Aklınızla Birlikte Sizi de Uçuracak 20 Müzik Festivali

h2000 ve Rock’n Coke öncesi; müzik festivalleri birçoğumuz için fanzinlerde okuduğumuz, internette araştırdığımız ütopik etkinliklerdi. Sonra güneş açtı, ışık pencereden içeri girdi. Artık müziği izleyebiliyorduk! Günümüzde ise küçük global köyümüz Dünya’daki tüm festivallere uçak biletimizi kapıp gidebiliyor, o ütopik gerçekliğin içinde yerimizi alabiliyoruz.

“Peki, belli bir yaşı devirip bu çılgınlığın ortasında kalamayacak kadar durulmadan önce nerelere gitsek, neler yapsak?” derseniz, herkesin aklına gelebilecek baba festivallerden, deneyime dayalı festivalciklere kadar sayısızca müzik etkinliğinin arasından cımbızla çektiğimiz 20 festivali aşağıda bulabilirsiniz.

1- Coachella

coachella Kaynak: instagram.com/coachella

Lokasyon: Kaliforniya, ABD

Zaman: Nisan ortası ve sonu olmak üzere iki ayrı hafta

Ulaşım: Uçuşlar; Palm Springs Havalimanı, Desert Resorts Havalimanı, Los Angeles Havalimanı ve Ontario Havalimanı’ndan sağlanıyor. Yok, eğer özel jetle gideceğim derseniz en yakın özel havalimanı Bermuda Dunes Havalimanı.

Resmi Site: http://www.coachella.com/

Birçok insan için “festivallerin nirvanası” olan Coachella, sadece bir müzik festivali olmanın dışında aynı zamanda gerçekleştiği süre boyunca modanın kalbi ve en çok ünlü katılımının sağlandığı festival olma özelliklerini taşıyor. Modacılar, Paris Hilton gibi moda ikonlarına Coachella için festivalde giyecekleri özel tasarımlar üretiyor.

2- Glastonbury

Lokasyon: Glastonbury, İngiltere

Zaman: Haziran sonu

Ulaşım: Bristol Havalimanı

Resmi Site: http://www.glastonburyfestivals.co.uk/

Dünyanın en büyük yüz ölçümüne sahip bohem festival Glastonbury Çağdaş Performans Sanatları Festivali (Glastonbury Festival of Contemporary Performing Arts), müziğin yanında çağdaş sanatları da festivalcilerle buluşturan, geçmişi eskilere dayanan bir festival. Her yıl Wateraid, Oxfam ve Greenpeace örgütleri ile birlikte çalışılarak organize edilen Glastonbury, çevre duyarlılığı ile öne çıkıyor. Örneğin, “Green Traveller – Go Green” kampanyasıyla festivale ulaşımda bisikleti tercih edenlere çeşitli imkanlar ve avantajlar sağlanıyor.

3- Wacken Open Air

Lokasyon: Wacken, Almanya

Zaman: Temmuz sonu, Ağustos başı

Ulaşım: Hamburg Havaalanı

Resmi Site: http://www.wacken.com/

Coachella müzik festivallerinin nirvanası olabilir; ama Dynamo Open Air’a veda ettiğimiz günden beri söz konusu metal müzik ise festivallerin nirvanası Wacken Open Air’dır. Kuzey Almanya’da küçük bir kasaba olan Wacken’da düzenlenen festival, her sene dünyanın tüm noktalarından binlerce metal kafayı ağırlıyor.

4- Download Festival

download Kaynak: instagram.com/downloadfest

Lokasyon: Donington Park, İngiltere

Zaman: Haziran başı

Ulaşım: East Midlands Havalimanı’nın çok yakınında bulunan Donington Park ayrıca Nottinghamshire, Leicestershire and Derbyshire şehirlerinin birleştiği noktada.

Resmi Site: http://www.downloadfestival.co.uk/

Live Nation’ın düzenlediği dev Rock ve Metal festivali Download, sert müzik seven festivalcileri 2003 yılından beri İngiltere’nin bulutlu havası altında misafir ediyor. Download Festival’in line up’ına hangi sene bakarsanız bakın gözlerinizin büyüyeceği garanti.

5- Rock Werchter

Lokasyon: Werchter, Belçika

Zaman: Temmuz başı

Ulaşım: Brüksel Havalimanı

Resmi Site: http://www.rockwerchter.be/

1974 yılından beri gerçekleştirilen Rock Werchter, dünyanın belki de en güzel diyebileceğimiz line up’larına sahip. Ülkemiz bazında da en popüler festivallerden biri olan Werchter, festivalciler için mutluluk saçan birkaç gün demek.

6- Tomorrowland

tomorrowland

Lokasyon: Boom, Belçika

Zaman: Temmuz sonu

Ulaşım: Brüksel Havalimanı

Resmi Site: http://www.tomorrowland.com/

Kesinlikle dünyanın en çok bayrak açılan festivali olan Tomorrowland, adının hakkını verecek bir şekilde rengarenk ve mutluluk dolu bir festival. Rave kültürünü tam anlamıyla yaşamak için mutlaka deneyimlemeniz gereken hayali bir gerçeklik. Üzerinizdeki etkisi hiçbir zaman geçmeyecek ve festivalden döndüğünüzde gerçekliğe alışamayacağınız kadar da güzel. “Elimizde olan tek şey bugünümüz” mottosuyla örülen festivalin 2013 senesinde ilki gerçekleştirilen Amerika ayağı ise TomorrowWorld.

7- Mysteryland

Lokasyon: Haarlemmermeer, Hollanda

Zaman: Ağustos sonu

Ulaşım: Schiphol Havalimanı

Resmi Site: http://www.mysteryland.com/

Tomorrowland gibi, EDM (Elektronik Dans Müzik) festivallerinin ütopik taşlarından bir diğeri olan Mysteryland, Amsterdam’a olan yakınlığı ve raverların kalbini fetheden line upları ile her sene dolup taşmaya devam ediyor. 2011 yılında Şili’de de yapılmaya başlanan festival 2013 senesinde ise ilk defa Amerika’da, efsanevi Woodstock ’69 Festivali’nin yapıldığı alanda gerçekleşti.

8- Sonar Festival

sonar Kaynak: instagram.com/sonarfestival

Lokasyon: Barselona, İspanya

Zaman: Haziran başı

Ulaşım: Barselona Havalimanı

Resmi Site: http://sonar.es/

İspanya sıcak rüzgarlarının estiği bu üç günlük festival, dans müzik ve dijital dünyayı bir araya getiriyor. Sahne performanslarına eşlik eden ışık şovları, festivalcilerin sadece müzikle değil aynı zamanda görsel yaratıcılık ile de hipnotize olmalarını sağlıyor.

9. Electric Picnic

electricpicnic Kaynak: instagram.com/epfestival

Lokasyon: Laois, İrlanda

Zaman: Ağustos başı

Ulaşım: Dublin Havalimanı

Resmi Site: http://www.electricpicnic.ie/

“İrlanda’nın Glastonbury’si” olarak addedilen Electric Picnic, Rock ve Pop Rock tarzları arasında seyreden müzik dolu bir festivalle ülkesinin karizmatik havasını dünyaya solutuyor. Rolling Stone’dan “Gittiğimiz en iyi festivallerden biri.” yorumunu alan Electric Picnic, festival camiasında taptaze ve rengarenk!

10. Rock am Ring

rockamring

Lokasyon: Nürburg, Almanya

Zaman: Haziran başı

Ulaşım: Köln Havalimanı

Resmi Site: http://www.rock-am-ring.com/

Nürburgring yarış pistinde düzenlenen Rock am Ring, birçok kişi için Almanya’ya taşınma sebebi. Festivalin MTV sponsorluğunda gerçekleştirilmesi, söz konusu canlı performanslar olduğunda, televizyon ve internette festival ile sıkça karşılaşmamızı sağlıyor. Rock am Ring’den daha büyük veya konsept festivaller olabilir; ama Rock am Ring, kesinlikle bir marka.

11.  Sziget

Lokasyon: Budapeşte, Macaristan

Zaman: Ağustos ortası

Ulaşım: Budapeşte Havalimanı

Resmi Site (TR): http://szigetturkiye.com/

Budapeşte, Óbudai Adası’nda bulunan festival, nam-ı diğer “Özgürlük Adası”, şu an dünya festivalleri arasında en uzun süren ve dolayısıyla en çok performansı barındıran festival. Müzik dışında birçok kültürel programı bünyesine dahil eden Sziget; özgürlük, deniz ve sanatla dolu bir festival programı vaad ediyor. Ayrıca Türkiye’ye en yakın büyük festival olması ağzımızın suyunun daha çok akmasına sebebiyet veriyor. Festivalin Türkçe web sitesi ve Türkiye’ye özel konaklama paketi de mevcut.

12. Pinkpop

pinkpop Kaynak: instagram.com/suzanne425

Lokasyon: Landgraaf, Hollanda

Zaman: Haziran başı

Ulaşım: Maastricht Aachen Havalimanı, veya Schiphol Havalimanı’ndan 2,5 saat tren yolculuğu

Resmi Site: http://www.pinkpop.nl/

Pinkpop, en eski Pop ve Rock festivali olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na adını yazdırmıştır. Diğer festivallere nazaran daha naif diyebileceğimiz Pinkpop, ilk defa 1970 yılında gerçekleşti. Festival ruhunun köklerine inebileceğiniz yaşayan bir efsanenin içinde olmak isterseniz, Pinkpop tam size göre.

13. Pukkelpop

pukkelpop

Lokasyon: Hasselt, Belçika

Zaman: Ağustos ortası

Ulaşım: Brüksel Güney Charleroi Havalimanı

Resmi Site: http://www.pukkelpop.be/

Festivallere doymayan Belçika’nın en küçük festivali olsa da dünya üzerindeki en büyük festivallerden biri olan Pukkelpop, renkli tasarımları ile tabiri caizse şeker gibi bir festival.

14. Electric Zoo

Lokasyon: New York, ABD

Zaman: Ağustos sonu

Ulaşım: JFK Havalimanı

Resmi Site: http://www.electriczoofestival.com/

Randall’s Island Park’da büyük ve büyüleyici olma çabası gütmeyen, tam tersi; tek amacı eğlendirmek olan bir festival Electric Zoo. Sizi bir haftasonu boyunca koskocaman festivallerde çıkan kadroyla arka bahçenizde buluşturup dünyanın en büyük metropollerinden birinde komün hayatını solumanızı sağlıyor. Bir tek bu sebep için bile görülmesi ve deneyimlenmesi gereken bir festival.

15. Fuji Rock Festival

fujirockfestival

Lokasyon: Niigata, Japonya

Zaman: Temmuz sonu

Ulaşım: Haneda Havalimanı

Resmi Site: http://fujirock-eng.com/

Rock müziğin Doğu’ya yansıması; yegane Japon festivali Fuji Rock Festival, gerçekten hiç fena olmayan line up’larla karşımıza çıkıyor. Uzak Doğu’nun en büyük festivali olan Fuji Rock Festival, 200’den fazla yerli ve yabancı müzisyeni festivalcilerle buluşturuyor.

16. Berlin Festival

Berlin Festival Freitag

Stephan Flad tarafından çekilmiştir.
Kaynak: http://www.berlinfestival.de/en/press/press-pictures.html 

Lokasyon: Berlin, Almanya

Zaman: Eylül başı

Ulaşım: Berlin Schönefeld Havalimanı

Resmi Site: http://www.berlinfestival.de/

Tempelhof isimli havalimanı eğer amacı için kullanılmayacaksa bunu orada bir festival düzenleyecek şekilde değerlendirecek tek bir şehir var: Berlin! Gece hayatı, eğlence, gençlik, dans, müzik… Berlin tüm bu kelimelerin ortak adı sanki. Berlin Festival için daha fazla açıklama yapmaya gerek var mı?

17. Hellfest

hellfest

Lokasyon: Clisson, Fransa

Zaman: Haziran ortası

Ulaşım: Nantes Havalimanı

Resmi Site: http://www.hellfest.fr/

Hellfest, Fransa’nın karanlık çocuklarından bir “Extreme Müzik Festivali” hediyesi. Önceleri “Amaan Fransa’da metal festivali mi olurmuş?” diyen herkese bugün dudak ısırtan Hellfest, metal kafalara Kuzey ülkelerine taş çıkartacak bir festival sunuyor.

18. Wave Gotik Treffen

gothic

Lokasyon: Leipzig, Almanya

Zaman: Haziran başı

Ulaşım: Leipzig/Halle Havalimanı

Resmi Site: http://www.wave-gotik-treffen.de

Dünyanın en popüler; ama bir o kadar da gizli Goth festivali Wave Gotik Treffen, karanlık müziğin kapalı kapılar ardında kalmış festivali. Ufak bir köyde gerçekleştirilen festival aynı zamanda Goth modasının kalbi haline de geliyor. Bu festivale bir kot ve t-shirt geçirip gitmek cesaret ister! Goth kültürü, endüstriyel müzik, EBM ve Darkwave’e meraklı festivalciler internette biraz araştırma yaparlarsa bu festival hakkında hayli bilgi bulabilirler.

19. Metal Female Voices Fest

Lokasyon: Lebbeke, Belçika

Zaman: Ekim ortası

Ulaşım: Brüksel Havalimanı

Resmi Site: http://www.metalfemalevoicesfest.be/

Birçoğumuz, Senfonik Metal başta olmak üzere, kadın sesinin müziğe daha çok yakıştığını düşünmüşüzdür. Bu fikir ile ortaya çıkan Metal Female Voices Fest, her sene sadece kadın seslerine sahip grupları seyircileri ile buluşturuyor.

20. Tree of Life

Lokasyon: İzmir, Türkiye

Zaman: Haziran sonu

Ulaşım: Adnan Menderes Havalimanı

Resmi Site: http://festival.electreelife.com/

Türkiye’nin en büyük festivali Rock’n Coke’u hepimiz biliyor ve takip ediyoruz; fakat Türkiye’de yabancı turisti çok daha fazla çeken başka bir festival var: Tree of Life. Doğaya dönüşün son zamanlarda tekrar değer kazanmasıyla birlikte daha da ilgi çekecek olan festival, İzmir Karagöl’de gerçekleşiyor.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...