Bir Belgrad Hikâyesi

Nispeten büyük ülkelerin büyük şehirlerini bir tarafa koyduğumda hakkında sayısızca övgü dolu söz duyduğum Belgrad…

Sırbistan’ın başkentini gezerken bir kez daha şunu anladım: “kötü şehir yoktur, fazla beklenti vardır”.

Gezilecek tek yer Kalemegdan

Kalemegdan2

Kocaman Yugoslavya tarihinin başkentliğini yapmış, Balkanlar’ın belki en büyük şehri olan Belgrad, turistlere ziyaret amaçlı sadece Kalemegdan’ı sunmamalıydı. Park, bahçe ve ormanın, yeşilin insanı sakinleştirdiği bir gerçek. Kalemegdan içerisinde dahi görülmeye değer çok fazla şey yok iken rahatlamak isteyenlerin durağı burası olabilir. Bölge içerisinde görülmeyi en çok hak eden yer, “army museum/askeri müze”. İçerisinde Yugoslav tarihine yönelik güzel bilgiler de yer alıyor. Fakat aslında tüm dünyanın hala merak ettiği dağılma sürecine ait bilgilere rastlamak imkânsız. İki dünya savaşı sonrası konu direkt olarak “NATO’nun saldıraları sonrası Yugoslavya dağıldı” şeklinde bitiyor.

Her yerin bir İstiklal’i olmalı

30587988_71a69d9ebb_b

Belgrad’ın İstiklal Caddesi. Bana biraz fazla turistik geldi. İstanbul’da yaşayanlar dahi İstiklal ‘den vazgeçmişken bu tarz tamamen turiste dönük yerlerde eğlenebilmek sizin yeteneklerinize kalmış. Caddenin çevresi üzerindeki en güzel yer ise tartışmasız Burger House.

Rotanızı kesinlikle Skadarlija’ya çevirin

15064942820_a7d76107d9_k

Dediğim gibi Kneza Mihaila tarzındaki yerlere gitmeyi tercih edenlerdenim. Daha az turistik olması, daha yerel bir kültüre ev sahipliği yapması, sokaklarının aydınlatması derken gerçekten Belgrad’da gördüğüm en güzel noktalardan biri Skadarlija. Buradaki Red Bar iyi bir tercih olabilir. Sırp şarkıları eşliğinde yemek de yiyebilirsiniz. Tercih sizin.

Kahvaltıda Türk mutfağı almaz mıydınız?

Untitled design

Börek, Balkanlar’a nasıl bir yerleşmişse hayatlarından çıkarıp atamamışlar. Gezdiğim 4 ülkenin tamamında sabah kahvaltısında tüketilen temel ürün börek. Bizimkinden çok daha yağlı olduğunu söylemek mümkün. Her gezginin gittiği yerleri araştırırken kullandığı belli başlı siteler ve kitaplar vardır. Kahvaltı konusunda benim bulduğum yer, bu sitelerde en yüksek puanı alan yerlerin başındaydı. Nedenini sıraya girince anlıyorsunuz :))

 

Bu ismi unutmayacaksınız: MR Stefan Braun!

12313625_10153281571430963_8641678403533825517_n

MR Stefan Braun kimdir bilmiyorum. Belgrad’ı yiyip yutmuş iki arkadaşımın ortak önerisi burası oldu. Stefan Braun neredeyse Sırbistan’a giden herkesin gece hayatını yaşamak için tercih ettiği noktalardan biri. 5 katlı bir hanın en üst katında yer alan mekân tek başınıza girip bir başkasıyla dışarıya çıkacağınız eğlencenin adresi olabilir. Bu konuda pek fazla yazamıyorum, beni anlayın :)))

Dahi adamın dahi müzesi

6336726947_1b07b8f349_b

Elbette Nikola Tesla’dan bahsediyorum. Elektrik akımına ömrünü vermiş, çeşitli icatlar geliştirmiş dünyanın en çılgın insanlarından biri Tesla. O dönemki rakibi Thomas Edison ile girdiği yarış onlardan sonraki nesillere yaradı. Nikola Tesla Müzesi’nde yapılan sunum dışında bir şey görmeniz pek mümkün değil. Fakat sunum sayesinde gerçekten yeni bir şeyler öğrenebilir, Tesla’nın hayatıyla ilgili ayrıntıların ilginçliğine hayran kalabilirsiniz. Yazının başında da dediğim gibi yüksek beklenti, hayal kırıklığı yaratabiliri. Herhangi bir beklentim olmadan gitmiştim fakat beğendiğimi söyleyebilirim.

Bu hayvan kekik mi yemiş?

12289534_914911961911226_5706979801877098330_n

Bu goygoyu bilmeyen yoktur. Vedat Milör’ün ender bilgisi, zihinlere işlemiştir diye düşünüyorum. Belgrad’ın et konusunda en iyi restoranlarından biri olan Lovac’ta geyik ve “günlük av” (artık ne olursa) gibi ilginç lezzetleri denemek iyi bir tercih olacaktır.

Mareşal Josip Broz Tito

800px-Josip_Broz_Tito

Balkan turuna çıkmadan önce Yugoslavya tarihiyle ilgili çok fazla bilgiye sahip değildik. İşte bu yüzden gezmek de okumak kadar değerlidir. Yugoslav tarihi, eski Yugoslav ülkelerinin birbirine yaptığı birçok suikastı yaşamış. Yıllarca farklı ırktaki insanlardan nefret etmişler.Bu toprakların en önemli ismi,  ülkeyi önce Nazilere karşı 2. Dünya Savaşı’nda savunmak için varını yoğunu ortaya koyan sonrasında ise dağılmasını engelleyen Mareşal Josip Broz Tito. Evini ve mezarını ziyaret edebilirsiniz.

 

Düşmanınızı tanıyın!

3770048299_2b893ab113_b

Ankara’da yaşanan katliamın üzerinden henüz bir hafta geçmemişken bu başlığı doldurmak için yazmak istediğim çok şey var. Fakat yeri burası değil. Milliyetçilik hareketi, tüm Balkanlar’ın uzun yıllar savaşmasına neden oldu. Yugoslavya’nın parçalanması ve Yugoslav ordularının buna karşılığı oldukça sert oldu. Sivil halka yapılan Yugoslav saldırılarına dur diyen ise Belgrad’ın merkezini bombalayan NATO’ydu.  Şehrin göbeğinde en merkezi bulvarı üzerinde bugün Nato tarafından atılan bombaların sonucunu görmek mümkün.  Sırp devlet yetkilileri o bombalanan binaları neden komple yıkmamış bilmiyorum.

Bunun iki amacı olabilir; 1- Bakın savaş kötüdür, savaştık ve bu hale getirdik. 2- Düşmanınızı tanıyın, NATO olmasa savaş farklı bitebilirdi. İkisinin de sonucuna bakın binlerce ölü…

Türklere bakış açısı

Sırbistan’a girmeden Bosna Hersek’ten araç kiralamıştık. Sırbistan’a girişimiz Karadağ üzerinden olacaktı. Sınıra geldiğimizde oldukça gergindik. Fakat hiçbir sıkıntı ile karşılaşmadık. Aracımız halka açık bir yerde yolun ortasında park halinde 3 gün boyunca durdu ve herhangi bir sorun yaşamadık. Aslında yaşadığımız tek konu şu oldu, deli bir taksiciye denk geldik. Araçtan indiğimiz sırada şunu söyledi, “buralar eskiden sizindi ama artık bizim.” Benim fikrim Türk olduğunuzu zaten anlıyorlar. Fakat durduk yere formayla, bayrakla gezmeye gerek yok.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...