Adrenalin Patlaması Yaptıracak 25 Ekstrem Yaz Sporu

big_wave_surfing_geziko

İnsanoğlunun adrenalin isteği ve macera tutkusu sürekli limitleri zorlayan yeni sporları ortaya çıkarıyor. Biz de limitlerin zorlandığı özellikle de yaz mevsiminde adrenalin patlaması yaptıracak 25 ekstrem yaz sporunu inceledik. Kaçına cesaretiniz var bilmiyoruz ama karar vermek yapmanın yarısıdır diyor, sizi bu maceraya başlamaya davet ediyoruz.

1- Volkan kayağı

volkan_kayagi_geziko

Nikaragua’nın Leon şehrinde bulunan yanardağ bölgesinde küllerin üstünde çılgın ve tehlikeli bir spor yapılıyor. İsmi volkan kayağı… 90 km’ye kadar hıza ulaşılabilen bu spor snowboard’un küller üzerindeki hali…

2-Ölüme meydan okuyan bir iniş: Dağ bisikleti

Mtb_jump_geziko

Tam donanımlı bir dağ bisikletiniz var ve onun hakkını verme girişimindeyseniz bunun için en iyi yer, “Ölüm Yolu” diye adlandırılan Bolivya. Doğal parkuru, engebeli araziyi görünce hayatta birkez yaşanacak türden bir tecrübe olduğunu anlayacaksınız.

3-Mağara dalışı

cenote-riviera-geziko

Okyanusta dalmak her ne kadar hala cazip gözükse de en yeni adrenalin kaynaklarından biri mağara dalışı.

Mağaraların içindeki mineraller, kristaller ve ışık kırılımları sizi bambaşka bir dünyaya götürüyor. Özellikle bu konuda en iyi yerlerden biri dünyanın en derin mağaralarından olan Meksika Yucatan’da bulunuyor.

4-Sand surfing

sand-boarding-geziko

Kumulların üzerinde bir board’la tepelerden aşağıya indiğiniz bu zorlu spor için en iyi yerler arasından biri Dubai.

5-Bungee jumping

bungee_jumping_geziko

Vanuatu yerlilerinin dünyaya kazandırdığı uçuk bir spor olan Bungee Jumping günümüzde birçok ülkede yapılıyor.

Adrenalini tüm damarlarınızda hissetmek içinse bunu deneyebileceğiniz en çılgın yerlerden biri 233 metrelik Macau Kulesi veya Zambia’daki 111 metrelik Viktorya Şelalesi.

6-Zorbing

Zorbing_geziko

Bir tepeden koca şişme bir plastik topun içinde yuvarlandığınızı düşünün.. Büyük bir hızla…

Zorb olarak adlandırılan bu şişme dev küreler 40-50 km hızlara ulaşabiliyorlar. Midesi sağlam olan maceraseverler içinse adresler Guam ve ABD.

7-Wakeboard

wokeboard_geziko

Su kayağı ile snowboard arası bir tekneden çekilirken motorun yarattığı dalgalara karşı koyduğunuz bir spor. Yapılabilecek en iyi yerler arasında ise Akdeniz sahilleri yer alıyor.

8-Peynir yuvarlama

cheese_2238954b

İngiltere Gloucester’da 15.yy’dan beri yapılan peynir yuvarlama sporu İngilizlerin en yaralanmalı geleneklerinden biri.

70 derecelik bir tepeden yuvarladıkları peynir tekerlerinin ardından koşan sporcuların neredeyse hepsi yarışı yaralanarak bitiriyor. Yarışmalar Gloucester Cooper’s Tepesinde yapılıyor.

9-Skydiving

skydive_geziko

Paragliding ve hang-gliding’i unutun. 10 bin feet’ten tandem atlayışı yapmanın yerini hiçbir şey tutamaz. Bu atlayışı yapmak içinse en iyi iki yerden biri Byron Bay, Avustralya diğeri ise İsviçre Alpleri.

10-Kitesurfing

kitesurfing_geziko

Hem paraşüt hem paragliding hem de sörfün birleşim bir spor olan kitesurfing rüzgar ve dalgayı vücudunda hissetmek isteyenler için birebir…

Yapılması tavsiye edilen yerlerden biri Hawaii’deki Kailua Plajı diğeri ise Mısır’ın Akdeniz sahilleri…

md_105075

11-Buz gibi suda yüzmek

Lewis-Pugh-North-Pole-geziko

Avrupa’nın kuzeyinde yaygın olan buzlu suya girme aktivitesini -5 derecelik suda yüzme yarışmasıyla tamamlayan bu spor için çok dayanıklı olmak gerekiyor.

Özellikle Finlandiya’da bu sporun hakkını vere vere yapabilirsiniz.

12-Ekstrem tarzda ütü yapmak

extreme-ironing

Absürd sporlara örneklerden biride ev dışında alternatif ve adrenalin yüklü mekanlarda ütü yapma sporu.

Özellikle fanları bulunan bu sporun bir de facebook sayfası bulunuyor.

13-Bouldering

bouldering_geziko

Duvar tırmanışı gerçek bir spor olarak 2020 Olimpiyatlarına kabul edilmesiyle rüştünü ispatlamış bir dal olarak karşımıza çıkıyor. Dağcılık sporunun güvenlik ekipmanları olmadan yapıldığı bu spor, Bishop, Kaliforniya ve çoğu Avrupa ülkesinde sergileniyor.

14-İpli makarayla geçiş

zip-lining-geziko

Bir kabloya bağlı düzenekle havada asılı kalıp karşı tarafa geçtiğinizi düşünün. Bu çılgın sporu yapabileceğiniz yerler arasında Selvatura Park, Kosta Rika ve Sun City, Güney Afrika bulunuyor.

15-Rafting

rafting_geziko

Akıntının inanılmaz olduğu ve keskin köşeli kayalıkların olduğu nehirlerde takım oyunuyla yapılan bu su sporun en iyi adreslerinden biri Zambia’da bulunan Zambezi Nehri, diğeri Nepal’deki Sun Kosi Nehri ve ülkemizden Çoruh Nehri.

16-İp üstünde cambazlık

ip-üstünde-cambazlık-geziko

Genellikle iki dağ tepesinin arasına kurulan sağlam bir ip ve sırta bağlı bir kabloyla yapılan ve dengeye bağlı olan bu spor adrenalin dolu. Tehlikeli mekanlarda yapılmadan önce yoğun bir egzersiz gerektiren bu spor için biçilmiş rotalardan biri ABD.

17-Kayaking

Bireysel kol gücünün sınırlarını zorlayan tek kişilik kanolarla akıntılı nehirler ve şelalelerden aşağıya düşüşlerle devam eden bir spor. Bu spor için en uygun yerlerden biri ABD Indiana’daki Yellow Creek nehri.

18-Base Jumping

base_jumping_geziko

İnsanı özgür kılan ve en tehlikeli sporlarından biri Base Jumping. Metrelerce yüksekten atlayıp sonra paraşüt açıp yere indiğiniz bu sporda sporcular kendilerini yüksek binalar, anten kuleleri, yüksek tepeler gibi yerlerden atıyorlar. Burada paraşüt açma zamanınız oldukça önemli…

Dünyada base jumping sporunun iyi yapılacağı yerlerden bazıları Kanada, Toronto’daki CN Kulesi, Twin Şelalesi Idaho ABD.

19-Wingsuit jumping

wingsuit_geziko

Yarasadan esinlenilip insanların kullanabileceği bir kıyafet ve spor haline getirilen adeta kanat görevi gören wingsuit jumping bu listenin en tehlikeli sporlarından biri diyebiliriz.

Yapılabilecek en iyi yerler arasında, Kaliforniya – Elsinore Nehri, Çin – Tianmenshan, Norveç – Stryn bulunuyor.

20-Street Luging

street_luging_geziko

1970 yılında Kaliforniya’nın yokuşlu asfalt yollarında doğan bu ekstrem spor asfalt bir yokuştan aşağıya kaykay tarzı ama üzerinde düz bir şekilde yatılıp kullanılabilen bir hız makinası olarak geliştirildi. Sokak kızağını yapabileceğiniz yerler arasında Almanya Downhill Hungerzell ve Avustralya  Newton’s Playground Bathurst bulunuyor.

21-Yamaç Paraşütü

yamaç_paraşütü_geziko

Solo ve iki kişi halinde yapılabilen yamaç paraşütü ölüm oranı yüksek olmasına rağmen adrenalinin dibine vurabileceğiniz bir spor. Ülkemizde Kaş, Fethiye gibi yerlerde sıkça yapılan bu spor dünyada ise Bazaruto Archipelago – Mozambik, Wengen – İsviçre gibi yerlerde yapılabilir.

22-Parkur

parkur-geziko

Yamakaşi filmiyle tanıdığımız bu sporun oyun alanı şehirler. Ekstrem sporlar genelde doğada olur fakat parkur sporu şehrin çıkıntılarını kullanıyor. Çatılardan, demirlerden
atlanılan bu sporun ciddi bir egzersiz çalışması sonucu ortaya çıktığını belirtmek istiyoruz. Spor için uygun yerler, Paris, New York gibi metropoller…

23-Sand Kiting

sand-kiting-geziko

Kumullar üzerinde rüzgarın yardımıyla tekerlekli bir düzenekle saatte 70 km hız ve üstüne çıkabildiğiniz ekstrem sporlardan sand kiting. Bu sporu yapabileceğiniz yerlerden biri Izozog – Bolivya diğeri ise Kuzey İrlanda – Benone Plajı.

24-Dalga sörfü

big_wave_surfing_geziko

Dev dalgaları arkanıza alıp inanılmaz hızlara ulaşabileceğiniz bu sporun ana yurdu Avustralya diyebiliriz. Okyanus kıyısına olan çoğu şehirde yapabileceğiniz bu sporun en önemli merkezlerinden biri ise Kaliforniya.

25-Motokros

motocross

Motorsiklet üzerinde dağ tepe demeden aşmaya çalışacağınız bütün engelleri kapsayan bu sporu en iyi yapabileceğiniz mekanlar arasında Avustralya, Yeni Zelanda ve ABD bulunuyor.

md_105075

Our Readers Comments

  1. bu calısmalarınızı begendıgımı belırtmek ısterım ve bu sporlar ıcın bır tatıl programı yaparsanız sevınırım.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...