Aralık Ayında Seyahat Edeceklerin Aklında Tutması Gereken 8 Kutlama

Şeb-i Arus

Untitled design (8)

Tarih: 7-17 Aralık

Yer: Konya

Sadece İslam dünyası değil, tüm dünya tarafından tanınan bir şair/fikir adamı ve mutassavıf olan Mevlana’nın Vuslata ermesinin yıl dönümü için düzenlenen törenlerde sema gösterileri, sergiler, konferanslar, mesnevi dersleri, tasavvuf müziği konserleri ve şiir dinletileri gerçekleştiriliyor.

640px-Mausoleo_Mevlana

 

Konya Büyükşehir Belediyesi Spor ve Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek törenler ve programla ilgili ayrıntılı bilgi almak için  Konya Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün websitesini ziyaret edebilirsiniz.

Quema del Diablo

Diablitos_para_la_quema____2_by_j_aroche

Tarih: 7 Aralık

Yer: Guatemala,Guatemala

Yerel inanışlara göre, şeytan evlerin gizli köşelerinde, yatakların altında, çöpün içinde pusuya yatıp bekler. Her yıl Noel’den önce tüm evler şeytandan arındırılmak için temizlenir ve çöpler 7 Aralık’ta sokaktan toplanır ve çöplerin üstüne bir şeytan büstü yerleştirilir. Akşamüstü saatlerinde çöpler ateşe verilir ve şeytan böylece yakılmış olur. Şimdi bunun neresi kutlama derseniz açıklayalım: kapının önüne sadece çöpler çıkmıyor.

pb-111208-diablo-da-01.photoblog900

(Fotoğraf: William Gularte / Reuters)

Fenerler, marimba grupları, şenlik ateşleri de şehrin dört bir yanını sarıyor. Ciudad Vieja’nın meydanında dev bir şeytan inşaa ediliyor ve o da yakılıyor. Çöp yakma ne kadar sağlıklı bilemesek de, böyle de bir kutlama var.

Escalade

15125749832_2f7e7611b5_z

Tarih: 7 Aralık

Yer: Cenevre,İsviçre

1602’nin Aralığında Cenevre şehri Savoie askerleri tarafından saldırıya uğradı. Savoie Dükü kaybettiği Cenevre topraklarını geri kazanmak istiyordu. Zorlu bir savaş olmasına rağmen Cenevre halkı kasabalarını kahramanca savundu. Elindeki sıcak çorbayı siperlere çıkıp Savoie askerlerinin başından aşağı boşaltan Mère Royaume isimli kadının hikâyesi bu kahramanlıklardan biri. 400 yılı aşkın süredir Cenevreliler bu zaferi kutluyor.

15126049415_a1033aebf6_z

11-12 Aralık günleri, Cenevreliler ellerine meşalelerini alıp, dönem kostümlerini giyip şehrin sokaklarını dolduruyor. St. Peter Katedraline doğru yapılan yürüyüş sonunda ise, at üstünde gelen bir haberci istilacılara karşı kazandıkları zaferin duyurusunu yapıyor.

Noel Baba Konferansı

5232582960_e942fb8e20_b-copy

(Fotoğraf: Steve Rhodes)

Tarih: 13 Aralık

Yer: San Francisco, ABD

Bir sürü Noel Baba! Noel Baba kıyafeti giymiş bu kadar kişiyi ancak Santacon’da görebilirsiniz. İlk kez 1994’te, San Fransisco’da yapılan bu etkinlik, günümüzde 42 ülkenin 311 farklı noktasında kutlanıyor. Kostümü kendilerine göre modifiye eden katılımcıları göz önüne alınca; hipster, punk, gotik ya da geek Santa’lar görebiliyorsunuz.

8280903895_5457cbe2bf_z

Bu Santa’lar çeşitli kafe, bar ve alışveriş merkezlerine gidiyor, şehirde gönüllerince tur atıyorlar. Noktalara göre etkinlik planları ise  web sitesinde yer alıyor.

 

Burning The Clocks

5284125616_167cd9c0bf_z

Tarih: 21 Aralık

Yer: Brighton, İngiltere

Kış dönümünü kutlamak için tüm Brighton şehrini biraraya getiren ışık ve sanat festivali Burning The Clocks (Saatleri Yakmak) 1994 yılında yerel sanat topluluğu Same Sky tarafından dinlerden bağımsız bir kutlama gerçekleştirebilmek için yaratılmış.

5283513227_fcb161b47e_z

Son yıllarda ise daha ziyade Noel zamanı artan tüketim alışkanlıklarına karşı duran bir tavır takınan kutlamada, katılımcılar kendi yaptıkları uçabilen yanıcı fenerlerle, sahile yürürler. Her yıl başka bir tema belirleyen kutlama bu yıl “şehir” temasını seçmiş.

Junkanoo Geçidi

Junkanoo

Tarih: 26 Aralık

Yer: Nassau, Bahamalar

Her yıl  Bahamalar’ın başkenti Nassau’nun en popüler caddelerinden Bay Street’te gerçekleşen Junkanoo Geçidi denince aklınıza ritmik davullar, melodik zurnalar ve gökkuşağı renkleri gelmeli. Bahamaların milli gururu olan geçit, sokakları tüm katılımcıları kendinden geçirecek bir ses ve görüntü karnavalına kavuşturuyor.

5309409527_416672449c_z

İsmini, 17 yy’da kölelik döneminde Afrikalı bir kabile şefi olan John Canoe’nun kendi kültürlerini kutlama hakkını talep etmesinden alan bu kültürel etkinliklik Karayiplerin en eski kutlamalarından biri.

Sunburn Festivali

Untitled design (9)

Tarih: 27-29 Aralık

Yer: Goa, Hindistan

Hindistan’ın Goa plajında düzenlenen Sunburn, Asya’nın en büyük müzik festivallerinden. Elektronik müzik içerikli festivale Noel ile yeni yıl kutlamaları arasında katılmak mümkün. Etkinlikte müziğin yanı sıra yemek, alışveriş ve eğlence üzerine organizasyonlar da üç gün boyunca devam ediyor.

Goa_Carnival

Festivalde rengarenk giyinip çılgınca dans eden insanlar kadar; su kayağı, rüzgar sörfü, gibi sporları yapanlar da var. Böyle geniş çaplı düşünülüp başarıyla gerçekleştirilmiş festival elbette ki bir çok kez ödül de almış.

Hogmanay

3156118311_98a2c05309_z

Tarih: 29 Aralık -1 Ocak

Yer: Edinburgh, İskoçya

İskoçlar için yeni yıl kutlaması Noel’den çok daha önemli bir kutlama, işte bu noktada Hogmanay kutlamaları devreye giriyor. Kış ruhlarını savuşturmak için şarkılar söylenmesi ve ateş yakılması ritüellerinden oluşan eski bir pagan geleneği Hogmanay günümüze evrilirken, geçit törenleri ve havai fişeklerle görkemli bir kutlamaya dönüştü.

6466618779_7d88aa3406_z

Kutlamalarda Edinburgh kalesinin altındaki parkta yapılan konserler de var. Daha önce Blondie, UB40 ve Moby’nin sahne aldığını söylersek sizler de bu etkinliğin ne kadar ciddiye alındığını kestirebilirsiniz.

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...