Veganların Karşı Koyamayacağı 9 Vegan Dostu Şehir

Dünya, büyüleyici insanlarla ve yaşam tarzlarıyla dolu capcanlı ve heyecan verici bir yer. Yaşadığımız zamanın en hızlı büyüyen yaşam stillerinden biri ise vegan devrimi. Çok sık karşınıza çıkan ve özellikle Avrupalı seyyahların dikkatle takip ettiği bu beslenme şekli hayvansal tüm gıdaları günlük diyetlerinden çıkarma üzerine kurulu. Dünyanın dört bir yanındaki insanlar kendilerini bu yaşam biçimiyle tanımlıyor ve birbirlerini kucaklıyorlar. Bu bir evre değil, bu gelecek. Biz de bizimle aynı fikirde olan en sevdiğimiz dokuz şehri bulduk ve sizin için listeledik.

Karşınızda Veganland, hadi içeri girelim!

1- Berlin, Almanya

Berlin

Yaratıcı enerji iyilik için kullanıldığında her zaman heyecan verici oluyor ve Berlin’de tam olarak bu gerçekleşiyor. Vegan gıda endüstrisi Avrupa’yı büyük bir hızla ele geçirirken kıtadaki en iyi lokantaların liderliği Berlin’in elinde (evet, tüm kıtada). Berlin küresel olarak vegan yemeklerinin göbeği, sokaklarında gezdikçe neden bunu söylediğimizi fark edeceksiniz.

Sebepleri aşağıda. Daha ne isteyebiliriz?

Berlin 2008’den bu yana Avrupa’nın en büyük vegan ve vejeteryan festivaline ev sahipliği yapıyor.

Berlin dünyanın ilk vegan süpermarket zincirine ev sahipliği yapıyor.

Berlin Avrupa şehirleri ile karşılaştırıldığında Vegan gıdalarda nispeten daha uygun fiyatlara sahip.

Teşekkürler Berlin. Seni seviyoruz!

2- Taipei, Tayvan

taipei-tayvan

İşte size vay arkadaş dedirtecek bir istatistik: Tayvan nüfusunun %10’undan fazlası vejetaryen yaşam tarzını benimsemiş durumda ve giderek artan bir yüzdesi vegan yaşam biçimine geçiyor. Vejeteryan yaşam biçimi ülkedeki Budist etkisi sebebi ile başlamış, ardından dünyadaki ‘iyi yemek’ trendini benimsemiş ve kendi endüstrisini değiştirmiştir.

Mevcut seçenekler oldukça şaşırtıcı. Tamamıyla sebzeden yapılan sokak yemeğinden 8 öğünlü vegan menülerine kadar Taipei, her tür gezgine hitap ediyor.

‘Fruitful Food’ dünyanın her mutfağından vegan dostu yemekler sunan, Tapei’deki en popüler restoranlardan biri.

3- Singapur

singapur

‘PETA’nın Asya’daki Vegan Dostu Kentleri’ listesinde yer alan bu ada ülkesi, vegan dünyasında olumlu dalgalanmalara neden oluyor. ‘HappyCow’ üzerindeki 590’dan fazla restoranı ile Singapur, her türlü vegan ihtiyacınızı karşılamak için birebir.

Bu yoğun menülerinin en sevdiğimiz parçası, kafe küçüklüğünlüğündeki yemekli restoranlarında bulabileceğiniz vegan burgerler (sadece daha ucuz olduğu için değil 🙂 ).

Yerel Tavsiye:

4 Katlı vejeteryan ve vegan cenneti ‘Fortune Center’ a gidin.

Pişman olmazsınız!

4- Tel Aviv, İsrail

tel-aviv-israil

Akdeniz rüyası!

Vegan Festival sayısı rekoruyla dünyadaki gayri resmi vegan başkenti olan Tel Aviv, ayrıca bölgesindeki mutfaklar arasında da bir numaralı yer. Daily Meal tarafından ‘Vegan Gezginler İçin #1 numaralı destinasyon’ olarak derecelendirilen Tel Aviv, global tatlar arasında tariflerini ön plana çıkararak dünyaya bir güzellik yapıyor.

İlginçtir ki, Tel Aviv dünyadaki en yüksek vegan oranına sahiptir. Nüfuslarının yaklaşık %8’i hayvansal gıdaları tüketmiyor. Dünyadaki istatistiklere bakınca çok büyük bir rakam bu.

 Pro İpucu:

Tel Aviv’deki tartışmasız en popüler restoran ‘Anastasia’. Geleneksel Akdeniz kahvaltısı için gitmek şart (elbette vegan)!

4 kişilik masa lütfen?

5- Portland, ABD

portland-ABD

2016, PETA tarafından #YearOfTheVegan (#VeganYılı) seçildi ve Oregon eyaletinde bulunan Portland, ABD’nin bir numaralı Vegan destinasyonu olarak seçildi. Bu övgü ve bununla bağlantılı pek çok pozitif özelliği bu inanılmaz şehrin listemize nasıl girdiğini açıklıyor.

New York kadar iyi bilinmese de Portland vegan yaşam biçimi ile yiyor, nefes alıyor, uyuyor ve gün geçtikçe bazı çevrelerde daha popüler hale geliyor. Amerikan fast food endüstrisi deyince akla gelen klasik menüleri vegan olarak servis eden bu ileri görüşlü topluluk, tüm dünyadan övgüleri topluyor.

Portland, dünyanın ilk vegan egzotik dans kulübüne de ev sahipliği yapıyor. Kabul edin bir kulüp için sıra dışı bir seçim, bir o kadar da dikkat çekici.

Kısaca Portland’daki yeni gelişmeleri sabırsızlıkla bekliyoruz!

6- Londra, İngiltere

londra-ingilitere

Hazır mısınız?

Vegan Topluluğu tarafından 2016’da yapılan bir araştırma, veganizmin İngiltere’de en hızlı büyüyen hayat tarzlarından biri olduğunu gösterdi. Londra’daki veganların ülkenin büyük bir yüzdesini oluşturması, bu şehrin listemizde olmasını kaçınılmaz kıldı.

Vegan lokantaları genellikle bir şehrin yaşam biçimine iyi bir örnektir; bununla birlikte, Londra’da bir vegan olarak evde rahat bir hayat yaşamanın ne kadar kolay olduğuna dikkatinizi çekmek istiyoruz. Eve servis veren market ve restoranlar tüm vegan ihtiyaçlarınıza hitap ediyor. Alternatif olarak, dünyadaki ilk vegan tavuk dükkanına gidebilirsiniz. Vegan tavuk, hmmm…

Unutmadan:

Seyahat edenler için hazırlanmış vegan yaşam tarzına odaklansak da, Londra’nın hayvan zulmü konusundaki duruş ve mücadelelerinden de bahsetmek istiyoruz. Dünya üzerinde hayvana yapılan zulümle mücadele eden kampanyalar arasında, Londra en aktif şehir listemizin başında geliyor.

7- New York, ABD

new-york-abd

Büyük Elma’dan bahsetmezsek olmazdı, değil mi?

Eğer vegan lokanta ve restoranlar listesi yapsaydık, New York bazlı restoranlar listenin başını çekerdi. Aslında, iki numarada da New York olurdu (liste sadece New York restoranlarının bir listesi olmakla da sonuçlanabilirdi).

Evet, ‘Candle 79’ ve ‘Blossom’ (şimdiye kadar yapılmış tüm vegan restoran listelerinin aktörleri) şehrin bilindik vegan odaklı mekânları, ancak New York’un farklı vegan haberlerinden bahsetmeyi de unutmayalım. Mesela New York vegan burgeri ‘2015’in En İyi Burgeri’ olarak öve öve bitiremedi. Et odaklı bir menü için bu büyük bir haber.

Damak zevkinizi yeni bir boyuta taşımak istiyorsanız, nereye gitmeniz gerektiği oldukça net, New York menüler konusunda bir cennet.

8- Chennai, Hindistan

chennai-hindistan

Nedeni çok belli değil mi?

Dünyanın gayri resmi en vegan dostu kenti olan Tel Aviv’in en büyük rakibinden bahsedelim. Hindistan’ın yarısı bilindiği üzere et yemiyor ve Chennai şehrinde (nüfus: 4 milyon) vegan endüstrisi gün geçtikçe gelişiyor.

Bu şehirdeki amacımız sunulan her vegan köri yemeğini denemek olacak. HER. BİRİNİ. TEKER TEKER.

Ülkenin Güneyindeki Chennai vegan kültürünü büyük ölçüde kucakladığı için bu amacı gerçekleştirmek kolay olmayacak, garanti ediyoruz. Yüzlerce alternatifi ile sokak yemeği Hindistan’da odaklanmamız gereken şey. Köriler, Dosalar, Thaliler, Sambhar, acı soslar. Hepsini denemek şart. Tadını çıkarın.

9- Chiang Mai, Tayland

chiang-mai-tayland

Sonuncu ama son derece önemli şehir; Chiang Mai.

Taipei’ye benzer şekilde, bu kuzey şehrinin vegan kökleri Budist tarihinde yatıyor ama yine Taipei gibi Chiang Mai, vegan mutfağında dünyanın trendlerine adapte oluyor.

Bu gezgin cennetinde vegan olmaktan daha kolayı yok. Lokantalar ve özellikle büfeler şehrin her yerinde karşınıza çıkıyor.

Yerel Tavsiye (teşekkürler Urbanvegan):

Tayland’da hayvanlara zarar vermeyen kurumları tespit etmek epey kolay. Sadece 17 rakamına benzeyen sarı renkli Jey işaretini takip edin. Eğer bir restoranın camında bu işareti görürseniz güvenle girebilirsiniz.

Vegan beslenmeden bahsediyorken bir öneride daha bulunalım: Aman bir Asya meyvesi olan Durian’ı koklamayın, bizden söylemesi.

Farklı şehir önerileriniz var mı? Yorumlarda yazın, tiwitleyin ya da facebook sayfamıza yazın.

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...