Berlin’in En Farklı 4 Müzesi

Topographie des Terrors

Nazi Almanya’sındaki çoğu bakanlığın binasının olduğu bir bölgeye kurulmuş olan bu müze, “Terör Coğrafyası” gibi kabaca Türkçe’ye çevrilebilecek ismiyle, Almanların geçmişleriyle yüzleşebildiklerini gösteriyor. Müzenin içinde gezerken, bir kısmına aşina olduğunuz, bir kısmını ise ilk gez göreceğiniz Nazi döneminin fotoğrafları görüp dehşete kapılmamak elde değil.

 

Jewish Museum

 

Musevilerin Almanya’daki 2.000 yıllık macerasını anlatan Jewish Museum, hem müzenin içeriği hem de farklı mimarisi ile dikkat çekiyor.  1900’lü yıllarda dünyadaki en kalabalık Musevi nüfusunu barındıran Berlin, Nazi dönemi sonrası bu zengin kültürünü yitirmiş olsa da, bu müze o tarihi hatırlatmaya devam ediyor.

DDR Museum

By: Raoni

DDR Museum, artık mazide kalmış Doğu Almanya’daki günlük hayatı aktarmaya çalışan, çok da büyük olmayan bir müze. O dönemde kullanılan arabalar, fotoğraf makineleri, okunan kitaplar, hatta oturulan evler bile müzenin içerisinde kendisine yer bulabilmiş. Vaktiniz varsa ve de o döneme meraklıysanız, mutlaka uğrayın.

Currywurst Museum

 

Berlin’in dönerle beraber en popüler fast-food ürünü olan Currywurst (bol soslu bir sosis mamülü), kendine bu müzede yer bulmayı başarmış. Hatta 11 Euroluk giriş ücretini ödedikten sonra, bilete dahil olarak verilen Currywurst’unuzu da yiyebiliyorsunuz. Tam anlamıyla eğlencelik bir müze, fazla vaktiniz varsa bence ziyaret etmelisiniz.

Hem Berlin’i hem de bu farklı müzeleri gezmek için, ucuza Berlin uçak biletini bulabileceğiniz Geziko’yu sizlere öneriyorum.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...