkan çamaşırları, çığırtkan sokak satıcıları, nostaljik manav ve balıkçıları seyrederden, kendinizi, kahramanı siz olduğunuz bir film setinin ortasındaymış gibi hissedeceksiniz Palermo’da.

Bir Sicilya ezgisidir Palermo. Yaz aylarında insanların ruhunu dinlendiren ve dinlemekten asla bıkmayacağınız. Palermo renk ,ısı, gürültü, aşk ve tutkunun cesur bir karışımıdır. Sanılanın aksine Palermo İtalya değil, Sicilyadır ve o Sicilya, hâla eski dönem fetihlerinin izini taşıyan barok güzelliğini yitirmemiştir.

resim 1

Palermo’da Ulaşım

Palermo Punta Raisi Havaalanına ulaştıktan sonra, kalacağınız yere ulaşabilmek için, otobüs, taksi veya araba kiralama servisini kullanabilirsiniz. Otobüs ile ulaşım oldukça ekonomik. Sadece 1,30 avro. Taksi ile ulaşmayı tercih ederseniz ortalama 35 avro ödemeniz gerekiyor. Araba kiralama servisi ise araç marka ve modeline bağlı olarak 50 avro’ dan başlıyor.

Nerede Kalınır?

Palermo’ya gelmeden kalacağınız yeri önceden ayarlamanız size hem zaman hem de ekonomik olarak kazanç sağlayacaktır. Otel rezervasyonlarınızı Geziko.com aracılığı ile yapabilirsiniz. Palermo’da kalınabilecek en ekonomik otellerden biri Ambasciatori Hotel dir. Bu otel Palermo’nun en tarihi ve kültürel merkezinin kalbinde yer alıyor. Palermo Merkez İstasyonuna ise sadece 200 metre uzaklıkta.

resim 3

Ne Yapılır? Nereye Gidilir?

Palermo, müzeleri, tarihi katedralleri, tiyatro ve operası, tarihi meydanlarının yanı sıra plaj ve restaurant ve gece kulüpleriyle, milyonlarca turistin gönlünü fethediyor.

Opera’ya Gidin

Opera denince akla ilk gelen ülke İtalya’dır. İtalya’da ise Opera denince, Sicilya’nın başkenti Palermo gelir akıllara. Çünkü dünyanın ve İtalya’nın en tanınmış opera salonları ve performansları Palermo’da hayat buluyor. Opera sezonu Kasım ve Temmuz ayları arasında. Fakat opera sezonu resmi olarak tatile girse dahi, Palermo’da Festival Di Verdura adı altında her yıl opera festivali yapılmakta. Opera sevmiyorsanız bile turistik amaçlı olarak ziyaret etmelisiniz. Palermo’da Teatro Massimo ve Politeama Garribaldi isimli iki büyük opera salonunu ziyaret edebilirsiniz.

x4f-1277344

Pazarlarını Gezin

Palermo, tarihi arka planı itibariyle, Akdenizin en önemli liman ve ticaret merkezlerinden biri olmuştur. Bu özelliği ile sahip olduğu tarihi miras bugün dahi Palermo’da yaşatılıyor. Özellikle bir dönem müslümanların akınına uğramış olmasından dolayı, Palermo pazarlarını gezerken doğu kültürünün ve tarihinin izlerine rastlayabilirsiniz. La Vucciria, Mercato di Capo, Ballaro, Borgo Vecchio, Piazza Peranni isimli pazarlar bunlardan bazıları.

6a00d8341c684553ef019b0357c6e8970d-pi

Plajları

Palermo’ya gelmek için en büyük nedenlerden biri ise, gün boyu hareketliliğin kaybolmadığı dünyaca ünlü plajlarıdır. Bu plajlarda, yaz boyu Akdenizin berrak ve ılık sularının tadını çıkarabilirsiniz. Denize girilebilen ve şehre belirli uzaklıklarda bulunan plajlar Mondello, Aspra, Cefalu, San Vito Lo Capo, Isola delle Femmine ve Arenella adlı plajlardır.

Mondello Plajı, altın sarısı renkteki uzun kumsalı sayesinde bunlar arasında en ünlüsü. Mondello, bir zamanlar bataklıktan farksız bir bölge iken, 1900’lerin başından itibaren, dönüşüme uğrayarak, Palermo’nun en önemli turizm cazibe merkezlerinden biri haline gelmiş. Burada birçok restaurant, gece kulübüne gidebilir ve su sporu aktivitelinden faydalanabilirsiniz.

resim 6

San Vito Lo Capo plajı, Palermo’ ya yaklaşık bir saatlik mesafede bulunan bir plaj. Burası da tıpkı Mondello gibi altın renginde bir kumsala sahip. Fakat kıyı şeridinin doğallığı ve deniz suyunun berraklığı dolayısıyla, İtalya’nın Karayip’i olarak adlandırılıyor. Burada da İtalyan mutfağının lezzetlerini tadabileceğiniz birçok cafe ve restaurant bulunuyor.

Etna Yanardağı

Denizin keyfini çıkardıktan sonra, uykuda olan dünyanın en tehlikeli yanardağlarından biri olan Etna’yı gezebilirsiniz. Etna Yanardağına, Palermo’dan düzenlenen turlara katılabilirsiniz. En son 1928 senesinde hareketlilik yaşanan Etna, bugün uyku halinde sigara içen bir insan sakinliğinde. Fakat her an uyanıp, patlayabileceği de bir gerçek. Etna’ ya düzenlenen turlarda teleferik ile kraterleri yüksekten görebilir ve bu doğa harikasının çevresini fotoğraflayabilirsiniz.

resim 7

Ne Yenir?

Palermo, çok çeşitli bir yemek kültürü zenginliğine sahip. İtalya denince akla gelen pizza, makarna, deniz ürünleri vb yiyeceklerin yanı sıra, tarihsel geçmişinde Arapların istilasına uğramış olması sebebiyle, Palermo yemek kültüründe Arap mutfağından izler de bulunduruyor. Arap mutfağından izlere genellikle Palermo sokaklarında satılan yiyecekleri ve bazı fast food restaurantlarında yediğiniz yemekleri tattığınız zaman rastlayabilirsiniz. Palermo’ya geldiğiniz zaman Focacia’yı mutlaka denemelisiniz. Focaccia, yarım ekmek veya dürüm ekmeği içerisinde servis edilen, içerisinde et, peynir, soğan ve baharat bulunan bir Sicilya lezzeti. Palermonun en lezzetli ”Focacciasını”, Focacceria di San Francesco isimli kafe’de bulabilirsiniz. Ayrıca, Sicilya’nın muhteşem balık, karides, et, ızgara ve makarna çeşitlerini tatmak istiyorsanız Palermo’da şehrin biraz yukarı kısmında yer alan ve alanında en meşhur restaurantlardan biri olan Capricci Di Sicilia Restaurantı ziyaret etmeyi ihmal etmemelisiniz.

resim 8

 

Nasıl Gidilir?

Palermo, İtalya’da bulunan Sicilya Adasının başkentidir. Sicilya’da, Türkiyenin Akdeniz ve Ege bölgelerinde olduğu gibi Akdeniz iklimi yaşanır. Bu yüzden Palermo’yu ziyaret etmek için en uygun dönem ilkbahar ve yaz aylarıdır. Palermo’ya gidebilmek için öncelikle schengen vizenizin olması gerktiğini söyleyelim. Vize adımını geçtikten sonra, havayolu aracılığı ile, aktarmalı olarak ulaşabilirsiniz. Türk Havayolları – Alitalia ortak uçuşları ile Roma aktarmalı olarak Palermo’ya ekonomik bir fiyat karşılığında uçabilirsiniz. Roma’dan Palermo’ya hava yolu ulaşımı dışında demir yolu ulaşımı da mevcut. Uzun ama daha ucuz bir ulaşım için ise Catania’ya geldikten sonra otobüs ile Palermo’ya geçebilirsiniz. İstanbul’dan Catania’ ya uçak yolculuğu ortalama 6 saat sürüyor. Catania’dan Palermo’ya ise 3 saatlik bir otobüs yolculuğunun ardından ulaşabilirsiniz.

Palermo, Sicilya’nı en büyük liman kenti olması sebebiyle, Cagliari, Genova ve Napoli üzerinden feribot ile ulaşım da sağlanabiliyor.

Palermo_Cathedral

Palermo’da lezzetin, eğlencenin, maceranın ve çeşitli tatil aktivitelerinin sınırı yok. Daha fazlasını bizzat kendiniz Palermo’ya geldiğinizde keşfedeceğinizden emin olabilirsiniz.

palermo-cta

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...