Ucuza Gezmek Ne Güzel Şey! Hele Bir de Nairobi’de!

Nairobi müthiş bir şehir. Vahşi yaşamı, Afrika’ya özgü fauna ve florası, sanat etkinlikleri, restoranları, kafeleri, müzeleri ve tarihi ile sizi kendine aşık ediyor. Kenya’nın bu müthiş şehri aynı zamanda sundukları sebebi ile diğer şehirlere nazaran biraz daha pahalı dersek haksızlık etmiş olmayız. Peki bu müthiş şehri ekonomik yollarla keşfetmek mümkün mü? Sizin için vahşi yaşam, doğa ve şehirde yapılabilecek tüm bedava (ya da bedavaya yakın) etkinlikleri listeledik. Önce okuyun, ardından Kenya’nın bu şahane şehrini keşfetmeniz için sizi buraya alalım.

1- KELEBEKLERİ GÖZLEMLEMEK İÇİN GÜNEŞLİ BİR GÜN YETER!

KELEBEK

Fotoğraf: Dylan Martinez/Reuters

ÜCRETSİZ

Kenya’da 559 farklı kelebek çeşidi olduğunu ve bunların 34’ünün bu bölgeye özgü türler olduğunu biliyor muydunuz? Kelebek bilimci değilseniz bilmeyeceğiniz bu değerli bilgiyi size verme sebebimiz bu çeşitleri gözlemenin Nairobi’de yapacağınız en güzel bedava aktivitelerden biri olması. Eğer güneşli bir sabaha uyandıysanız yeşillik ya da su gördüğünüz her yerde bu rengarenk canlıları görme şansınız çok yüksek. Birkaç yıl önce açık olan Nairobi Kelebek Merkezi artık malesef kapalı, bu sebeple türleri keşfetmek için şehrin her yeri sizi bekliyor.

2- NAIROBI BOTANİK BAHÇESİ

arboretum

Fotoğraf: Tripadvisor

GİRİŞ: 50 KENYA ŞİLİNİ

Tamam bedava olmayabilir ama sadece 50 şilinge 30 hektarlık ormanda tam 350 farklı türde bitkiyi inceleyebilirsiniz. 2 sene öncesine kadar ücretsiz olan botanik bahçesi girişi, yine de bu kadar güzel bir orman için çok ideal rakamlarda. Piknik yapmak, neredeyse 100’ü aşan kuş cinsini gözlemlemek, maymunlardan yiyeceklerinizi saklamak için doğru yer burası.

3- ÖZGÜRLÜĞÜ KOKLAYABİLDİĞİNİZ PARK, UHURU GARDENS

uhuru-gardens

Fotoğraf: Tripadvisor

GİRİŞ: ÜCRETSİZ

Özgürlüğün simgesi bu park şehir merkezinden sadece 15 dakika uzaklıkta. Bu park tarihin en önemli anlarından birine tanıklık etti, ilk Kenya bayrağı bu parkta göklere yükseldi. Yükseldiği yere bir ağaç dikildi, adı Mugumo. Parkı kaplayan bu ağaçların altında dinlenmek ve Kenya’nın özgürlüğünü kazandığı yerde hayaller kurmak müthiş bir duygu, şiddetle tavsiye ediyoruz. Unutmayalım ki bu parkın girişi ücretsiz ancak otopark ve fotoğraf çekimi için ekstra ücret ödemeniz gerekiyor. En güzel haber: Burası dumansız hava sahası!

4- AMERİKAN ELÇİLİĞİ ANI BAHÇESİ

american-embassy-garden

Fotoğraf: travel.sygic.com

GİRİŞ: 30 KENYA ŞİLİNİ

Girişi çok ucuz (30 şilin), içeride WI-FI ücretsiz. 1998’de talihsiz bir terörist saldırının ardından parka dönüştürülen Konsolosluk Binası, bugün ziyaretçilere yaşamını yitiren onlarca insanı anma imkanı veriyor. Hayatını kaybeden herkesin isminin yazılı olduğu duvarlar parkın en bilinen noktası.

5- ŞEHİR SAFARİSİ!

nairobi-walking-tour

Fotoğraf: Freetour.com

BAHŞİŞ

Bu dünyadaki en iyi seyahat girişimlerinden biri ücretsiz şehir turları. Her büyük şehirde karşınıza çıkan bu turları Nairobi’de de bulmanız mümkün. Şehri yerlisinden, yerlisinin duyguları ve deneyimleri ile dinlemek için, sokaklarda dolaşıp günlük hayata karışmak için bu ücretsiz turlara katılmanız yeterli. Google Maps’i işinden eden bu turlar bahşiş mantığı ile yürüyor. Rehberler çok iyi İngilizce konuşuyor ve şehirde o sırada ikamet eden dünyanın farklı yerlerinden gezginlerle tanışma şansınız oluyor. E daha ne olsun!

6- THE VILLAGE MARKET

village_market

GİRİŞ: ÜCRETSİZ

Bir alışveriş merkezinden daha fazlası olan bu market, Nairobi’deki en lezzetli dondurmayı, en keyifli alışverişi, en farklı ambiansı vaad ediyor. Markette ücretsiz internetten yararlanabiliyorsunuz. Bir gezginin ihtiyacı olabilecek her şey bu küçük ama çok düzenli markette bulunuyor. 1900m²’lik alana yayılmış markette tam 150 dükkan bulunuyor. İçeride aynı zamanda şelale, göl, bahçe ve Afrika’ya özgü bitki örtüsünün de keyfini çıkarabiliyorsunuz. Burası Afrika el yapımı ürünlerin ve sanatın bulunduğu bir kompleks kısaca, keyfini çıkarın.

Markette aynı zamanda Cumartesi günleri canlı müzik var, bizden söylemesi.

7- ULUSAL ARŞİV

National-Archives-Kenya

GİRİŞ: LOKALLER İÇİN 50 KENYA ŞİLİNİ, TURİSTLER İÇİN 200 KENYA ŞİLİNİ

Burası bildiğiniz müzelerden biraz farklı. Afrika sanatı, mobilyaları ve modern sanatı gazete küpürleri ile bir araya geliyor ve Nairobi tarihine ışık tutuyor. Günün ortasında Kenya tarihinin içinde kaybolmak isterseniz buradan daha iyi bir yer öneremeyiz. Murumbi ailesinden alınan tarihi eserlerden oluşan sergiyi gezerken şaşkınlığınızı gizleyemeyeceksiniz keza dünyaca ünlü Picasso ve Matisse gibi sanatçıların ilham aldığı eserler bunlar. Bu müzeyi gezmek için bir saatten fazla vakte ihtiyacınız var, unutmayın.

BONUS: BEDAVA ETKİNLİKLERİ ONLINE TAKİP EDİN!

NairobiFashionWeek1

Fotoğraf: KenyanVibe

ÜCRETSİZ

Nairobi’de her ay onlarca ücretsiz etkinlik oluyor. İnternet üzerinden etkinlik sitelerinden ücretsiz olanları filtreleyerek bunların hepsine liste halinde ulaşabilirsiniz. Örneğin sadece Ağustos ayında Nairobi’de tam 63 etkinlik ücretsiz. Teknoloji workshoplarından bisiklet sürme etkinliklerine, kurumsal eğitimlerden tarım seminerlerine her şeyi bu web sitelerinde etkinlikler bölümünde bulabilirsiniz. Nairobi’nin yerlisi de olsanız, sadece 1 hafta seyahat edecek bir gezgin de olsanız ilginizi çekecek bir şeyler karşınıza çıkabilir. Tık’lamaya devam!

Öne Çıkan Görsel: OMGVoice.com

Bu ücretsiz etkinliklerle ilgili farklı önerileriniz var mı? Yorumlarda yazın, tiwitleyin ya da facebook sayfamıza yazın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...