Aktarmada vakit nasıl geçer?  

İster 30 dakika ister 10 saat olsun, uçuşlar arası yapılan aktarmalar hep bir zaman kaybı gibi gelir sabırsız modern seyyahlara. Ama belki de bunu avantaja dönüştürmenin bir yolu olabilir…Belki de 13 yolu vardır. Sizin için derledik.

1) Önceden plan yapın, araştırın

aktarma1

Evet, seyahatinizi planlarken araştırmanız gereken bir şey daha çıktı: Hangi havaalanında aktarma yapacağım? Aktarma yapacağım ülke için vizem var mı? Hangi kapıdan transfer uçağıma bineceğim? Ne kadars ürecek? Acaba havaalanının bir internet sitesi var mı? İnternet bedava mı? Duty free alanında hangi mağazalar var? Havaalanının şehre uzaklığı nedir? Varsa şehre inmek ne kadar sürer ve kaça patlar? Bütün bunlara seyahatinizden önce cevabınız varsa, aktarmanın ne kadar ilginç geçebileceğini deneyimleyebilirsiniz.

2) Şehri gezin (eğer 5 saatiniz varsa)

aktarma2

Eğer yukarıda bahsettiğimiz konulara iyi çalıştıysanız ve uçuşunuza en az 5 saat varsa, size mükemmel bir haberimiz var: Aktarmaya geldiğiniz şehri gezebilirsiniz! “Bir biletle iki şehir vurmak” işte tam da bu olsa gerek!

3) Yukarıdan bakın, uçlara gidin, gezin

Exif_JPEG_PICTURE

Şehri gezmeye vaktiniz yok mu? Hiç sorun değil. O zaman havaalanını gezin. Çünkü bir havaalanı size aklınıza gelmeyecek birçok şey sunabilir. Yalnızca yemek katları ve mağazalarla sınırlı kalmayın; havaalanının en uç ve yüksek noktalarını araştırın (elbette daha önceden haritalara bakmış olun), en iyi uçak gözlenen noktayı bulun, hatta havaalanında birkaç terminal varsa onlara gidip dolaşın. (Bir terminal görevlisiyle hemen arkadaş olup terminal içi arabalardan birini sürerseniz ne ala!)

4) Airplane spotting yapın

aktarma4

Airplane spotting aslında uçakları izlemeye adanmış bir hobi. Bu “izleme olgusu”, yalnızca havaalanı terminali camından uçakları izlemekten neredeyse kendi uçuş kontrol kulenizi oluşturacak teçhizat (evet, uçak izlemek için birçok havalimanı telsizi akıllı telefon uygulaması, dürbün ve fotoğraf makinası çeşitleri var) düzmeye kadar ilerleyebiliyor. Eğer bu işte yeniyseniz, camdan uçakların iniş ve kalkışını gözlemlemek ve uçakların rotasını ya da modellerini tahmin etmeye çalışmak iyi bir başlangıç olabilir.

5) Film izleyin

aktarma5 Yorgunsanız ama uyumak mümkün değilse, o zaman ödevinize iyi çalışıp yanınıza bilgisayarınızı alın ve seyahatten önce yüklediğiniz birkaç film arasından ruh halinize en uygun olanını seçin! (Tom Hanks’in Terminal filmi mutlaka listenizde olsun.)

6) Bakım yapın, güzelleşin, gevşeyin

aktarma6

Aktarmaların git gide daha uzadığını farkeden “havaalanı esnafı” artık bir çok noktada karşımıza masaj, cilt bakımı, manikür-pedikür ve hatta kuaförlerle karşımıza çıkıyor. Uçuşunuz sonrasında önemli bir toplantınız varsa ya da sizin için değerli birisini görecekseniz, bu seçenek tam size göre olabilir.

7) Kartpostal yazın

aktarma7

Bütün tatil boyunca sevdiklerinizi unuttunuz mu? Ya da tatiliniz boyunca kartpostal ve diğer tebriklerle uğraşmak istemiyor musunuz? Ya da sadece içinizden sadece biraz yazmak mı geçti? Havaalanı kioskundan alacağınız kartpostal ve mektup pulları bir yandan size aktarmada vakit geçirtirken diğer yandan sevdikleriniz için hoş bir sürpriz yapma fırsatı sunabilir.

8) Oyun oynayın

aktarma8

Aynı film maddesinde olduğu gibi, hazırlığınızı yapın (telefonunuzu şart edin ya da yanınızda iskambil destesi bulundurun). Oyunlar etrafınızdaki yabancılarla da iletişim kurmak için birebir olabilir.

9) Yabancılarla konuşun

aktarma9

Havaalanında hiç tanımadığınız insanlarla sohbet etmek elbette mümkün ve çok keyifli olabilir. Ama bunu normal ortamlardan çok daha incelikle yapın ve karşınızdakinde kesinlikle şüphe uyandırcak (eşyalarına dokunmak ya da ilk dakikada yiyecek/içecek ikram etmek, vb) davranışlarda bulunmayın.

10) Planlarınızı gözden geçirin

aktarma10

Uçaktan indikten sonra otelinize nasıl varacaksınız? Herhangi bir rötar durumunda B planınız nedir? Seyahat sigortanız hangi durumları kapsıyor? Sevdikleriniz için hediyelik eşya aldınız mı? Seyahat bütçeniz ne durumda? Yanınızda yeterince nakit para var mı? Gideceğiniz yerin döviz kurunu hatırlıyor musunuz? Ve bunun gibi birçok sorunun cevabını bulun. Gafil avlanmayın.

11) İş bitirin

aktarma11

Her ne kadar tatil boyunca işten uzak durmak en iyi seçenek gibi gözükse de, her aktarmanın tatil amaçlı olmayacağını hatırlatmak gerekiyor…Gözünüze sessiz bir köşe ya da kahvesi güzel bir mekan belirleyin ve yolculuğunuzu değerlendirin… Email atın, rapor yazın veya çeviri yapın, kim tutar sizi!

12) Seyahatinizi yazın

aktarma12

Unutulamayacak anılarla mı eve dönüyorsunuz? Siz yine de işinizi garantiye alın ve hazır hafızanız taze iken gördüğünüz yerleri, tanıştığınız insanları ve keşfettiğiniz kültürlerle ilgili izlenimlerinizi not alın. Mutlaka hikaye formatında yazmanıza gerek yok, küçük notlar alsanız ya da tablolar yapsanız da kafi olabilir. Yeter ki, aldığınız notlar çektiğiniz resimler ve videolara eşlik etsin ve yaşadıklarınızı size uzun yıllarca tebessümle hatırlatsın.

13) Bir sonraki seyahatinizi planlayın

aktarma13 Bir sonraki seyahati planlamak için en iyi zaman güzel bir seyahat sonrası değil de ne zaman olabilir acaba? Mevcut seyahatinizin verdiği ilham (ve geri bildirim) ile bir sonraki seyahatinizi daha ne kadar ilginç ve heyecanlı kılabilirsiniz. Havaalanında beyin fırtınaları koparın, zamanın nasıl geçtiğini unutacaksınız.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...