AVRUPA SANAT MERKEZİ LUKSEMBURG

Düzen ve bakım anlamında Luksemburg, dünyanın en yaşanılabilir şehirleri arasında. Şehrin merkezi, yüksek binalar ve alçak evler olarak ikiye ayrılmış. Şöyle gözlerinizi kapatarak, kendinizi  Ville Haute denilen eski kısımda hissedip tarihin derin sayfalarında yolculuğa çıkarken, diğer yandan da Ville Basse’de nehrin kıyısında dinlendirici su sesinin ve masalsı güzellikteki manzarasının tadını çıkarabilirsiniz. Burada mola verebileceğiniz parklar, bahçeler ve restoranlar fazlasıyla mevcut. Luksemburg, sizi diğer şehirlerin kalabalık ve stresli yaşamından uzaklaştırıp  adeta dinginliğin en zirvesine çıkaracak.

luksemburg

Küçük ve dağınık bir yapıya sahip Luksemburg ‘da sanata çok önem veriliyor. Buraya sanatın şehri desem yanlış söylemiş olmam. Opera ve dans gösterileri size sanatın tadını ruhunuzun derinliklerine kadar hissettirecek. Luksemburg’un en önemli festivali olan, her yıl ekim ayında başlayan ve yaklaşık 1 ay süren Luksemburg Festivalinde; caz, opera, bale ve resital gibi birçok etkinlik sizleri bekliyor olacak. Ağustos ve Kasım ayları arasında yapılan Üzüm Festivali ve Luksemburg İlkbahar Müzik Festivali de, klasik ve caz performanslarının sergilendiği, oldukça eğlenceli festivallerdir. Sanatın ve festivallerin şehri olan Luksemburg’da eğlenirken, bir yandan da şehrin sakin ve mistik yapısında ruhunuzu dinlendirebilirsiniz.

luksemburg-caz-festivali

Şehir hakkında kısa bilgiler verecek olursam: Batı Avrupa’da yer alan Luksemburg, Avrupa’nın en küçük ülkeleri arasında yer alıyor. Ülkede Luksemburgca, Fransızca ve Almanca konuşuluyor. Burada kişi başına düşen milli gelir, Avrupa ülkeleri arasında birinci sırada ve dünyada da 3. sıradadır. Luksemburg, Dünya’da Dükalık olan tek ülke. Meşru Monarşi ile yönetilen devlet, idari açıdan Luksemburg, Grevenmacher ve Diekirch olarak 3 eyalete bölünmüş. Luksemburg Dükalığı’nın başkenti ve ülkenin en büyük şehri Luksemburg’dur. Burada sevdiklerinize alınabilecek en meşhur hediyeler ise, şarap ve çikolata. Tarihi kapalı sokakları, butik dükkanları ve antikacıları ile, Luksemburg’u gezmeye doyamayacaksınız. Her mevsimde bambaşka güzelliği içinde barındıran ülkede patates, üzüm ve tahıl bol miktarda yetiştiriliyor. Şimdi dilerseniz bu şirin şehrin güzelliklerini birlikte görelim.

luksemburg-sehir-merkezi

The Grand Ducal Palace’ı (Büyük Dük Sarayı ) Ziyaret Etmeden Olmaz

Burası masallarda gördüğümüz o görkemli şatolara benziyor. 1572-1795 tarihleri arasında Luksemburg’un ilk belediye binası olarak inşa edilmiş.  İkinci dünya savaşında saray, Alman işgaline uğramış ve Naziler tarafından eğlence amaçlı olarak konser ve taverna salonu olarak kullanılmış. 1945 tarihinde tekrar eski durumuna getirilen yapı günümüzde, Lüksemburg Dükü’ne ev sahipliği yapıyor.

the-grand-ducal-palace-buyuk-duk-sarayi

Ulusal Tarihi Ve Sanat Müzesi Mimari Yapısı İle Görülmeye Değer

Lüksemburg’un en büyük müzesi konumunda olan Ulusal Tarihi Ve Sanat Müzesi, 1854 tarihinde açılmış. Orta çağ ve Roma döneminden eserlerin sergilendiği müze, gelen ziyaretçilerini adeta o dönemlere doğru yolculuğa çıkarıyor. Müzenin sanat bölümünde ise çeşitli sanatçılara ait eserleri görmeniz mümkün.

ulusal-tarihi-ve-sanat-muzesi

Adolphe Köprüsü Yeşillikler Arasında Doğayla İç İçe

Şehirle bütünleşmiş doğa ve muhteşem Petrusse nehrinin güzelliğine adeta bir taç takmış olan Adolphe Köprüsü, tren garı ile şehir merkezini birbirine bağlıyor. Köprünün yaklaşık uzunluğu 308 metre, yüksekliği ise yaklaşık 44 metre civarında. Bağımsızlığın bir simgesi olan yapı, 1900 yılında inşa edilmiş.

adolphe-koprusu

Cathedrale Notre-Dame Oldukça Büyük Bir Yapı

Katedral mimari açıdan estetik ve çok farklı bir görünüme sahip. 17. Yüzyılda inşa edilen yapı, 1870 yılında Papa tarafından kutsanmış ve katedral haline getirilmiş. Burası aynı zamanda ülkenin en büyük dini yapısı olma özelliğini de koruyor.

cathedrale-notre-dame

Banka Müzesi Nostalji Yaşatıyor

Şimdiye kadar gezdiğiniz müzelerden farklı olan Banka Müzesi, Lüksemburg’un bankacılık ve finans geçmişi ile alakalı önemli eserleri gelen ziyaretçilerine sunuyor. 140 yıllık Bankacılık ve finans geçmişinin sergilendiği müze, bu işle meşgul olan veya olmayan herkesin ilgisini çekmeyi başarmış. Banka müzesi görünüş açısından etkileyici bir yapıya sahip.

Culture Bank Museum

Petrusse Casemates Tünellerinden Geçmek Çok Farklı Bir Duygu Yaşatıyor

Luksemburg’un en önemli turistik ziyaret noktalarından olan Petrusse Casemates, yer altı ve mağara tünellerinden oluşuyor. Tüneller şehrin savunmasında tarihte büyük rol oynamış. 1644 tarihinde İsviçreli mimar İsaac Von Treybach tarafından inşa edilmeye başlanmış ve sonrasında birçok eklemeler yapılmış. Uzunluğu yaklaşık olarak 23 kilometre olan tünellerin içinde o dönemde atlar dolaşmış ve toplar yerleştirilmiş. Zamanında bu tünelde 35.000 kişinin yaşadığı da söyleniyor.

petrusse-casemates

Mudam Luksemburg Sanata Doyuruyor

Avrupa’nın önemli sanat merkezlerinden  olan yapı, ünlü mimar Ming Pei tarafından 2006 tarihinde tamamlanmış.  Çağdaş Sanatlar Müzesi olan Mudam Luksemburg koleksiyonları, mimarisi ve sergileriyle gelen ziyaretçileri sanatsal doygunluğa ulaştırmayı başarıyor.

mudam-luksemburg

Luksemburg Kalesi Manzarası  Ve İhtişamlı Yapısıyla Görülmeye Değer

Avrupa’nın önemli kalelerinden olan Luksemburg Kalesi 10. Yüzyılda Romanesk stilde yapılmış, 14. Yüzyılda gotik stile dönüştürülmüş  ve 18. Yüzyılda ise kale tamamen yıkılmış. Avrupa’nın çeşitli bölgelerinden ustalar tarafından tekrar inşa edilmiş olan kale, 1994 tarihinde ise UNESCO Dünya Kültür Miras Listesi’ne dahil edilmiş.

luksemburg-kalesi

Luksemburg Mutfağında Sizin İçin Neler Var?

Çok farklı kültürlerin bir arada yaşadığı Luksemburg’da,  Fransız, Alman ve Belçika mutfaklarının etkilerini görebiliyorsunuz. Dünya’nın en seçkin mutfağına ait restoranları Lüksemburg’da rahatlıkla bulabilirsiniz. Luksemburg mutfağını genelde, nehirlerde yetişen balık yemekleri süslüyor. Son dönemlerde birçok restoranda da Portekiz ve İtalya mutfağından spesiyallere de rastlayabilirsiniz.

luksemburg-yemekleri

Füme et ve sosis çeşitleri de şehirde en fazla görüp tüketebileceğiniz lezzetler arasında. Tütsülenmiş salamları, gerdan eti , havuç ve zencefilli çorbası, greyfurt eşliğinde ıstakoz tabağı oldukça lezzetli yemeklerinden. Siz de bu güzel yemeklerin tadına bakabilirsiniz. Luksemburg’da bahşiş vermenize gerek yok. Servis, hizmet bedeli ve vergiler faturaya ekleniyor.

tutsulenmis-gerdan-eti

Luksemburg’a Nasıl Gidebilirsiniz?

Ülkemizden Luksemburg’a direk ve aktarmalı uçak seferleri bulunuyor. Havayolu ile yolculuk yaklaşık 4 – 7 saat kadar sürüyor. Havaalanı şehir merkezine 6 km mesafede. Şehir içi ulaşım genelde otobüs, taksi ve trenle sağlanıyor. Şehir merkezinde birçok yerde bisiklet kiralama noktaları da var.

Sanatın Kalbi Luksemburg'a Yolculuğa Çık!

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...