Antalya’yı Yerlisi Gibi Dolaşmanız İçin 9 tavsiye

Antalya her yıl en çok turisti çeken, en çok iş toplantısına ve en büyük fuarlara ev sahipliği yapan büyük bir liman kenti. Bu dev turizm çarkında, siz de benim gibi şehirde yerlisiymiş gibi dolaşmak istiyorsanız, sizin için sıralayacağım birkaç tavsiye var. Antalya’yı sizin için yerlisine sordum ve tatilinizi kolaylaştıracak ve unutulmaz kılacak önerileri / mekanları bir araya topladım.

1- “Like A European”

Antalya Türkiye’nin en çok bisiklet kullanıcısına sahip şehri. Şehrin engebeli olmaması bisikleti günlük kullanımınızın bir parçası haline getiriyor. Bisiklet kiralayabileceğiniz onlarca firma olduğu gibi, toplu yapılan bisiklet turları bulmanız da mümkün. Bu yüzden size en uygun bisikleti bulun ve şehirde kalacağınız süre boyunca kiralayın. (Bize teşekkür edeceksiniz)

Şehir aynı zamanda her sene Eylül ayı başında bir bisiklet festivali gerçekleştiriyor. Meraklısına.

2- Romantik Gün Batımları

Antalya’da güneş her yerden çok güzel batıyor. Yerlisi için ise, havalar hafiften meltem rüzgarları ile tatlanmaya başladığında, güneşin batışını sezonu bitmiş iskelelerin ucunda geçirmekten daha keyiflisi yok. Ne yapın ne edin, bu romantik anı yaşayın:) Lara yolundaki kafeler ise güneşi batırmak için Antalyalıların tercih ettiği alternatif noktalar.

3- Antalya’da Rakı Şişesinde Balık Olmak

Balık benim için bir besin değil, zevk. Antalya bu zevki yaşamak için doğru adreslerden biri dersek abartmış olmayız. Peki şehirdeki yüzlerce balık restoranının arasında seçim nasıl yapılır? Gidilir, bir bilene sorulur. Bilenlerin tercihi Ulupınar Şelale restoran.

Balığı enfes, konsepti şahsına munhasır. Restoranın içinde 120 yıllık bir un değirmeni bulunuyor ve menüdeki ekmek ve lavaşlar, bu değirmende öğütülen unlar ile yapılıyor.

Doğanın ortasında bir lezzet cümbüşü. Her karesi fotoğraflanacak cinsten bu deneyimi yaşamadan dönmeyin der yerliler.

4- Henüz Çok Keşfedilmemiş Koylarda Serinlemek

Büyük Çaltıcak

Antalya kumsalları yazları işgal altında diyebiliriz. Gözlerden uzak yüzmenin çok çok imkanı olmasa da nispeten daha sakin kumsalları tercih etmeniz mümkün. Yerlisinin tercih ettiği kumsallar ise Adrasan – Kumluca arasındaki sahiller, Kemer’e doğru giderken karşınıza çıkan Küçük – Büyük Çaltıcak Koyları ve Kındılçeşme Koyu.

5- Ağaçların Gölgesinde Siesta!

antalyawerbparkstrasse

Karaalioğlu Parkı

Antalya bu konuda şanslı bir şehir. İçerisinde bulunan birçok park hem ziyaretçilerine, hem yerlilerine günlük koşuşturmaca arasında derin bir soluk verdiriyor. Özellikle Lara yolunda yapılan parklar popüler. Yerlisi ise daha çok şehrin merkezinde Karaalioğlu Parkı’nı (Karaoğlan ya da Karaalioğlan olarak da biliniyor), Konyaaltı’nda Atatürk Parkı’nı ve Lara yolunda Fener Parkı’nı tercih ediyor.

6- Arkadaşlarla Kafe Qeyfi

http---makeagif.com--media-3-17-2014-MdhsFJ

Lara Big Man Menüsünden

Güzel yemekler için adres Lara Big Man. Bira+patates keyfinin en tercih edilen noktaları Lara’da bulunan Secret Garden ve Kaleiçi’ndeki Castle Cafe.

11512414_RxqHtnJaUE_f41jo1PpL-GOeOACxzeAGFWsA4tXpR_4

Secret Garden Manzara

Arkadaşlarınızla buluşup sohbet etmenin en tercih edilen noktalarından biri Kaleiçi Public. Sabah kahvaltıları için ise Nar Cafe’ye muhakkak uğrayın.

7- Antalya’da Festival Bir Başkadır

Antalya’da hangi festival var sorusunu sorsam çoğunuz Altın Portakal dersiniz. Antalya aslında, TV ünlüsü bu popüler festivalin yanında harika bir festivale daha ev sahipliği yapıyor: Uluslararası Antalya Piyano Festivali.

image

Sanat yönetmenliğini Türk piyanist Fazıl Say’ın yaptığı festival, tüm dünyadan ünlü sanatçıları Antalya’da dinlemenize olanak tanıyor. Müzik aşıkları ve yerli halkın katılımları ile renklenen bir konserler zinciri…

image9

Kasım ayında gerçekleştirilen festival, Antalya’yı kışın ziyaret etmek için gün batımları ile birlikte geçerli bir sebep.

image2

8- Ve Yaşasın Alışveriş!

25234973_zN-FmfVkdpt-zVlIa_Sc72j2s8xcRLMxWQpNZT6481o

Alışveriş dediysek, öyle AVM’de falan değil, anıyla şanıyla sokak pazarlarında. Onlarca şapka, mayo, elbise, ayakkabı, çanta çeşidi (yazarken bile gözümün önünden şerit şerit geçiyorlar) bu pazarlarda şehrin yerlilerine sunuluyor.

59491986_c01Vyt2wc_2y3HWjovy4lEpx5r1fnCT1LwCIFopVZCc

Şirinyalı’da kurulan Cumartesi Pazarı, Sigorta’da kurulan Çarşamba Pazarı en rağbet gören pazarlar arasında. (Yine de fiyatların çok çok uygun olmasını beklemeyin, zira son zamanlarda mağazalar ile yarışır hale gelmiş.)

9- Tatlı Yiyelim, Tatlı Bitirelim…

biskuvuli

50 yılı aşkın tarihi ile Antalya’da bir marka haline gelmiş Akdeniz Dondurması, yerlisi için gün içerisinde bir tatlı molası rutini haline gelmiş. Yanık dondurma diye adlandırılan, keçi sütünden yapılma leziz dondurmayı denemeden sakın Antalya’ya gittim demeyin.

Our Readers Comments

 1. Antalya usulü tahinli piyazi ve tahinli cevizli kabak tatlisini unutmuşsunuz.Bir de karaoglan parkinda kömürĺu semaverde çay keyfi .selamlar

  • Harika öneriler, bir sonraki Antalya yazısında mutlaka kullanacağım!

  • @Mehmet, harika tavsiyeler. Kulağıma küpe yaptım. Bir sonraki yazıda/ziyarette muhakkak hatırlayacağım.

 2. cheap oakley sunglasses oakleys outlet cheap ray bans sunglasses Wow, that girl has a bad nose job oakleys outlet cheap michael kors cheap michel kors bags 26, 2012 by Florida neighborhood watchman George Zimmerman cheap christian louboutin shoes christian louboutin outlet cheap ray bans sunglasses Russia under Vladimir Putin is out to prove to Western powers that Russia remains a global power, is not in retreat, and cannot be pushed around, Russia analysts say christian louboutin outlet cheap ray bans sunglasses cheap michel kors bags Xi has inked at least $100 billion worth of contracts during his brand – new tours concerning Central Asia and South East Asia indicating a multi functional sharp spurt all around the Beijing’s efforts to educate yourself regarding woo going to be the Asian market discount oakley sunglasses discount oakley sunglasses cheap christian louboutin

 3. christian louboutin cheap christian louboutin outlet cheap oakleys Data on business conditions in the city’s private sector economy released in the HSBC Purchasing Managers’ Index (PMI) show the strongest pace of deterioration in October in three years cheap michel kors bags cheap christian louboutin cheap oakley sunglasses “Let’s hope (Ebola) forces the hand to increase military spending and make savings and reductions other places so that we actually are treating taxpayers with the respect that they deserve,” he said cheap ray ban sunglasses christian louboutin cheap ray ban outlet She is expected to announce whether she will run again in the early 2015 cheap oakley sunglasses cheap christian louboutin christian louboutin outlet A federal jury in California awarded nearly $186 million to a San Diego area woman who sued AutoZone Inc christian louboutin outlet oakleys outlet michael kors outlet

 4. cheap oakleys cheap oakley sunglasses cheap christian louboutin Her father, Ghanshyam Das Agarwal, worked with Mother Teresa cheap ray ban sunglasses cheap christian louboutin shoes ray ban outlet Consumer spending accounts for 70 percent of the U cheap christian louboutin cheap oakley sunglasses cheap christian louboutin shoes s immune system, but also help it absorb iron from plant sources (non-heme iron) oakleys outlet christian louboutin outlet ray ban outlet Shampoo and condition your hair,painting brush them in the right way after which you can apply an all in one be able to get at least serum cheap christian louboutin outlet christian louboutin cheap cheap christian louboutin

 5. cheap christian louboutin ray ban outlet cheap oakley sunglasses After almost a decade at the helm of the Palestinian Authority, Abbas has little to show for his efforts oakleys outlet michael kors outlet cheap oakleys A lesbian couple who successfully challenged the prohibition were the first to receive a marriage license at the Cascade County Courthouse in Great Falls, said Amy Cannata of the American Civil Liberties Union of Montana cheap christian louboutin outlet michael kors outlet cheap christian louboutin There was only one problem: the mine is 85 km (53 miles) from the nearest railway, at the end of a rutted track, making it expensive to transport the coal cheap oakley sunglasses cheap christian louboutin michael kors outlet News Alert discount oakley sunglasses discount oakley sunglasses christian louboutin cheap

 6. oakleys outlet cheap michael kors handbags discount oakley sunglasses high-class waiting room, ticketing and restaurant facilities, cheap christian louboutin ray bans online christian louboutin discount She faces up to eight years in prison and a $250,000 fine if convicted cheap oakley sunglasses cheap oakley sunglasses cheap christian louboutin “This project has the potential to have a lasting impact on the community,” he says michael kors handbags outlet cheap michel kors bags christian louboutin outlet Chicago is also planning to spread the word about legal services by sending information home with public school children cheap christian louboutin michael kors bags outlet christian louboutin cheap

 7. christian louboutin discount christian louboutin outlet cheap michael kors Marriott met McDonough at an all in one department store hardly a bite to eat going to be the UNH campus where they the two worked cheap christian louboutin outlet ray ban outlet ray bans online Salia, a permanent U michael kors handbags outlet christian louboutin outlet cheap ray bans sunglasses They have to do this themselves christian louboutin outlet ray ban outlet cheap ray ban sunglasses authorities praised Monsegur’s cooperation, they also said in the court filing that contrary to rumor, Monsegur was not involved in the prosecution of operators of Silk Road, an Internet black-market bazaar that accepted Bitcoin cheap christian louboutin shoes cheap christian louboutin ray bans online

 8. güzel bir tavsiye 🙂

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...