Akdenizin İnci Adası İbiza

Akdeniz, farklı doğal güzelliği ve pırıl pırıl deniziyle beni her zaman cezbetmeyi başarmıştır. Akdeniz kıyı şeridinin harika güzelliği tartışılmaz, fakat adaların doğallığı ve her tarafından denizin görünüyor olması, benim için ayrı bir güzellik. İbiza, bir Akdeniz ülkesi olan İspanya’nın özerk bölgelerinden ve Balear adalarına bağlı ismi duyulmuş beş adasından biri. Nüfusu 110.000 in üzerinde, toplam ada büyüklüğü ise 580 km. Ada içerisinde birbirine en uzak mesafe 45 dakika ila 1 saat arası sürüyor. İbiza halkından öğrendiğime göre İbiza’ya aralarında beyaz ada derlermiş. Sebebi ise Avrupa’nın bir çok ülkesinden gelen insanların bu bölgeye yerleşmesi ve evlerin beyaz renkli olmasıymış. Adada gezdiğimde bir çok hippy ile tanışma fırsatım oldu. İbiza ülkemize göre pahalı bir yer. Ada olması ve eğlence üzerine kurulmuş olması bence pahalı olmasında etkili olmuş. Bölgeye Ekim ayından itibaren gidilebilirsiniz, Haziran ayı ise en yoğun olduğu dönemdir…

resim 1

İbiza’ya Ulaşım İçin Farklı Alternatifler Var

Önce kendi aracımla İspanya’ya gitmeyi düşündüm fakat tatilimin büyük kısmını yolda geçirmek istemediğim için fikrimi değiştirdim. Amacım ispanya’ya gidene kadar farklı güzellikleri görmekti. Araştırmalarım neticesinde İspanyanın şehirlerine uçarak oradan deniz veya tekrar uçak yoluyla ibiza’ya gideceğimi öğrendim.  Tekrar uçak yolcuğunu seçerek İstanbul’dan Barselona’ya uçtum. Oradan da İbiza’ya 1 saat içinde uçtum. Barselona’dan İbiza’ ya uçarken Akdeniz’in muhteşem görüntüsünü havadan izleme şansı buldum. Barselona üzerinden feribot ile de İbizaya seyahat edebilirsiniz. Feribotla ortalama sürenin 8 saat olması ve zaten deniz olan bir yere gitmem sebebiyle feribot yolculuğunu tercih etmedim. Benim gittiğim dönemde ülkemizden direkt olarak İbiza’ya uçuş yoktu, fakat şimdi İstanbul İbiza arası Borajet ile direk uçuşlar başladı.

resim 2

İbiza Kalesi’nden Manzarayı İzlemeseydim Olmazdı

Bir yerden diğer yere giderken sürekli taksi kullandım, gideceğim yerleri önceden planlayarak tek tek gitmeye başladım. Otelde kahvaltımı yaptıktan sonra, ilk işim kaleye çıkmak oldu. manzarası çok iyi olan kaleye çıkmak için önce bir tünelden geçiyorsunuz, kalenin basamaklarını tek tek tırmanarak zirveye ulaştığınızda bir yandan manzaranın tadını çıkarırken diğer yandan da bol bol resim çekebilirsiniz. Kaleden baktığınızda havaalanına inen uçakları ve La Salinas plajını görebiliyorsunuz.

resim 3

İbiza’nın Görkemli Beyaz Evleri

Kaleden aşağıya doğru yürüyerek devam ettiğimde dar sokaklardan ve dik merdivenlerden inerek İbiza’ nın beyaz evlerine ulaştım. Kendimi bir an için olsun Bodrum’da gibi hissettim. Beyaz rengin gerçekten insanı dinlendirdiğini ve doğa ile bütünleştirdiğini düşünüyorum. Kale surlarının aşağısına doğru indiğimde, deniz kıyısına doğru beni  yeme içme mekanları karşıladı. Atıştırmalık bir şeyler yedikten sonra, alışveriş yapabileceğim butik dükkanları gezdim. İbiza’da her mekan ağaçlarla çevrilmiş durumda, gündüz gürültü kirliliğinin neredeyse hiç olmadığı bir yer diyebilirim.

resim 4

Dalt Villa Şehri Geçmişe Götürüyor

Dalt Villa sokaklarında yürürken adeta burnuma tarih kokusu geldi. Eski ve farklı binalar, tarihi eserleri ile eski uygarlıkları sanki günümüzdeymiş gibi hissettim. Şehirdeki cafe kültürü oldukça fazla, akşam olduğunda ise eğlence mekanlarının sesi her yerde yankılanıyor.

gece

İbiza’nın Gece Hayatı Çok Renkli

İbiza’nın neredeyse ilk binası olan Teatro Pereyra’da akşam canlı müzik dinleme şansı yakaladım,  Pereyra aynı zamanda bar niteliğinde. İbiza’da sabaha kadar bütün gece kulüpleri ve barlar açık. İbiza’nın meşhur olan bir diğer yeri de Hard Rock Cafe, ben tarz ve sunumlarını çok iyi buldum. İbiza’nın en çok eğlence mekanlarını, temiz havasını ve plajlarını beğendim diyebilirim.

resim 7
Görülmeye Değer Yer Formentera Adası

İbiza limanından kalkan teknelerden birine binip diğer yolcularla birlikte adaya indiğimde çok etkilendim.Muhteşem denizi ve kumsalıyla denizin ortasında kendimi bulutların üstünde gibi hissettim. Ortası Kayalık ve kenarları kum plajı olan ada, gerçekten yüzmek ve güneşlenmek için ideal bir yerdi.

resim 6

İbiza’da Zeytinyağlılar Çok Lezzetli

Akdeniz sahili olduğu için zeytinyağlı kültürü İbiza’da oldukça yaygın. Bölgenin en meşhur olan yemeği ise Paella ve kızartma türü yiyecekler. Paella, deniz ürünleri ile yapılan bir tür pilav. İbiza’ya haszeytinyağlı dolma ve mühteşem mezeleri bütün ibiza restoranlarında görüp ve tadabilirsiniz. İbiza yemekleri denince aklıma zeytinyağlı yemek çeşitleri geliyor.

 

resim 8

 

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...