Barselona’nın En Keyifli Mahalleleri

Başlangıç Noktası: Las Ramblas

IMG_9364

 

Barselona denince herkesin gözün önüne gelen resim muhtemelen Las Ramblas caddesine ait.  Yaklaşık 1.2 km boyunca uzanan bulvarın başlangıç noktası Plaza Catalunya. Las Ramblas’tan Port Vell’e doğru yürürken sağınızda kalan bölge Barri Gòtic solunuzda kalan bölge ise El Raval. Cadde boyunca sokak sanatçıları, hediyelik eşya satan dükkanlar ve kafeler size eşlik ediyor.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Las Ramblas üstünde bulunan St. Josep La Boqueria kesinlikle uğranılması gereken bir nokta. İçerisinde taze meyvelerden, lezzetli peynirlere; şarküteri etlerinden tapaslara yenilecek bir sürü seçenek olan yemek pazarına mutlaka göz atın.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

Daha önce görmediğiniz enteresan meyvelerle karşılaşabilirsiniz 🙂

Barri Gòtic’de Orta Çağ’a Yolculuk

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Barselona’nın en eski mahallesi adından anlaşılacağı üzere Barri Gotic. Las Ramblas ve Via Laietana arasında kalan Gotik bölgesinin daracık sokakları ve etkileyici mimarisiyle zamanda yolculuk yaptığınızı düşünebilirsiniz. Gelmişken 13 yüzyıldan kalma Santa Eulalia Katedral’ini gezmenizi öneririm.

 

IMG_9365

 

Katedralin avlusunda 13 yaşında öldürülen Santa Eulalia’nın anısına beslenen 13 kaz ve kazlar için inşa edilen havuz bulunuyor. Barselona’nın belki de en huzurlu yerlerinden biri burası.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Yorulduğunuzda bölgenin meşhur meydanlarında soluklanmak için birçok seçeneğiniz olacak. Plaza Reial bu meydanların en büyük ve popüler olanlarından.  Oturun, bir bira söyleyip etrafı izleyin. Tüm yorgunluğunuzu bir anda uçup gidecek.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Barri Gotic’e gelmişken uğramanızı önereceğim bir yer daha var! Yukarıda fotoğrafını gördüğünüz çikolatacıyı kaçırmayın. Enva i çeşit çikolata var; wasabili, yeşil çaylı…

 

El Born’da Keyifli Bir Öğleden Sonra

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Barselona’nın en popüler mahallerinden biri olan El Born’da yapılacak çok şey var. Via Laietana ve  Barceloneta plajı arasındaki mahalleye Barceloneta ve Jaume 1 metro duraklarından ulaşabilirsiniz. Tabi popüler La Ramblas bulvarından yürüyerek sadece 10 dakika olduğunu da hatırlatalım.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

El Born’un belki de en çok ziyaret edilen mekanı Picasso Müzesi. Avrupa’daki en büyük Picasso koleksiyonuna sahip olan müzeye girebilmek için, biraz sabırlı olmanız gerekiyor özellikle de yaz aylarında.  Orta Çağ’a ait mimarisinin yanında El Born’un kalabalıkları kendine çeken başka bir hoşluğu ise sıra sıra dizilmiş cafeler, barlar ve butikler.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Tapas denince akla gelen en lezzetli iki durak da El Born’da bulunuyor. Birincisi El Xampanyet. 1929 yılından beri hizmet veren mekan ayaküstü yenecek tapaslar ve hızla içilecek cavalar için ideal. Yer bulmak oldukça zor, günün belli saatlerinde de kapalı ama beklemeye değer!

 

Processed with VSCOcam with hb2 preset

 

El Born’da yemek yenmesi gereken diğer durak ise Cal Peps. Yerellerin de favorisi olan mekan taze deniz ürünleriyle yaptıkları tapasları servis ediyor. Tabi ki burada da yer bulmak oldukça zor ama gerçek bir Barselona deneyimi için şansınızı denemenizi öneririm. Bunun dışında eğer hediye almanız gereken birileri varsa Happy Pills isimli rengarenk şekerci tam aradığınız şey olabilir. İlaç kutusuna benzer şişelerde satılan renkli şekerlerin mutluluk garantisi var!

 

Şehrin Diğer Yüzü: Raval

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Las Ramblas’ın sağ tarafında kalan bölge ise El Raval. Yakın bir zamana kadar şehrin çok da tekin olmayan bir bölgesi olarak kabul edilen El Raval’ın kendine ait bir ruhu olduğunu kimse yadırgayamaz.  Birçok bar, butik, ikinci el dükkanı ve galeriye ev sahipliği yapan bölgenin en popüler mekanı Barselona Modern Sanat Müzesi (MACBA).

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

El Raval civarında yemek yenilecek bir yer arıyorsanız önerim Bar Cañete. Açık mutfağı çevreleyen bara oturup, leziz tapasların nasıl yapıldığını görebilir, şeflerle konuşabilirsiniz. Özellikle deneyin diyeceğim bir yemek Endülüs usulü kızarmış ballı patlıcan. Yanında da leziz bir cava…

IMG_6436

 

Barselona’nın Cihangir’i :Gracia

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Gittiği şehirleri kendi şehri üzerinden anlamaya çalışan biriyseniz ve İstanbul’da yaşıyorsanız Gracia tanımım size çok şey anlatabilir. Gracia Barselona’nın Cihangir’i. Neden mi? Daha çok sanatçıların yaşadığı, kafelerle dolu nispeten sakin bir bölge de ondan.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

Gracia’nın ünlü bir diğer noktası ise Park Güell. Eusebi Güell tarafından Gaudi’ye Barselona’nın zengin ailelerinin yaşaması için yaptırılan parkı gezerken Gaudi’nin hayal dünyasına ve zekasına hayran kalmamak mümkün değil. Doğadan ilham alan tasarımlarıyla tanınan Gaudi’nin eserini görmeden Barselona gezinizi tamamlamayın.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset
Eğer Barselona’ya Ağustos ayında gittiyseniz sizi güzel bir sürpriz bekliyor. Gracia’da her yıl düzenlenen festival, yerel sanatçıların mahalleyi rengarenk ışıklar ve heykellerle donattığı keyifli bir deneyim.

Gaudi İçin Eixample

IMG_9368

 

Şehrin nispeten yeni bir bölgesi olan Eixample, Plaça Catalunya’dan Gracia’ya kadar uzanan bölgenin adı. Passeig de Gracia bulvarı, mahalleyi ikiye bölüyor diyebiliriz. 19. yüzyılda inşa edilen mahalle, simetri ve düzenin kitabını yazan mühendis Cerdes’in elinden çıkma. Şu anda şehrin üst sınıf bir bölgesi olarak bilinen Eixample’da lüks markaların dükkanlarına, Barselona’nın en önemli art nouveau eserleri eşlik ediyor. Ayrıca Gaudi’nin en dikkat çeken yapılarından üçü de bu bölgede.

 

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

1906-1912 yılları arasında inşa edilen La Pedrera, Gaudi’nin devlet ya da kilise için yapmadığı son iş. Şu anda sergiler ve diğer kültürel aktiviteler için de kullanılan modern bina zamanında birçok tartışmanın merkezinde de olsa, Gaudi’ye özgü estetiğiyle nefes kesiyor.

Processed with VSCOcam with a6 preset

 

1904-1906 yılları arasında inşaatı tamamlanan Casa Batlló’nun Passeig de Gracia’ya bakan cephesini fark etmemek mümkün değil. Eşi benzeri görülmemiş ve hayal gücünün sınırlarını zorlayan tasarımıyla Casa Batlló’yu gezerken başka bir boyuta ışınlandığınızı düşünebilirsiniz.

 

640px-Sagrada_Familia_nave_roof_detail

Barcelona’nın inşaatı 1882 yılından beri süren katedrali La Sagrada Família’nın bu kadar uzun zamanda inşa edilmesiyle ilgili Gaudi müşterimin acelesi yok diyerek konuyu kapatıyormuş. Şu anda %70’i tamamlanan katedral Barselona’nın simgelerinden biri oldu.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...