Barış Manço’dan Çocuklara 10 Miras: Dünyada Nereleri Görmeli?

Screenshot_6

90’lar deyince akan sular sizin için de duruyorsa doğru yerdesiniz. 90’larda çocuk olduysanız taso, Cat bot, Sulugöz sakız, paten, Tansu Çiller, Kaygısızlar, Siyaset Meydanı, tetris, bel çantası, Tatilya ve daha fazlası sizin için çok şey ifade ediyor. Peki ya Barış Manço? Hepsinden farklı bir yerde öyle değil mi? Unutulmaz bir müzisyen, harika bir baba, efsane bir programcı. Ama tüm bunlardan öte, Barış Manço gerçek bir gezgindi, bize de çok şey öğretti. Bana kalırsa öğrenmeyi öğretti. Öğrenmek, bilmek, hayal kurmak onunla güzeldi çocuklar için. Adam Olacak Çocuk ve 7’den 77’ye programları boyunca tüm çocuklara büyüyünce gitmeleri adına ilham verdiği yerleri 23 Nisan’ı böyle kutlamak için derledik. 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nız kutlu olsun!

İşte Barış Manço’nun biz daha çocukken bize öğrettiği, anlattığı ve oralara gitmemiz için ilham verdiği yerler listesi. İzleyin, ardından çocukluk hayalinizi gerçekleştirmeniz için sizi şuraya alalım:)

1- New York

Barış Manço’nun dünyada gezilmesi görülmesi gereken yerler listesinde Amerika’dan o kadar çok şehir var ki, New York’la başlamak yine de en iyi yol. O kadar çok gezi blogu, kaynağı var ki artık, öte yandan da artık seyahat etmek o kadar kolay ki başkasından dinlemeye gerek kalmadan planınızı yapıp uçuyorsunuz. Ama lütfen New York’u bir de Barış Abi’den dinleyin, 7’den 77’ye programı için hazırladığı bu videoda şehri nasıl sevdiğine bir bakın allah aşkına. Ben Özgürlük Anıtı’nı böyle güzel anlatan görmedim.

2- Kongo Halk Cumhuriyeti

Bu video 1989 yılından. Of çok duygulandım! Batı Afrika’dan Kongo Halk Cumhuriyeti’nden o yıllarda bu kadar detaylı yayın yapmak ancak Barış Manço’nun işi olabilirdi. Şimdiki çocuklar çok şanssız, bu kadar sonsuz imkana rağmen böyle bir şansları yok. O yüzden de bu videolar çocuklara armağan olsun. Videonun görüntü kalitesizliği bile çok güzel. Yine orda küçük bir çocuk bulmuş, onunla uğraşıyor 🙂

3- Fil Dişi Sahili

Seslendirmeye gel. Bu videoların tamamını sonuna kadar izleyin. Barış Abi’nin şefle muhabbetini pas geçmeyin. Ben özellikle bu videolardan gezi tüyolarından alıntı yapmıyorum, çünkü onun dilinden dinlemenizi tercih ederim. Bugün bunun için buraya toplandık. Barış Abiniz bu programı bir fille birlikte sunuyor ve Fil Dişi Sahili’nin tarihini anlatıyor. Tabii ki çocuk parkından yaptığı bu yayında mesajını da veriyor, çocuklara fillerin neslinin tükenmek üzere olduğu konusunda ta o yıllardan gereken bilgiyi veriyor. Tabii ki yine etrafında sayısız çocuk 🙂

4- Paris

Fransız İhtilali’nin 200. yıl dönümünü de kaçırmamış Barış Abi, hemen olay yerine varmış ve ordan bildirmiş. Paris’teyiz, Barış Abi, onun güneş gözlüğü ve biz. Paris’i karış karış gezen ve her bir köşenin tarihini anlatan Manço’yla şehirleri gezdikçe yalnızca oraya gitmek değil, onun orada olduğu yıllara ışınlanmak istiyorum. Bu arada belli ki Paris’i avcunun içi gibi biliyor.

5- Kenya

Barış Manço zürafalara el sallarken… Barış Abi seni çok özledik. Bu videoda Manço Kenya’nın yerlileriyle röportajlar yapıyor, izleyenlere oranın dili, kültürü hakkında bildiği her şeyi anlatıyor.

6- Lüksemburg

Lüksemburg’un haritadaki yerini gösterek başlayan ve tarihi bir günde orada olan Barış Abi bu programda hem Lüksemburg yerlileri hem de başbakanı ile görüşüyor. Böyle bir haberciliğin bir örneğini günümüzde biri bana gösterebilir mi lütfen?

7- Milano

Yine harika kostümleriyle, müzikleriyle, kurgusuyla, görüntüleriyle bir Barış Manço prodüksiyonu. Barış Manço’nun kaç dil bildiğini hesaplamaya çalışırken bir videonun daha sonuna geldim. Milano’nun fotoğraflarına ve videolarına her yerden ulaşabilir, hatta şehri gidip bizzat görebilirsiniz ama bir yeri Barış Abi’nin gözünden görmek çok başka. ‘Piyasa yapmak’ ne demek bir de ondan dinleyin.

8- Kaliforniya

Kaliforniya’yı karış karış anlattı herhalde, gerçi tüm Amerika’yı aktarmış gibi görünüyor bu dünya turunda. Hızlı hızlı konuşuyor yine, birkaç dakika içinde dünyaları anlatıyor, sayısız bilgi veriyor tatlı tatlı. Long Beach’ten yayında Barış Abi, ordan oraya geçiyor, varsa bir 11 dakikanıza talip. Vintage otomobil bit pazarını kaçırmayın!

9- Hawaii

1995 yılındayız. ‘İnsanoğlu pişman olacağı şeyi yapmamalı, yaptıysa pişman olmamalı.’ diyerek başlıyor Barış Abi söze ve alıyor bizi Hawaii’ye götürüyor. Buranın ata sporu sörf dünyasına dalıyor, oradan da nasıl yapıyorsa yapıyor ve Hawaii’de Japon tapınağı buluyor ve oraya gidiyor.

10- Amazonlar

Barış Abi yine saykedelik müzikler eşliğinde dünyanın bir yerlerinde geziyor. Amazon Ormanları’ndaki yerlilerin ulaşım yollarından, ne yediklerine, içtiklerine kadar bildiriyor. Palmiye ağaçlarının anavatanındayken ondan merak etme ne demek, bunu öğreniyoruz.

BONUS:

Barış Manço Asterix’i anlatıyor! Siz dünya turuna Barış Manço TV‘den devam edebilirsiniz.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...