Alternatif Yurt Dışı Deneyimi: Gönüllülük

Aslında bu anlatacağım deneyim tarzı pek çok kişiye uymayabilir. Çünkü kimisi gönüllülüğü “aman, ne çalışacağım beleşe ya” diye görür kimisi de gittiği yeri çalışarak en yerlisinden, en gerçeğinden öğrenme şansını elde etmek için bir yol olarak görür. Ben de ikinci kısımdayım. Her şey bu sene bitecek okulun sonucuna bağlıydı, ya okul uzayacak ve asıl istediğim gönüllülük deneyimi elde edemeyeceğim, planlar sarkacak ya da istediğimi elde edip hayatımda unutamayacağım bir deneyim yaşayacaktım ki ikincisini başarmaya an itibariyle çok yakınım. 7 eylül’den itibaren Slovenya’nın muhteşem bir kasabasında Avrupa Birliği Gönüllülük hareketi çerçevesinde süper bir sene yaşayacağım. Genel olarak gönüllülük çerçevesinde yapılan işler deniz kaplumbağalarını kurtarmaktan tutun da ormanda temizlik yapmaya ve çocuklara ingilizce öğretmeye varan çeşitlilikte işler olur. Çiftlik hayatının zor gelebileceğini saymazsak pek de ağır işler yaptırılmaz. Ki zaten ne yapmak istediğiniz sizin elinizde.

Avrupa Gönüllü Hizmeti

europa_geziko

fotoğraf: europa.eu

AGH aslında bizim gibi schengen bölgesinde bulunmayan ülkeler için büyük nimet. Çünkü vizeyi almak zor, bir de bu vizeyi 1-2 aydan fazla almak daha zor, o yüzden AGH çerçevesinde 12 aya varan bir zaman dilimini Avrupa’nın herhangi bir bölgesinde geçirebilirsiniz. AGH’nin şartları ise çok da zor şeyler değil, 18-30 yaş aralığında herhangi bir genç kişi, engeli olsun veya olmasın(refakatçisi ile de gidilebiliyor) bu projede yer alabilir. İngilizce bilmek veya gidilen ülkenin dilini bilmek şart değil, tabi dil bilmek herhangi bir projede yer almak için bir artı çünkü hiç anlaşamamanız durumunda çok zorluk çekebilirsiniz. Bu hareket sayesinde birçok yere gitme şansınız olabilir yalnız tek şart: sabır ve araştırma. Eğer araştırmayıp başkalarına çok soran bir insansanız, aman yaparız ya diyen birisiyseniz işiniz zor, çünkü günlerce deli gibi proje ve organizasyon araştırması yapmanız gerek, yüzlerce mail atıp geri dönüş alamayabilirsiniz. Sabırlı olun ve denemeye devam edin. Europass formatta CV’nizi ve motivasyon mektubunuzu hazırlamaya koyulun. İlk yapmanız gereken ise şurayı okumak olmalı.

Helpx

helpx_geziko

Burası ise herhangi bir devlet müdahalesinden bağımsız 10 15 farklı alanda gönüllülük yapmanıza olanak sağlayan bir site. Burada ise durum tamamen siz ve host arasında. Dünya’nın her yerinden host bulabilir ve çalışabilirsiniz. Siz gittiğiniz yerde günde 5-6 saat çalışarak gittiğiniz yerdeki kişiye yardım edersiniz, gittiğiniz yer ise size yemek ve kalacak yer sağlar, artı olarak kendinize gezecek zamanınız da kalmış olur ve bence muhteşem bir deneyim yaşamış olursunuz, hatta şanslıysanız cep harçlığı verebilecek bir host da bulabilirsiniz ve böylece Sibirya’dan tutun da Peru’ya varan birçok yerde gönüllü olarak yaşamış olursunuz. Yalnız hostlar ile iletişime geçmek için 20 euro karşılığında 2 yıllık premium üyelik alabilir ve gezinizde bunun katbekat fazlasından tasarruf etmiş olursunuz.

Workaway

workawayer_geziko

Burası da Helpx’den çok da farklı olmayan bir yer, aynı imkanlara sahip olarak birçok host ile tanışabilirsiniz ve mükemmel bir seyahate çıkabilirsiniz. Yine bu sitede de belli bir ücret karşılığında premium üye alıp hostlarla iletişime geçebilirsiniz. Tabi bu tarz sitelerde dikkat edilmesi gereken şey, baktığınız yerin yorumlarına ve memnuniyet oranlarına bakın, bunlar çok önemli, böylece bir hüsranla karşılaşma oranınız oldukça düşük olacaktır. Şahsen gelecekteki düşüncelerim arasında bu tarz sitelerden faydalanıp Sibirya’da ya da Patagonya’da zaman geçirmek var. Umarım yapabilirim 🙂

WWOOF

wwoof_geziko

Bu site de temelde diğer ikisiyle aynı durumda yalnız buranın özelliği, sitenin daha çok organik çiftçilik üzerine yoğunlaşmış hostlarla iletişimde olması. Yani burada dünyanın birçok yerinde organik çiftliklerde, doğanın içinde çalışabilirsiniz, özlediğiniz köy hayatını dünyanın farklı ülkelerinde nasıl olduğunu deneyimleyebilirsiniz. Bence çok güzel bir fırsat birçok açıdan. Kısaltmanın açılımı ise World Wide Opportunities on Organic Farms yani Dünyanın çapında organik çiftliklerdeki fırsatlar diye çevirebiliriz kabaca. Yine burada da memnuniyet puanlarına bakmalı ve belli bir ücret karşılığı üye olmalı, ve burası gönüllü ve host arasında biraz daha ilgili bir şekilde aracılık yapıyor, bu site aracılığıyla gönüllülük yapmış bir kişiyle konuştuğuma göre.

Find a Crew

Jeroen-Pots-zanzibar-yacht

Burası ise denizde gönüllülük deneyimi yaşamak isteyen maceraperestler için bir site. Yine diğer gönüllülük sitelerinde olduğu gibi birçok kişi ile tanışabilir ve o kişilerle muhteşem deneyimler yaşayabilirsiniz. Bunu gerçekleştiren yakın arkadaşım Fethiye’den Bahamalar’a bir yat ile gitti ve muhteşem şeyler yaşadı. Site ise şu findacrew.com. Eğer daha çok deniz üzerinde gönüllülük yapacağım diyorsanız, ben bir yat ile atlantik okyanusunu geçeceğim diyorsanız crewbay.com veya crewseekers.net siteleri üzerinden istediğiniz rota üzerinde seyahat edecek birilerini bulabilir ve ömür boyu unutulmayacak bir maceraya atılabilirsiniz.

Company-Volunteering

 

Bana kalırsa gönüllü olarak gezmek hem masrafları azaltır hem de gittiğiniz yeri direkt yerlisinden öğrenebilirsiniz. Gidilen yerin ruhunu daha iyi yaşayabilirsiniz. Ama dediğim gibi bunlar biraz da şans işi diyebiliriz, gidilen yer ve sizin uyumunuz çok önemli, bunun da memnuniyet oranlarına bakarak üstesinden gelebilirsiniz. Hatta hazır vize sorunu da yokken bir Güney Amerika yapayım derseniz, bu tarz siteler aracılığıyla çok çok ucuza ve muhteşem deneyimlere sahip bir seyahate çıkabilirsiniz.

AGH’ye gelirsek, bu gerçekten vize sıkıntılarının, bürokrasinin büyük engel olduğu, dövizin ise aleyhimize olduğu bir durumda bizler için muhteşem bir fırsat. O yüzden youthnetworks, findevs ve evs project database’i gibi sitelerden projeleri bulup, başvurularınızı direk yapın derim.

AIESEC

gc4

Global Citizen programı sayesinde üniversite öğrencileri dünyanın farklı bölgelerinde gerçekleştirilen sosyal sorumluluk projelerinin bir parçası olarak dünyayı tanıma ve insanlar yardım etme fırsatını elde ediyor. Kendi deyimleriyle “Toplumdaki sorunları çözmek adına pozitif etki yaratmak amacıyla gerçekleştirilen” bu projelere katılmak için 30 yaşın altında olmak ve üniversitelerin 4 yıllık bölümlerinde okuyor olmak ya da mezuniyetinizin üstünden en fazla 2 yıl geçmiş olması gerekiyor. İngilizce de gerekli tabi.  AIDS, çevre, kadın hakları, enerji, kültür çalışmaları ve eğitimin gibi farklı konularda sosyal farkındalık yaratmak üzerine çalışmalar yapan projelerden birine dahil olabilirsiniz.

 

Our Readers Comments

  1. türkçe açıklamalı bir bilgilendirme olursa ben seve seve hiç fark etmez gelirim

  2. hep gençler deniliyor.60 yaşındayım ama böyle bir etkinliğe katılmanın keyfini yaşamak istiyorum.sağlığım iyi.üretkenim ve pozitif bir kişiyim.

  3. yasım 58…emeklıyım..tasarımcıyım…construktor ….olarak 40 yıldır calısyorum…AKTIF hatta HIPERAKTIF bırıyım…..yıllardır ısyerın de uretımı artırma kalıteyı yukseltmek adında bır cok makına ve duzenler kurduk belırlenen tarıhlere gore….HAYATTA en cok ıstedıgım sey sehır hayatından kurtulmak…..ve bırılerıne yadımcı olmak….ıtalyancam orta sevıye ıngılızce okul sevıyesınde kaldı…rusca temel ıhtıyaclar ıcın..yetıyor..

  4. Son 3 yıldır gönüllü çalışarak Dünya’yı geziyorum. İnanılmaz deneyimler yaşadım. Harika insanlar tanıdım, akla hayale gelmeyecek yerlerde yaşadım.
    Kesinlikle deneyimlenmesi gerekli.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...