Amsterdam Sokak Pazarları

Eğer ki olur da yolunuz Amsterdam’a düşerse, çeşit çeşit sokak pazarlarını ve insanı baştan çıkartan alışveriş sokaklarını mutlaka gezi listenize ekleyin.
Sokak pazarlarından başlayacak olursak, 1862 tarihinde Amsterdam’da kurulan Bloemenmarkt çiçek pazarı günümüze kadar kendini korumuş ve çiçek çeşitliliği dünyada eşine çok fazla rastlayamayacağınız bir pazarıdır. Dünyaca ünlü bu pazarda bahçe dekorasyonları ürünlerinden tutun da meşhur Hollanda lale soğanlarını ve çeşitli yerel bitkileri satın alabilirsiniz.

Hollanda’nın en ünlü sokak pazarlarından biri olan Albert Cuyp, De Pijp bölgesinde kurulmuştur. Pazartesi – Cumartesi, 09.30-17.00 saatleri arasında kurulan Pazar alanında sebze ve meyvenin yanısıra kıyafet, peynir, çiçek gibi aklınıza gelebilecek birçok ürünü bulmanız mümkün.

Ten Cate Market, Amsterdam’ın en büyük 3. pazarıdır. Pazartesi-Cumartesi, 08.00 -17.00 saatleri arasında kurulan pazarda Albert Cuyp’da olduğu gibi yiyecek, içecek, ev gereçleri, kıyafet, çiçek gibi farklı ürünleri bulabilirsiniz.

Şehrin doğusunda Pazartesi ve Cumartesi günleri, 08.00 – 17.00 saaatleri arasında kurulan Dappermarkt, hayvanat bahçesinin arkasında yer alır. Bir yandan Amstertam halkı tarafından en çok sevilen pazardan alışverişinizi yaparken, bir yandan hayvan çeşitliliği ile bilinen Amsterdam hayvanat bahçesini gezme fırsatı yakalayabilir, bir taşla iki kuş vurabilirsiniz.
Lindengracht, Jordaan bölgesinde kurulur ve taze balık almak isteyenlerin uğrak yeridir. Pazar içerisinde balığın yanı sıra birçok sebze, meyve gibi yiyecekler bulunmaktadır. Diğer pazarlardan farklı olarak Lindengracht pazarı sadece cumartesi günleri saat 09.00 -16.00 arasında açıktır.
Sadece Pazartesi günleri 09.00 – 13.00 arasında kurulan,Jordaan bölgesindeki Lapjesmarkt pazarda ise, yalnızca kumaş ve tekstil ürünlerinin satılır. Her zevke ve ihtiyaca hitap eden farklı tekstil ürünleriyle Amsterdam sakinlerinin ve turistlerin uğrak mekanları arasında yer alır.
Gene Jordaan’da kurulan bir diğer pazar da Noordemarkt’tır. 2 ayrı günde hizmet veren Noordemarkt’ta, Pazartesi günüleri sabahları saat 09.00 -13.00 arasında plak ve ikinci el eşya satılırken, Cumartesi günleri ise saat 09.00 -16.00 arasında organik sebze ve meyve satışı yapılır.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...