9 Adımda Bangkok

Bangkok, yeryüzünde en çok turist ağırlayan ve turistleri de en çok eğlendiren şehirlerden bir tanesi. Uyumayan şehir Bangkok’ta yapılacaklar bitmez ama, biz 9 adımda Bangkok’u birlikte turlayalım.

Wat Pho

1
Foto: Mauro Gambini

Wat Pho’daki Yatan Buda’yı her birimiz en az bir kere televizyonda görmüşüzdür. Bangkok’un en çok rağbet gören tapınağında, 46x15m büyüklüğündeki altın kaplama Yatan Buda heykeli bulunuyor. Heykelin gözlerinde ayaklarının altında Budizm inancına göre sedef kakma pozitif semboller bulunuyor.

Tapınak, Bangkok’taki neredeyse tüm diğer tapınaklar gibi turistlere ücretli, yerel halka ücretsiz. Giriş ücreti 100 baht, ancak içeride turistlere ücretsiz wifi alanı ve bir şişe su ikramı mevcut.

Tapınağın bir diğer özelliği ise, Tayland’ın en önde gelen masaj okullarından birisini içeriside barındırması. Uygun bir fiyata geleneksel Thai masajını yaptırabilir ya da ortalama olarak bir ay süren masaj kurslarına kayıt yaptırabilirsiniz.

Yüzen Marketler

2

Foto : xiquinhosilva

Bangkok’un etrafında çok sayıda yüzen market yer alıyor. Nehrin üzerindeki renkli botlarda, yerel halk aklınıza gelebilecek her türlü ürünü, özellikle tropikal meyveleri satıyor. Aslında yerel halkın kendi içerisinde bir alışveriş şekli olan yüzen marketlerin bir kısmı diğerlerine göre daha popülerleşmiş ve turist akınına uğramış olsa da, hangisini tercih ederseniz edin, bir renk ve görsel şölenin ortasına düşeceğiniz kesin. Çevrimiçi haritalar üzerinden bulunduğunuz alana en yakın yüzen marketleri kontrol edip, gitmek zaman kazanmak açısından faydalı olacaktır. Zira tur ile gidilen bazı marketlerin mesafesi 2-3 saati bulabiliyor.  İster tur ile, ister kendiniz gidin fark etmez, kaosun keyfini çıkartın.

Penis Shrine

3

Foto : Jason Eppink

Bangkok’un merkezinde bir arka bahçeye saklanmış mabed, mabedin içerisi Penis heykelleri ile dolu. Bu penis heykellerinin, onları ziyaret edenler için iyi şans ve bereket (doğum için) sembolü olduğuna inanılıyor. Tayland’ın dört bir yanından bebeği olmayan kadınlar, bu türbeye gelip bebek diliyorlar ve dileklerinin kabul görmesi için çiçekler, yiyecekler ve boy boy penis heykelleri bırakıyorlar. Etrafta ne kadar çok penis heykeli olduğu düşünülürse, dualar yerini buluyor demek yanlış olmasa gerek.

Khao San Caddesi

4

Foto : 60D Man

Hava limanından sonra  belki ilk adım atılan nokta olan Khao San Caddesi, sırtçantalı gezginlerin buluşma noktasıdır. 1km uzunluğundaki caddede,  düşük ve orta bütçeli hosteller, barlar, cafeler, seyyar yemek satıcıları, masaj salonları, alışveriş mağazaları, seyahat acenteleri, kitapçılar, dövmeciler, internet cafeler vb yer alıyor. Khao San yolu, düşük bütçeli konaklama seçenekleri ile birçok kişinin Bangkok ile tanışma noktası olurken, yine uygun fiyatlı alışveriş seçenekleri ile Bangkok’tan ayrılmadan önce uğranan son nokta oluyor.

Thai Masajı

208808606_727af1fc8f_z
Batı tarzı masajlardan farklı olarak, Thai masajı vücudun baskı noktalarına odaklanır. Çeşitli esnetme ve çekme gibi hareketler ile vücudun belirli noktalarına basınç uygulanır ve rahatlaması sağlanır. İlk kez yaptırıldığında, masaj yaptırmaktan çok dayak yeniyormuş izlenimi uyandıran Thai masajı, uzun süreli seansın ardından büyük bir rahatlama ve uyku garantisi sunuyor. Bangkok’un dört bir köşesinde görülebilen masaj salonlarından, kalite ve ücret açısından yerel halkın hizmet almayı seçtiklerini tercih etmekte fayda var.

Çin Mahallesi

5

Foto : Pietro Motta

Bangkok’un göbeğinde yer alan Çin Mahallesi’ne varıldığında, sanki pasaport kontrolünden geçmeden Çin’in bir şehrine varmışsınız hissiyatı yaşıyorsunuz. Her yer kıpkırmızı, Çince yazılmış tabelalarla dolu. Bangkok’un turistik diğer kesimlerine göre çok daha uygun fiyatlı alışveriş seçenekleri ve farklı lezzetler arayanlar için tam bir cennet. Noodleların, kızarmış muzların, çeşit çeşit tatlıların ve muz krakerlerin tadına bakmadan dönmeyin. Çin mahallesini ziyaret etmek için en iyi dönem, Çin Yeni Yılı ya da diğer festival tarihleri olacaktır.

Chatuchak Park

Blog-Thumbnail (1)

Bangkok Metrosu (MRT) ile oldukça rahat bir şekilde ulaşım sağlanabilen Chatuchak Parkı, Bangkok’un en eski ve en gözde parklarından bir tanesidir. 1975’te inşaasına başlanan park, 1980’de tamamlanmış ve kullanıma açılmıştır. İçerisinde küçük bir tren müzesi, gölet ve bir çok köprü bulunduran park, hayatın karmaşasından kaçmak isteyenlerin huzur bulmak için geldiği noktalardan bir tanesi. Parkın içerisinde, bisiklete binenleri, yoga yapanları, ailesiyle piknik yapanları gördüğünüzde, Bangkok’un koşturmacalı temposuna kendinizi fazlaca kaptırdığınızı anlayacaksınız.

Wat Arun

 

7

Foto : Mark Fischer

Chao Phraya nehrinde, Wat Pho’nun tam karşı kıyısında yer alan Wat Arun, Bangkok’un en gösterişli tapınaklarından bir tanesidir. Thai dilinde Şafak Tapınağı anlamına gelmektedir.  Sadece nehir kenarında yer almasından değil, aynı zamanda diğer tapınaklardan farklı olarak dizaynı ve gösterişli oyma eserleri ile de ön plana çıkıyor. 1 adet ana, 4 adet küçük kuleye sahip olan tapınağın neredeyse tamamı, kesme seramiklerle dekore edilmiş. Gördüğünüzde annenanizin kırık yemek takımının sanata dönüştürüldüğünü ve tapınağın duvarlarında yer aldığı hissine kapılacaksınız. Bunun en temel sebebi de, Çin’den gelen gemilerin ağırlık yapması için taşıdığı kırık porselenlerin tapınak süslemesi olarak kullanılmasıymış.
Aktif olarak kullanılan tapınağın bahçesinde Budist rahipleri günün her saati görebilirsiniz. Hatta tapınağın arka kapısından çıktığınızda, rahip yetiştiren okulların ara sokaklarında dolaşıp, genç rahipleri görmek mümkün.

Çiçek Pazarı

8

Foto : Arun Katiyar

Çin Mahallesi’nin bitiminde yer alan Çiçek Pazarı, Bangkok’un toptan çiçek satıcılarının bir arada bulunduğu bir andan. Pazara adım atıldığı andan itibaren birbirinden taze ve güzel çiçek kokularının arasında dolaşırken, bir yandan da insanların tatlı telaşlarını ve koşturmacalarının gözlemlenebileceği en güzel noktalardan bir tanesi. Pazar, Wat Pho’nun (Yatan Buda Tapınağı) hemen güneyinde yer alıyor ve nehir iskelelerine erişimi vardır, bu nedenle Bangkok’un diğer tarihsel konumları ile kombine edildiğinde harika bir günlük tur yapılabilir.

Bangkok’u keyifli bir şekilde gezmenin en güzel yolu, ayağınızda spor ayakkabı, çantanızda su, elinizde harita ile ara sokakların içinde hayatı hissetmektir.

Bu yazı da ilginizi çekebilir:

“Daha Neler” İle Başlayan Cümlelerin Şehri Bangkok

Bangkok Uçak Bileti Al! (2)

Bu Konu Hakkında Söyleyecekleri Olanlara...