Amerika Vizesi Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey

Gezegenimizin “Yeni Dünya”sı; hayallerin gerçeğe teğet geçtiği toprakların ana vatanı Amerika Birleşik Devletleri, keşfedildiği günden beri Eski Dünya’dan akın akın ziyaret ve göç alıyor. New York’un 5. Caddesi’nde gezerken büyülenmek, Kaliforniya’daki çılgın partilere dahil olmak için her kişi mutlaka hayatında bir defa (bir asla yetmez) “Amerika Rüyası’nı” deneyimlemeli. Peki, Amerika vizesinin Schengen vizesinden farkı var mıdır? Zorlukları, kolaylıkları nedir? Sizin için bu süreci on aşamada açıklamaya çalıştık.

Amerika vizesi hakkında bilmeniz gereken 10 şey aşağıda, uçak biletiniz ise burada !

amerika0

1- Turist Vizesi

Amerika turistik amaçlı ziyaretleriniz için almanız gereken vize tipi, B1/B2 – Ticari veya Ziyaret Amaçlı Ziyaretçi Vizesi’dir. Bu vize, Göçebe olmayan Vize” kategorisindedir.

amerika1

2- Online Başvuru

Schengen vizesi başvuruları gibi telefonla randevu sistemini kullanmayan A.B.D. Konsolosluğu, aynı zamanda aracı bir kuruma da başvurmuyor. Vizeniz için konsolosluk sitesinin yönlendirdiği bir sayfadan online başvuru formu, fotoğraf yükleme ve e-imza da dahil olmak üzere dolduruyorsunuz. Formu tamamladıktan sonra yine aynı site üzerinden başka bir sayfaya daha yönlendirilerek randevu için ödemenizi gerçekleştiriyorsunuz. Randevunuz hazır!

Bahsettiğim site ise şu: https://ceac.state.gov/genniv/default.aspx

amerika2

3- Belgeler Konusu

Vize randevunuzdan önce ek belge doldurmanıza veya başka işlemler yapmanıza gerek yok. Daha önce bahsettiğimiz online randevu sitesine girip form doldurarak vize randevunuza bir adımda kavuşabiliyorsunuz.

İşlemin kolaylığı bir kenara, mülakatınız için siz yine de mutlaka bazı belgeleri hazırlayıp yanınızda bulundurun. Bu belgelere örnek; iş durumunuz, banka hesap belgeleriniz (seyahatinizi nasıl karşılayacağınızı gösteren belgeler), üzerinize kayıtlı ev, araba, arsa, vs. bilgileriniz gibi vize almaya uygunluk durumunuzu kanıtlayacak belgeler mülakatta -eğer istenirse işinize yarayacaktır. ÖNEMLİ OLAN KONSOLOSLUK GÖREVLİSİNE VERECEĞİNİZ GÜVENDİR. Bunu sağlayacak her belgeyi yanınızda bulundurun.

amerika3

4- Garanti Belgeniz: Geri Dönmeniz

Yukarıda bahsettiğimiz belgelerin en mühimleri, sizi buraya bağlayan belgeler. Yani, A.B.D. Konsolosluğu için en önemli olan, buraya geri döneceğinizi belgeleyen kanıtlardır. Bu belgeler, burada aktif bir iş hayatınızın olması, ev gibi herhangi bir mülk sahibi olduğunuzu gösteren belgeler olduğu kadar ayrıca nişanlı veya evli olmanız da söz konusu duruma açıklayıcı neden olabilir. Biletinizi gidiş-dönüş almanız gerektiğinden bahsetmiyorum bile.

amerika4

5- Pasaport Geçmişi

Amerika vizesi için mevcut pasaportunuzda olan ülke giriş-çıkışlarınız büyük önem taşıyor. Daha önce ziyaret ettiğiniz Schengen ülkeleri varsa Amerika vizenizin çıkması neredeyse garanti iken Arap ülkeleri, İran, Suriye gibi sıcak bölgelere ziyaretleriniz size hem vize alırken hem de ülkeye giriş yapacağınız an sıkıntı yaşatabiliyor. Bu sebeple eğer bu tip ülkeleri daha önce ziyaret ettiyseniz yeni pasaport çıkartmanızı tavsiye ederiz.

Pasaport sürenizin uzun olması da sizin için bir artı olacaktır.

amerika5

6- Mülakatta Yanınızda Bulundurmanız Gereken Belgeler

Konsolosluk görevlisi ile işleri kolaylaştıracak “kanıt” belgeleriniz dışında yanınızda getirmeniz şart koşulan belgeler şu şekildedir:

– Uluslararası yolculukları gösteren önceki pasaportlar veya Amerika Birleşik Devletleri’ne önceden çıkarılmış vizeler

– Son 6 ayda çekilmiş bir adet 5 x 5 cm renkli fotoğraf. Fotoğrafta yüz kameraya bakmalı, beyaz arka plan kullanılmalı, kulaklar görünür olmalı, gözlükler parlama yapmamalı veya karanlık gölge oluşturmamalıdır. Saç kapamalarına izin verilmemektedir (dini nedenlerle giyilmediği sürece).

amerika6

7- Mülakat

Konsolosluk görevlisi sizinle konuşarak sizi tanımaya çalışacaktır. Size peşinen evrak sormayacaktır. Daha önce bahsettiğimiz işleri kolaylaştıracak belgeleri konsolosluk görevlileri incelemekle yükümlü değildir. Zaten sizden istenmediği müddetçe bu belgeleri işe karıştırmayın.

Görevli eğer herhangi bir şeyden şüphelenirse ek belge ister. Hazırlıklı olduğunuz sürece de hiçbir sıkıntı yaşamazsınız.

Mülakata sizi iyi şekilde temsil edecek şekilde giyinmeniz, soruları tereddüt etmeden cevaplamanız işleminizi kolaylaştıracaktır.

Mülakat biterken görevli size vize verip vermediğini söyleyecektir; fakat pasaportunuzu size iade etmeyecektir. Pasaportunuz PTT üzerinden size ulaştırılacaktır.

amerika7

8- Parmak İzi

Siz konsolosluktayken parmak iziniz alınarak kayıtlara işleniyor. Amerika’da gümrükten geçerken ise tekrar parmak iziniz alınarak önceki kayıtlarınız ile eşleştiriliyor. Bu uygulamanın yapılmasının sebebi sahte pasaportla seyahat edilmesini önlemek. Dolayısıyla, parmak izinizin alınacağı söylenince korkmayın:)

amerika8

9- Vize Süresi

Amerika vizesi 10 yıllık çıkar, diye bir şey yok maalesef. Evet, genel yargı böyle; ama bazen 1 yıl hatta 6 aylık verildiği bile oluyor. Dolayısıyla pasaportunuz elinize geçtiğinde bir yanlışlık olduğunu düşünmeyin. Eminim ikinci başvurunuzda 10 yıllığı alacaksınız; ama bu sefer kısmet:)

amerika9

10- Vize Reddi

Amerika’dan ret yemek maalesef büyük sıkıntı oluyor. Bu sebeple belgelerinizi eksiksiz hazırlamanız, görevli ile düzgün bir mülakat geçirmeniz çok önemli.

amerika10

Tüm bu yazılan, iyi-kötü diye tanımlanamaz; ama net cevaplar sizi tedirgin etmesin. Amerika vizesi alan birçok kişi aynı şeyi söylüyor: Amerika vizesi almak, Schengen vizesi almaktan çok daha kolay. Sadece aradıkları her şeyin sizde olduğuna emin olun.

Daha fazla bilgi için resmi site: https://tr.usembassy.gov/tr/visas-tr/

Bu da bonus:

Our Readers Comments

 1. Dün Amerikan vizesi aldım mülakat için düşünüyordum . Tek soru sordu Amerikanın neresine gidiyorsun .. New York Dedim. İyi yolculuklar Vizeniz onaylandı dedi 🙂
  Ne bir evrak sordu ne bir başka soru sordu.
  Çok ülkeye giriş çıkışım var .
  Ama salonda bulunan herkes aldı. Vizeyi

  • Bende öğrenci vizesi almaya calisicam ama pasaportum yeni hic bir giris cikis yok insallah seninki gibi bi memur denk gelir 🙂

  • Acaba başvurunuza giderken biletinizi almış mıydınız? Burda almam gerektiği söyleniyor fakat usa websitesinde bilet almamanızı öneririz diyorlar. Emin olamadım rezervasyon da yapılmıyormuş Amerika uçuşlarına. Bilgilendirirseniz çok memnun olurum. Teşekkürler.

 2. Bende yeni almaya çalışıyorum evrakları tamamladım sayılır başvuru yapacagım pazartesi heyecan var yani 🙂

 3. Herkes vizelerini hazır tutsun . Gezmek görmek bilmek kadar güzel bir sey olmaz

 4. merhaba ben ben 1986 -2002 yılları arasında almanya berlinde yaşadım ve berlin abd konsolosluğundan 10 yıllık vize alıp o dönemde 2 defa amerikaya kuzenimi ziyarete gidip geldim daha sonra türkiyede yaşamaya başladım evlendim ve şimdi kuzenim yine davet ediyor eşimle tanşmak ve bebeklerini görmemiz için en fazla bir ay kalmak istiyoruz houstuon da yaşıyorlar eski pasaportum malesef kayıp yanı avrupada yasama hakkımın oldugu ve 10 yıllık ABD vizemin bulunduğu hepsinin süresi çoktan geçti zaten yeni pasapot çıkarıcaz vizeye başvurucaz ama tapu yok bankada paramız yok diyelim sadece ilet ve yanımıza alabileceğimiz harçlığımız ama eşimde bende sigortalı çalışıyoruz ve eşim daha önce hiç yurt dışına çıkmamış benim eski vizem orda kayıtlımıdır yani seyahatlerim kısacası şansımız varmı ne yapmalıyız davetiye gelicek faydası olurmu

 5. Arkadaşlar bende şu anda geçerli schengen vizesi var bunu göz önüne alıp kolaylık sağlarlarmı amerika vizesi için

 6. Selam arkadaslar,
  Ben isviçrede yaşıyorum.2012 de amerikaya gitmiştim 2022 ye kadar amerikan vizem var.Ağustosta gene gideceğim,acaba herhangi bir işlem yapmam gerekiyormu ,yoksa direk gidebilirmiyim?
  Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler,görüşmek üzere…

 7. merhaba.. 1 hafta evel 10 yıllık ABD vizesi aldım..inanılmaz kibar ve yardımcı oluyorlar..freelance tasarımcıyım dolasıyla bordoro-gelir belgem vb yok (banka dökümlerimi yanıma almıştım ama)..buna rağmen nereye neden gidiyorsunuz sorusunu sorup direk onayladılar..7 yıl evvel biten gene 10 yıllık vizem ve öncesinde 4 kez ABD seyahatim olmuştu..çokça da Avrupa seyahatim oldu…..DİKKAT yanınıza her tür belgeyi alın sorabilirler ama şanslıysanız benim gibi hiç belge sorulmuyor..DİKKAT 2 vize formlarında nereye gideceksiniz kısmına ABD de ziyeret edeceğim müzeyi ve adresini yazdım sorun olmadı..

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...